Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#629728 Εγκατάσταση μηχανημάτων POS σε όλες τις λωρίδες Αυτόματων Μηχανημάτων Πληρωμής της Ολυμπίας Οδού
https://www.capital.gr/market-news/3413 ... mpias-odou
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#629748 θετικό αυτό ....
άντε τώρα να ενοποιήσουν και όλα τα epass :rant:
δλδ ύμαρτον έν έτη 2020 να θες άλλο e pass για τον ένα δρόμο , άλλο για τον άλλο κ.ο.κ....
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#629752 Έχουμε πει, σήμερα θέλεις δύο. Η ενοποίηση έχει ξεκινήσει πάντως, αλλά μην πιστεύεται αυτά που ανακοινώνει το υπουργείο για το χρονοδιάγραμμα, αν θέλετε να είστε μέσα βάλτε x2 ή x3.
https://www.economistas.gr/oikonomia/21 ... gmateyseon

Όσο για τα αυτόματα μηχανήματα, καταρχάς δεν έχουν όλοι τέτοια, και κατά δεύτερον, όλοι πλην Ολυμπίας Οδού δεν δέχονται (αυτή την στιγμή τουλάχιστον) POS στα αυτόματα μηχανήματα.
Ακόμη και το GRITS που αναφέρεται παραπάνω να γίνει και να υπάρχει διαλειτουργικότητα των πομποδεκτών, πάλι κάποιοι δεν θα θέλουν να γίνουν συνδρομητές για πομποδέκτη. Που πραγματικά είναι απορίας άξιο γιατί όχι, από την στιγμή που είναι δωρεάν και προσφέρει τεράστιο κέρδος σε χρόνο και άνεση.
Οπότε, έχει ενδιαφέρον να δούμε αν τελικά τα αυτόματα μηχανήματα με POS θα πείσουν κάποιους που μέχρι σήμερα χρησιμοποιούν μόνον τις λωρίδες με εισπράκτορα, να χρησιμοποιήσουν και τα αυτόματα μηχανήματα. Ειδικά μέρες με μποτιλιάρισμα (πχ το καλοκαίρι), έχει μεγάλη σημασία. Θα είναι καλό για όλους.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
HighFidelity έγραψε:Ακόμη και το GRITS που αναφέρεται παραπάνω να γίνει και να υπάρχει διαλειτουργικότητα των πομποδεκτών, πάλι κάποιοι δεν θα θέλουν να γίνουν συνδρομητές για πομποδέκτη. Που πραγματικά είναι απορίας άξιο γιατί όχι, από την στιγμή που είναι δωρεάν και προσφέρει τεράστιο κέρδος σε χρόνο και άνεση.

Δεν συμφωνώ. Δεν προσφέρει κανένα κέρδος ούτε σε χρόνο, ούτε σε άνεση. :rtfm:

Κρύβε λόγια :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#629756 :lol:
Μωρέ να κρύψω, αλλά έρχεται καλοκαίρι και το μποτιλιάρισμα κάθε ΣΚ θα πάει σύννεφο! Και εκεί ακόμη και να έχεις πομποδέκτη, δεν γλιτώνεις, γιατί μποτιλιάρεσαι νωρίτερα...
Όσοι δεν έχετε πάντως, την επόμενη φορά δοκιμάστε ένα αυτόματο μηχάνημα με την contactless κάρτα σας αν περάσετε από την Ολυμπία Οδό. Θα εκπλαγείτε ευχάριστα από την ταχύτητα πληρωμής.
Άβαταρ μέλους
By Νίκος Παππάς
HighFidelity έγραψε::lol:
Μωρέ να κρύψω, αλλά έρχεται καλοκαίρι και το μποτιλιάρισμα κάθε ΣΚ θα πάει σύννεφο! Και εκεί ακόμη και να έχεις πομποδέκτη, δεν γλιτώνεις, γιατί μποτιλιάρεσαι νωρίτερα...
Όσοι δεν έχετε πάντως, την επόμενη φορά δοκιμάστε ένα αυτόματο μηχάνημα με την contactless κάρτα σας αν περάσετε από την Ολυμπία Οδό. Θα εκπλαγείτε ευχάριστα από την ταχύτητα πληρωμής.

Βαλτος εισαι ρε; :rant: Κρυβε λογια λεμε! :rtfm: :adminpower:

κοιτα ανθρωπο να θελει να μας χαλασει την ανεση. πωωωωωωωωωωω
Άβαταρ μέλους
By GTS
HighFidelity έγραψε::lol:

Κορινθος-Πατρα? μονο?

Κορινθος-Καλαματα?

Αθηνα- Σκοπια?
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#629770 Μόνον Ελευσίνα Πάτρα αυτή την στιγμή. Για τους άλλους αυτοκινητοδρόμους δεν γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
224v έγραψε:Να εξηγουσες λοιπόν ότι στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το στοπ αντί του τριγώνου της προτεραιότητας. Για αυτό και έχουμε κάθε γωνιά και στοπ που σε άλλα κράτη το χρησιμοποιούν για διασταυρώσεις σοβαρές. Εδώ έχουμε ξεφτυλησει την χρήση του και δεν ακολουθούμε την ακινητοποίηση που πρέπει.
Έχεις δίκιο, τώρα που το λες συνειδητοποιώ ότι στις άλλες χώρες δεν έχουν τόσα πολλά στοπ.

224v έγραψε:Εγώ όπως έχω αναφέρει προκειμένου να βρεθώ μπροστά από βραδυπορουντες, προσπερναω γρήγορα έστω και αν χρειαστεί να πάω με περισσότερα από τα όρια που έχει ο δρόμος εκεί. Δεν θα κατηγορήσω δε εάν κάποιος εφαρμόζει το ίδιο. Όταν τους προσπεράσω δε, συνήθως ακολουθώ το όριο δεν έχω πρόβλημα...διότι οι αργοί πάνε πολύ σιγά ως προς το όριο και ειδικά στο τμήμα που ανέφερες.
Αν δεν φοβόμουνα τα ραντάρ που δεν ξέρω που είναι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω με 100+ στο συγκεκριμένο σημείο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
mirage έγραψε:Nice. Φανταζομαι το ίδιο θα κανεις και στη Μεγαλη Βρετανία.
Φυσικά, όπως άλλωστε κάνουν όλοι. Ακολουθείς τη ροή στους αυτοκινητόδρομους (το όριο είναι 70 μίλια αλλά η ροή συχνά είναι 80+) και κόβεις ταχύτητα για να αποφύγεις τα πολλάαααα ραντάρ οπουδήποτε αλλού (αρκεί να ξέρεις που είναι).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#629995 100+ σε όριο με 70 ειναι 30+ πανω απο το οριο αυτο ομολογώ δεν το έχω δει ποτέ στην Μεγάλη Βρετανία. Και με αυτό εννοώ ολοι να ειναι με 30+ πανω απο το όριο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
mirage έγραψε:100+ σε όριο με 70 ειναι 30+ πανω απο το οριο αυτο ομολογώ δεν το έχω δει ποτέ στην Μεγάλη Βρετανία. Και με αυτό εννοώ ολοι να ειναι με 30+ πανω απο το όριο.
Το 100 αναφερόταν σε χλμ στην αρχή του περιφερειακού Υμηττού με όριο το 70 που θα έκανα αν δεν φοβόμουν τα ραντάρ που δεν ξέρω πού είναι και όχι σε μίλια.
Στην Αγγλία με το όριο 70 μίλια συχνά πάει κανείς με 80+ εφόσον έτσι πάει η ροή. Ξέρω όμως και περιπτώσεις που σε συγκεκριμένα σημεία και ώρα όλοι πάνε με σχεδόν 100 μίλια, εμένα όμως αυτό δεν μου έχει τύχει.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
kubiak έγραψε:Άκουσα ότι υπάρχουν περιπολικά που πηγαίνουν στην δεξιά και φωτογραφίζουν όλους όσους κινούνται στη ΛΕΑ για να τους στείλουν το "χαρτάκι" συστήμένο...

Έχει ακούσει κανείς άλλος κάτι τέτοιο;
Δε καταλαβαίνω από το άρθρο πως ακριβώς λειτούργησαν οι φωτογραφίες αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:
Αδιόρθωτοι και την Καθαρή Δευτέρα: 479 έχασαν πινακίδες και δίπλωμα στη ΛΕΑ, μόνο στην Αττική | Hellasjournal.com
Άβαταρ μέλους
By Govus
#631231 Πάντως το βράδυ (της Κ. Δευτέρας) στην Αθηνών-Λαμίας, όπου γινόταν απίστευτος πανζουρλισμός (Ψαχνά-Αθήνα 3ώρες και 35' + αναζήτηση θέσης για παρκάρισμα -νέο αρνητικό ρεκόρ καριέρας :help: ), δύο περιπολικά κινούντο στην ΛΕΑ και σε 4-5 περιπτώσεις είχαν σταματήσει κάποια καθάρματα, που πήγαν να το παίξουν μάνγκες.
Αρκούσαν δύο περιπολικά μόνο, για να αποτραπούν ακόμα περισσότεροι ΕΛ από το να μπουν στη ΛΕΑ, οπότε δεν ήταν και τόσο δύσκολο να το σκεφτεί κάποιος επικεφαλής τόσο καιρό :roll: ...