Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638218
mousatos έγραψε:Η Ford το έκοψε το μέρισμα. Αν δε φτιάξουν τα πράγματα μέχρι τον Ιούνιο , έρχεται η σειρά μας.


Αν δώσει κάποια εταιρεία μέρισμα φέτος (εκτός από αυτές που φτιάχνουν μάσκες, αντισηπτικά, κτλ) θα πρέπει να το γράψουν σε όλα τα πρωτοσέλιδα...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#638221 Η Shell προς το παρόν για το επόμενο τετράμηνο το κρατάει, αλλά εχει δρομολογήσει φαραωνικές περικοπές στο operations. Κι εγώ αμφιβάλω αν θα μπορέσει να το συνεχίσει. Οποίος ειναι να βγει στη σύνταξη φέτος στην αμερική (και οχι μόνο, και σε Μάς πλέον ολόκληρο το κομμάτι της ιδιωτικής ασφάλισης ειναι στο χρηματιστήριο) κλαίει με μαύρο δάκρυ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#638222 ^ισχύει

Βέβαια η σωστή στρατηγική είναι τα τελευταία χρόνια πριν βγεις στην σύνταξη να αρχίσεις να βγαίνεις από χρηματιστήριο και να μεταφέρεσαι σε περισσότερο ασφαλείς επενδύσεις, αλλά δεν ξέρω πόσο ανεπηρέαστες είναι κι αυτές με τέτοιο πατατράκ...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#638223 Intel, microsoft και αρκετές άλλες δε βλέπω να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στα μερίσματα.
Unilever , mondelez
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#638242
drdino έγραψε:^ισχύει

Βέβαια η σωστή στρατηγική είναι τα τελευταία χρόνια πριν βγεις στην σύνταξη να αρχίσεις να βγαίνεις από χρηματιστήριο και να μεταφέρεσαι σε περισσότερο ασφαλείς επενδύσεις, αλλά δεν ξέρω πόσο ανεπηρέαστες είναι κι αυτές με τέτοιο πατατράκ...


Αυτό, πρέπει να έχεις ένα asset allocation ανάλογα με την ηλικία σου (ή ακριβέστερα, ανάλογα με το πόσο σύντομα θα χρειαστείς τα λεφτά σου) ακολουθώντας -ενδεικτικά- κάτι τέτοιο:

Εικόνα
Εικόνα

Για το δεύτερο που θίγεις, τα ομόλογα μέχρι τώρα συμπεριφέρθηκαν όπως περιμέναμε, αλλά ΙΜΟ υπάρχει ένα θέμα στον ορίζοντα με τη μετακύλιση του χρέους πολλών εταιριών. Ένα σημαντικό κομμάτι των investment grade ομολόγων στην αγορά είναι στο ΒΒΒ. Ένα κλικ υποβάθμιση του αξιόχρεου τους θα τα μεταφέρει αυτόματα στη κατηγορία των σαβουρομολόγων, που θα πυροδοτήσει αυτόματο ξεπούλημα από funds και ETFs που πρέπει να έχουν investment grade (εκτός από όσα είναι high yield/speculative) ρίχνοντας ακόμα περισσότερο τις τιμές. Στα ακίνητα, πολλά REIT έχουν φάει επίσης κατραπακιά ενώ κάποια ανοιχτά funds έχουν αναστείλει συναλλαγές.
Το διεθνές diversification επίσης δεν οφελεί και πολύ σε αυτή τη κατάσταση γιατί είναι πραγματικά διεθνές πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#638247 Target date λέει, αυτό που δεν σου λέει είναι ότι πρόκειται για moving target. :lol: :oops:

Καθήκοντα για το σπίτι:

https://foreignpolicy.com/2020/03/28/co ... isis-ever/

Λίγο μακροσκελές αλλά εξηγεί αναλυτικά (και πειστικά για μένα) πώς οι ΕΜ θα φάνε γερό χαστούκι, ακόμα και αν ιατρικά οι κοινωνίες τους γλυτώσουν τα χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638412 Δηλαδη ειμαι ο μονος αιδιοδοξος στη χωρα οσον αφορα το ΧΑΑ? :hmmm:

Γιατι αν εχει δικιο ο GTS (πτωση εως και 90%), ειμαι για αυτοκτονια ή για να παω σε κανενα γιατρο να κοιταξω το μυαλο μου που ονειρευεται ανοδο :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638465 Η άνοδος πως θα προκύψει;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#638466 Ε, δεν γίνεται να πέφτει συνέχεια Μάρκο. Απλά οικονομικά. Κάποια στιγμή θα έχει άνοδο, εκεί ποντάρουμε και αγοράζουμε αβέρτα τράπεζες και πετρελαϊκές τώρα που είναι φτηνά. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638472
g8777 έγραψε:Ε, δεν γίνεται να πέφτει συνέχεια Μάρκο. Απλά οικονομικά. Κάποια στιγμή θα έχει άνοδο, εκεί ποντάρουμε και αγοράζουμε αβέρτα τράπεζες και πετρελαϊκές τώρα που είναι φτηνά. :s_wink


Α, καλά, άμα είναι έτσι, πάω πάσο.

Τζι, έχω κάτι μετοχές της τράπεζας της Ανατολής, ενδιαφέρεσαι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638498
Chris έγραψε:Bitcoin μην ξεχασεις. Νταιβέρσιφαϊ


Το πιστευω πολυ το BTC. Πιστευω οτι τα 20κ που ειχε κανει πριν 1-2 χρονια δεν ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Θεωρω οτι εχει να δωσει ακομα. Παρολα αυτα ειμαι σε οριακη φαση να σκοτωσω κατι κομματακια που εχω και να τα χωσω στο ΧΑΑ. Ετσι οπως μας κανανε πρεπει να πονταρω στο αλογο που πιστευω οτι θα τρεξει λιγο παραπανω οταν αρχισει το παρτυ... Ολα τα καρπουζια στην ιδια μασχαλη. Μηδενικη διασπορα κινδυνου. Παραβιαση ενος θεμελιωδους κανονα στη συσταση ενος χαρτοφυλακιου δηλαδη :s_tongue

Παντως οτι το BTC θα ειναι το αποκουμπι μου σ΄αυτη τη δυσκολη περιοδο για ολες τις αγορες/επενδυσεις δεν το περιμενα. Ελαχιστη πτωση κατα τη διαρκεια της πανδημιας και γρηγοροτερη εκτιναξη απο οποιαδηποτε αλλη ισοτιμια (που συνεχιζεται μεχρι τη στιγμη που μιλαμε) :s_howdy