Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#637395
otso έγραψε:eχει ζυγισει κανεις αυτα που παιρνει απο λαικη μετα στο σπιτι;


απλα παντα κλεβουν σπανια να ειναι σωστα , ζυγισμενα φυσικα σε δικη μου πλαστιγκα παλια αγιαρισμενη τελεια , οχι σε τιποτα ηλεκτρονικες οτι ναναι .
απο γυφτους ποτε καλυτερα να τα πεταξω τα λεφτα .
Άβαταρ μέλους
By GTS
#637404
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
Στην τοπικη μας λαικη οι τιμες ανεβαινουν πλαγιως. Δηλ τους λες 1 κιλο, σου εβαζαν 900 γρ. Μετα απο λιγο καιρο τους λες ενα κιλο σου βαζουν 850. Αλλα η τιμη καταλογου ειναι ιδια. Μετα σταματησα να πηγαινω συν την βρωμα που ειχε....

Εξαλλου ο Σκλαβενιτης ειναι ποιο κοντα και εχει και αλλα πραγματα.


σε κλεβανε και ειχε βρωμα.Μαιστα...


δεν ηρθες να τους περιποιηθεις και να καθαρισεις και τον τοπο και αναγκαστικα να φυγω. την επομενη φορα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#637405
otso έγραψε:
otso έγραψε:eχει ζυγισει κανεις αυτα που παιρνει απο λαικη μετα στο σπιτι;


απλα παντα κλεβουν σπανια να ειναι σωστα , ζυγισμενα φυσικα σε δικη μου πλαστιγκα παλια αγιαρισμενη τελεια , οχι σε τιποτα ηλεκτρονικες οτι ναναι .
απο γυφτους ποτε καλυτερα να τα πεταξω τα λεφτα .


+1
στην λαικη στο Χαλανδρι δεν θυμαμαι ποτε το 1 κιλο να ειναι 1 κιλο.

μια γρια στο απεναντι σπιτι σταματησε κατι γυφτους σε ενα φορτηγακι να παρει καρπουζια (αλλες φορες εχουν πατατες) και της πηραν 700 ευρω απο την τσαντα της. ηταν οι εποχες Αλεξη τοτε με την περιφανη διαπραγματευση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#637409 Δεν έτυχε να με κλέψουν στο ζυγι σε λαϊκή αλλά και ποτέ δεν βρήκα τόσο φρέσκα λαχανικά - φρούτα σε σούπερ μάρκετ. Είτε Σκλαβενίτης είτε ΑΒ.
Αντίστοιχα και στα κρέατα, ο χασάπης μπορεί να είναι ακριβότερος αλλά, τουλάχιστον αυτός που ψωνίζω, έχει σαφώς καλύτερα / νοστιμοτερα.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637428
GTS έγραψε:
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
Στην τοπικη μας λαικη οι τιμες ανεβαινουν πλαγιως. Δηλ τους λες 1 κιλο, σου εβαζαν 900 γρ. Μετα απο λιγο καιρο τους λες ενα κιλο σου βαζουν 850. Αλλα η τιμη καταλογου ειναι ιδια. Μετα σταματησα να πηγαινω συν την βρωμα που ειχε....

Εξαλλου ο Σκλαβενιτης ειναι ποιο κοντα και εχει και αλλα πραγματα.


σε κλεβανε και ειχε βρωμα.Μαιστα...


δεν ηρθες να τους περιποιηθεις και να καθαρισεις και τον τοπο και αναγκαστικα να φυγω. την επομενη φορα.

αυτη ειναι δουλεια του Αδωνη.Στειλε ενα μειλ να επιληφθει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637430
GTS έγραψε:
otso έγραψε:
otso έγραψε:eχει ζυγισει κανεις αυτα που παιρνει απο λαικη μετα στο σπιτι;


απλα παντα κλεβουν σπανια να ειναι σωστα , ζυγισμενα φυσικα σε δικη μου πλαστιγκα παλια αγιαρισμενη τελεια , οχι σε τιποτα ηλεκτρονικες οτι ναναι .
απο γυφτους ποτε καλυτερα να τα πεταξω τα λεφτα .


+1
στην λαικη στο Χαλανδρι δεν θυμαμαι ποτε το 1 κιλο να ειναι 1 κιλο.

μια γρια στο απεναντι σπιτι σταματησε κατι γυφτους σε ενα φορτηγακι να παρει καρπουζια (αλλες φορες εχουν πατατες) και της πηραν 700 ευρω απο την τσαντα της. ηταν οι εποχες Αλεξη τοτε με την περιφανη διαπραγματευση.


α τον βρωμιαρη τον Αλεξη,κλεβανε και οι γυφτοι επι των ημερων του.
Τωρα επι Κουλη σταματησαν να κλεβουν,και αρχισαν να κλεβουν στις λαικες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#637433
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
Στην τοπικη μας λαικη οι τιμες ανεβαινουν πλαγιως. Δηλ τους λες 1 κιλο, σου εβαζαν 900 γρ. Μετα απο λιγο καιρο τους λες ενα κιλο σου βαζουν 850. Αλλα η τιμη καταλογου ειναι ιδια. Μετα σταματησα να πηγαινω συν την βρωμα που ειχε....

Εξαλλου ο Σκλαβενιτης ειναι ποιο κοντα και εχει και αλλα πραγματα.


σε κλεβανε και ειχε βρωμα.Μαιστα...


δεν ηρθες να τους περιποιηθεις και να καθαρισεις και τον τοπο και αναγκαστικα να φυγω. την επομενη φορα.

αυτη ειναι δουλεια του Αδωνη.Στειλε ενα μειλ να επιληφθει.


οι λαϊκές ήταν σπεσιαλιτέ του Κίμωνα Κουλούρη. :lol:

Τον θυμάστε; :lol:

Ο Pομπέν των λαϊκών τον είχαν ονομάσει το 2003.... :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#637437
dimviii έγραψε:
GTS έγραψε:
otso έγραψε:
otso έγραψε:eχει ζυγισει κανεις αυτα που παιρνει απο λαικη μετα στο σπιτι;


απλα παντα κλεβουν σπανια να ειναι σωστα , ζυγισμενα φυσικα σε δικη μου πλαστιγκα παλια αγιαρισμενη τελεια , οχι σε τιποτα ηλεκτρονικες οτι ναναι .
απο γυφτους ποτε καλυτερα να τα πεταξω τα λεφτα .


+1
στην λαικη στο Χαλανδρι δεν θυμαμαι ποτε το 1 κιλο να ειναι 1 κιλο.

μια γρια στο απεναντι σπιτι σταματησε κατι γυφτους σε ενα φορτηγακι να παρει καρπουζια (αλλες φορες εχουν πατατες) και της πηραν 700 ευρω απο την τσαντα της. ηταν οι εποχες Αλεξη τοτε με την περιφανη διαπραγματευση.


α τον βρωμιαρη τον Αλεξη,κλεβανε και οι γυφτοι επι των ημερων του.
Τωρα επι Κουλη σταματησαν να κλεβουν,και αρχισαν να κλεβουν στις λαικες.


Εννοειται. Εχω να παω λαικη απο εποχη Σαμαρα νομιζω. Δεν θυμαμαι αν πηγα με Αλεξη. Οι Κουλης & Αδωνις λογικα τα εχουν φτιαξει ολα αλλα βαριεμαι να παω να δω τι γινεται. Ευτυχως που το επιβεβαιωνεις εσυ οτι ειναι ολα καλα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#637441
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν έτυχε να με κλέψουν στο ζυγι σε λαϊκή αλλά και ποτέ δεν βρήκα τόσο φρέσκα λαχανικά - φρούτα σε σούπερ μάρκετ. Είτε Σκλαβενίτης είτε ΑΒ.
Αντίστοιχα και στα κρέατα, ο χασάπης μπορεί να είναι ακριβότερος αλλά, τουλάχιστον αυτός που ψωνίζω, έχει σαφώς καλύτερα / νοστιμοτερα.

Από το Mi A1.


o παππας αν και αντιπαθης σαν μοντ ορθως λεει οτι τα φρέσκα λαχανικά - φρούτα σε σούπερ μάρκετ ειναι για ζωοτροφες . σε κρεας δεν εχω γνωρισει κρεοπωλειο που να μην ειναι παλιανθρωποι ειτε εξω ειτε σε ΣΜ , ισως η φυση της δουλειας .
στα ΣΜ ξεχωριζε σε ολα μονο ενα ιδιως σε λαχανικά - φρούτα το Aldi κυριοι (αν και γερμανικο αν δεν γνωριζετε οι προδιαγραφες τροφιμων τωνγερμανων ειναι για γουρουνια) , ειχα διαβασει την απιστευτη δουλεια που εκαναν
στην ανιχνευση φυτοφαρμακων και πως φορτια εφευγαν πισω . Το μονο ΣΜ που εκλεισε και με επιασε μελανχολια .ακομα θυμαμαι τις μπανανες 60 λ και μολις εκλεισε ολοι τις πηγαν 1.5ε .εκτος απο λιντλ που τις δινει καμμια φορα προσφορα και πετας τα 2/3 . Το πιο σιχαμερο σε οτιδηποτε ειναι βεβαια το λιντλ.
α πηγα προχτες απο λιδλ γιατι ηθελαν χαρτικα καποιοι παπουδες και εκει η ποιοτητα εχει πεσει τρομερα και η τιμη πανω 2 σεντ τι φορα ,εφαρμοζουν το γλυκο ανεβασμα λιγο λιγο και βλεπεις τηνσοκολατα που εκανε 60λ στο 1.20 τωρα.τελος παντων
ουτε αντισηπτικο ουτε ελενχος στην εισοδο , μεσα κοπαδια ολοκληρα , την κοπανισα και ειπα ποτε πια.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#637442 Στις λαϊκές συνήθως αν ο πωλητής είναι ο παραγωγός πιο δύσκολα θα κλέψει από τον μεταπωλητή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637444
GTS έγραψε:
Εννοειται. Εχω να παω λαικη απο εποχη Σαμαρα νομιζω. Δεν θυμαμαι αν πηγα με Αλεξη. Οι Κουλης & Αδωνις λογικα τα εχουν φτιαξει ολα αλλα βαριεμαι να παω να δω τι γινεται. Ευτυχως που το επιβεβαιωνεις εσυ οτι ειναι ολα καλα. :lol:


που να πας τωρα,αστο ειναι και μεσα στη βρωμα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#637478 Σημασία έχει να βρεις τον σωστό κρεοπώλη (ή ό,τι άλλο). Μπορεί να μην είναι φτηνός αλλά αν το κρέας του είναι καλό και είναι σοβαρός, επαγγελματίας, δεν σε κλέβει και έχει καλή συμπεριφορά. Εγώ τον έχω βρει και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο μόνος.
Άβαταρ μέλους
By otso
#637510 Α ξεχασα το λιντλ δινει στο ταμειο φευγοντας και αναλογα την αποδειξη ξυστο που κερδιζεις ταξιδια .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ
καλος γερμανος ο νεκρος γερμανος.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#637629 :
otso έγραψε:Α ξεχασα το λιντλ δινει στο ταμειο φευγοντας και αναλογα την αποδειξη ξυστο που κερδιζεις ταξιδια .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ
καλος γερμανος ο νεκρος γερμανος.

:lol: :lol: :lol:
Αυτή η προσφορά ξεκίνησε πρίν το νταβαντούρι με τον κορωνοϊό.

Θυμαμαι πριν αρκετες μερες (μάλλον είχαν κλεισει τα σχολεία, αλλά δεν ειχαν ξεκινησει οι σοβαροι περιορισμοί), σε μια κυρια που ηταν πισω απο μενα της έδωσε η ταμίας το κουπόνι.

"Απαπαπα, δεν το θέλω, τι να το κάνω. Εγω δεν ταξίδευα τον καλό καιρο, τωρα θα το κάνω; Δωστε το σε κανεναν άλλον"

Δεν ξερω αν βρεθηκε κάποιος εθελοντής, ειχα γυρισμένη πλατη και εφευγα...


edit: Κορυφαίος παντως στο τρολάρισμα ο ΑΒ.
Τωρα άκουγα διαφήμιση με το σλόγκαν: "Με τις ...προσφορές μας, ο Τάκης και η Μαίρη (δε θυμαμαι τα ακριβή ονόματα) θα ξεχάσουν το "έξω" και θα μάθουν το "μέσα" :lol: :lol: :lol:

Θεούληδες :inlove: