Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#616913
Govus έγραψε:Έχω αυτά τόσα χρόνια, που πλέον δεν θυμάμαι πότε τα πήρα :oops: ... Τα χρησιμοποιώ κυριολεκτικά ΚΑΘΕ μέρα (και όχι αποκλειστικά τον χειμώνα) σε χρήση πόλης. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλλον κάτι τέτοιο θα ξανάπαιρνα.


Χωρίς προστασία? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#616916 Η δικη μου επομενη αγορα θα ειναι θερμαινομενα γάντια, θερμαινόμενο μπλουζάκι να το φοραω κατω απο το μπουφαν και θερμαινομενες καλτσες.

Ειδικα τωρα που σκεφτομαι να δωσω το σκουτερ και εχω φλωρεψει ΤΕΛΕΙΩΣ ως προς τις ανοχες μου στο κρυο, να-πα-να-γαμηθει! Για μια πολυτελεια ζουμε! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#616923
NickTG έγραψε:
Govus έγραψε:Έχω αυτά τόσα χρόνια, που πλέον δεν θυμάμαι πότε τα πήρα :oops: ... Τα χρησιμοποιώ κυριολεκτικά ΚΑΘΕ μέρα (και όχι αποκλειστικά τον χειμώνα) σε χρήση πόλης. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλλον κάτι τέτοιο θα ξανάπαιρνα.


Χωρίς προστασία? :hmmm:

Αυτά που έχω εγώ, έχουν προστασία (απλά δεν "φαίνεται", είναι εσωτερική). Λες να έκαναν τίποτα περικοπές τα τελευταία χρόνια;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#616931 Δεν βλέπω κάποια αναφορά σε προστασία στις πληροφορίες του προϊόντος για αυτό το λέω.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#617019
MIXOStsi έγραψε:thanks guys!
δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής...


Ρίξε μια ματιά στο Bikers-World.
Έχουν εκπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#617127 Ελέω Black Friday έριξα μια παραγγελία σε αυτό:


Εικόνα

https://www.bikers-world.gr/el/revit-co ... white.html

Περίπου 360€ μαζί με την προστασία πλάτης σε 12 άτοκες δόσεις.
Τώρα απλά ελπίζω να μου κάνει όταν έρθει. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#625450 Bullshit reviews

Helmet
HJC FG-ST

Καλό vfm κράνος!
Καλή ποιότητα στα γραφικά, καλή ποιότητα εσωτερικού αν και θα ήθελα λίγο ακόμα padding στο κεφάλι, εύκολη αφαίρεση εσωτερικού και ζελατίνας για καθάρισμα.
Είναι φουλ έξτρα με pinlock, υποσιάγωνο, επιρίνιο και dring, και αρκετά καλό εξαερισμό.

Τα σπαστικά είναι ότι κάνει buffeting στο σαγόνι το οποίο λύνεται με tropper ή κάτι σχετικό, και ο διακόπτης του εξαερισμού στο στόμα που δεν είναι και ο πιο εύχρηστος με γάντια.
Το sizing στο μέγεθος είναι οκ, στο σχήμα θέλει λίγο προσοχή.


Crampbuster
Συστήνεται για όσους κάνουν χιλιόμετρα και δεν έχουν cruise control...
Αυτό... :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#643497 Το κράνος μου είναι ένα Schuberth S2 μαύρο ματ. Μοντέλο του 2013, (αγορά 500 κάτι από Ελλάδα) το οποίο μπήκε σε αποθήκευση την περίοδο Σεπ. 2016 μέχρι Ιουν. 2019. Πήρα και το communication system που μπαίνει στις ειδικές θήκες και συνδέεται και στην ενσωματωμένη κεραία FM (κανα 300άρι τότε).

Λίγο ο πολύς καιρός, λίγο τα πεσμένα μαξιλαράκια και η γρατζουνιές στη ζελατίνα, άρχισα από τον Μάρτιο να κοιτάω για καινούριο.
Τελικά παρήγγειλα το ίδιο (S2, 2019) σε ένα τρομερό για το γούστο μου χρώμα. Είναι ακόμα συμβατό με το communication system που έχω, πολύ ήσυχο. Ψώνισα από αγγλικό κατάστημα με 50% έκπτωση (230 λίρες και 0 μεταφορικά). Το αναφέρω μήπως και κάποιος άλλος το σκέφτεται τώρα που (ίσως) μπορέσουμε να ξαναοδηγήσουμε.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#643864 Ναι, για το helmet city μιλάω.
Παρήγγειλα προχτες το μεσημέρι. Το βράδυ το κράνος είχε φύγει από ΗΒ! Παράδοση Ελλάδα στις 11/5.
Παράλληλα χτες πήρα δώρο σε ένα φίλο κάτι από ελληνικό κατάστημα για μοτο. Ακόμα δεν έχει συσκευασθεί/φύγει...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#644969 Ήρθε και το χειμωνιάτικο μπουφάν μου.
Βέβαια έρχεται καλοκαίρι αλλά είχε μια καλή έκπτωση θα έλεγα.

Εικόνα

Είναι το Rev'it Ronson, 3/4, αδιάβροχο, με αφαιρούμενη θερμική επένδυση και αρκετές τσέπες για μένα.

Έχει προστατευτικά σε ώμους και αγκώνες+λίγο παρακάτω και πραγματικά δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχουν, το σχέδιο δεν θυμίζει μπουφάν μηχανής για όποιον τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ενώ και το υλικό είναι μια μίξη με βαμβάκι.

Από αρχική τιμή 280€ το βρήκα στα 120€ με δωρεάν μεταφορικά από το xlmoto.

Είχα ένα άγχος για το νούμερο αφού το πήρα χωρίς δοκιμή αλλά είναι ακριβώς.

Τώρα μένει ένα καινούριο κράνος από το Helmetcity.co.uk που έχω δει μερικά και ένα παντελόνι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645162 Έξυπνη αγορά, μεγειά.
Εμένα το κράνος είναι στην Ελλάδα από σήμερα (ήρθε οδικώς με εγγραφές σε κέντρα στην Αγγλία, Ολλανδία, Αυστρία, Βουλγαρία). Πριν 8 μέρες παραγγελία. Λέει ότι τη Δευτέρα 11/5 θα είναι σπίτι, αλλά το κόβω για πιο νωρίς.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#645164 Πολύ καλή αγορά το μπουφάν. Έριξα μια ματιά στο Helmetcity.co.uk, πραγματικά πολύ δυνατό κατάστημα, παραμένει πάντα ένα ρίσκο βέβαια ν'αγοράζεις κράνος χωρίς δοκιμή. Έτσι βέβαια είχα αγοράσει κι εγώ το δικό μου, αφού στην Ελλάδα έκανε πάνω από 600€. Τότε, έψαχνα flip-up και carbon και υπήρχε μόνον το X-lite 1003, σήμερα βλέπω έχουν βγει πολλά μοντέλα:
https://www.helmetcity.co.uk/helmets/?h ... e_all=1282

Επίσης, βλέπω πως έχουν βγει πάρα πολλά μοντέλα με carbon ούτως ή άλλως, και είναι λογικό, είναι σημαντικό το κέρδος σε βάρος (πέρα από το marketing του πράγματος...).

Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!