Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629064
Anonymous Founder έγραψε:
g8777 έγραψε:
Asimov έγραψε:Κι εγώ σου ξαναλέω ότι κανείς δεν αμφισβήτησε ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό εισόδημα για τα ελληνικά δεδομένα.


Ε οχι και κανεις. Εκτος αν 15 νοματαιοι πρεπει να πανε για επισκεψη στου Κostis. :s_dunno

Εγώ δεν είδα κανέναν, πόσο μάλλον 15. Αλλά ΟΚ, όπως ήδη ειπώθηκε, δεν είναι πάντα τόσο προφανή τα πράγματα.
:s_dunno


Μάλλον ο Kostis θα έχει δουλειά από Δευτέρα. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By skous
#629069
Dimsabas έγραψε:
otso έγραψε:ΘΑ σου δωσω λυση .
φευγεις και νοικιαζεις το σπιτι , αν θυμαμαι καλα μονοκατοικια βουλιαγμενη 1 χιλ στο νερο το μηνα
Πας νοικιαζεις σπιταρονα Ανω Ζοφρια με 200 το μηνα
10000 επιπλεον εισοδημα τον χρονο .
Επιπλεον επισης αν θυμαμαι καλα χρονος υπεραφθονος , ανοιγεις ιντερνετικο καταστημα ποδηλατων , κατι που ξερεις καλα
επενδυση 2000 εσοδα 100000 τον χρονο , αρκετα μαυρα.
προβλεμ σολβετ
Αν είναι να καταστρέψω την ποιότητα ζωής μου (και της υπόλοιπης οικογένειας), μπορώ να το κάνω και στη Βουλιαγμένη και να είμαι πολύ πιο άνετος οικονομικά αλλά πολύ πιο δυστυχισμένος. Ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Καλύτερα άφραγκος και χαρούμενος.


Υποκειμενικά είναι όλα.
Όπως εσύ θεωρείς ότι μια τέτοια αλλαγή θα είναι εις βάρος της ποιότητας ζωής σου (και καλά κάνεις), έτσι κάποιος άλλος θεωρεί ότι 25κ και ιδιοκατοίκηση είναι ΖΩΑΡΑ εν ετη 2020, την οποία την ισοδυναμεί με εισόδημα 50κ τον χρόνο και ενοίκιο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#629070 Ο καθένας μπορεί να θεωρεί ό,τι θέλει. Το θέμα είναι τι λένε τα αντικειμενικά νούμερα. Κι όταν τον προηγούμενο μήνα είχα δύο μηδενισμένους λογαριασμούς (συζύγου κι εμού) με ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ ζωή, αυτό είναι αντικειμενικό και μετρήσιμο κι όχι υποκειμενικό.
Και τώρα θα ρωτήσει κάποιος πώς ορίζεται η μετρημένη ζωή.

Όσο για το 25+ δικό μου σπίτι=50+ ενοίκιο, φαντάζομαι ότι ισχύει μόνο αν κάποιος έχει 25 χιλιάρικα ενοίκιο + τα χρήματα του ΕΝΦΙΑ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#629078
Dimsabas έγραψε:Ο καθένας μπορεί να θεωρεί ό,τι θέλει. Το θέμα είναι τι λένε τα αντικειμενικά νούμερα. Κι όταν τον προηγούμενο μήνα είχα δύο μηδενισμένους λογαριασμούς (συζύγου κι εμού) με ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ ζωή, αυτό είναι αντικειμενικό και μετρήσιμο κι όχι υποκειμενικό.
Και τώρα θα ρωτήσει κάποιος πώς ορίζεται η μετρημένη ζωή.

Όσο για το 25+ δικό μου σπίτι=50+ ενοίκιο, φαντάζομαι ότι ισχύει μόνο αν κάποιος έχει 25 χιλιάρικα ενοίκιο + τα χρήματα του ΕΝΦΙΑ.


Πες μας που ξοδεψες τα χρηματα να σου πουμε τι μπορεις να κοψεις. Ιδιοκτητο σπιτι στην Βουλιαγμενη by default εισαι εκατομυριουχος (λογω αξιας του σπιτιου). Αν εχεις θεμα τωρα με μετρητο παρε ενα δανειο με υποθηκη το ιδιοκτητο σπιτι, δημ υπαλληλος εισαι σταθερο μισθο εχεις σε καποια στιγμη θα το ξεπληρωσεις. Τουλαχιστον ετσι κανουν στην Αγγλια/Αμερικη/Καναδα. Home equity release το λενε.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#629081 Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#629084
junior gt έγραψε:Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια... :lol:


Πουθενα στις χωρες που αναφερω αυτος ο τροπος δεν εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα και το εχουν κανει εκατομυρια κοσμος. Και αυτο γιατι τα δανεια αυτα εχουν πολυ χαμηλο επιτοκιο. Πχ δανειο αυτοκινητου ειναι 7% ενω σπιτιου ειναι 3.5-4.5%
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629086 Υποψιαζομαι οτι ο dimsabas μενει στην Ελλαδα.Οχι πως αν εμενε Γιουσα δεν θα εχανε το σπιτι του.
(Μεσος αριθμος υποθηκων / κατοικια : 3,6.)
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#629089
GTS έγραψε:
junior gt έγραψε:Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια... :lol:


Πουθενα στις χωρες που αναφερω αυτος ο τροπος δεν εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα και το εχουν κανει εκατομυρια κοσμος. Και αυτο γιατι τα δανεια αυτα εχουν πολυ χαμηλο επιτοκιο. Πχ δανειο αυτοκινητου ειναι 7% ενω σπιτιου ειναι 3.5-4.5%


Δεν μίλησεμε να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου για να κάνεις μια αγορά ή μια επένδυση. Αυτό είναι ένα υπολογισμένο δάνειο που λες δεν έχω να δώσω τριάντα χιλιάρικα κας μου περισσεύουν ομως 300 ευρώ το μήνα, παίρνω ένα δάνειο και το ξεπληρωνω υπολογισμένο και λελογισμενα.
Ο dimsabas είπε έχω μηδενισμενους λογαριασμούς και του λες τραβά πάρε ένα δάνειο. Τι θα αλλάξει για να αποπληρώσει το δάνειο?
Κατά τα άλλα ωραίο κόλπο των Αμερικανων για να συγκεντρωσουν τις 'καλές' περιουσίες μη εχόντων που με κάποιο τρόπο πχ κληρονομικό βρέθηκαν στα χέρια τους, σε αυτούς που πρέπει...
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 23 Φεβ 2020, 13:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#629091
Άρθρο του Μπάμπη Δεκαπενταχίλιαρου: Ένας Θεός με φύλαξε από τη φτώχεια των 40 χιλιάδων ετησίως.


:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#629093
junior gt έγραψε:
GTS έγραψε:
junior gt έγραψε:Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια...


Πουθενα στις χωρες που αναφερω αυτος ο τροπος δεν εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα και το εχουν κανει εκατομυρια κοσμος. Και αυτο γιατι τα δανεια αυτα εχουν πολυ χαμηλο επιτοκιο. Πχ δανειο αυτοκινητου ειναι 7% ενω σπιτιου ειναι 3.5-4.5%


Δεν μίλησεμε να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου για να κάνεις μια αγορά ή μια επένδυση. Αυτό είναι ένα υπολογισμένο δάνειο που λες δεν έχω να δώσω τριάντα χιλιάρικα κας μου περισσεύουν ομως 300 ευρώ το μήνα, παίρνω ένα δάνειο και το ξεπληρωνω υπολογισμένο και λελογισμενα.
Ο dimsabas είπε έχω μηδενισμενους λογαριασμούς και του λες τραβά πάρε ένα δάνειο. Τι θα αλλάξει για να αποπληρώσει το δάνειο?
Κατά τα άλλα ωραίο κόλπο των Αμερικανων για να συγκεντρωσουν τις 'καλές' περιουσίες μη εχόντων που με κάποιο τρόπο πχ κληρονομικό βρέθηκαν στα χέρια τους, σε αυτούς που πρέπει...



Κόλπα των γκολτεν μποιζ είναι αυτά για να πιάνουν τα κειπιαιζ τους.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#629094
junior gt έγραψε:
GTS έγραψε:
junior gt έγραψε:Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια... :lol:


Πουθενα στις χωρες που αναφερω αυτος ο τροπος δεν εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα και το εχουν κανει εκατομυρια κοσμος. Και αυτο γιατι τα δανεια αυτα εχουν πολυ χαμηλο επιτοκιο. Πχ δανειο αυτοκινητου ειναι 7% ενω σπιτιου ειναι 3.5-4.5%


Δεν μίλησεμε να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου για να κάνεις μια αγορά ή μια επένδυση. Αυτό είναι ένα υπολογισμένο δάνειο που λες δεν έχω να δώσω τριάντα χιλιάρικα κας μου περισσεύουν ομως 300 ευρώ το μήνα, παίρνω ένα δάνειο και το ξεπληρωνω υπολογισμένο και λελογισμενα.
Ο dimsabas είπε έχω μηδενισμενους λογαριασμούς και του λες τραβά πάρε ένα δάνειο. Τι θα αλλάξει για να αποπληρώσει το δάνειο?
Κατά τα άλλα ωραίο κόλπο των Αμερικανων για να συγκεντρωσουν τις 'καλές' περιουσίες μη εχόντων που με κάποιο τρόπο πχ κληρονομικό βρέθηκαν στα χέρια τους, σε αυτούς που πρέπει...


Έμεινε από χρήματα σήμερα αλλά θα λάβει στο μέλλον μακάρι να ζήσει μέχρι τα 100 να λαμβάνει σύνταξη κλπ. Όποτε δανείζετε σήμερα και αποπληρώνει σταδιακά στο μέλλον. Το δάνειο δουλεύει όταν ξέρεις ότι έχεις σταθερά μελλοντικά εισοδήματα.


< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#629096
GTS έγραψε:
junior gt έγραψε:
GTS έγραψε:
junior gt έγραψε:Ο πιο χαζός τρόπος να χάσεις το σπίτι σου τσάμπα...
Δεν είναι τυχαίο που τους λένε αμερικανάκια... :lol:


Πουθενα στις χωρες που αναφερω αυτος ο τροπος δεν εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα και το εχουν κανει εκατομυρια κοσμος. Και αυτο γιατι τα δανεια αυτα εχουν πολυ χαμηλο επιτοκιο. Πχ δανειο αυτοκινητου ειναι 7% ενω σπιτιου ειναι 3.5-4.5%


Δεν μίλησεμε να βάλεις υποθήκη το σπίτι σου για να κάνεις μια αγορά ή μια επένδυση. Αυτό είναι ένα υπολογισμένο δάνειο που λες δεν έχω να δώσω τριάντα χιλιάρικα κας μου περισσεύουν ομως 300 ευρώ το μήνα, παίρνω ένα δάνειο και το ξεπληρωνω υπολογισμένο και λελογισμενα.
Ο dimsabas είπε έχω μηδενισμενους λογαριασμούς και του λες τραβά πάρε ένα δάνειο. Τι θα αλλάξει για να αποπληρώσει το δάνειο?
Κατά τα άλλα ωραίο κόλπο των Αμερικανων για να συγκεντρωσουν τις 'καλές' περιουσίες μη εχόντων που με κάποιο τρόπο πχ κληρονομικό βρέθηκαν στα χέρια τους, σε αυτούς που πρέπει...


Έμεινε από χρήματα σήμερα αλλά θα λάβει στο μέλλον μακάρι να ζήσει μέχρι τα 100 να λαμβάνει σύνταξη κλπ. Όποτε δανείζετε σήμερα και αποπληρώνει σταδιακά στο μέλλον. Το δάνειο δουλεύει όταν ξέρεις ότι έχεις σταθερά μελλοντικά εισοδήματα.


< >


Το δάνειο αν δε το πάρεις για τους λογους που ανέφερα δε δουλεύει ποτέ.
Το δάνειο δουλευει μόνο αν θες να κάνεις μια επένδυση που θα σου αυγατιζει περισσότερα από τις δόσεις, ή άμα θες να κάνεις μια αγορά και δεν έχεις κασαδουρα αλλά έχεις να δίνεις τις δόσεις κάθε μήνα.
Και πάλι βέβαια έχει το ρίσκο της στραβής.
Εαν τα μελλοντικά εισοδήματα είναι στην καλυτερη τα ίδια με τώρα που αναγκάστηκες να πάρεις το δάνειο γιατί δε βγαινεις (που σε έναν δημόσιο υπάλληλο είναι), νομοτελειακα το σπιτάκι σου πάει στην τράπεζα.