Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#628949 Πρώτη φορά για σκι σήμερα... Ωραία πλάκα έχει, πήρα και καλό δάσκαλο που μίλαγε και δύο κουβέντες ελληνικά:-)

Με εντυπωσίασαν τα πιτσιρίκια, μου λέγανε ότι ξέρουν καλά από τις σχολικές εκδρομές, αλλά δεν περίμενα έτσι
Άβαταρ μέλους
By otso
#628956 Nωρις το ξεκινησες και μετα απο 10 χρονια αυστρια . Με μονο ;
Προσεχε θυμησου τον σουμαχερ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628969 Η κόρη μου ετών 9 δήλωσε ενδιαφέρον να πάει για σκι. Αρκετά παιδάκια από την τάξη της κάνουν και ζήλεψε. Για φέτος τη γλυτώνουμε αλλά του χρόνου πρέπει να ασχοληθούμε. Εγώ είχα ψιλομάθει κάποτε αλλά δεν το ρισκάρω, η γυναίκα ποτέ. Υπάρχει κάποιο μέρος σχετικά οικονομικό που να σου παίρνουν το παιδί, να το ντύνουν, εξοπλίζουν, του μαθαίνουν σκι και να στο επιστρέφουν ολόκληρο το απόγευμα. Προφανώς ξεθεωμένο και ενθουσιασμένο αλλά και έτοιμο για ύπνο από νωρίς. Και να έχει και κάτι να κάνουν οι μή σκιέρ για να περάσει η ώρα (πισίνα, ποδήλατο, γυμναστήριο, μάσα).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#628997
sknipper έγραψε: Και να έχει και κάτι να κάνουν οι μή σκιέρ για να περάσει η ώρα (πισίνα, ποδήλατο, γυμναστήριο, μάσα).


κλαιω :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By mirage
#629004
sknipper έγραψε:Η κόρη μου ετών 9 δήλωσε ενδιαφέρον να πάει για σκι. Αρκετά παιδάκια από την τάξη της κάνουν και ζήλεψε. Για φέτος τη γλυτώνουμε αλλά του χρόνου πρέπει να ασχοληθούμε. Εγώ είχα ψιλομάθει κάποτε αλλά δεν το ρισκάρω, η γυναίκα ποτέ. Υπάρχει κάποιο μέρος σχετικά οικονομικό που να σου παίρνουν το παιδί, να το ντύνουν, εξοπλίζουν, του μαθαίνουν σκι και να στο επιστρέφουν ολόκληρο το απόγευμα. Προφανώς ξεθεωμένο και ενθουσιασμένο αλλά και έτοιμο για ύπνο από νωρίς. Και να έχει και κάτι να κάνουν οι μή σκιέρ για να περάσει η ώρα (πισίνα, ποδήλατο, γυμναστήριο, μάσα).
Σε ποια χώρα το θες; Ολα τα μεγάλα ski resort towns, και όχι μόνο, στην Ευρώπη τα προσφερουν ολα αυτά.
Και επειδή είσαι ποδηλατικος τύπος θα εψαχνα καπου που έχουν και πίστες για fat tyre ποδήλατα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#629012
sknipper έγραψε:Η κόρη μου ετών 9 δήλωσε ενδιαφέρον να πάει για σκι. Αρκετά παιδάκια από την τάξη της κάνουν και ζήλεψε. Για φέτος τη γλυτώνουμε αλλά του χρόνου πρέπει να ασχοληθούμε. Εγώ είχα ψιλομάθει κάποτε αλλά δεν το ρισκάρω, η γυναίκα ποτέ. Υπάρχει κάποιο μέρος σχετικά οικονομικό που να σου παίρνουν το παιδί, να το ντύνουν, εξοπλίζουν, του μαθαίνουν σκι και να στο επιστρέφουν ολόκληρο το απόγευμα. Προφανώς ξεθεωμένο και ενθουσιασμένο αλλά και έτοιμο για ύπνο από νωρίς. Και να έχει και κάτι να κάνουν οι μή σκιέρ για να περάσει η ώρα (πισίνα, ποδήλατο, γυμναστήριο, μάσα).

Meringen Ελβετία μπορείς να πας. Πήγε φίλος που μένει Αγγλία ήταν πολύ ωραία.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#629017 Meiringen. Ναι είναι family friendly αυτό αλλα σαν και αυτό υπάρχουν πάρα πολλά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#629018
mirage έγραψε:Meiringen. Ναι είναι family friendly αυτό αλλα σαν και αυτό υπάρχουν πάρα πολλά.

Ουπς μου έφαγε ένα i

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#629032
sknipper έγραψε:Η κόρη μου ετών 9 δήλωσε ενδιαφέρον να πάει για σκι. Αρκετά παιδάκια από την τάξη της κάνουν και ζήλεψε. Για φέτος τη γλυτώνουμε αλλά του χρόνου πρέπει να ασχοληθούμε. Εγώ είχα ψιλομάθει κάποτε αλλά δεν το ρισκάρω, η γυναίκα ποτέ. Υπάρχει κάποιο μέρος σχετικά οικονομικό που να σου παίρνουν το παιδί, να το ντύνουν, εξοπλίζουν, του μαθαίνουν σκι και να στο επιστρέφουν ολόκληρο το απόγευμα. Προφανώς ξεθεωμένο και ενθουσιασμένο αλλά και έτοιμο για ύπνο από νωρίς. Και να έχει και κάτι να κάνουν οι μή σκιέρ για να περάσει η ώρα (πισίνα, ποδήλατο, γυμναστήριο, μάσα).


Στο semmering που πήγαμε σήμερα (μια ωρα απο τη βιεννη ειναι ) είχε τέτοια φάση...
Επειδή εμείς δεν είχαμε εμπειρία πήραμε δάσκαλο και παιδευόμασταν, τα παιδιά που πήγαιναν σφαίρα αμολυθηκαν

Αλλά μπορούσες να κάτσεις στη καφετέρια λίγο πιο πάνω να βλέπεις απο κάτω στην πλαγιά το δάσκαλο με το παιδι να του μαθαίνει . Εξοπλισμο κτλ , μεγεθη μπότες σκι κτλ στα φτιάχνουν αυτοί

Το Stuhlek που ειναι κανα 40λεπτο πιο πέρα εχω ακουςει ειναι ακόμα πιο οργανωμένο και Family friendly
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#629095 Άρα είναι συνηθισμένο στα διάφορα κέντρα να σου παίρνουν το παιδί. Καλόοοοοοο!
Δεν είμαι του καφέ και του αραλικίου σε καφετέρια/ξαπλώστρα, χρειάζεται να υπάρχει κάτι παραπάνω αλλιώς σερφάρω στο ίντερνετ που το κάνω και σπίτι μου.
Καλή η ιδέα για ποδήλατο χιονιού, πολύ καλή. Και ασκούμαι και χαζεύω νέα μέρη και περνάει η ώρα.
Οπότε πλέον αρχίζω να ξέρω για τι να κοιτάω. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#629163 Αυτοί είναι οικογενειακοί προορισμοί και με την βούλα στην Ελβετία
https://www.stv-fst.ch/en/labels/family ... stinations
Υπάρχουν πραγματα να κάνουν όλοι.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#629340 Για να δούμε σκατοχρονια
Έως τώρα 6 σκι Αυστρία και 3 Καλάβρυτα. Ευελπιστώ σε ένα ακόμα 3ημερο Καλάβρυτα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#638916 Έριξε αρκετό χιονάκι τις τελευταίες μέρες. Καλή ευκαιρία για μια βολτίτσα στο βουνό και λίγο σκι :metalo: :s_thumbsup





https://youtu.be/QVOEcZqjvSw
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#638921 Η Θάσος έχει χιόνια , η Σαμοθράκη δε φαίνεται από τα σύννεφα που την καλύπτουν αλλά πρέπει να έχει ασπρίσει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#638929 ο παρνασσος εχει πολυ χιονι και σημερα χιονιζει επανω . η πρωτη σκεψη ηταν να παμε με τα παιδια βολτα επανω , μετα θυμηθηκα οτι εχουμε κατοχη.