Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#639976
mousatos έγραψε:
vasilis έγραψε:Εμείς απλά κόψαμε το ψωμί
Βασικά εδώ και μηνες το έχουμε κόψει, απλά τώρα βόλεψε που γλιτώνουμε και τον φούρνο

Λαδερά δεν τρώς ; αυτά δεν κατεβαίνουν εύκολα δίχως ψωμί.
Μπάμιες , φασολάκια κετεψυγμένα, αρακά με πατάτες .


Ανετα κατεβαίνουν με συνοδεία φέτας. Συνήθεια είναι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639979 Πράγματι. Κι εμείς μόνο για το πρωινό τοστάκι το έχουμε (άντε και για καμιά χωριάτικη σαλάτα/παπάρα :shifty:).

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#639981 μια φρατζολα την ημερα τρωμε.Εχω φουρνο που φτιαχνει απαιχτο ψωμι στη γειτονια μου.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#639984
dimik έγραψε:Μαγιά έψαχνα όλη την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έβρισκα

Το ψωμί ψωμάκι έχει πει ο κόσμος

< >


Σε πολλές χώρες η μαγιά έγινε είδος εν ανεπαρκεία. Bake your quarantine away. :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#639986 To αλεύρι του κιλού των Σ/Μ (για όλες τις χρήσεις) δεν είναι το καλύτερο για ψωμί - παιζει να ειναι το χειροτερο. Οι φουρνοι χρησιμοποιουν κυριως τυπου 70, που ειναι το κλασικο λευκο αλευρι απο μαλακο σταρι. Το τυπου 90 εχει μεσα πιτουρο και μ αυτο γινεται το ολικης. Το 55 ειναι το πολυτελειας. Το κιτρινο ειναι απο σκληρο σταρι, και ειναι ειτε εξ ολοκληρου ειτε κατα ενα ποσοστο σιμιγδαλι ψιλοκομμενο - και εχει και περισσοτερη γλουτενη, αν αυτο ενδιαφερει καποιον. Αν ασχολειστε σοβαρα με ψωμι στο σπιτι, δεν ψωνιζετε αλευρι απο Σ/Μ. Αν δεν μπορείτε να βρείτε από Μύλο, τότε πάρτε από φουρνο που εμπιστευεστε.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#639987
mousatos έγραψε:
vasilis έγραψε:Εμείς απλά κόψαμε το ψωμί
Βασικά εδώ και μηνες το έχουμε κόψει, απλά τώρα βόλεψε που γλιτώνουμε και τον φούρνο

Λαδερά δεν τρώς ; αυτά δεν κατεβαίνουν εύκολα δίχως ψωμί.
Μπάμιες , φασολάκια κετεψυγμένα, αρακά με πατάτες .
Με φετουλα και ελίτσες μια χαρά κατεβενουν. Καμία φορά παίζει βέβαια και καμιά φρυγανιά ή krispies
Άβαταρ μέλους
By dimik
#639988
funkyreverend έγραψε:
dimik έγραψε:Μαγιά έψαχνα όλη την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έβρισκα

Το ψωμί ψωμάκι έχει πει ο κόσμος

< >


Σε πολλές χώρες η μαγιά έγινε είδος εν ανεπαρκεία. Bake your quarantine away.


Δεν πειράζει, μια χαρά γίνεται η Detroit style pizza με αλεύρι που φουσκώνει μόνο του και γιαούρτι

Της τιναξαμε τα πέταλα της καραντίνας στην μαγειρική, που να μην έλειπα από το σπίτι 11-12 ώρες την μέρα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#639991
pro έγραψε:To αλεύρι του κιλού των Σ/Μ (για όλες τις χρήσεις) δεν είναι το καλύτερο για ψωμί - παιζει να ειναι το χειροτερο. Οι φουρνοι χρησιμοποιουν κυριως τυπου 70, που ειναι το κλασικο λευκο αλευρι απο μαλακο σταρι. Το τυπου 90 εχει μεσα πιτουρο και μ αυτο γινεται το ολικης. Το 55 ειναι το πολυτελειας. Το κιτρινο ειναι απο σκληρο σταρι, και ειναι ειτε εξ ολοκληρου ειτε κατα ενα ποσοστο σιμιγδαλι ψιλοκομμενο - και εχει και περισσοτερη γλουτενη, αν αυτο ενδιαφερει καποιον. Αν ασχολειστε σοβαρα με ψωμι στο σπιτι, δεν ψωνιζετε αλευρι απο Σ/Μ. Αν δεν μπορείτε να βρείτε από Μύλο, τότε πάρτε από φουρνο που εμπιστευεστε.


παλια οταν κατεβαιναμε στο χωριο,θυμαμαι τη μανα μου να παραγγελνει σε μυλο αλευρι.Αν θυμαμαι καλα εφτιανε μειγμα απο διαφορα αλευρια για να φτιαχνει ψωμι.
Άβαταρ μέλους
By pro
#639994 Γινεται κι αυτο. Βαζεις 70 με 90 και κανεις ενα μειγμα με περισσοτερο πιτουρο απο το 70 και λιγοτερο απο το 90. Ανακατευεις αλευρι λευκο απο μαλακο σταρι με αλευρι κιτρινο απο σκληρο κοκ. Πρεπει να ξερεις βεβαια, ή να πειραματιστεις μεχρι να βρεις τι σ αρεσει. Φανταζομαι υπαρχει και πολυ υλικο στο ιντερνετ για οποιον ενδιαφερεται.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#640040 Τα τελευταία 7 χρόνια τρώμε ψωμί αποκλειστικά από τον αρτοπαρασκευαστή που έχουμε, οπότε τώρα την πατήσαμε με την έλλειψη της μαγιάς. Το κακό είναι πως δεν πηγαίναμε τόσα χρόνια σε κάποιο φούρνο, ώστε να είχα τώρα την άνεση να πάω και να ζητήσω μαγιά από αυτούς!

Σχετικά με το αλεύρι του S/M, μας έχει βολέψει πολύ το Ζυμωτό των Μύλων Αγίου Γεωργίου. Νομίζω πως θέλει αρκετές δοκιμές μέχρι να βρεις αυτό που να σου ταιριάζει σαν γεύση.

Και η μάνα μου θυμάμαι ότι έπαιρνε από μύλο αλεύρι, αλλά προτιμώ αν μην αγοράζω ποσότητα και να το αποθηκεύω, μη δω τίποτα ζωύφια καμιά μέρα!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#640048
kovathe έγραψε:Τι μου λέτε τώρα;...
Εδώ έχω γίνει ειδικός.
Δικο μου προζύμι που έφτιαξα απ το μηδέν με αλεύρι και νερό και προζυμενια ψωμαρα!
Ηταν ευκαιρία τώρα που έχουμε τόσο χρονο και ήθελα καιρό να μάθω να φτιαχνω.
Το θεμα είναι οτι δε βολευουν τα μονοκιλα του σουπερμάρκετ στο αλεύρι και είναι και ακριβό και τυποποιημένα.
Θέλω περισσότερη πιουριλα!
@trident ναι κίτρινο και ολικής χρησιμοποιώ αλλά σε φούρνο θα μου δώσουν?ΕικόναΕικόνα

< >


Φυσικα και θα σου δωσουν γιατι οχι?. Εγω ετσι επαιρνα 3κιλα σε σακουλα οταν ειχα αρτοπαρασκευαστη. Καθε δοση χρησιμοποιουσα 600 γραμμαρια οποτε ειχα 5 δοσεις.

Ρωτα κιολας, αν ο φουρναρης ριναι μερακλης και οχι μαλακας μπορει να σου πει και κανα κολπο.
Άβαταρ μέλους
By pro
#640054 Στο lidl σημερα είχε οξύμετρα. Μόνο ξύλο που δεν έπεσε - μπορεί και σε μερικά καταστήματα να έπεσε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#640132 @trident
Η πεθερά μέχρι τώρα είχε αλεύρι απ του χουργιο.. Μέρα παρά μέρα ζυμωνε ψωμί.. Τέλειο...
Από προχθές που τελειωσε το αλεύρι του χωριού κ πήραν αλεύρι απ τον φούρνο της γειτονιάς ήταν το πιο μάπα ψωμί.. Καμμια σχεση τα κωλοαλευρια που χρησιμοποιούν οι φούρνοι εδώ με παραδοσιακό αλεύρι από μύλο χωριού. ..

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#640133
pro έγραψε:Στο lidl σημερα είχε οξύμετρα. Μόνο ξύλο που δεν έπεσε - μπορεί και σε μερικά καταστήματα να έπεσε.
Λογικό. Αποφεύγουμε τον συνωστισμό (not).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#640136
mirage έγραψε:
pro έγραψε:Στο lidl σημερα είχε οξύμετρα. Μόνο ξύλο που δεν έπεσε - μπορεί και σε μερικά καταστήματα να έπεσε.
Λογικό. Αποφεύγουμε τον συνωστισμό (not).


Καλά στο Lidl και για το αρνάκι σε προσφορά ρίχνουν ξύλο. Συνηθισμένα πράγματα.