Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#631473
Corto Maltese έγραψε:Δεν πάει έτσι το νομικό σύστημα. Η FIA πρέπει να αποδείξει ότι είναι illegal και αυτό όχι μόνο δεν το έκανε, αλλά δεν προτίθεται ή δεν μπορεί να το κάνει. Αυτό σημαίνει με μία λέξη: ΑΘΩΟΙ


Εεεε, οχι. :)

Άρθρο 2.7 των τεχνικών κανονισμών του 2019:
It is the duty of each competitor to satisfy the FIA technical delegate and the stewards that his automobile complies with these regulations in their entirety at all times during an Event.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#631507 Ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι: Εφόσον η FIA δεν κατάφερε να βρει κάτι και δεν θέλησε να το τραβήξει δικαστικά, τι σταματάει τη Ferrari να ξαναχρησιμοποιήσει το κόλπο; ( εφόσον εννοείται χρησιμοποιούσε κάτι το οποίο ήταν παράνομο )

Η μόνη ουσιαστική αντίδραση της FIA είναι η επιβολή ενός 2ου Fuel Flow sensor από φέτος


< Pro Max >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#631697
BARHonda έγραψε:
Η μόνη ουσιαστική αντίδραση της FIA είναι η επιβολή ενός 2ου Fuel Flow sensor από φέτος


Από αυτό και μόνο είναι φανερό ότι μάλλον δεν μπορεί να τα ξανακάνει. Για αυτό έτρεξε να το προσθέσει στους κανονισμούς του 20 πολύ νωρίς.
Το κενό που λέγαμε, καλύφτηκε.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#646371
Corto Maltese έγραψε:Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δούμε με τα + / - ποιος θα θέλαμε να οδηγάει τη 2η Φερράρι το 2020.

Σενάριο 1ο: Παραμένει ο Φέτελ
+ Αν τελικά μπορέσει να συμμαζέψει τον εαυτό του και την καριέρα του είναι ένας οδηγός που αν έχει αμάξι για να κερδίσει θα κερδίσει, με δυνατή Φερράρι θα μπορεί να κόβει βαθμούς από τους ανταγωνιστές.
- Δεν έχουμε την παραμικρή ένδειξη ότι η πτώση του είναι αναστρέψιμη. Δύσκολα θα αποδεχθεί 2ο ρόλο επισήμως, θα έχουμε πάλι τα φαινόμενα με τον Κίμι που κάθε team order γινόταν μέγα θέμα στα μέσα
Έχει συμβόλαιο για του χρόνου, δύσκολα του δείχνεις την πόρτα πρώτος, έχει δυνατότητες, αλλά δύσκολα θα βοηθήσει και δε θα πιέσει τον Λεκλέρκ αν αυτός κυριαρχήσει πάνω του. Για μένα είναι λύση ανάγκης από αυτές που δεν ταιριάζουν σε τέτοιου επιπέδου ομάδες

Σενάριο 2ο: Τα κλειδιά στον Λεκλέρκ και ψάχνουμε για Νο2
Υποψήφιοι (αδιαφορώ για το πόσο εφικτό είναι, νομίζω ότι αυτή τη στιγμή μόνο οι Χάμιλτον, Φερστάπεν, Ρικιάρντο και Μπότας είναι ανέφικτοι):
Χούλκενμπεργκ
+ Αξιόπιστος, σχετικά ταχύς, δεν μπορεί και δεν πρόκειται να κοντράρει το Νο1.
- Τραγικός σε συνθήκες αγώνα, απίστευτα κακός μαχητής. Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ότι θα παίξει άμυνα για να κερδίσει ο Νο1.
Για μένα ο Χουλκ είναι χθεσινά νέα, αλλά βλέποντάς τον ακόμα άνεργο να πω την αλήθεια ανησυχώ
Γκροζάν
+ Υπό συνθήκες γρήγορος
- Όλα τα άλλα. Και με το ρυθμό εγκαταλλείψεων δε θα δίνει και βαθμούς για το Μίλκο Καπ
Ούτε κουβέντα, κρατάμε τον Φέτελ
Μάγκνουσεν
+ Αν του δοθεί η ευκαιρία, νομίζω ότι θα δώσει και το αίμα του στην πίστα. Θα φτύνουν αίμα να τον περάσουν οι αντίπαλοι, θα είναι εφιάλτης στο στάρτινγκ γκριντ. Κατά περίπτωση έχει αξιοπρεπή ταχήτητα.
- Οι δυνατότητές του είναι καθαρά για Νο2. Το ξέρει; Θα συμβιβαστεί;
Τον βρίσκω ενδιαφέρουσα επιλογή αν πάμε σε καθαρά Νο2 από αυτή την κατηγορία οδηγών
Πέρες
+ Έχει τόσο την ταχύτητα για αξιοπρεπές Νο2, αλλά και την εμπειρία να διαχειριστεί δύσκολες καταστάσεις στην πίστα με δύσκολους αντιπάλους.
- Δεν είναι και κανένας εντυπωσιακός οδηγός, δεν πρόκεται να πιέσει τον Λεκλέρκ. Θα δημιουργεί πάντα αμφιβολίες. Είναι και ασταθής συν τοις άλλοις. Κακό ιστορικό συνεργασίας μέσα στην ομάδα.
Νομίζω ότι είχε την ευκαιρία του και πέρασε ο καιρός του.
Κβίατ
+ Κατά καιρούς έχει δείξει ψήγματα ταχύτητας. Είναι Ρώσος
- Έχει χάσει μία φορά τη δουλειά του από κορυφαία ομάδα και δικαίως.
Δεν κάνει το παλληκάρι. Να πω την αλήθεια όμως η καταγωγή του με φοβίζει ότι σε ώρα ανάγκης θα πέσει το όνομά του.
Σάινθ
+ Είναι καλός, αλλά όχι πάρα πολύ καλός. Νομίζω ότι θα πιέσει τον Λεκλέρκ αλλά όχι τόσο ώστε να τον αγχώσει.
- Δεν έχει καταφέρει να επικρατήσει σε έναν ρούκι. Μπορεί να εξελιχθεί σε Μπαρικέλο, μπορεί να είναι και bust.
Ενδιαφέρουσα επιλογή που ίσως να την επιδιώξει αν νοιώσει ότι η ομάδα του θα προτιμούσε τον Νόρις. Με ρίσκο όμως, παρά τα όσα λέει η Πόπινς δεν έχει εντυπωσιάσει μέχρι στιγμής
Από εκτός του πρωταθλήματος, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον σε αυτή την κατηγορία. Εκτός ίσως από κανέναν Βερν που έχει και 2 πρωταθλήματα, αλλά αυτή δεν είναι επιλογή για Φερράρι, είναι για καμία Χάας.

Σενάριο 3ο. Ψάχνουμε όσο καλύτερο όνομα για να πιέσει και τον Λεκλέρκ
Εδώ δυστυχώς η λίστα έχει (για μένα) 5 ονόματα, το ένα κακώς. Τα 3 δε νομίζω ότι είναι εφικτά για το 2020. Χάμιλτον, Ρικιάρντο και Φερστάπεν. Ο Κίμι κακώς είναι στη λίστα, αλλά στο μυαλό των Ιταλών είναι για τη λίστα. Άρα μένουμε με τον Αλόνσο. Τι να πω; Θα πιέσει τον Λεκλέρκ σίγουρα. Θα αναδείξει όλα τα καλά και τα κακά του μικρού και πάλι σίγουρα. Αλλά ο Λεκλέρκ είναι επένδυση 10ετίας, θα ρισκάρουμε να την καταστρέψουμε για ένα πισωγύρισμα; Θα συμβιβαστεί με όσα του πούνε πριν τον κλείσουν ενδεχομένως; Δύσκολο, αν και η προοπτική να κλείσει με νίκες την καριέρα του και να κάνει mentoring τον επόμενο αστέρα ίσως τον έκανε να αλλάξει μυαλό. Αλλά και πάλι....

Αυτό που έχει αλλάξει μόνο είναι ότι για το 2021 πιθανόν να είναι εφικτός ο Ρικ.

Εννοείται πως ο *μπιπ* είναι μία κατηγορία μόνος του. Λέει Si και έρχεται.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#646374 Αυτο το Si ρε Κορτο, αυτο το Si συζηταμε ολοι στα καφενεια. :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#646388 Greo εσυ σαν τιφοζο ποιον θες?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#646427
Corto Maltese έγραψε:Εννοείται πως ο *μπιπ* είναι μία κατηγορία μόνος του. Λέει Si και έρχεται.


Εξυπνος ανθρωπος ειναι ο Κορτο, Γιωργο μου. Απο ολες τις περιγραφες, αυτη του Αλονσο δειχνει ποιον θεωρει οτι αυξανει τις πιθανοτητες να φερει τιτλο στην ομαδα του :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#646459
Geo f1 έγραψε:Greo εσυ σαν τιφοζο ποιον θες?

Αν ήξερα ότι θα έχουμε τουτούνι που θα χτυπάει νίκες τον Χάμιλτον. Αβλεπί. Αλλά σε αμάξι που είναι για πόντιουμ και αν, δεν τον θέλω, νομίζω θα έχουμε περισσότερα προβλήματα από λύσεις.

Γιώργηδες θα ήθελα τον Αλόνσο αν αυτός ήταν συμβιβασμένος με την καριέρα του και την ηλικία του. Θα είναι; Πάντως όσο και αν θεωρώ καλή περίπτωση τον Σάινθ, δεν ξέρω αν αξίζει ο Λεκλέρ να πάρει Νο2 πιλότο.

Κοντολογίς
Χάμιλτον



Ρικιάρντο
Αλόνσο
Σάινθ
Μάγκνουσεν
Πέρες

με βάση την παραπάνω ανάλυση που δεν έχει αλλάξει. Ίσως να έχουν ανέβει λίγο οι μετοχές του Σάινθ μόνο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#646465 Αν η Ferrari κάνει το λάθος και πάρει τον Hamilton, θα πάθει ό,τι έπαθε η Ducati με τον Lorenzo. Από τα παραπάνω ονόματα, εγώ θα επέλεγα Ricciardo. Με την λογική πως ακόμη και με το γνωστό κωλοπαίδι, δεν δημιούργησε ποτέ πρόβλημα. Αν είναι πιο αργός από τον Leclerc, δεν θα κάνει ζήτημα. Αν είναι πιο γρήγορος, μια χαρά, θα παλέψει για πρωτάθλημα. Οι υπόλοιποι, είναι άγνωστες ποσότητες.
Ο Alonso, είναι ο ταχύτερος και θα έρθει και τσάμπα, αλλά δυστυχώς ο χαρακτήρας του δεν άλλαξε... Μεταξύ Hamilton και Alonso, εννοείται για μένα ο τελευταίος, ούτε που θα το σκεφτόμουν δηλαδή. Και έχει και σοβαρό κίνητρο ετούτη την φορά, πολύ πιο σοβαρό από τον άλλο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#646468
Corto Maltese έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Greo εσυ σαν τιφοζο ποιον θες?

Αν ήξερα ότι θα έχουμε τουτούνι που θα χτυπάει νίκες τον Χάμιλτον. Αβλεπί.


Υπομονη Μικρε Ακριδα, θα γινει και αυτο :s_drinks
. Το σημαντικοτερο ειναι να γυρισει ο ΦΑ. :s_yes
Ο,τι ηταν να μαθει ο Λεκλερ απο τον Σεμπ το εμαθε. Καιρος να μαθει και 5-6 πραγματακια απο τον Ναντο :s_wink . Για 30 χρονια θα σαρωνει κουπες ετσι και βγαλει αυτη την Σχολη. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#646527 Το βασικό είναι αν θέλουν τον Leclerc για team leader.
Αν ναι, τότε και ο apolitical Ricciardo θα τους πέσει βαρύς.
Δεν συζητάμε καν για Alonso και Hamilton.

Ιδανική λύση σε αυτήν την περίπτωση... ο Bottas!
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#646534
ripper έγραψε:Το βασικό είναι αν θέλουν τον Leclerc για team leader.
Αν ναι, τότε και ο apolitical Ricciardo θα τους πέσει βαρύς.
Δεν συζητάμε καν για Alonso και Hamilton.

Ιδανική λύση σε αυτήν την περίπτωση... ο Bottas!

Αυτό ακριβώς. Είναι μεγάλη πιθανότητα να ναυάγησε η διαπραγμάτευση με τον Vettel εξαιτίας αυτής της επιθυμίας της Ferrari. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε όλοι οι πρωτοκλασάτοι οδηγοί θα έχουν το ίδιο πρόβλημα που είχε και ο Vettel να υπογράψει.

Όσο για τον φόβο του Corto για το αν ο Leclerc "αξίζει" τόσο νωρίς έναν Νο2 για teammate, προσωπικά δε φοβάμαι καθόλου μην την ψωνίσει το παιδί. Θεωρώ ότι είναι ήδη φουλ ψωνάρα και κωλόπαιδο :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#646536 Συμφωνω. Μεγαλυτερο απο τον Μαξ. Απλα εχει προσωπακι συμπαθητικο, πονεμενες ιστοριες απο πισω και το κρυβει.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#654018 Στο <Ζωντανο φαινομενο> επρεπε να το βαλεις :s_biggrin :s_biggrin