Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#637864 OK, αλλά αντιλαμβάνεσαι πως δεν είναι σωστό να μην βάζεις και αυτές τις πηγές. Γιατί μιλάς για Ισραήλ, για αχαριστία, κλπ κλπ και δεν προκύπτει από την πηγή.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#637868
Anonymous Founder έγραψε:OK, αλλά αντιλαμβάνεσαι πως δεν είναι σωστό να μην βάζεις και αυτές τις πηγές. Γιατί μιλάς για Ισραήλ, για αχαριστία, κλπ κλπ και δεν προκύπτει από την πηγή.

Η αχαριστία είναι δική μου πινελιά.
Εχοντας συναναστραφεί με αρκετούς Παλαιστίνιους φοιτητές στα φοιτητικά μου χρόνια (καλά παιδιά παρεπιμπτόντως), και γνωρίζοντας λίγο το τι γινόταν μ'αυτους (δεν υπήρχαν ιντερνετς τότε να ψαχνουμε εύκολα), θεωρώ οτι η Ελλάδα στάθηκε και βοήθησε πάρα πολυ αυτούς τους ανθρώπους. Κάποιοι γύρισαν πισω επιστήμονες, κάποιοι έμειναν εδω και έφτιαξαν τη ζωή τους,

Οταν λοιπόν ενας ευεργετημένος στρέφεται εναντίον αυτού που τον βοήθησε, τι πρέπει να σκεφτούμε;
Τα τελευταία χρόνια οι Τούρκοι προσπαθούν να αναλάβουν την "κηδεμονία" των Παλαιστίνιων λόγω του κοινού εχθρου (Ισραήλ) και τη κοινής θρησκείας.
Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στην Παλαιστίνη, μερικοί φανατικοί σύρουν ολους τους υπόλοιπους στην καταστροφή.

Δεν θα ήθελα το ίδιο να γίνει κι εδω, αλλά μετά απο το γεγονός αυτό (προβοκάτσια στη Μυτιλήνη με ενα παιδάκι νεκρό) φαίνεται οτι κάτι κινείται.
Γι'αυτο -ελπίζω- το Ελληνικό κράτος να εξαντλήσει την αυστηρότητα του με τους συλληφθέντες σαν παραδειγματισμό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#637944 Κάτσε να θυμηθώ που αλλού είχα δει τη συλλογική ευθύνη... :hmmm: :hmmm: Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#638038
markvag έγραψε:Κάτσε να θυμηθώ που αλλού είχα δει τη συλλογική ευθύνη... :hmmm: :hmmm: Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;; :hmmm:

Mα δεν είπα να τιμωρήσουν - διώξουν όλους τους Παλαιστίνιους, είπα να τιμωρηθούν πολυ αυστηρά αυτοί που πιάστηκαν να παρανομούν. Που φαίνεται εδω συλλογική ευθύνη;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638191
otso έγραψε:Sτην USSR ;


Σαφέστατα και εκεί.


bebes έγραψε:Mα δεν είπα να τιμωρήσουν - διώξουν όλους τους Παλαιστίνιους, είπα να τιμωρηθούν πολυ αυστηρά αυτοί που πιάστηκαν να παρανομούν. Που φαίνεται εδω συλλογική ευθύνη;


Ξεκινάς έτσι:


bebes έγραψε:Η αχαριστία είναι δική μου πινελιά.
Εχοντας συναναστραφεί με αρκετούς Παλαιστίνιους φοιτητές στα φοιτητικά μου χρόνια (καλά παιδιά παρεπιμπτόντως), και γνωρίζοντας λίγο το τι γινόταν μ'αυτους (δεν υπήρχαν ιντερνετς τότε να ψαχνουμε εύκολα), θεωρώ οτι η Ελλάδα στάθηκε και βοήθησε πάρα πολυ αυτούς τους ανθρώπους. Κάποιοι γύρισαν πισω επιστήμονες, κάποιοι έμειναν εδω και έφτιαξαν τη ζωή τους,


ΟΚ, συνεχίζεις έτσι:


bebes έγραψε:Οταν λοιπόν ενας ευεργετημένος στρέφεται εναντίον αυτού που τον βοήθησε, τι πρέπει να σκεφτούμε;


Δηλαδή ευεργετήσαμε τους Παλαιστίνιους και αυτοί στράφηκαν εναντίον μας επειδή κάποιος Παλαιστίνιος παρανόμησε (που για την προσωπική του ιστορία δεν γνωρίζουμε τίποτα παρεμπιπτόντως).

Επίσης:

bebes έγραψε:Τα τελευταία χρόνια οι Τούρκοι προσπαθούν να αναλάβουν την "κηδεμονία" των Παλαιστίνιων λόγω του κοινού εχθρου (Ισραήλ) και τη κοινής θρησκείας.
Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στην Παλαιστίνη, μερικοί φανατικοί σύρουν ολους τους υπόλοιπους στην καταστροφή.

Δεν θα ήθελα το ίδιο να γίνει κι εδω, αλλά μετά απο το γεγονός αυτό (προβοκάτσια στη Μυτιλήνη με ενα παιδάκι νεκρό) φαίνεται οτι κάτι κινείται.


Και πάλι μιλάς γενικά για τους Παλαιστίνιους.

Νομίζω λοιπόν πως δεν είναι παράλογο να καταλάβει κάποιος ότι μιλάς για συλλογική ευθύνη.

bebes έγραψε:Γι'αυτο -ελπίζω- το Ελληνικό κράτος να εξαντλήσει την αυστηρότητα του με τους συλληφθέντες σαν παραδειγματισμό.


Παραδειγματισμό στους Παλαιστίνιους ή γενικά; :hmmm:


otso έγραψε:στο θολωμενο του μυαλο , πινει καλη λαικη ρετσινα κονιορδου .


Έχω ένα καλό τσίπουρο, αλλά πίνω λίγο, μήπως να το αυξήσω; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#638215
markvag έγραψε:[...

Λάθος διατύπωση απο μέρους μου αν πέρασε προς τα έξω αυτό που γράφεις
mea culpa :s_howdy

μένω μόνο σ'αυτό:
να τιμωρηθούν πολυ αυστηρά αυτοί που πιάστηκαν να παρανομούν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638220
bebes έγραψε:
markvag έγραψε:[...

Λάθος διατύπωση απο μέρους μου αν πέρασε προς τα έξω αυτό που γράφεις
mea culpa :s_howdy

μένω μόνο σ'αυτό:
να τιμωρηθούν πολυ αυστηρά αυτοί που πιάστηκαν να παρανομούν.


:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#639604 Ένα απίστευτο ρεπορτάζ δημοσιεύει σήμερα η Εφ.Συν για οργανωμένες επαναπροωθήσεις με σωσίβιες λέμβους προς την Τουρκία.
https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/23 ... ies-skines

Πριν χαρούν κάποιοι και πουν "καλά τους κάνουμε", κάτι τέτοιο είναι καταφανώς παράνομο και μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#639608 Ήταν εξαιρετικά επίφοβο να διαπραχθούν παρανομίες εις βάρος των προσφύγων ενώ όλα τα μάτια είναι στραμμένα στην πανδημία. :(
Άβαταρ μέλους
By bebes
#639609 Θα μας κόψει κανα πρόστιμο η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ, σαν αυτα τα πρόστιμα που μας στέλνει το Ευρωπαϊκό δικαστήριο δεκαετίες τώρα για την υψηλή φορολογία στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#639658
diplomat έγραψε:Ήταν εξαιρετικά επίφοβο να διαπραχθούν παρανομίες εις βάρος των προσφύγων ενώ όλα τα μάτια είναι στραμμένα στην πανδημία. :(


Ηταν προσφυγες ;

Αν μαθαινες οτι ειναι μεταναστες θα ενοιωθες το ιδιο;
Άβαταρ μέλους
By otso
#639664 α) Πιστευεις οτι πρεπει να αποδειξουν ποιοι ειναι ,απο που και γιατι ειναι στην χωρα ;
η απλα στο οποιος παρουσιαζεται στα συνορα της χωρας και λεει γεια σας ειμαι προσφυγας πρεπει να μπαινει;
β)αφου μπει πρεπει να εχει τα ιδια δικαιωματα και προσβασεις με τους γηγενεις;
γ)πρεπει να υπαρχει ενα οριο; ας πουμε μετα απο μια μελετη οτι τοσους μπορει να δεχτει μια χωρα ; η απλα πιστευεις στα ανοιχτα συνορα ;
δεν στην λεω απλα προσπαθω να καταλαβω πως σκεπτεσαι , επειδη το δικο μου σκεπτικο ειναι τελειως διαφορετικο και εχω κανει 2 φορες μεταναστης και εδω κανω παρεα με πακιστανους ρουμανους αλβανους.