Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#637387
Dimitris_P έγραψε:Το pc είναι στο δωμάτιο και το δυνατό ηχοσύστημα στο σαλόνι. Υπάρχει κανά δοκιμασμένο σετάκι ασύρματης μετάδοσης ήχου από το pc στον ενισχυτή; Είναι ένας αναλογικός 5.1 sony str-db840, οπότε θα μ'ενδιέφερε και πολυκάναλη μετάδοση. Βλέπω διάφορες τιμές, από 80-100 έως 3500+
Αν στο σαλόνι είναι και η τηλεόραση και αν η τηλεόραση είναι έξυπνη και συνδεμένη μήπως μπορείς να στέλνεις τον ήχο (ή και εικόνα μαζί) στην τηλεόραση κι από εκεί να περνάς τον ήχο στον ενισχυτή μέσω οπτικής ίνας;
Εγώ χρησιμοποιώ το bluetooth της τηλεόρασης (διαλέγεις αν το θέλεις να εκπέμπει ή να λαμβάνει) σαν δέκτη και έτσι στέλνω μουσική από τηλέφωνο ή λάπτοπ στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική μέσω DAC στον ραδιοενισχυτή μου. (o STRDB840 πρέπει να έχει ενσωματωμένο DAC, ο STRDB940 που έχω στην Ελλάδα έχει)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#637388 Ναι μπορεί να γίνει έτσι, δικτυακά, αλλά το βαριέμαι, γι αυτό έλεγα μήπως υπήρχε άμεση λύση χωρίς ενδιάμεσα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#639499 Δεν είναι HiFi, αλλά δεν έβρισκα άλλο σχετικό..
έχω ένα panasonic home theater (BTT465) που το αγόρασα το 2015.
Πριν λίγες μέρες μας άφησε χρόνους. Δηλαδή ενώ δείχνει ότι είναι σε λειτουργία, δλδ η οθόνη της συσκευής δείχνει τα modes (ραδιοφωνο, bluetooth etc) δεν εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη της τηλεόρασης. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο hdmi και δεν άλλαξε τιποτα. Επίσης, δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση, πάλι τίποτα.
Το σέρβις της Panasonic προφανώς θα έιναι κλειστό. Πώς μπορώ να ψάξω να βρώ blu ray συμβατά με τα ηχεία και το sub του συγκεκριμένου συστήματος; Ξέρει κανένας αν γίνεται αυτό που ζητάω; Κρίμα να πετάξω ηχεία, sub etc.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#639844
citastak έγραψε:Δεν είναι HiFi, αλλά δεν έβρισκα άλλο σχετικό..
έχω ένα panasonic home theater (BTT465) που το αγόρασα το 2015.
Πριν λίγες μέρες μας άφησε χρόνους. Δηλαδή ενώ δείχνει ότι είναι σε λειτουργία, δλδ η οθόνη της συσκευής δείχνει τα modes (ραδιοφωνο, bluetooth etc) δεν εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη της τηλεόρασης. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο hdmi και δεν άλλαξε τιποτα. Επίσης, δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση, πάλι τίποτα.
Το σέρβις της Panasonic προφανώς θα έιναι κλειστό. Πώς μπορώ να ψάξω να βρώ blu ray συμβατά με τα ηχεία και το sub του συγκεκριμένου συστήματος; Ξέρει κανένας αν γίνεται αυτό που ζητάω; Κρίμα να πετάξω ηχεία, sub etc.
Είδα στα specs όχι η συσκευή σου έχει είσοδο ήχου και ψηφιακή και AUX. Όλα τα players πρέπει να έχουν και από τα δύο. Θεωρώ στάνταρ ότι το player θα βγάζει 5.1 από την ψηφιακή του έξοδο αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν η ψηφιακή είσοδος δέχεται 5.1 σήμα. Αλλιώς θα έχεις μόνο 2 και είναι θέμα της συσκευής σου να ρίξει τις χαμηλές στο subwooferάκι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#639873 Άσχετος είμαι, ευχαριστώ για αυτά που γράφεις και που το έψαξες.
Πίσω έχει 6 εξόδους ήχου που μπαίνουν με ένα βυσματάκι τα καλώδια των ηχείων και του γούφερ. Τέτοια έξοδο δεν βρήκα σε κάποια που κοίταξα.
Εσύ προτείνεις άλλον τρόπο σύνδεσης;
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#639905 Τα καλώδια είναι καλώδια... Φαντάζομαι μπορείς να κόψεις τα βυσματάκια και να συνδέσεις τα καλώδια των ηχείων απευθείας σε κάποιο άλλο 5.1 AV processor σε ότι βύσματα έχει... Το βασικό που θα πρόσεχα είναι τα specifications των ηχείων να είναι συμβατά με τη νέα συσκευή (ohm, watt πχ).

Διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου στο σκεπτικό μου!
Άβαταρ μέλους
By citastak
#639908 Nαι αυτό το καταλαβαίνω - πως ψάχνω για dvd blueray που να μπορώ να βάλω τα ηχεία πάνω; τι τύπου έξοδο πρέπει να έχει για να πάρει τα 5.1?
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#639925 Ψάξε για "blu ray player with 5.1 analog output".
Π.χ.
Εικόνα
https://www.bax-shop.be/nl/19-inch-cd-m ... ediaspeler

Φαντάζομαι βέβαια ότι πλέον τα πιο πολλά έχουν μόνο ψηφιακή έξοδο και αυτά με αναλογικές ίσως είναι πιο εξειδικευμένα/ακριβά. Λειτουργεί το Panasonic ακομή σαν ενισχυτής; Σε αυτή την περίπτωση όπως έγραψε ο sknipper θα μπορούσες από το καινούριο blue ray player να στείλεις το ψηφιακό σήμα στο panasonic το οποίο θα συνεχίζει να παίζει τον ήχο. Το ερώτημα τότε είναι αν η ψηφιακή είσοδος του Panasonic δέχεται 5.1 ήχο ή μόνο στερεοφωνικό. Ακόμη κι αν όλα αυτά ισχύουν, σε αυτή την περίπτωση καταλήγεις με δύο συσκευές, τηλεκοντρόλ κλπ κλπ που δεν είναι και πολύ βολικό.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#639959 Thanks, η δεύτερη λύση φαίνεται πολύπλοκη και δεν ξέρω αν τηθέλω.
Θα κάνω μια έρευνα να δω τι υπάρχει και προχωράω ανάλογα.
Έμαθα ότι το σερβις είναι ανοιχτό, οπότε σκέφτομαι να τους το πάω μήπως συνέλθει...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#641531
citastak έγραψε:Άσχετος είμαι, ευχαριστώ για αυτά που γράφεις και που το έψαξες.
Πίσω έχει 6 εξόδους ήχου που μπαίνουν με ένα βυσματάκι τα καλώδια των ηχείων και του γούφερ. Τέτοια έξοδο δεν βρήκα σε κάποια που κοίταξα.
Εσύ προτείνεις άλλον τρόπο σύνδεσης;
Αυτά είναι οι έξοδοι ισχύος. Καλό το ότι έχει ξεχωριστές (αν είναι αυτό που ελπίζω), αυτό κάνει τα ηχεία κατάλληλα για σύνδεση και με άλλο ενισχυτή αν χρειαστεί.
Αλλά κάπου το σύστημα πρέπει να έχει και εισόδους, ψάξε.

Βρήκα το εγχειρίδιο εκεί. https://www.manualslib.com/download/741 ... tt465.html
Στη σελίδα 10 δείχνει το πίσω μέρος όπου σαφώς έχει είσοδο AUX (δύο βύσματα RCA), LAN, HDMI έξοδο με ARC, οπτική ψηφιακή είσοδο ήχου και τέλος έξοδο κεραίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644555 Τελευταία ο ενισχυτής αρνείται να ανεβάσω την ένταση. Η άρνηση εκφράζεται με κλείσιμο στα μούτρα. Τι μπορεί να φταίει;
Αυτό που θα κάνω για αρχή είναι να ανεβάσω ένα κλικ το πάνω ράφι, μιας και μάλλον ο "αέρας" δεν είναι αρκετός και μετά να ξεσκονίσω στο πίσω μέρος που θα έχω πια μεγαλύτερη πρόσβαση. Μετά από 15 χρόνια, σίγουρα θα έχει μαζέψει πολλή σκόνη, αν και συχνά τον ξεσκονίζω (όσο φτάνω).Εικόνα

< >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#644560 Να τον στείλουμε να κάνει παρέα στον δικό μου ενισχυτή στον ηλεκτρονικό

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644582 Ηλεκτρονικός = ανακύκλωση συσκευών; Τον κλαίω δηλαδή; :lol: