Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#640027 Σημερινό, θάνατοι ανά εκατομμύριο

Εικόνα

don't panic
Άβαταρ μέλους
By GTS
#640028
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, τον COVID-19 τον έφεραν μετανάστες από προσκύνημα στα Ιεροσόλυμα. :lol:
Λες και η μισή χώρα δεν εργάζεται κανονικά, φταίνε οι μετανάστες που σπάνε την καραντίνα.
Σε ποιους απευθύνονται κάτι τέτοιοι άραγε; Τι ρωτάω κι εγώ τώρα ε; :lipsealed:

Μπλόκα από Αστυνομία και Λιμενικό σε δρόμους και λιμάνια
https://www.euro2day.gr/news/highlights ... kai-l.html
Παράλληλα, όπως ανακοίνωσε απαγορεύεται η μεταφορά του Αγιου Φωτός από σπίτι σε σπίτι, όπως ανακοίνωσαν κάποιοι Δήμαρχοι ότι προτίθενται να κάνουν.

Μπράβο του που έκανε το προφανές και δεν επέτρεψε στους βλάκες να ψηφοθηρήσουν με αυτή την υπέρτατη βλακεία. :ninja:
https://www.nou-pou.gr/newsroom/apagore ... iou-fotos/
:protest:


Αυτους στην Ριτσωνα τους κολλησαν οι μεταναστες απο την Αμαλιαδα; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#640030
cmarin έγραψε:Σημερινό, θάνατοι ανά εκατομμύριο

Αν υπολογίσουμε κι αυτούς που γλίτωσαν από τα τροχαία , είμαστε 50% κάτω τουλάχιστον σε θανάτους δηλ. 40 .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#640032 στον Σκαι τωρα ειπαν οτι δεν ειναι οτι οι Ολλανδοι ειναι δορυφοροι της Γερμανιας,αλλα οτι οι Γερμανοι δεν μπορουν να τους μεταπεισουν.
λες και οι Γερμανοι θελουν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#640036
dimviii έγραψε:στον Σκαι τωρα ειπαν οτι δεν ειναι οτι οι Ολλανδοι ειναι δορυφοροι της Γερμανιας,αλλα οτι οι Γερμανοι δεν μπορουν να τους μεταπεισουν.
λες και οι Γερμανοι θελουν. :lol:

:s_rofl
Άβαταρ μέλους
By markvag
#640049
ArrowsFA1 έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι η σειρά θα μπορούσε να είναι αυτή, με αρχή την πρώτη εβδομάδα του Μαΐου και τέλος περί τις αρχές Ιουλίου με εξαίρεση ίσως το τελευταίο από τα παρακάτω:

Άρση μέτρων απαγόρευσης κυκλοφορίας εντός νομου
Άνοιγμα καταστημάτων λιανικής εκτός εμπορικών κέντρων και καταστημάτων εστίασης
Άρση απαγόρευσης κυκλοφορίας εντός ηπειρωτικής επικράτειας
Άνοιγμα εμπορικών κέντρων και καταστημάτων εστίασης
Άνοιγμα δικαστηρίων
Άνοιγμα σχολείων και λοιπών εκπαιδευτικών δομών (ίσως όμως και όχι γιατί παίζει να είναι πολύ αργά από άποψη σχολικού/ακαδημαϊκού έτους)
Άρση απαγόρευσης μετακίνησης στα νησιά για όσους βρίσκονται ήδη στην Ελλάδα
Άνοιγμα συνόρων από/προς βεβαρημένες χώρες


Έχω την εντύπωση πως τα σχολεία θα ανοίξουν τελευταία... :hmmm: Γιατί απ' όλους όσους ακούω, τα παιδιά στα σχολεία είναι ο ιδανικός τρόπος διάδοσης τέτοιων ασθενειών... :hmmm:

Κι εγώ δεν νομίζω πως τα σχολεία θα ανοίξουν το 2020... :help:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#640052
markvag έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι η σειρά θα μπορούσε να είναι αυτή, με αρχή την πρώτη εβδομάδα του Μαΐου και τέλος περί τις αρχές Ιουλίου με εξαίρεση ίσως το τελευταίο από τα παρακάτω:

Άρση μέτρων απαγόρευσης κυκλοφορίας εντός νομου
Άνοιγμα καταστημάτων λιανικής εκτός εμπορικών κέντρων και καταστημάτων εστίασης
Άρση απαγόρευσης κυκλοφορίας εντός ηπειρωτικής επικράτειας
Άνοιγμα εμπορικών κέντρων και καταστημάτων εστίασης
Άνοιγμα δικαστηρίων
Άνοιγμα σχολείων και λοιπών εκπαιδευτικών δομών (ίσως όμως και όχι γιατί παίζει να είναι πολύ αργά από άποψη σχολικού/ακαδημαϊκού έτους)
Άρση απαγόρευσης μετακίνησης στα νησιά για όσους βρίσκονται ήδη στην Ελλάδα
Άνοιγμα συνόρων από/προς βεβαρημένες χώρες


Έχω την εντύπωση πως τα σχολεία θα ανοίξουν τελευταία... :hmmm: Γιατί απ' όλους όσους ακούω, τα παιδιά στα σχολεία είναι ο ιδανικός τρόπος διάδοσης τέτοιων ασθενειών... :hmmm:

Κι εγώ δεν νομίζω πως τα σχολεία θα ανοίξουν το 2020... :help:


https://www.timelink.gr/uploads/photos/ ... esssss.jpg
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#640057 Και τώρα ανοιχτές είναι.
Τι σε απασχολεί;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#640060 Η Ολλανδία ήταν απ τις χώρες που ακολούθησε κάπως μέση οδό, με την λογική οτι προσπαθούμε να διατηρήσουμε την οικονομική ζωή όσο το δυνατόν γίνεται και ταυτόχρονα σε κάποιο βάθος χρόνου θα αποκτήσουμε ανοσία

Διαβάζω σήμερα στην εφήμερίδα ότι πλέον φοβούνται οτι αυτή η στιγμή ίσως δεν υπάρξει ποτέ πρακτικά και οτι ο ιός ήρθε για να μείνει.

https://www.dvhn.nl/groningen/Corona-sp ... 44829.html

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ελάχιστα στοιχεία που να οδηγούν σε συμπέρασμα οτι αυτοί που έχουν νοσήσει ελαφρά (δλδ η συντριπτική πλειονότητα των ασθενών) εχει τελικά κάποιου είδους ανοσία....
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#640061
JarnoT έγραψε:Και τώρα ανοιχτές είναι.
Τι σε απασχολεί;


Θα πανε μαζεμενοι, δεν θα τους κραταει τιποτα. Μεγαλοβδομαδα, εντονο συναισθημα, φοβαμαι μακελειο :(
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#640062 Σιγά και μη..
Εντάξει, θα πάει ο κόσμος να προσκυνήσει επιτάφιο, τον σταυρό, οκ. Μπες-βγες.
Μεγαλύτερη ουρά απ' αυτή που βλέπω στις τράπεζες δεν νομίζω να έχει. Και να έχει δηλ, αν είναι όλοι φρόνιμοι, no big deal.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#640063
rx8_drifter έγραψε:Η Ολλανδία ήταν απ τις χώρες που ακολούθησε κάπως μέση οδό, με την λογική οτι προσπαθούμε να διατηρήσουμε την οικονομική ζωή όσο το δυνατόν γίνεται και ταυτόχρονα σε κάποιο βάθος χρόνου θα αποκτήσουμε ανοσία

Διαβάζω σήμερα στην εφήμερίδα ότι πλέον φοβούνται οτι αυτή η στιγμή ίσως δεν υπάρξει ποτέ πρακτικά και οτι ο ιός ήρθε για να μείνει.

https://www.dvhn.nl/groningen/Corona-sp ... 44829.html

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ελάχιστα στοιχεία που να οδηγούν σε συμπέρασμα οτι αυτοί που έχουν νοσήσει ελαφρά (δλδ η συντριπτική πλειονότητα των ασθενών) εχει τελικά κάποιου είδους ανοσία....


Να κάνω μία ερώτηση; Δεν ξέρω αλλά πως δημιουργείται η ανοσία όταν ακούμε ότι ασθενείς που νόσησαν στον ιο....ξανανόσησαν σε μικρό χρονικό διάστημα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#640064
rx8_drifter έγραψε:Η Ολλανδία ήταν απ τις χώρες που ακολούθησε κάπως μέση οδό, με την λογική οτι προσπαθούμε να διατηρήσουμε την οικονομική ζωή όσο το δυνατόν γίνεται και ταυτόχρονα σε κάποιο βάθος χρόνου θα αποκτήσουμε ανοσία

Διαβάζω σήμερα στην εφήμερίδα ότι πλέον φοβούνται οτι αυτή η στιγμή ίσως δεν υπάρξει ποτέ πρακτικά και οτι ο ιός ήρθε για να μείνει.

https://www.dvhn.nl/groningen/Corona-sp ... 44829.html

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ελάχιστα στοιχεία που να οδηγούν σε συμπέρασμα οτι αυτοί που έχουν νοσήσει ελαφρά (δλδ η συντριπτική πλειονότητα των ασθενών) εχει τελικά κάποιου είδους ανοσία....


Από την άλλη, δεν υπάρχουν έρευνες που λένε ότι ίσως το γενετικό μας προφιλ καθορίζει το ποιος θα την περάσει βαριά και ποιός όχι; Αν ισχύει αυτό (ΑΝ), τότε και σε ενδεχόμενη δεύτερη προσβολή, πάλι ελαφριά θα την περάσουν οι ίδιοι, έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο, με ερευνητές σε όλο τον κόσμο να δουλεύουν ταυτόχρονα στο ίδιο πράγμα, με τόση ένταση.