Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#634695
diplomat έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Μικρό διάλειμμα από την αναλγησία του mitsotakeiku+kikilias

https://medium.com/matter/the-shut-in-e ... 3ec1294816

The Shut-In Economy
In the new world of on-demand everything, you’re either pampered, isolated royalty — or you’re a 21st century servant.

Πολύ ενδιαφέρον γιατί γράφτηκε 5 χρόνια πριν...


Εγώ δεν κατάλαβα με ένα γρήγορο διάβασμα. Ολοένα και περισσότερος λαουτζίκος απολαμβάνει πρόσβαση σε πάλαι ποτέ υπηρεσίες και κομφόρτια των 1 percenters, ή αυξάνεται η ανισότητα;


Αυτές οι υπηρεσίες έχουν γίνει πιο κοινές μέσω της gig economy (δεν ξέρω έναν καλό όρο στα ελληνικά για αυτό, ίσως "ευέλικτη αγορά"; ) και έχει δύο όψεις. Ή θα είσαι μέρος του αυξανόμενου πληθυσμού ληπτών ή θα είσαι μέρος του αυξανόμενα στριμωγμένου πληθυσμού παρόχων της υπηρεσίας. Πράγματα που έκανε το μέσο νοικοκυριό 20 χρόνια πριν τα αναλαμβάνει έναντι αμοιβής κάποιος άλλος για να προσθέσει ώρες για τα υπόλοιπα, είτε αυτά είναι έξτρα εργασία είτε έξτρα υποχρεώσεις/ελεύθερο χρόνο στην προσωπική ζωή. Η ανισότητα αυξάνεται, αλλά όχι ότι το 1% δεν έχει γίνει αρκετά παραπάνω πλέον λόγω του "εκδημοκρατισμού" των υπηρεσιών. Αυτό πάντως που λένε όσοι υποστηρίζουν σθεναρά αυτό το καινούριο πλάνο είναι ότι μπορούν να βρουν κάτι για να θρέψουν στόματα άνθρωποι που παλιότερα δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα.* Επί θεωρητικής βάσης, δεν διαφωνώ, όντως υπάρχει ευελιξία εισόδου στην αγορά εργασίας. Επί του πρακτέου και κάνοντας συστηματικά την ίδια ανάκριση σε όσους uber οδηγούς έχω μπει, ούτε ένας δεν ήταν ευχαριστημένος από την εργασιακή πρακτική που εφαρμόζουν.

Το ότι τα πάλαι ποτέ 100% κοστούμια έχουν γίνει 50% κοστούμια και 50% αθλητικά και μπλούζες με κουκούλες είναι αδιάφορο στη συγκεκριμένη φάση.

*αυτό δεν είναι δικό μου, είναι ανεπίσημη ατάκα της κυρίας που έτρεχε την Uber.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#636451 Δεν ξέρω αν το έψαξε κάποιος συμφορουμίτης, αλλά έχω μια απορία τόσο γιατί δεν έχει διευκρινιστεί όσο και προσωπικά :( ...
Σε επιχείρηση, που ο ΚΑΔ της ανήκει στις "πληττόμενες" και ΔΕΝ έχει κλείσει, ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να απασχολήσει εκ περιτροπής το σύνολο του προσωπικού του, με ελάχιστο τις δύο εβδομάδες και κατά συνέπεια την κατά το ήμισυ περικοπή των οφειλόμενων αποδοχών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω (και είναι ακριβώς αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί :roll: ) και επειδή μάλλον θα έρθει για πολλούς η μεγάλη πείνα, πριν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλη πείνα, είναι εάν ο εργοδότης αφού το δηλώσει (όπως υποχρεούται...) μπορεί ο εργαζόμενος να αιτηθεί ΚΑΙ των 800 €, για να μπορέσει να ζήσει...;
Άβαταρ μέλους
By g8777
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#636789 Ερώτηση. Έχεις μικρή ατομική επιχείρηση με 1-2 υπαλλήλους και αυτούς 5ωρο ή 6ωρο. Δεν είσαι στους ΚΑΔ με υποχρεωτικό κλείσιμο, αλλά δεν κουνιέται φύλο και 0 έσοδα. Ο υπάλληλος θα πάρει τα 800 (αν κ ο μισθός του είναι αρκετά χαμηλότερος). Ο Ελ Επ. αναγκαστικά κλείνει το μαγαζί γιατί δεν μπορεί να έρθει πελάτης, δεν παίρνει φράγκο με τα έως τώρα δεδομένα και τα έξοδα (ενοίκια, λογαριασμοί, ασφαλειες κτλ) τρέχουν. Πως αντιμετοπιζεται η κατάσταση;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#636792 Αν έχεις μόνο για να ζήσεις αφήνεις τα πάντα πίσω.

Αν έχεις και για να ζήσεις και για να πληρώσεις είσαι μια χαρά.

Αν δεν έχεις για να ζήσεις πρέπει να βγεις στη γύρα (κράτος, τράπεζες, συγγενείς, κουμπάροι, φίλοι).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#636949
funkyreverend έγραψε: Επί θεωρητικής βάσης, δεν διαφωνώ, όντως υπάρχει ευελιξία εισόδου στην αγορά εργασίας. Επί του πρακτέου και κάνοντας συστηματικά την ίδια ανάκριση σε όσους uber οδηγούς έχω μπει, ούτε ένας δεν ήταν ευχαριστημένος από την εργασιακή πρακτική που εφαρμόζουν.


Εγώ έχω πετύχει έναν μόνο, αλλά ήταν οδηγός minicab και συμπλήρωνε το εισόδημα του με uber στο μεσοδιάστημα της μέρας όταν δεν έπαιρνε κούρσες από το γραφείο. Σε αυτή τη περίπτωση το opportunity cost του είναι μηδαμινό και δεν συγκρίνεται ως περίπτωση με όσους αναγκάζονται να το κάνουν ως καριέρα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#636988
vasilis έγραψε:Ερώτηση. Έχεις μικρή ατομική επιχείρηση με 1-2 υπαλλήλους και αυτούς 5ωρο ή 6ωρο. Δεν είσαι στους ΚΑΔ με υποχρεωτικό κλείσιμο, αλλά δεν κουνιέται φύλο και 0 έσοδα. Ο υπάλληλος θα πάρει τα 800 (αν κ ο μισθός του είναι αρκετά χαμηλότερος). Ο Ελ Επ. αναγκαστικά κλείνει το μαγαζί γιατί δεν μπορεί να έρθει πελάτης, δεν παίρνει φράγκο με τα έως τώρα δεδομένα και τα έξοδα (ενοίκια, λογαριασμοί, ασφαλειες κτλ) τρέχουν. Πως αντιμετοπιζεται η κατάσταση;


Φαντάσου να εχεις και επιταγες πελατών σου, οι οποίες παίρνουν παράταση 3 μήνες :yahoo: :yahoo:

Παρτάρα!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#636996 Ερώτηση γιατί μου ειναι αδύνατο να το πιστέψω.

Όντως η αναπλήρωση που έδωσε σε μηχανικούς και δικηγόρους είναι σε μορφή κουπονιών για κατάργηση???


ΤΖΟΥΝΙΟΡΑ ΜΙΛΑ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#637008 Ε πως αλλιώς... ξέρει άλλωστε η παράταξη από τέτοια, καθώς τα ΚΕΚ είναι διαχρονική μπιζνα κολλητών πασοκονδ
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#637037 Θα πάω να μου μάθει ο Αδωνις πως κάνει διατιμηση στο ποσοστό κέρδους... :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#637042
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση γιατί μου ειναι αδύνατο να το πιστέψω.

Όντως η αναπλήρωση που έδωσε σε μηχανικούς και δικηγόρους είναι σε μορφή κουπονιών για κατάργηση???


ΤΖΟΥΝΙΟΡΑ ΜΙΛΑ :lipsealed:

Έτσι ακριβώς, μιλάμε για την απόλυτη κοροϊδία :lol:

Την ίδια ώρα....
https://www.documentonews.gr/article/pr ... URbnBqxd4A