Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#639861 Δοκιμές από την ταράτσα με την Canon της συζύγου, τρίποδο και τηλεφακό :oops:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#640000 Από το απογευματινό περπάτημα.
Πάρκο Λιπασμάτων, αερογέφυρα Δραπετσώνας, απέναντι το Χατζηκυριάκειο, γραμμές Άγιος Διονύσης

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

quick image upload
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#640936 Βόλτα χτες με τον γιο στο πάρκο Ιλισίων και στα πέριξ
Ευκαιρία για φωτογραφίες
(Canon EOS 80D με 18-55 Canon EFS φακό)

Τελικά δεν είναι τόσο άσχημη η γειτονιά...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fot
#641873
socratesn έγραψε:Σε ευχαριστώ ! :s_howdy
Τρομερή επεξεργασία δεν θεωρώ πως έχουν, με την έννοια πως δεν πληρούν κανένα κριτήριο σωστής επεξεργασίας (αναφορικά με τα highlights τους, τις σκιές και το white balance), ωστόσο χρόνια τώρα σε τέτοια αισθητική επιδιώκω και να τραβάω και να επεξεργάζομαι, οπότε εφόσον αποτελεί χόμπι και όχι επάγγελμα, επιτρέπω στον εαυτό μου λίγη καλλιτεχνική αδεία θα το πω. :ninja: :lol:

Προφανώς κάτι πολύ στάνταρ δεν υπάρχει καθώς κάθε φωτογραφία και έχει τραβηχτεί σε διαφορετικές συνθήκες και ταιριάζει με διαφορετικό vibe.
Για αρχή σε πολύ πολύ γενικές γραμμές προτείνω να πειραματιστείς με το lightroom και φυσικά να τραβάς σε RAW μορφή . Υπάρχει και για κινητό δωρεάν έκδοση του Lightroom αν δεν θέλεις να ασχοληθείς σε pc (αν και εξίσου απλο στη χρήση είναι και εκεί).
Πρώτα πρώτα στη φωτογραφία της επιλογής σου φέρε στα μέτρα του δικού σου ματιού exposure, αντίθεση, highlights και shadows. Σε δεύτερη φάση παίξε λίγο με θερμοκρασίες δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή σε μερικές ρυθμισούλες στο Color mix, π.χ. για να κάνεις τα κίτρινά σου πιο πορτοκαλί, τα πορτοκαλί σου πιο κεραμμυδί, λίγο λιγότερο μπλέ ή λιγο πιο μωβ τον ουρανό σου κ.ο.κ. :s_crazy .
Έπειτα μείωσε λίγο κορεσμό για λίγο πιο Muted αποτέλεσμα και για τέλος μπορείς να κάνεις ένα υποτυπώδες Color Grading μέσω της Split Tone επιλογής, όπου εκεί πλέον της βγάζεις τα μάτια της φωτογραφίας αν θες ή έστω της δίνεις τους τόνους που εσύ επιθυμείς. Για φινίρισμα ίσως χρειαστείς και λίγα πειράματα στις καμπύλες, αλλά είναι hit or miss μέχρι να συνηθίσεις τη λογική.
Πολύ χονδρικά προσωπικά ένα τέτοιο workflow ακολουθώ όταν επεξεργάζομαι, αλλά πάνω απ΄όλα προτείνω πειραματισμό και τι αρέσει στο δικό σου μάτι :superman: :thumbsup:
Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα δοκιμάσω με το Lightroom στο κινητο και θα επανέλθω.
Βέβαια συνήθως με το edit δεν παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω, γιατί γίνομαι υπερβολικός....


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#641980 καιρο εχω να ποσταρω.....ξεσκονισα λιγο την G7X 2 μου....απο τοτε που τα κινητα βγαζουν ικανοποιητικες φωτο βαριεμαι να κουβαλαω καποια απο τις μηχανες μου
Εικόναcorinth canal by bujinkan, on Flickr
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#642034 Από την απογευματινή βόλτα. Ανάμεικτα συναισθήματα.
Χαμόγελο και στενοχώρια μαζί.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#642038 Απ' ότι βλέπω ακόμα ψεκάζουνε :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#642040
Same_old_story έγραψε:Απ' ότι βλέπω ακόμα ψεκάζουνε :s_crazy



Στάνταρ σε 2-3 μέρες θα βρέξει.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#644635 shot and edited on mi 9

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 02 Μάιος 2020, 22:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#644651 Όμορφες οι τελευταίες.