Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#629884
trident1971 έγραψε:Το προβλημα στα ανεξαρτητα στρωματα ειναι το χωρισμα στη μεση που ειναι εντονο και το νιωθεις.


Αυτό! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By g8777
#630237
markvag έγραψε:
trident1971 έγραψε:Το προβλημα στα ανεξαρτητα στρωματα ειναι το χωρισμα στη μεση που ειναι εντονο και το νιωθεις.


Αυτό! :s_yes


+1

Εμεις την αγαπΤΗΝΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ την :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: , δεν θα μπει αναμεσα μας ουτε παρθενοραφη σε στρωμα.

(το ειχα ξηλωσει και καψει απο την πρωτη νυχτα :x )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#630541 Πολύ ευχαριστημένος από κρεβάτι της Elite με αποθηκευτικό χώρο. Το πήρα το 2007, διαθέτει μεταλλικό σκελετό οπότε είναι βαρύ, εντελώς δυσκίνητο, πρακτικά ακίνητο, όπου το βάλεις δεν το ξανακουνάς αλλά και σταθερό. Καλύπτεται με επενδεδυμένα ξύλινα τμήματα τόσο από κάτω όσο και στα πλάγια με αφαιρούμενη επένδυση και έχει και μεταλλικό πλαίσιο με τάβλες. Η όλη συναρμολόγηση θέλει αρκετή ώρα, πολλές οι βίδες.

Κάθε φορά που από το αγγλικό πλάτους 150+ πηγαίνω στο ελληνικό 160 βρίσκω τεράστια τη διαφορά. Φαντάζομαι ότι με 180 ξεχνάς ότι υπάρχει κι άλλος δίπλα. Ή μπορεί πιοι εύκολα να κοιμηθεί η κόρη μετά από εφιάλτη χωρίς να μετακομίσω.
Αν είναι καλό το στρώμα και το πλαίσιο με τις τάβλες από κάτω δεν βουλιάζει στη μέση.

Οι γονείς μου όταν παντρευτήκαν πήραν διπλό αλλά δεν τους βόλεψε και πήγαν σε 2 ξεχωριστά κρεβάτια.

Οι απλοί αφροί ζεσταίνονται/ζεσταίνουν. Η καλύτερη λύση για όσους ζεσταίνονται είναι το λάτεξ είτε σαν στρώμα είτε σαν επιφσνειακή στρώση λίγω εκατοστών. Θυμάαι τη διαφορά την ένιωσα και στο κατάστημα. Που θεωρείται και από τις πιο υγιεινές λύσεις.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#630564
sknipper έγραψε:
Οι γονείς μου όταν παντρευτήκαν πήραν διπλό αλλά δεν τους βόλεψε και πήγαν σε 2 ξεχωριστά κρεβάτια.

Οι απλοί αφροί ζεσταίνονται/ζεσταίνουν. Η καλύτερη λύση για όσους ζεσταίνονται είναι το λάτεξ είτε σαν στρώμα είτε σαν επιφσνειακή στρώση λίγω εκατοστών. Θυμάαι τη διαφορά την ένιωσα και στο κατάστημα. Που θεωρείται και από τις πιο υγιεινές λύσεις.

Σιγουρα εφταιγε το κρεβατι; :shifty:

Η καλυτερη λυση για οσους ζεσταινονται ειναι το σκληρο στρωμα ,που αφηνει να αεριζεται το σωμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#640713 Μιας και δουλεύω από το σπίτι τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, δεν με βόλευε το γραφείο μου σε συνδυασμό με την καρέκλα. Έχω ένα γραφείο που το πληκτρολόγιο είναι σε συρόμενο συρτάρι από κάτω και η καρέκλα έφτανε στο ίδιο ύψος.

Επειδή δεν ήθελα να παραγγείλω online κάποιο γραφείο που να μην μου κάνει, ύψωσα με τάκους από χαρτόνι το γραφείο για να μπορώ να "χώνομαι" κάτω από το πληκτρολόγιο και να δουλεύω πιο άνετα. Το κακό τώρα είναι ότι η οθόνη (32ρα) είναι πιο ψηλά από την ευθεία των ματιών μου. Ίδομεν...

Επίσης λέω να φτιάξω κάτι τέτοιο οπότε θα πρέπει να παραγγείλω τα καθέκαστα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#640722 Ερώτηση για Element System. Πρέπει να βάλω οπωσδήποτε τα δικά του μεταλλικά ράφια ή μπορώ να βάλω και δικά μου ξύλινα και απλώς να κάνω την αντίστοιχη τρύπα από κάτω για να πιάσει ο βραχίονας; Το ρωτάω επειδή δεν βλέπω ξύλινα ράφια για e/s παρά μόνο τα μεταλλικά δικά του πχ https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia/ra ... -60827501/
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#640734 Μπορείς να βάλεις και ξύλινα ράφια, απλώς δεν λέει ότι είναι για element system. Δεν χρειάζεται καν να τα καρφώσεις από κάτω, απλώς πάρε βραχίονες με δόντι στο τέλος.

Έχω κάνει την αποθήκη μου έτσι ακριβώς με προϊόντα από το Leroy Merlin, στους υπολογισμούς έγινε πολλή δουλειά όμως και τα έτοιμα μικρά ξύλα δεν μου έβγαιναν σωστά οπότε πήρα μεγάλες τάβλες και ζήτησα να μου τις κόψουν στις σωστές διαστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#640765 Σωστός, αλλά έχει και το leroy αν θες να τα πάρεις όλα από εκεί.

Αλλά, αυτό μετά οι mods πρέπει να το πάνε στα μαστορεματα και diy. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#640851 Διαβάζω συζήτηση για "element system" και πρέπει να γκουγκλαρω τι είναι τούτο... OMG!
Και στο πρακτικερ έχει στηρίγματα ραφιων "βαρέως τύπου" (και με δόντι που λέει ο Φανκυ), πιο ανθεκτικά για το βάρος ξύλινης ταβλας.
Τέτοια μαζί με τα μεταλλικά του ράφια έχω στην αποθήκη στο υπόγειο. Προτιμηθηκαν βέβαια για να αντέχουν σε βάρος και όχι τα ξύλινα λόγω υγρασίας, κλεισούρας και επιπλέον βάρους.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#640859 Εγώ έβαλα στο υπόγειο ντεξιον, μπας και κρατάει λίγο περισσότερο βάρος και εκεί δεν σε νοιάζει να χάνεις και λίγο χώρο ή εικόνα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#640923 Αυτό, κι εγώ έχω dexxion (χωρίς ράγες όμως) στην αποθήκη, με γωνίες και περισσευούμενα ράφια από την παλιά αποθήκη.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#647074
Serf την Κυρ Φεβ 23, 2020 8:48 pm έγραψε:Χθες είχαμε μια πρώτη γύρα στα καταστήματα <...> Strom, βλέπε Elite Strom, GrecoStrom, Media Strom σε αναζήτηση όλου του σετ κρεβάτι-στρώμα-μαξιλάρια. Για τα δύο πρώτα φαίνεται να προηγείται η GrecoStrom (βλ. πιο κάτω). Μια βασική απόφαση που έχουμε πάρει είναι η αναζήτηση κρεβατιού που λειτουργεί και ως αποθηκευτικός χώρος. Έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα αυτή μας η επιλογή που μπορεί να μη την έχουμε σκεφτεί (μιας και το τρέχον και τα προηγούμενα δεν ήταν αυτής της λογικής);;

https://grecostrom.gr/products/oikiakos ... oma-shape/
https://grecostrom.gr/products/oikiakos ... rage-base/
https://grecostrom.gr/products/oikiakos ... ti-kriton/

Αυτό που με "χαλάει" στις πιο πάνω "επιλογές" είναι η παντελής απουσία αναφοράς στα υλικά του κρεβατιού (και της βάσης) αυτού. Στο προφορικό μας μίλησαν για ξύλο ελάτου, αλλά δεν αναγράφεται πουθενά.


Τελικά ο κλήρος έπεσε στην Grecostrom με τον πιο πάνω συνδυασμό. Σήμερα δόθηκε η προκαταβολή και σε ένα μήνα παραλαμβάνουμε. Άντε να ξεκουραστεί λίγο το κορμάκι μας γιατί το τρέχον στρώμα έχει παραδώσει εδώ και καιρό, κι απλά δεν παίρναμε την απόφαση να κάνουμε την απαραίτητη έρευνα αγοράς.

EDIT: By the way, έχει πετύχε κάποιος κομοδίνο σαν το πιο κάτω σε κατάστημα πλην Grecostrom;; Ή παραπλήσιο που να έχει και συρτάρι; Μας άρεσε πολύ αλλά πάει πακέτο (και καλά) μόνο με το αντίστοιχο κρεβάτι. Περιμένουμε απάντηση κατά πόσο μπορεί να πουληθεί ξεχωριστά. Αν μπορεί να ντυθεί με το ύφασμα του κρεβατιού που πήραμε, θα είναι ιδανικό!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#647077 Με γεια! Να το χαρείτε το κρεβάτι με... κάθε τρόπο!
Όσο για το κομοδίνο, αν θέλετε κάτι παρόμοιο, μήπως να παίρνατε το ύφασμα του κρεβατιού και να πηγαίνατε σε έναν ταπετσέρη να σας "ντύσει" όποιο κομοδίνο σας αρέσει; Από την άλλη, είστε σίγουροι πως θα σας αρέσει το τελικό αποτέλεσμα;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#647078 Merci!

Το συγκεκριμένο που είδαμε στο κατάστημα μας άρεσε πολύ. Από την άλλη δεν μπορώ να πω το ίδιο για οποιοδήποτε κομοδίνο με την προοπτική να "ντυθεί" πριν το δω ντυμένο. Γι' αυτό ψάχνω για αντίστοιχα έτοιμα.