Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#639932
Anonymous Founder έγραψε:Πώς προκύπτει πως εγώ ξέρω από το παραπάνω; Εγώ είπα πως βγαίνει ο κάθε τυχάρπαστος, χωρίς γνώση και λέει πως το τάδε είναι καλύτερο και το δείνα άχρηστο. Είπα εγώ πως είμαι ο κατάλληλος να κρίνω; :hmmm:


Οχι βρε παιδι μου, με παρεξηγησες. Οι τυχαρπαστοι ποιοι ειναι ρωταω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#639937 Τυχάρπαστος είναι ο οποιοσδήποτε αγνοεί όρους που αφορούν security να κρίνει εφαρμογές σαν αυτές. Ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να τις κρίνουν σωστά και αντικειμενικά, και την τελευταία φορά που κοίταξα, δεν έχουμε τέτοιους εδώ μέσα.
Το security είναι το νέο Eldorado των networks και πολλά λεφτά πέφτουν εκεί, μιας και στα υπόλοιπα υπάρχει κορεσμός.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#639995
Anonymous Founder έγραψε:Με τον Κούλη, βρήκαμε και λεφτά για προϊόντα Cisco, αμ πως! :lol:
Τα κόστη της Cisco δεν υπάρχουν πουθενά αλλού, μιλάμε για τρομακτική καταβόθρα χρημάτων, που θα ρουφήξει στο τέλος πάρα πολλά εκατομμύρια.


Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τη σχέση ελληνικών αρχών και Cisco, αλλά στις συμφωνίες της για δίκτυα δίνει τεράστια πακέτα τζάμπα για webex, security, κλπ μόνο και μόνο για να διατηρεί τις σχέσεις ζεστές. Νοιάζονται κυρίως για το networking (R/S) προϊόν και πολλά από τα άλλα έρχονται σε εξευτελιστικές τιμές. Έτσι έχει αρκετά μεγάλη διείσδυση σε αγορές που τα προϊόντα της δεν τα λες και ηγετικά ούτε με χαμηλές τιμές καταλόγου.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#640004 Για να βγαίνει ο CEO και να λέει σορι έγινε μαλακί@ μάλλον κάτι δε πάει καλά.

Περί zoom και security το CNET τα αναφέρει αρκετά αναλυτικά...

https://www.cnet.com/news/zoom-every-se ... -chat-app/



< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#640008
funkyreverend έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με τον Κούλη, βρήκαμε και λεφτά για προϊόντα Cisco, αμ πως! :lol:
Τα κόστη της Cisco δεν υπάρχουν πουθενά αλλού, μιλάμε για τρομακτική καταβόθρα χρημάτων, που θα ρουφήξει στο τέλος πάρα πολλά εκατομμύρια.


Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τη σχέση ελληνικών αρχών και Cisco, αλλά στις συμφωνίες της για δίκτυα δίνει τεράστια πακέτα τζάμπα για webex, security, κλπ μόνο και μόνο για να διατηρεί τις σχέσεις ζεστές. Νοιάζονται κυρίως για το networking (R/S) προϊόν και πολλά από τα άλλα έρχονται σε εξευτελιστικές τιμές. Έτσι έχει αρκετά μεγάλη διείσδυση σε αγορές που τα προϊόντα της δεν τα λες και ηγετικά ούτε με χαμηλές τιμές καταλόγου.

Μα, δεν λέω κάτι άλλο επί της ουσίας. There is no free lunch.
H Cisco, μέχρι πριν λίγα χρόνια τουλάχιστον που είχα στα χέρια μου τιμοκαταλόγους, είχε τα πιο ακριβά σίδερα απ' όλους και αν ήθελες να πας σε Full Layer3 iOS, πλήρωνες άλλα τόσα. Αν ήθελες και support από την ίδια την Cisco, επίσης τρελά λεφτά και σχεδόν σε υποχρέωναν να το πληρώσεις και αυτό.
Άρα, όταν βλέπω το οποιοδήποτε υπουργείο να μου λέει πως επιλέξαμε Webex, εμένα το μυαλό μου πάει πως πίσω υπάρχει κάποιο χοντρό συμβόλαιο που ή ετοιμάζεται, ή θέλουν να διατηρηθεί.
Γιατί, προφανώς ακόμη και να δεχτούμε πως το Zoom έχει θέματα (που μπορεί σε λίγες μέρες να μην υπάρχουν, αλλά ΟΚ...), δεν υπάρχει μόνον το Webex και δεν πάω καν σε Open Source γιατί εκεί αντιλαμβάνομαι πως θέλει ενασχόληση, και κόπο. Υπάρχουν όμως αρκετές άλλες και θα πρέπει να αξιολογηθούν, πριν γίνει η επιλογή κάποιας και αν γίνει αυτή η επιλογή, πρέπει να μάθουμε και τα κριτήρια ή τι έρχεται μαζί.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#640010 μα το κανει Class action lawsuit επειδη εχει μια webcam exploit ειναι λιγακι ηλιθιο

δηλαδη η ιντελ πρεπει να χρεωκοπησει χτες κιολας με ολα αυτα που εχουν βγει στην φορα

αλλα ειπαμε ολα ειναι στο παιχνιδι https://arstechnica.com/tech-policy/201 ... g-implant/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#640039 Για γέλια και για κλάματα...

Εξέλιξη τιμής της Logitech HD Webcam C270, μίας από τις τελευταίες webcam που υπάρχουν ακόμη διαθέσιμες στην αγορά.
Από τα 17€, έχει φτάσει πλέον στο 100άρικο... :thumbsdown:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#640391 Για αυτο το ταμπλετακι
https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet ... ri_2820862
μπορειτε να προτεινετε μια sd card?

Απο αυτες
https://www.e-shop.gr/ixos-eikona-karte ... ter-9074=1

Μεχρι 128 λεει παιρνει
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#640413 Θα έπαιρνα την πρώτη SanDisk.
Δεν νομίζω να έχει νόημα για ιδιαίτερο ψάξιμο.

Ακριβά το δίνουν το tablet.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#640430 Αν θυμάμαι καλά και εγώ αυτή του έχω.
Δεν θα έχεις θέμα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#640611 Ειδικά το σκάνερ είναι εντελώς περιττό όταν έχεις apps στο κινητό που φωτογραφίζουν, κροπαρουν, κάνουν pdfs με άψογο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#640614 Περιττό δεν θα το έλεγα, ίσως πιο ειδικό. Ας πουμε, τα scanners έχουν αυτόματο feeder για να σαρώνουν πολλά έγγραφα μαζικά. Επίσης, έχουν πολύ υψηλότερη ανάλυση και φυσικά υπάρχουν σκανερς για φωτογραφίες κτλ.

Καλό το κινητο, αλλά για 1-2 προχειρα εγγραφα, καμμία ταυτότητα κτλ