Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#630563 Εικόνα


Τι κατραπακια ηταν αυτη Παναΐαμ :vava: :vava: :vava:

Ερωτηση.

Μπορει να βγει τετοια ταινια απο το Χολιγουντ (πλεον); :roll:
Μπα, που να θυμηθουν οι ανθρωποι πώς γυριζεται αστυνομικο θριλερ χωρις να σταζει cgi-ιλα, με φατσονια διαλεγμενα για τον ρολο τους ( οχι με βαση τους κοιλιακους τους), με εξαιρετικο σεναριο ( οποιος καταλαβει την ανατροπη :omg: απο την αρχη γειασαν του μαγκα :s_roses , εγω εμεινα μλκς- και σκεψου οτι στο Usual Suspects ειχα φυγει απο την αιθουσα στα 3,6 λεπτα, τί να βλεπαμε, την κοροϊδια;) , ερμηνειες, και πανω απ ολα; Η υποβοσκουσα ειρωνεια για την ΜΜΕκουλτουρα στην εποχη του 9gag.

9/10 (γιατι το 10αρι θα το εχει εσαει ο Βρωμικος :s_roses )
Άβαταρ μέλους
By 224v
#630653
otso έγραψε:πρεπει ναμαι ο μονος που απ τα παρασιτα ειδα μονο το μισο και προτιμησα τις βαρετες μαχες του φορουμ για την φ1.
οχι οτι μου αρεσε και καμμια αλλη δηλαδη ,προτιμαω τα οσκαρ για τσοντες.

Δοκίμασε πάλι. [Admin]
Βιάστηκες Otso, στο άλλο μισό είχε το ζουμί!!! Και τα αίματα στο τέλος....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#631317
JarnoT έγραψε:Περιμένω Τέρενς Μάλικ να στανιάρω.

Συγγνώμη για την αυτο-αναφορά, αλλά ήθελα πολύ να δω αυτήν την ταινία, κατόπιν μιας σχετικής ανάρτησης του Απ. Δοξιάδη πριν καιρό. Και λόγω αγάπης, φυσικά, για το σινεμά του Terrence Malick.

Εικόνα
https://www.imdb.com/title/tt5827916/

Ακριβώς πριν μια βδομάδα στο Odeon της πόλης μου. Δυο θεατές στη μεγάλη απ' τις αίθουσες. Τρελή επιτυχία. Αναμενόμενο.
Το θέμα της δύσκολο. Όχι η αληθινή ιστορία καθ' αυτή (η άρνηση ενός Αυστριακού να δώσει όρκο στον Χίτλερ και να πολεμήσει στο πλευρό των ναζί -> φυλάκιση, βασανιστήρια, θάνατος, στιγματισμός της οικογένειάς του στην τοπική κοινωνία του ορεινού χωριού τους). Αλλά εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις τη σήμερον ταινία στην οποία να εκφράζεται η πίστη των πρωταγωνιστών στον Θεό και η ζωή τους να ορίζεται από αυτή τη σχέση.

Στην Αμερική η ταινία βρήκε λιγοστή προβολή και διανομή. Για τα μεγάλα βραβεία ούτε λόγος (υπερ-αδίκως). Η ταινία είναι υ π έ ρ ο χ η. Αλλά με δύσκολη αφήγηση, πολλές σιωπές, ατέλειωτα βουκολικά πλάνα, τρίωρη διάρκεια. Ο Αγγελόπουλος θα την λάτρευε :s_biggrin
Κινηματογραφήθηκε στις αυθεντικές τοποθεσίες, με σχεδόν αποκλειστικά φυσικό φωτισμό, ενώ του πήρε του Μάλικ τρία χρόνια να κάνει το editing.

Ευτυχώς κάποιες κριτικές στην Ελλάδα ήταν στο ύψος του δικού μου βιώματος όταν την είδα, και σας τις παραθέτω ενδεικτικά:
https://m.lifo.gr/articles/cinema_articles/270604/kathe-anthropos-einai-enas-eyergetis-poy-paramenei-agnostos-me-aformi-tin-tainia-toy-terens-malik-mia-kryfi-zoi?amp
https://www.kathimerini.gr/1066945/article/politismos/vivlio/h-krymmenh-dynamh-ths-agiothtas

Δεν την προτείνω για χαλαρή ταινιούλα σαββατόβραδου. Αλλά κινηματογραφικά, μαζί με το Dolor y Gloria του Αλμοδόβαρ, ήταν οι ταινίες του χειμώνα που θα θυμάμαι περισσότερο. Εντάξει, και τα Παράσιτα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By otso
#631452 εμεις (και τα παιδια) τελειωσαμε τις 3 ταινιες του Φαντομας με τον Λουι ντε Φινες
και αρχισαμε το κυνηγι να δουμε οσες ταινιες του Hayao Miyazaki δεν εχουμε δει .
Σημερα εχει το σινεμα μας ο παραδεισος που λεμε στο σπιτι Tales from Earthsea

Άβαταρ μέλους
By JimClark
#631459 Με το κουκλάκι του Totoro (oh wait, έτσι βάφτισα το αμάξι μου) μεγάλωσε η μικρή. Έχει κάτι απίστευτα διαμάντια.

Για μικρά παιδιά, ξεχωρίζω το απίστευτο Ponyo, για μεγαλύτερα παιδιά το Howls Moving Castle και τη Ναυσικά στην κοιλάδα των ανέμων, για μεγαλύτερα παιδιά το Grave of the fireflies, τα 5cm / second κτλ. Ό,τι χρειαστείς μου λες!
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#631501 Κοιλάδα των ανέμων φανταστικό έπος.
Όχι πως τα υπόλοιπα πάνε πίσω, αλλά το συγκεκριμένο το είχα λιώσει σε κασέτα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631532 :lol:
Αν βάλει κάποιος δλδ Chuck Norris θα δει και αύξηση του κεντρικού στελέχους; :lol: :superman: :metalo: