Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#637770
g8777 έγραψε:Το θέμα είναι σοβαρό και δεν θα το κάνω versus επειδή είσαι κρετινος.


Μιλαω ΠΟΛΥ σοβαρα.

Θεωρω οτι ρισκαρω ΠΟΛΥ λιγοτερο για την οικογενεια μου, εμενα και τους συνανθρωπους μου. Με μοναδικο μειονεκτημα ενα πιθανο προστιμο και τη βενζινη που καιω. Το οποιο προστιμο στην τελικη θα παει σε καλο σκοπο.

Αν διαφωνεις με κατι απο τα παραπανω, με χαρα να το συζητησουμε. Αν δεν εχεις επιχειρηματα, καλυτερα να μην πεις τιποτα απο το να αρχισεις τις γνωστες σου τρολλιες για RAM κτλ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637771 ο Κουλης χαρισε το μισο μισθο ειδα σημερα. :lol:
Κουλη αυτη τη στιγμη δεν χρειαζομαστε το μισο μισθο σου,μασκες και ειδη προστασιας χρειαζομαστε,γιατι οι γιατροι που βγηκαν να χειροκροτησουν με προτροπη της γυναικας σου,αντιμετωπιζουν τον κορονοιο ξεβρακωτοι.

Ευτυχως που εχουμε δωρεες απο Κινα,απο εφοπλιστες,μεγαλες εταιριες κλπ
Αληθεια,πως γινεται και βρισκουν μασκες αξιας 13,5 εκατομμυρια ευρω ,και το κρατος δεν μπορει?

#thethorakismenoi

Ίδρυμα Ωνάση: Προσφορά-μαμούθ 13,5 εκατ. προστατευτικές μάσκες για τη θωράκιση του προσωπικού του ΕΣΥ

https://www.zougla.gr/greece/article/id ... ou-tou-esi
Άβαταρ μέλους
By 224v
#637776 Μα οι ιδιώτες εχουν τρόπο το δημόσιο??

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637786 αλλος λαικιστης απο εδω. :lol:

Εκστρατεία κατά του κορονοϊού ανακοίνωσε ο Ερντογάν – Προσφέρει τον μισθό του για επτά μήνες

https://www.newsit.gr/kosmos/ekstrateia ... s/3003904/
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#637791
g8777 έγραψε:Btw , σήμερα που με σταμάτησαν και μένα καθοδόν για το σπίτι, τους έδειξα την Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης μαζί με το εκκαθαριστικό και όλα πήγαν καλά,δεν άνοιξαν το μπορμπαγκαζ.


αυτή που είναι για νησιώτες?
στο νησάκι μένεις? :lol:

εμένα χθες με σταμάτησε η Ελ.Ασ., τους έδειξα sms και πήγα στο καλό...
σήμερα έκανε έλεγχο το Λ.Σ.-Ελ.Ακτ. σε παραλιακό πεζόδρομο, τους έδειξα sms και πήγαν στο καλό...
φιλικότατοι και συνεργάσιμοι.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#637792
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Το θέμα είναι σοβαρό και δεν θα το κάνω versus επειδή είσαι κρετινος.


Μιλαω ΠΟΛΥ σοβαρα.

Θεωρω οτι ρισκαρω ΠΟΛΥ λιγοτερο για την οικογενεια μου, εμενα και τους συνανθρωπους μου. Με μοναδικο μειονεκτημα ενα πιθανο προστιμο και τη βενζινη που καιω. Το οποιο προστιμο στην τελικη θα παει σε καλο σκοπο.

Αν διαφωνεις με κατι απο τα παραπανω, με χαρα να το συζητησουμε. Αν δεν εχεις επιχειρηματα, καλυτερα να μην πεις τιποτα απο το να αρχισεις τις γνωστες σου τρολλιες για RAM κτλ...


Μονο που εδω μας ειναι αδιαφορο το τι θεωρεις εσυ/εγω/ο οποιοσδηποτε. :)

Ακολουθουμε τις απλες οδηγιες τον επισημων φορεων μπας και ξεμπερδεύουμε με αυτην την κατασταση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#637798
MIXOStsi έγραψε:
g8777 έγραψε:Btw , σήμερα που με σταμάτησαν και μένα καθοδόν για το σπίτι, τους έδειξα την Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης μαζί με το εκκαθαριστικό και όλα πήγαν καλά,δεν άνοιξαν το μπορμπαγκαζ.


αυτή που είναι για νησιώτες?
στο νησάκι μένεις? :lol:

εμένα χθες με σταμάτησε η Ελ.Ασ., τους έδειξα sms και πήγα στο καλό...
σήμερα έκανε έλεγχο το Λ.Σ.-Ελ.Ακτ. σε παραλιακό πεζόδρομο, τους έδειξα sms και πήγαν στο καλό...
φιλικότατοι και συνεργάσιμοι.


Είναι ΚΑΊ για νησιώτες.


Και αν κατά την έναρξη ισχύος του περιορισμού μετακινήσεων βρίσκομαι σε άλλο σημείο της Ελλάδας από τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου και πρέπει να επιστρέψω; Θα μου επιτραπεί;

Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί και μια Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης, που λαμβάνεται ατελώς από τον ιστότοπο https://www.aade.gr/bebaiosi-katoikias-eidikis-hrisis, ή αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης εισοδήματος Ε1


https://www.insurancedaily.gr/deite-ta-entypa-vevaiosis-metakinisi/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637803 μολις ακουσα Τρομπα στο Μεγκα,να αφηνει υπονοουμενα οτι κλεβουν τις μασκες απο τα νοσοκομεια. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#637805 Ναι, το δήλωσε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#637808
A-Viper7 έγραψε:Μονο που εδω μας ειναι αδιαφορο το τι θεωρεις εσυ/εγω/ο οποιοσδηποτε. :)

Πως μπορεις και μιλας εκ μερους ΟΛΩΝ? Δεν ειναι λιγο εγωιστικο? Καποιος αλλος χρηστης μπορει να διαβασε μια αποψη που δεν ειχε σκεφτει ο ιδιος και να τον βρισκει συμφωνο! Στο κατω κατω, ανταλλαγη αποψεων κανουμε εδω. Ειναι αγενεια (και πιθανον εναντια στον κανονισμο) να λες σε καποιον οτι ειναι αδιαφορη σε ολους (θρασος) η αποψη του. :rtfm:

A-Viper7 έγραψε:Ακολουθουμε τις απλες οδηγιες τον επισημων φορεων μπας και ξεμπερδεύουμε με αυτην την κατασταση.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τους σκεπτομενους πολιτες. Που καταλαβαινουν οτι τις δυσκολες αυτες μερες οσο λιγοτερους ανθρωπους πετυχει καποιος στο διαβα του, τοσο καλυτερο για ολους μας.
Ή τους σκεπτομενους πολιτες που μπορουν να μου πουνε "αυτο ειναι λαθος για τον ταδε λογο" και θα με βοηθησουν να δω κατι που πιθανον μου ειχε ξεφυγει. Ουτε τα τρολλακια προτιμω, ουτε αυτους που σου λενε "λες μαλακιες" χωρις να ειναι ικανοι να σου πουνε τι ακριβως θεωρουν |λογοκρισία|.

Αλλα ακομα κι αν δεν ανηκεις στην αγαπημενη μου κατηγορια πολιτων, σεβομαι απολυτα την τυφλη σου υπακοη στο νομο. Τουλαχιστον δεν εισαι απο τα ζωα που γεμισαν τις παραλιες και σ΄ευχαριστω πολυ για την ωριμη σταση σου :)
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#637817 Πάντως, για να πω κι εγώ την ..μπαρούφα μου, αν τον Χ υπεύθυνο τον προβληματίζει το μποτιλιάρισμα σε μια πόλη, δεν είναι πολύ έξυπνη λύση να στενέψει τους δρόμους. Δεν είναι σοβαρό αντικίνητρο μη χρήσης αυτοκινήτου αυτό.

Το λέω με αφορμή την είδηση ότι θα κλείσει η νέα παραλία στη Θεσσαλονίκη.

Η λύση στο αρχικό θέμα είναι είτε μείωση των αυτοκινήτων με άμεσες πρακτικές, είτε διαπλάτυνση/αύξηση των οδικών αρτηριών.

Από τη στιγμή που -μην κρυβόμαστε- δεν υφίσταται απαγόρευση μετακινήσεων, ούτε καραντίνα, παρά μόνο κάποιοι περιορισμοί ή ορισμοί στο πού και γιατί, κι από τη στιγμή που είναι ανθρωπίνως δύσκολο να κάμεις τον μέσο άνθρωπο να "αναλάβει την ευθύνη του" και να καθίσει στ' αυγά του (4,4 εκ. μηνύματα τις πρώτες 48 ώρες!!), θα περίμενα ως λογικές λύσεις δύο ενδεχόμενα: είτε η απαγόρευση γίνεται πραγματικότητα, είτε οι διαθέσιμοι χώροι γίνονται μεγαλύτεροι/περισσότεροι/ανετότεροι, κλπ.
Το να ισχύουν οι -περιορισμένες έστω- μετακινήσεις και να στενεύουμε/αποκλείουμε και τους διαθέσιμους χώρους, προκαλούμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Μου μοιάζει ελαφρώς ανόητο.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#637819
George_Prix έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:Μονο που εδω μας ειναι αδιαφορο το τι θεωρεις εσυ/εγω/ο οποιοσδηποτε. :)

Πως μπορεις και μιλας εκ μερους ΟΛΩΝ? Δεν ειναι λιγο εγωιστικο? Καποιος αλλος χρηστης μπορει να διαβασε μια αποψη που δεν ειχε σκεφτει ο ιδιος και να τον βρισκει συμφωνο! Στο κατω κατω, ανταλλαγη αποψεων κανουμε εδω. Ειναι αγενεια (και πιθανον εναντια στον κανονισμο) να λες σε καποιον οτι ειναι αδιαφορη σε ολους (θρασος) η αποψη του. :rtfm:

A-Viper7 έγραψε:Ακολουθουμε τις απλες οδηγιες τον επισημων φορεων μπας και ξεμπερδεύουμε με αυτην την κατασταση.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τους σκεπτομενους πολιτες. Που καταλαβαινουν οτι τις δυσκολες αυτες μερες οσο λιγοτερους ανθρωπους πετυχει καποιος στο διαβα του, τοσο καλυτερο για ολους μας.
Ή τους σκεπτομενους πολιτες που μπορουν να μου πουνε "αυτο ειναι λαθος για τον ταδε λογο" και θα με βοηθησουν να δω κατι που πιθανον μου ειχε ξεφυγει. Ουτε τα τρολλακια προτιμω, ουτε αυτους που σου λενε "λες μαλακιες" χωρις να ειναι ικανοι να σου πουνε τι ακριβως θεωρουν |λογοκρισία|.

Αλλα ακομα κι αν δεν ανηκεις στην αγαπημενη μου κατηγορια πολιτων, σεβομαι απολυτα την τυφλη σου υπακοη στο νομο. Τουλαχιστον δεν εισαι απο τα ζωα που γεμισαν τις παραλιες και σ΄ευχαριστω πολυ για την ωριμη σταση σου :)


Ακου κουκλε, δεν ξερω τι κανατε στο χωριο σου αλλα η εφαρμογη ενος νομου δεν ειναι αλα καρτ.

Απλο; Απλο. Με ευχαριστεις μετα. :)
Άβαταρ μέλους
By otso
#637820
g8777 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
g8777 έγραψε:Btw , σήμερα που με σταμάτησαν και μένα καθοδόν για το σπίτι, τους έδειξα την Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης μαζί με το εκκαθαριστικό και όλα πήγαν καλά,δεν άνοιξαν το μπορμπαγκαζ.


αυτή που είναι για νησιώτες?
στο νησάκι μένεις? :lol:

εμένα χθες με σταμάτησε η Ελ.Ασ., τους έδειξα sms και πήγα στο καλό...
σήμερα έκανε έλεγχο το Λ.Σ.-Ελ.Ακτ. σε παραλιακό πεζόδρομο, τους έδειξα sms και πήγαν στο καλό...
φιλικότατοι και συνεργάσιμοι.


Είναι ΚΑΊ για νησιώτες.


Και αν κατά την έναρξη ισχύος του περιορισμού μετακινήσεων βρίσκομαι σε άλλο σημείο της Ελλάδας από τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου και πρέπει να επιστρέψω; Θα μου επιτραπεί;

Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί και μια Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης, που λαμβάνεται ατελώς από τον ιστότοπο https://www.aade.gr/bebaiosi-katoikias-eidikis-hrisis, ή αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης εισοδήματος Ε1


https://www.insurancedaily.gr/deite-ta-entypa-vevaiosis-metakinisi/


katoikia ειδικης χρησης με τα φτωχα μου ελληνικα φανταζομαι brothels kai massage parlour , gpimp μαι ρισπεκτ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#637822
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:Μονο που εδω μας ειναι αδιαφορο το τι θεωρεις εσυ/εγω/ο οποιοσδηποτε. :)

Πως μπορεις και μιλας εκ μερους ΟΛΩΝ? Δεν ειναι λιγο εγωιστικο? Καποιος αλλος χρηστης μπορει να διαβασε μια αποψη που δεν ειχε σκεφτει ο ιδιος και να τον βρισκει συμφωνο! Στο κατω κατω, ανταλλαγη αποψεων κανουμε εδω. Ειναι αγενεια (και πιθανον εναντια στον κανονισμο) να λες σε καποιον οτι ειναι αδιαφορη σε ολους (θρασος) η αποψη του. :rtfm:

A-Viper7 έγραψε:Ακολουθουμε τις απλες οδηγιες τον επισημων φορεων μπας και ξεμπερδεύουμε με αυτην την κατασταση.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τους σκεπτομενους πολιτες. Που καταλαβαινουν οτι τις δυσκολες αυτες μερες οσο λιγοτερους ανθρωπους πετυχει καποιος στο διαβα του, τοσο καλυτερο για ολους μας.
Ή τους σκεπτομενους πολιτες που μπορουν να μου πουνε "αυτο ειναι λαθος για τον ταδε λογο" και θα με βοηθησουν να δω κατι που πιθανον μου ειχε ξεφυγει. Ουτε τα τρολλακια προτιμω, ουτε αυτους που σου λενε "λες μαλακιες" χωρις να ειναι ικανοι να σου πουνε τι ακριβως θεωρουν |λογοκρισία|.

Αλλα ακομα κι αν δεν ανηκεις στην αγαπημενη μου κατηγορια πολιτων, σεβομαι απολυτα την τυφλη σου υπακοη στο νομο. Τουλαχιστον δεν εισαι απο τα ζωα που γεμισαν τις παραλιες και σ΄ευχαριστω πολυ για την ωριμη σταση σου :)


Ακου κουκλε, δεν ξερω τι κανατε στο χωριο σου αλλα η εφαρμογη ενος νομου δεν ειναι αλα καρτ.

Απλο; Απλο. Με ευχαριστεις μετα. :)


Αρχικα να σου πω οτι κατι "γλυκουλι" και "κουκλε" που λες συχνα σε μενα και αλλα μελη, κρατα τα για το γιο σου, το γκομενο σου ή οποιον αλλον φτιαχνεται με αυτες τις κουβεντουλες. Σου ξεκαθαρισα πολυ καιρο πριν οτι δε φτιαχνομαι με τα συγκεκριμενα και θα επρεπε σεβαστεις οτι δεν εχουμε ολοι τα ιδια βιτσια με σενα.

Οσο για το νομο, πραγματι δεν ειναι αλα καρτ. Την επομενη φορα που θα δεις μια ΑΣΤΕΙΑ τεμπελα με οριο 20 km/h στη μεση του πουθενα πατα φρενο (αφου πρωτα τσεκαρεις τους καθρεπτες αν ερχεται καποιος απο πισω). Κου που ξερεις... μπορει να παρεις και κανενα παρασημο απο την προεδρο της δημοκρατιας :s_tongue