Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#637906 Φυσιολογικό δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει.
Αδειάζεις το κάτω κουτάκι με τις χρησιμοποιημενες κάψουλες? Όταν γεμίζει δύσκολα κλείνει η θήκη της κάψουλας.

ΥΓ. Ο μοχλός επάνω θέλει σταθερή και αργή κίνηση.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#638138 Το κουτάκι το αδειάζω κάθε φορά μετά την χρήση, οπότε δεν φταίει αυτό. Εντωμεταξύ ο μηχανισμός φαίνεται πολύ απλός για να έχει σπάσει/ χαλάσει κάτι.

Θα το τσεκάρω τις επόμενες ημέρες και αν συνεχίσει τα ίδια θα επικοινωνήσω με την Nespresso όσο είναι καιρός.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#638217 Μερικές φορές πιανει στραβά την κάψουλα.
Δοκίμασε να κρατάς το στεφανάκι της με το δάχτυλο ενω κινείς τον μοχλό, ωστε να θηλυκώσει σωστά το πίσω μέρος.

Δεν είναι λυση αυτή βέβαια, εμενα μπυ το έκανε παλια μηχανη με πλαστικές κάψουλες
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#638283
axel12p έγραψε:Το κουτάκι το αδειάζω κάθε φορά μετά την χρήση, οπότε δεν φταίει αυτό. Εντωμεταξύ ο μηχανισμός φαίνεται πολύ απλός για να έχει σπάσει/ χαλάσει κάτι.

Θα το τσεκάρω τις επόμενες ημέρες και αν συνεχίσει τα ίδια θα επικοινωνήσω με την Nespresso όσο είναι καιρός.

απικοινώνησε με τη Nespresso κατευθείαν. Οι μηχανές γενικά είναι αναλλώσιμες για την εταιρία, οπότε μπορεί και να στην αλλάξουν αμέσως αν πέσεις σε ευγενικό υπάλληλο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#640078
Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ βγάλε φωτογραφία το αριστούργημά σου για να το δημοσιεύσεις στους λογαριασμούς σου. Τζάμπα χτυπούσες τόση ώρα;


Εικόνα

Συγχαρητηρια για την εκπομπη σας. :inlove:


Μπουσσε

γραμμη σελιδοδεικτων, δεξι κλικ στο εικονιδιο της Athens Void ---> "Remove"

+

Ctrl+Shift+Del
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640109
Giuseppe Busso έγραψε:Τι είναι το dalgona coffee που φτιάχνουν όλοι στην καραντίνα;
https://www.athensvoice.gr/taste/636190 ... 9AP8ghpvps

Οταν είμασταν "μικροί" (έφηβοι), κάναμε διαγωνισμό με εναν ξάδερφο μου ποιος θα φτιάξει νες με πιο παχύ καϊμάκι.
Χτυπούσαμε χτυπούσαμε και οταν το μίγμα δεν γυριζε άλλο προσθέταμε λίγο νερο και φτού κι απ'την αρχή :s_dance

Στο τέλος το μισο φιτζάνι ήταν παχύρευστος αφρός-καϊμάκι, μάλλον σε κάτι τέτοιο παραπέμπει αυτό το "dalgona" :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#640111
bebes έγραψε:Χτυπούσαμε χτυπούσαμε και οταν το μίγμα δεν γυριζε άλλο προσθέταμε λίγο νερο και φτού κι απ'την αρχή


Το ζεστο νερο λιγο-λιγο και μαλιστα με το κουταλακι παρακαλω, για να μην πεσει μεγαλη ποσοτητα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By bebes
#640115 φρέσκος φρέσκος :inlove:
Εικόνα

George_Prix έγραψε:
bebes έγραψε:Χτυπούσαμε χτυπούσαμε και οταν το μίγμα δεν γυριζε άλλο προσθέταμε λίγο νερο και φτού κι απ'την αρχή


Το ζεστο νερο λιγο-λιγο και μαλιστα με το κουταλακι παρακαλω, για να μην πεσει μεγαλη ποσοτητα :s_yes

εννοείται... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By otso
#640268 εχετε προλαβει την εποχη που γινοταν χαμος στις καφετεριες με τον ζεστο νες και το θορυβο απο το χτυπημα του κουταλιου στην κουπα; τι εποχες
χειμωνα εννοειται καλοκαιρι φραπεδια , ο φουκαρας ο καφετεριας ενω τον χειμωνα δεν χρειαζοταν να κανει τιποτα το καλοκαιρι επρεπε να χτυπαει με το σεικερ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#640269
otso έγραψε:εχετε προλαβει την εποχη που γινοταν χαμος στις καφετεριες με τον ζεστο νες και το θορυβο απο το χτυπημα του κουταλιου στην κουπα; τι εποχες
χειμωνα εννοειται καλοκαιρι φραπεδια , ο φουκαρας ο καφετεριας ενω τον χειμωνα δεν χρειαζοταν να κανει τιποτα το καλοκαιρι επρεπε να χτυπαει με το σεικερ.


Δε θα ξεχασω την Κυριακη πρωι που ειχα δει τον πατερα μου να το κανει για πρωτη φορα, ενω κανονικα δεν επινε νες καφε. Μου ειχε κανει εντυπωση η διαδικασια!

Καμια 10αρια χρονια αργοτερα την πρωτη φορα που ειχα παει σε καφετερια και ειχα ζησει τη σκηνη που περιγραφεις, αισθανθηκα οτι ο πατερας μου με ειχε προετοιμασει καλα για τις δυσκολιες της ζωης :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#640277 θαθελα να ακουγα οτι ζει ,οτι ειναι καλα και οτι οταν τελειωσει ολο αυτο ,θα εφτιαχνες 2 τετοια καφεδακια να πιειτε μαζι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#640279
otso έγραψε:θαθελα να ακουγα οτι ζει ,οτι ειναι καλα και οτι οταν τελειωσει ολο αυτο ,θα εφτιαχνες 2 τετοια καφεδακια να πιειτε μαζι.


Ευτυχως ζουνε και οι 2 γονεις μου ακομα. Μου εχει λειψει πολυ κι ευχαριστως θα εφτιαχνα 2 τετοια καφεδακια να πιουμε με τον πατερα μου!

Να σου πω την αληθεια ενω ειμαι κολλημενος εσπρεσσακιας εδω και καμια 20αρια χρονια, μολις διαβασα το ποστ του bebes νωριτερα "ζηλεψα" κι εφτιαξα μετα απο καιρο ενα μερακλιδικο νες καφε!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#640394 Τέτοιες ιστορίες τρόμου μου διηγουνταν οι δικοί μου, όντες φοιτητές στη θεσσαλονική τέλος ‘60. Νομίζω οτι απο κει ξεκίνησε η φάση :lol:
Πάντως ρε παιδιά, νες εγώ οριακά πρόλαβα και προφανώς οχι χτύπημα