Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#638153 Τώρα τελευταία ο windows explorer κρασάρει. Εκεί που έχω δύο παράθυρα ανοιχτά, ένα dropbox κι ένα onedrive, αυτό του onedrive βγάζει "not responding" και μόνο με restart (του windows explorer από task manager) ξεκολλάει. Το θέμα είναι ότι το κάνει μόνο το ένα από τα δύο nuc που έχω, οπότε θεωρώ πως δεν είναι θέμα onedrive. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#638165 Preview pane έχεις επιλεγμένο στον φάκελο του onedrive; Για δοκίμασε να το αλλάξεις, είναι συχνό φάουλ του onedrive.

Υποθέτω ότι έχεις δοκιμάσει ήδη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του onedrive application, για αυτό δεν το αναφέρω καν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#638172 @funkyreverend: Δεν έχω επιλεγμένο το preview pane. Ούτε το δεύτερο βήμα (uninstall-install) δοκίμασα ακόμη, μιας και το θεώρησα έσχατη λύση (το είχα κάνει στο παρελθόν σε περιπτώσεις που ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν ευθύνη του app).
Προς το παρόν δοκίμασα τις τρεις πρώτες επιλογές από εδώ. Μέχρι στιγμής δεν έχει κρασάρει. Οψόμεθα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#638581 Πρόσφατα αγόρασα ένα TP-Link Deco M4 WiFi Mesh γιατί σε κάποια σημεία του σπιτιού είχα νεκρά σημεία όπου το σήμα του Wifi δεν επαρκούσε.

Το προτείνω σε όσους έχουν αντίστοιχα θεματάκια.
Ιδιαίτερα σε σπίτια με ορόφους, περίεργη διαρρύθμιση χώρων, πολλούς τοίχους κτλ.
Επιπλέον, "καθάρισε" ο χώρος. Έκρυψα το modem-router και το mini ups του ΟΤΕ σε ένα συρτάρι και έχω μόνο αυτό το καλαίσθητο "ποτηράκι".

Απο την εφαρμογή μπορώ να ρυθμίσω parental controls, Qos, να ορίσω διαχειριστές, να βλέπω μηνιαία αναφορά απο απο οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται στο δικτύο κτλ.

Έγραψα και σχετικό αρθράκι: Τι είναι το Wifi Mesh
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#638622 Τι λες.. :hmmm: ενδιαφέρον.

Δηλαδή, σενάριο δύο οροφο-διαμερισμάτων, πάνω-κάτω, που ως τώρα έχουν 2 διαφορετικά double-play 24 για τις ανάγκες τους.
Με 2 τέτοια nodes και μία 50άρα γραμμή, γίνεται δουλίτσα;
(δεδομένου ότι το σταθερό τηλέφωνο δεν τους είναι απαραίτητο)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#638638 Εγώ το έχω σε μεζονέτα 3 ορόφων /60τμ ανά οροφο. Ισόγειο, όροφος, υπόγειο. Υπάρχει παντού δυνατό σήμα αλλά έχω το "άνοιγμα" της σκάλας. Δεν ξέρω αν λειτουργεί το ίδιο καλά σε διαμέρισμα (κλειστό εντελώς)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639081
Dimitris_P έγραψε:saxona εμπιστευόμαστε συμβατό για xerox 6015?

https://smartoner.gr/el/6000/3408-xerox ... -6015.html
Είναι λίγο περίεργος εκτυπωτής...
Καθε ποτέ αλλάζεις τόνερ;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639084
Dimitris_P έγραψε:Πάνε χρόνια που τα είχα αλλάξει, τελειώνει το cyan όμως
Οι Χerox 60xx είναι λίγο ιδιότροποι εκτυπωτές.

Αφού δεν αλλάζεις συχνά τόνερ, πάρε ένα αυθεντικό.