Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#636313 ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ + Πολλά ζυμαρικά πήραμε απ΄τα ΣΜ :lol: , οπότε :

Πέννες με τόνο και ΟΥΖΟ!!! :eat:
Ανάβουμε το μάτι , βάζουμε 2 κουταλιές σούπας λάδι και τσιγαρίζουμε ελάχιστα, μισό ψιλοκομμένο ξερό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο, επίσης ψιλοκομμένη.
Ταυτόχρονα, βράζουμε τις πέννες τόσο όσο μας αρέσει, για να είναι al dente ή όχι.
Μόλις πάρει το κρεμμύδι "χρώμα", προσθέτουμε μισή κονσέρβα ψιλοκομμένη ντομάτα και αν έχουμε, 1 φλυτζανάκι του καφέ στραγγισμένη κάπαρη.
Κατεβάζουμε τη θερμοκρασία στη μέση και αφήνουμε στη φωτιά 3 λεπτά, ανακατέβοντας περιστασιακά.
Προσθέτουμε την κονσέρβα τόνου, αφού τη στραγγίσουμε, ανεβάζουμε τη φωτιά στο τηγάνι και μετά απο 1 λεπτό, προσθέτουμε 2 καπάκια της φιάλης με το ούζο. Ανακατέβουμε και στο λεπτό, σβήνουμε τη φωτιά και αφήνουμε στο μάτι το τηγάνι.
Στο μεταξύ και αφού έχουμε στραγγίσει τις πέννες, τις ξαναβάζουμε στην άδεια κατσαρόλα που τις βράσαμε και είναι πάνω στο ζεστό μάτι.
Προσθέτουμε τη "σάλτσα" με τον τόνο στα μακαρόνια, ανακατέβουμε ελαφρά πένες+σάλτσα για να πάει παντού και σερβίρουμε, πασπαλίζοντας κάθε πιάτο για γεύση αλλά και χρώμα, με ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι.
Προσωπικά, βάζω και τριμμένη παρμεζάνα ή οποιοδήποτε άλλο σκληρό τυρί έχω για μακαρόνια.
Αλάτι-πιπέρι δεν ανέφερα, βάζετε στη σάλτσα του τηγανιού κατά βούληση, όταν μαγειρεύετε τα υλικά μέσα σε αυτό.

:eat: :eat: + κρασάκι λευκό (ή ότι έχουμε).
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Chris
#636365
dimitrisB έγραψε:ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ + Πολλά ζυμαρικά πήραμε απ΄τα ΣΜ :lol: , οπότε :

Πέννες με τόνο και ΟΥΖΟ!!! :eat:
Ανάβουμε το μάτι , βάζουμε 2 κουταλιές σούπας λάδι και τσιγαρίζουμε ελάχιστα, μισό ψιλοκομμένο ξερό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο, επίσης ψιλοκομμένη.
Ταυτόχρονα, βράζουμε τις πέννες τόσο όσο μας αρέσει, για να είναι al dente ή όχι.
Μόλις πάρει το κρεμμύδι "χρώμα", προσθέτουμε μισή κονσέρβα ψιλοκομμένη ντομάτα και αν έχουμε, 1 φλυτζανάκι του καφέ στραγγισμένη κάπαρη.
Κατεβάζουμε τη θερμοκρασία στη μέση και αφήνουμε στη φωτιά 3 λεπτά, ανακατέβοντας περιστασιακά.
Προσθέτουμε την κονσέρβα τόνου, αφού τη στραγγίσουμε, ανεβάζουμε τη φωτιά στο τηγάνι και μετά απο 1 λεπτό, προσθέτουμε 2 καπάκια της φιάλης με το ούζο. Ανακατέβουμε και στο λεπτό, σβήνουμε τη φωτιά και αφήνουμε στο μάτι το τηγάνι.
Στο μεταξύ και αφού έχουμε στραγγίσει τις πέννες, τις ξαναβάζουμε στην άδεια κατσαρόλα που τις βράσαμε και είναι πάνω στο ζεστό μάτι.
Προσθέτουμε τη "σάλτσα" με τον τόνο στα μακαρόνια, ανακατέβουμε ελαφρά πένες+σάλτσα για να πάει παντού και σερβίρουμε, πασπαλίζοντας κάθε πιάτο για γεύση αλλά και χρώμα, με ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι.
Προσωπικά, βάζω και τριμμένη παρμεζάνα ή οποιοδήποτε άλλο σκληρό τυρί έχω για μακαρόνια.
Αλάτι-πιπέρι δεν ανέφερα, βάζετε στη σάλτσα του τηγανιού κατά βούληση, όταν μαγειρεύετε τα υλικά μέσα σε αυτό.

:eat: :eat: + κρασάκι λευκό (ή ότι έχουμε).
:s_drinks


Επισης μπορεις να αντικαταστησεις το ουζο με βοτκα, τον τονο με σολομο, τη ντοματα με κρεμα γαλακτος, τα υπολοιπα ιδια ή με μικρες παραλλαγες

Εγω δηλαδη βασικα τσιγαριζω κρεμμυδοσκορδα, ριχνω το σολομο να παρει χρωμα και τον σπαω με την κουταλα, σβηνω με λεμονι και βοτκα, μολις στεγνωσει βαζω κρεμα γαλακτος, φρεσκο κρεμμυδι, παρμεζανα και ανηθο, και στο τελος ριχνω και τις πεννες μεσα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#636375 Εμεις ακομα στο πραντς ειμαστε. Περιμενουμε το πακετο με το μπακαλιαρο απ την πεθερα λιγο αργοτερα.

Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#636534 Η μεγαλύτερη απόδειξη ότι κανείς δεν τρώει πίτσα με ανανά :lol: :lol: :lol:


Άβαταρ μέλους
By bill33
#636553 Ελληνική εφευρεση η πίτσα με ανανά.Ούτε η Ματίνα Μανταρινάκη δεν την πρότεινε!!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#636558 Εγώ την τρώω :oops: , μάλιστα θυμάμαι πρώτη φορά την έφαγα στις US of A (προ αμνημονεύτων χρόνων) και τότε σίγουρα δεν υπήρχε Ελλάδα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#636578 https://en.wikipedia.org/wiki/Hawaiian_pizza
Greek-Canadian Sam Panopoulos claimed that he created the first Hawaiian pizza at the Satellite Restaurant in Chatham, Ontario, Canada in 1962.
Άβαταρ μέλους
By otso
#636827 ΕΧΕΙ κανεις συνταγη για σταφιδοψωμο ; εκει εξω κυκλοφορουν κατι στυλ τσουρεκια με σταφιδες , εγω εννοω το παλιο καλο υγρο βαρυ σταφιδοψωμο σε ταψι που ακομα και να ξεραινοταν μετα απο μερες παλι το κριτσαναγες ευχαριστα . ψαχνω να βρω την παλια συνταγη της μανας μου και δεν την βρισκω .
μιλαμε για συνταγη του λαουτσικου και οχι τιποτα μπριος με σταφιδες .
ειμαι περιεργος αν απαντηθει αυτο το ποστ.