Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#636643 Έχει να κάνει λογικά με την διάρκεια του βίντεο, δεν πάει αναλογικά. Για να παίζει σωστά, πρέπει να κάνει buffer κάποια αρκετά δευτερόλεπτα. Αν είναι μικρής διάρκειας αυτό που βλέπεις, τότε θα σου φαίνεται πως πάει πιο γρήγορα, αλλά επί της ουσίας είναι το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#636659 Αν και δεν ξερω σε ποιο θεμα κολλαει το σκεφτηκα σαν gadget.
Γνωριζει κανεις απο usb ενδοσκοπική κάμερα για κινητό ;Θα την χρειαστω για μια δουλεια σε κινητηρα , βλεπω υπαρχουν και με 10 ε στο σκρουτζ αρα στα κινεζομαγαζα θα ειναι με 1 ε αλλά θα ηθελα κατι λιγο καλυτερο να δω πραγματικα εικονα και οχι
κανα θολο πραγμα .Βεβαια δεν χρειαζομαι ουτε επαγγελματικη ουτε καν ημιεπαγγελματικη αφου θα ειναι για τωρα και αντε αλλες 2 φορες στην ζωη μου.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#636667
elteo έγραψε:Εγώ δεν έχω παρατηρήσει μείωση στη ταχύτητα της σύνδεσής μου.


Geo f1 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Τις τελευταιες βδομαδες, ολα αργουν και σερνονται, γιατι με την υποχρεωτικη καραντινα, οι αναγκες σε bandwith αυξηθηκαν σε ολη την Ευρωπη, με τους ISPs να παλευουν να μη καταρευσει ολο το Ευρωπαϊκο segment


Προσωπικα δεν εχω δει κατι τετοιο. Με 100αρα ΟΤΕ.


Η ταχυτητα της συνδεσης δεν αλλαζει, δηλαδη δεν πεφτει απο τα 100 στα 50 ή απο τα 50 στα 24 κτλ.
Γινεται throttling απο τον ISP απο το κομματι του ISP προς τα εξω, κυριως στις υπηρεσιες streaming.
Οι διαφορες για τον τελικο χρηστη δεν ειναι πολυ αισθητες.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#637161 Τώρα με τον εγκλεισμό νομίζω ήρθε η ώρα να πάρω καινούρια οθόνη για τον υπολογιστή του σπιτιού... Καιρό το σκεφτόμουν, οπότε ίσως ήρθε η ώρα να δράσω... Έχω μία αρχαία Samsung SyncMaster913B (19 ίντσες, 5:4 ratio, 1280χ1024). Κάνει τη δουλειά της μια χαρά, αλλά θα ήθελα κάτι σε wide και με υψηλότερη ανάλυση, να χωράνε και 10 κελιά του εξέλ παραπάνω.

Η χρήση είναι 90% ίντερνετς και που και που κανένα εξελόφυλλο. Παιχνίδια ούτε για δείγμα, ούτε ιδιαίτερα multimedia, γι'αυτά έχουμε την τηλεόραση. Όπως τα υπολογίζω, για να έχω ίδιο ύψος οθόνης αλλά wide, θα χρειαστώ 24 ίντσες. Καλά τα λέω;

Κάποια συγκεκριμένη μάρκα που θα έπρεπε να προτιμήσω/αποφύγω; Κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό για να είναι ξεκούραστη στο μάτι; Ανάλυση HD θα είναι αντίστοιχη με την τωρινή, θα έπρεπε να πάω σε υψηλότερη; Η κάρτα γραφικών είναι GT1030 GDDR5, οπότε δε θα έχει θέμα να τις υποστηρίξει.

Επίσης αν είχε και ενσωματωμένα ηχεία (να παίζουν μέσω του hdmi) δε θα έλεγα όχι. Τώρα ακούω από το ηχειάκι που είναι εντός του tower! :help:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#637268
SIHCTR έγραψε:Τώρα με τον εγκλεισμό νομίζω ήρθε η ώρα να πάρω καινούρια οθόνη για τον υπολογιστή του σπιτιού... Καιρό το σκεφτόμουν, οπότε ίσως ήρθε η ώρα να δράσω... Έχω μία αρχαία Samsung SyncMaster913B (19 ίντσες, 5:4 ratio, 1280χ1024). Κάνει τη δουλειά της μια χαρά, αλλά θα ήθελα κάτι σε wide και με υψηλότερη ανάλυση, να χωράνε και 10 κελιά του εξέλ παραπάνω.

Η χρήση είναι 90% ίντερνετς και που και που κανένα εξελόφυλλο. Παιχνίδια ούτε για δείγμα, ούτε ιδιαίτερα multimedia, γι'αυτά έχουμε την τηλεόραση. Όπως τα υπολογίζω, για να έχω ίδιο ύψος οθόνης αλλά wide, θα χρειαστώ 24 ίντσες. Καλά τα λέω;

Κάποια συγκεκριμένη μάρκα που θα έπρεπε να προτιμήσω/αποφύγω; Κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό για να είναι ξεκούραστη στο μάτι; Ανάλυση HD θα είναι αντίστοιχη με την τωρινή, θα έπρεπε να πάω σε υψηλότερη; Η κάρτα γραφικών είναι GT1030 GDDR5, οπότε δε θα έχει θέμα να τις υποστηρίξει.

Επίσης αν είχε και ενσωματωμένα ηχεία (να παίζουν μέσω του hdmi) δε θα έλεγα όχι. Τώρα ακούω από το ηχειάκι που είναι εντός του tower! :help:



Τι budget έχεις;

Ας ξεκινήσουμε απο εδώ : Οθόνη DELL E2420HS 23.8” IPS

Διάβασε και αυτό: Οθόνη υπολογιστή – Τι οθόνη να πάρω; Ποιά είναι η καλύτερη οθόνη;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#637271 Αγαπάω πολύ τις Dell οθόνες, εγώ θα πρότεινα αν χωράει στο budget να αγοραστεί μοντέλο με ρυθμιζόμενη καθ' ύψος βάση. Είναι πολύ σημαντικό για μια σωστή θέση εργασίας.
Αν δεν φτάνουν τα λεφτά για Dell, υπάρχει πάντα και η LG, που είναι ένα κλικ φθηνότερη (και εννοείται και η Dell από την LG αγοράζει panel εξάλλου).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#637276 Τσίμπησα το Dell P2421DC, με type c, USB PD, ρυθμιζόμενη βάση κλπ για την γυναίκα. Φυσικά συγκρίνεται με το 27αρι 4k μόνιτορ που χω, αλλα ειναι μια χαρα για τη δουλειά του.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#637278
drdino έγραψε:Τσίμπησα το Dell P2421DC, με type c, USB PD, ρυθμιζόμενη βάση κλπ για την γυναίκα. Φυσικά συγκρίνεται με το 27αρι 4k μόνιτορ που χω, αλλα ειναι μια χαρα για τη δουλειά του.


κοστος?

τα καλωδια που εχουν τωρα κανουν κατευθείαν για τα MacBook?

Eχω ένα με mDP, πολύ πρακτικο αλλα με περιοριζει στα παλαιοτερα λαπτοπς αν δεν βαλω ανταπτορ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#637279 Επειδή στην εργασία έρχομαι σε επαφή με δεκάδες οθόνες, καταλήγω ότι η μάρκα λίγο μετράει (εκτός αν μιλάμε για τίποτα Eizo, NEC κλπ κορυφαίες εταιρείες). Ένα οποιοδήποτε panel IPS/VA, με επαρκή διάσταση και ανάλυση, είναι ικανοποιητικότατο για καθημερινή χρήση. Δεν υπάρχουν πλέον κακές οθόνες (όπως λέμε και για τα αυτοκίνητα), όπως πριν από 20+ χρόνια με τις CRT. Οπότε είναι θέμα budget, αρκεί να είναι με IPS/VA, και στην διάσταση και ανάλυση που επιθυμούμε. Μεγάλη σημασία επίσης παίζει η εγγύηση (ειδικά αν έχει Zero Pixel Warranty). Πάντως οι Dell που αναφέρθηκαν είναι εξαιρετικές, αλλά το ίδιο και οι Philips, Samsung, LG και αρκετές άλλες.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#637309 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έριξα και μια γρήγορη ματιά τώρα το απόγευμα και είδα ότι παίζουν πολύ 27άρες. Πήρα και το πράσινο φώς για τις ίντσες από την :inlove: , οπότε προς τα εκεί με βλέπω. Το μόνο θέμα θα είναι το design να μην είναι καγκούρικο γιατί το γραφείο δεν είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο, αλλά στην τραπεζαρία.

Budget υπάρχει, οπότε το ερώτημα τώρα είναι αν έχει νόημα η 4k ανάλυση (κάθομαι στα 60cm από την οθόνη). Στο τέλος αυτό που θα μετρήσει είναι τι μοντέλο θα βρω στα μαγαζιά που έχω πρόσβαση... Έχω prime account στο amazon.de, οπότε μάλλον από εκεί θα ψωνίσω... Προς το παρόν μου βγάζει κάτι benq και iiyama βέβαια... :help:

Ρυθμιζόμενη βάση σίγουρα στα προαπαιτούμενα.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#637311
REALZEUS έγραψε:Επειδή στην εργασία έρχομαι σε επαφή με δεκάδες οθόνες, καταλήγω ότι η μάρκα λίγο μετράει (εκτός αν μιλάμε για τίποτα Eizo, NEC κλπ κορυφαίες εταιρείες). Ένα οποιοδήποτε panel IPS/VA, με επαρκή διάσταση και ανάλυση, είναι ικανοποιητικότατο για καθημερινή χρήση. Δεν υπάρχουν πλέον κακές οθόνες (όπως λέμε και για τα αυτοκίνητα), όπως πριν από 20+ χρόνια με τις CRT. Οπότε είναι θέμα budget, αρκεί να είναι με IPS/VA, και στην διάσταση και ανάλυση που επιθυμούμε. Μεγάλη σημασία επίσης παίζει η εγγύηση (ειδικά αν έχει Zero Pixel Warranty). Πάντως οι Dell που αναφέρθηκαν είναι εξαιρετικές, αλλά το ίδιο και οι Philips, Samsung, LG και αρκετές άλλες.

κακα πανελ οντως δεν υπαρχουν

κακα ηλεκτρικα ΥΠΑΡΧΟΥΝ και παραΥΠΑΡΧΟΥΝ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#637312 Από Amazon.de πήρα LG 27αρα 4k και συστήνεται. Παρακολούθησα τιμές και όταν χτυπήσει χαμηλό, όρμα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#637321
cabala10 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Επειδή στην εργασία έρχομαι σε επαφή με δεκάδες οθόνες, καταλήγω ότι η μάρκα λίγο μετράει (εκτός αν μιλάμε για τίποτα Eizo, NEC κλπ κορυφαίες εταιρείες). Ένα οποιοδήποτε panel IPS/VA, με επαρκή διάσταση και ανάλυση, είναι ικανοποιητικότατο για καθημερινή χρήση. Δεν υπάρχουν πλέον κακές οθόνες (όπως λέμε και για τα αυτοκίνητα), όπως πριν από 20+ χρόνια με τις CRT. Οπότε είναι θέμα budget, αρκεί να είναι με IPS/VA, και στην διάσταση και ανάλυση που επιθυμούμε. Μεγάλη σημασία επίσης παίζει η εγγύηση (ειδικά αν έχει Zero Pixel Warranty). Πάντως οι Dell που αναφέρθηκαν είναι εξαιρετικές, αλλά το ίδιο και οι Philips, Samsung, LG και αρκετές άλλες.

κακα πανελ οντως δεν υπαρχουν

κακα ηλεκτρικα ΥΠΑΡΧΟΥΝ και παραΥΠΑΡΧΟΥΝ


Μόνο το τελικό αποτέλεσμα μπορώ να κρίνω και αυτό που βλέπω είναι ότι είτε μιλάμε για Dell, ή για Lenovo ή για Samsung, όλες είναι μια χαρά σήμερα. Μόνο αν κάποια είναι κακορυθμισμένη, ή με πρόβλημα, βλέπεις κάτι άσχημο. Τα λέω δε αυτά ως μεγάλος λάτρης της υψηλής ευκρίνειας, που έδωσε πριν 25 χρόνια σχεδόν έναν βασικό μισθό για Sony Trinitron SF2 15'' κι άλλον μισό για Matrox Mystique ώστε να ρυθμίσω μέχρι τον τελευταίο μεγάκυκλο (είχε 1-1 Mhz ρύθμιση συχνότητας ο driver!!!) την ανανέωση στα 100+ MHz, σε 1024 χ 768. :iconcool:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 28 Μαρ 2020, 22:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά