Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#628932 Τα λεγαμε και στο τοπικο του καπνισματος, εδω η υποθεση βρωμαει απο μακρυα. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628967
bujinkan έγραψε:Πήγα εχτές σε φίλο γιατρό ετών 80 plus φοβερό επιστήμονα και με ακροαστηκε. Εν ολίγοις γέλαγε με τον γιατρό που πήγα που είχε πει ότι ακούει ακροαστικα και μου είπε ότι είμαι πεντακάθαρος και ότι τσάμπα μου έδωσε εισπνεόμενα. Τίποτα δεν έχω ούτε πνευμονία ούτε τίποτα. Τι να πω... Τι σκατα ακούνε με 5ο στηθοσκοπιο μερικοί δεν ξέρω.
Αφού είχες πάρει τα εισπνεόμενα καθάρισες, άνοιξαν όλα οπότε δεν είναι παράξενο που δεν ακούγεται τίποτα. Και βέβαια καλός χρυσός ο 80χρονος και η εμπειρία μετράει πολύ αλλά χωρίς να θέλω να τον μειώσω είμαστε σίγουροι ότι από ακοή είναι εντάξει στα 80 του;

Μετά τις εξελίξεις με τον ιό σε Ιράν και Ιταλία το πράμα πάει πολύ άσχημα και όσοι ξέρουν περί ιών και επιδημιών κλπ πλέον δηλώνουν τρομαγμένοι. Αν το πράμα εξελιχθεί σε πανδημία υπολογίζεται ότι θα νοσήσουν 50-70% του πληθυσμού. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει περί τα 6.000.000. Και βλέπουμε ότι πεθαίνει το 2,1% δηλαδή θα πεθάνουν 126.000 άνθρωποι στην Ελλάδα.... :lipsealed:
Επειδή σήμερα είχα πάει νεκροταφείο για τους 6 μήνες του πατέρα μου μπορώ να φανταστώ ότι τα γραφεία τελετών πρέπει να κάνουν χορό της βροχής να τους κάτσει πανδημία. Θα χεστούν στο τάληρο. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628968
sknipper έγραψε:
bujinkan έγραψε:Πήγα εχτές σε φίλο γιατρό ετών 80 plus φοβερό επιστήμονα και με ακροαστηκε. Εν ολίγοις γέλαγε με τον γιατρό που πήγα που είχε πει ότι ακούει ακροαστικα και μου είπε ότι είμαι πεντακάθαρος και ότι τσάμπα μου έδωσε εισπνεόμενα. Τίποτα δεν έχω ούτε πνευμονία ούτε τίποτα. Τι να πω... Τι σκατα ακούνε με 5ο στηθοσκοπιο μερικοί δεν ξέρω.
Αφού είχες πάρει τα εισπνεόμενα καθάρισες, άνοιξαν όλα οπότε δεν είναι παράξενο που δεν ακούγεται τίποτα. Και βέβαια καλός χρυσός ο 80χρονος και η εμπειρία μετράει πολύ αλλά χωρίς να θέλω να τον μειώσω είμαστε σίγουροι ότι από ακοή είναι εντάξει στα 80 του;

Μετά τις εξελίξεις με τον ιό σε Ιράν και Ιταλία το πράμα πάει πολύ άσχημα και όσοι ξέρουν περί ιών και επιδημιών κλπ πλέον δηλώνουν τρομαγμένοι. Αν το πράμα εξελιχθεί σε πανδημία υπολογίζεται ότι θα νοσήσουν 50-70% του πληθυσμού. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει περί τα 6.000.000. Και βλέπουμε ότι πεθαίνει το 2,1% δηλαδή θα πεθάνουν 126.000 άνθρωποι στην Ελλάδα.... :lipsealed:
Επειδή σήμερα είχα πάει νεκροταφείο για τους 6 μήνες του πατέρα μου μπορώ να φανταστώ ότι τα γραφεία τελετών πρέπει να κάνουν χορό της βροχής να τους κάτσει πανδημία. Θα χεστούν στο τάληρο. :s_howdy
Μιλάμε μια μέρα διαφορά.... Πέμπτη ξεκίνησα εισπνεόμενα Παρασκευή πήγα τώρα τι να πω σε 1 μέρα τέτοια διαφορά?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628970 Αλλά υπάρχουν πολλά και διάφορα που μπορείς να ακούσεις. Οι σφυριχτοί ήχοι που είναι κυρίως σπασμός (που είναι και αυτό που συνήθως αντιμετωπίζεις με τα εισπνεόμενα) με 1-2 εισπνοές ανοίγει αμέσως και δεν ακούγεται. Αν όμως έχεις υγρό, φλέματα κλπ τότε δεν φεύγει και τόσο γρήγορα.

Και για να μη λέω βλακείες, τι εννοείς όταν εννοείς ειπνεόμενα; Τα γνωστά μπλε και καφέ inhalers ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#628976
sknipper έγραψε:Μετά τις εξελίξεις με τον ιό σε Ιράν και Ιταλία το πράμα πάει πολύ άσχημα και όσοι ξέρουν περί ιών και επιδημιών κλπ πλέον δηλώνουν τρομαγμένοι.


:hmmm:
Αυτοί που δηλώνουν τρομαγμένοι, είναι βασικά αυτοί που δεν ξέρουν...

Σύμφωνα και με το στατιστικό λάθος, που δεν ξέρουμε πόσοι έχουν αναπτύξει μόνοι τους αντισώματα και έχουν νοσήσει,το ποσοστό θνησιμότητας μπορεί να είναι ακόμα μικρότερο...
Είναι λάθος η απλή αναγωγή...

Εικόνα

This data comes from mainland China, where all but a few of the 2,012 deaths have occurred. And for reasons no one understands, the case fatality rate has been lower outside of mainland China.

At the same time, there’s also evidence of asymptomatic cases. And it’s possible that as we discover more of these cases, Covid-19 will seem more like seasonal flu than like SARS. That’s because infectious diseases typically look more severe when they’re first discovered, since the people showing up in hospitals tend to be the sickest.

If you take the current number of deaths and divide it by the number of known cases, “the case fatality is 2 percent — and it’s gone down from 3 percent in the early days,” said the University of Michigan’s Howard Markel, who studies outbreaks. “And if it goes really, really low, we’ll probably say — like we did in Mexico in 2009 with [H1N1] swine flu — that it’s something very similar, if not less deadly [to] regular seasonal flu.”
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628989
sknipper έγραψε:Αλλά υπάρχουν πολλά και διάφορα που μπορείς να ακούσεις. Οι σφυριχτοί ήχοι που είναι κυρίως σπασμός (που είναι και αυτό που συνήθως αντιμετωπίζεις με τα εισπνεόμενα) με 1-2 εισπνοές ανοίγει αμέσως και δεν ακούγεται. Αν όμως έχεις υγρό, φλέματα κλπ τότε δεν φεύγει και τόσο γρήγορα.

Και για να μη λέω βλακείες, τι εννοείς όταν εννοείς ειπνεόμενα; Τα γνωστά μπλε και καφέ inhalers ή κάτι άλλο;
Bocacort s
Άβαταρ μέλους
By markvag
#629002
otso έγραψε:FFP2 marko μας δεινουν στα γεωπονικα καταστηματα , γεματος ειναι ο τοπος , βεβαια εγω τις χρησιμοποιω μονο για σκονη
ειναι σιγουρο οτι δεν περνανε ιοι;


Ναι. + -

Βέβαια, παίζει και ο τρόπος που τη φοράς, να εφαρμόζει σωστά.

Οι μάσκες σκόνης είναι διαφόρων προδιαγραφών, υπάρχουν και με FFP2. Φαντάζομαι το γράφει η συσκευασία.


otso έγραψε: Παντως για χημικα που τις δινουν οι επιστημονες μας ειναι σιγουρο οτι δεν κανουν.


Δεν ξέρω γι' αυτό.

otso έγραψε:Παντως εχω αρχισει και φοβαμαι θα πεθανουμε ολοι; να γυρναω με μασκα FFP2 και γαντια ;


:lol: Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο... :lol:

Αυτό που με αγχώνει βέβαια είναι πως δεν υπάρχουν καθόλου αποθέματα μασκών, στολών, και λοιπού αντίστοιχου εξοπλισμού για ιούς στην Ευρώπη... ΑΝ τυχόν εκδηλωθεί πανδημία (που ελπίζω να μην και από το λίγο που καταλαβαίνω μάλλον δεν) και έρθει στην Ευρώπη, θα έχουμε σοβαρό θέμα. Η πρώτη ύλη για τις μάσκες, κτλ, παράγεται στην Κίνα, η οποία προφανώς και δεν εξάγει και τα εργοστάσια δίνουν χρόνους παράδοσης από καλοκαίρι. :help:

Βέβαια, σε κανα δυο μήνες βελτιώνεται ο καιρός και λογικά θα πέσει από μόνο του.

Θυμίζω εδώ πως ο λόγος του πανικού είναι πως η ασθένεια είναι η πρώτη φορά που χτυπάει ανθρώπους και δεν ξέρουμε πως θα συμπεριφερθεί. Αυτό είναι το πρόβλημα, σε συνδυασμό με τα πρώτα δεδομένα που δείχνουν μεγάλη μεταδοτικότητα.



Γενικά, αυτή την κατάσταση από το 2002 που δουλεύω και ασχολούμαι με το διεθνές εμπόριο δεν την έχω ξαναπετύχει. Η Κίνα ουσιαστικά έκλεισε και τίθεται θέμα διαθεσιμότητας πολλών υλικών διεθνώς, όχι μόνο σχετικά με τον ιό, αλλά γενικότερα... Πχ έχω προμηθευτές που παίρνουν πρώτες ύλες (ορυκτά) από Κίνα και μου λένε πως έχουν σταματήσει οι εξαγωγές και αρχίζουν να μειώνονται πολύ ανησυχητικά τα αποθέματά τους.





otso έγραψε:Ακυρωσα και το φορουμ των δελφων


:s_mad :s_mad Έτοιμο τον είχα, είχα αδειάσει και όλα τα προφυλακτικά από τη Δράμα! :s_mad :s_mad
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#629051 The main symptoms of coronavirus are:

a cough
a high temperature
shortness of breath
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#629077 Και δεύτερος νεκρός στην Ιταλία.... Χμ που θα πάει αυτό??
Τα πράγματα σοβαρεύουν τελικά με την εξάπλωση εκτός Ασίας
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#629087
MIXOStsi έγραψε:
sknipper έγραψε:Μετά τις εξελίξεις με τον ιό σε Ιράν και Ιταλία το πράμα πάει πολύ άσχημα και όσοι ξέρουν περί ιών και επιδημιών κλπ πλέον δηλώνουν τρομαγμένοι.


:hmmm:
Αυτοί που δηλώνουν τρομαγμένοι, είναι βασικά αυτοί που δεν ξέρουν...

Σύμφωνα και με το στατιστικό λάθος, που δεν ξέρουμε πόσοι έχουν αναπτύξει μόνοι τους αντισώματα και έχουν νοσήσει,το ποσοστό θνησιμότητας μπορεί να είναι ακόμα μικρότερο...
Είναι λάθος η απλή αναγωγή...
Σε διαβεβαιώνω ότι έχω πληροφορίες από ανθρώπους που η δουλειά τους είναι οι ιοί. Εντάξει δεν είναι οι υπεύθυνοι προγραμμάτων παρακολούθησης και εξόντωσης επιδημιών αλλά ξέρουν τι σημαίνουν οι εξελίξεις. Ή έστω ξέρουν αρκετά για να μην κολλάνε στα νούμερα αλλά στη γενική εικόνα. Και η εικόνα ιδιαίτερα της Ιταλίας είναι κακή.
Φυσικά και η απλή αναγωγή δεν είναι η σωστή λύση αλλά δίνει μια τάξη μεγέθους με βάση τα μέχρι τώρα στοιχεία. Τα νούμερα του πίνακα τα έχω αναφέρει σε προηγούμενη σελίδα. Δεν αλλάζουν όμως τη συνολική θνησιμότητα. Είναι όντως αναμενόμενο ότι το ποσσοτό θα βελτιωθεί καθώς θα αυξηθεί ο αριθμός ασθενών που θα διαγνώσκονται.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#629111 Άλλοι 100 μας χαιρέτισαν σήμερα . Ύστερα έχεις τον Μασκ να ονειρεύεται αποικισμό του Άρη και διαπλανητικά ταξίδια . Εδώ δεν μπορούν να καταστείλουν μια ίωση και μέχρι "χθες" δε γνώριζαν την ύπαρξη Τ κυττάρων με εξειδίκευση στην καταπολέμιση του καρκίνου .
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#629348 Με αφορμή την γρίπη που πέρασα έκατσα και διάβασα λίγο για το Tamiflu που μου έγραψε ο γιατρός
Τέτοια απάτη ρε παιδιά? Μουφα λέει το σκεύασμα, άλλη μια απάτη των Φ εταιριών?