Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#628748 Επειδή τα google maps κάνουν αυτό που αναφέρουν οι φίλοι παραπάνω εγω το αντιμετωπίζω με το να αγνοώ τις οδηγίες όταν με βγάζουν απο τους μεγάλους δρόμους , αν βλέπω στάσεις λεωφορείων (αφου περνάει το λεωφορείο περνάω και εγω :s_yes ) μένω και δεν παω στα στενά παρα μόνο στα τελευταία 500 μέτρα οταν δηλ πλησιάζω στον προορισμό .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628762 Μα για να πας σε περιοχές, δεν θέλεις τη βοηθεια, όταν πας στη ακριβή διεύθυνση ναι
Βέβαια όταν βλέπεις και το κυκλοφοριακό αποφασίζεις καλύτερα ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628890 Τις τελευταίες μέρες το google μου κάνει κάτι βλακείες. Μπορεί να τις κάνει πάντα απλά τώρα είπα να δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω να δω τι πιάνει στην Αθήνα. Ξεπερνάω ότι σώνει και καλά θέλει να με πηγαίνει από Αττική Οδό, όπου κι αν θέλω να πάω. Το χειρότερο είναι ότι με τίποτα δεν μπόρεσε να με πάει στα Καλύβια για μπριζόλες. Όσο κι αν πλησίαζα, από τον πιο απευθείας και απλό και άδειο δρόμο, αυτό ήθελε να κάνω αναστροφή και να πάω κάπου αλλού. Λέτε να είναι δάκτυλος των vegetarian;;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#628893 Στα optionsτης διαδρομής τικαρεις να μην σε πηγαίνει από δρόμους με διόδια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
sknipper έγραψε:Τις τελευταίες μέρες το google μου κάνει κάτι βλακείες. Μπορεί να τις κάνει πάντα απλά τώρα είπα να δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω να δω τι πιάνει στην Αθήνα. Ξεπερνάω ότι σώνει και καλά θέλει να με πηγαίνει από Αττική Οδό, όπου κι αν θέλω να πάω. Το χειρότερο είναι ότι με τίποτα δεν μπόρεσε να με πάει στα Καλύβια για μπριζόλες. Όσο κι αν πλησίαζα, από τον πιο απευθείας και απλό και άδειο δρόμο, αυτό ήθελε να κάνω αναστροφή και να πάω κάπου αλλού. Λέτε να είναι δάκτυλος των vegetarian;;
Μα από που ξεκίνησες?, Μια ευθεία είναι τα Καλύβια με Αττική οδό από ΟΤΕ 20 λεπτά είσαι εκεί.
Όταν σου προτείνει διαδρομή δεν έχει και εναλλακτική? Ώστε να την διαλέξεις. Αποφεύγοντας την Αττική Οδό?? Στα Google maps, πάντως προτείνει και άλλη διαδρομή την επιλέγεις και όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
By sknipper
224v έγραψε:
sknipper έγραψε:Τις τελευταίες μέρες το google μου κάνει κάτι βλακείες. Μπορεί να τις κάνει πάντα απλά τώρα είπα να δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω να δω τι πιάνει στην Αθήνα. Ξεπερνάω ότι σώνει και καλά θέλει να με πηγαίνει από Αττική Οδό, όπου κι αν θέλω να πάω. Το χειρότερο είναι ότι με τίποτα δεν μπόρεσε να με πάει στα Καλύβια για μπριζόλες. Όσο κι αν πλησίαζα, από τον πιο απευθείας και απλό και άδειο δρόμο, αυτό ήθελε να κάνω αναστροφή και να πάω κάπου αλλού. Λέτε να είναι δάκτυλος των vegetarian;;
Μα από που ξεκίνησες?, Μια ευθεία είναι τα Καλύβια με Αττική οδό από ΟΤΕ 20 λεπτά είσαι εκεί.
Όταν σου προτείνει διαδρομή δεν έχει και εναλλακτική? Ώστε να την διαλέξεις. Αποφεύγοντας την Αττική Οδό?? Στα Google maps, πάντως προτείνει και άλλη διαδρομή την επιλέγεις και όλα καλά.

Στα Καλύβια από Αττική Οδό πήγα αλλά μετά το αεροδρόμιο (τότε άρχισα να κοιτάω) μου έλεγε να κάνω αναστροφή....
Για την εμμονή στην Αττική οδό ήταν άλλη περίπτωση που ήθελα να πάω από Κηφισό στο Π Φάληρο.
Για να μην είμαστε εκτός θέματος να πω ότι πολύ ωραίος δρόμος η Αττική Οδός με βασικό μειονέκτημα κάτι αστεία όρια ταχύτητας 70 και 80 στον περιφερειακό του Υμηττού.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628924 Εάν είσαι μόνος και ξέρεις τον περιφερειακό στον Υμηττό, τα όρια μοιάζουν αστεία σίγουρα, όμως με καθημερινή μεσημεριανή κυκλοφορία, δεν μπορείς να πας πολύ γρηγορότερα, αλλά κινδυνεύεις επίσης να προσπεράσεις εξόδους η να τις μπερδέψεις και να βγεις για αλλού, γιατί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους... Δεν ξέρω όμως στατιστικά αν γίνονται μικροατυχήματα σε αυτά τα κομμάτια του περιφερειακού.

Άβαταρ μέλους
By Νίκος Παππάς
224v έγραψε:Εάν είσαι μόνος και ξέρεις τον περιφερειακό στον Υμηττό, τα όρια μοιάζουν αστεία σίγουρα, όμως με καθημερινή μεσημεριανή κυκλοφορία, δεν μπορείς να πας πολύ γρηγορότερα, αλλά κινδυνεύεις επίσης να προσπεράσεις εξόδους η να τις μπερδέψεις και να βγεις για αλλού, γιατί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους... Δεν ξέρω όμως στατιστικά αν γίνονται μικροατυχήματα σε αυτά τα κομμάτια του περιφερειακού.

Τα ορια δεν υπαρχουν για συνθηκες κινησης αλλα για αδειο δρομο. Ειδικα δε η Περιφερειακη Υμηττου εχει ορια συμφωνα με παρομοιους δρομους στην Ευρωπη οπου υπαρχουν εισοδοι-εξοδοι σε τουνελ, στροφες και διακλαδωσεις μεσα η εξω απο τουνελ. Δεν αποφασισαν να τα βαλουν χαμηλα για να μας την σπασουν.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#628936 Τα χειρότερα σημεία πάντως είναι αυτά, δηλ. συγχώνευση λωρίδων από δεξιά (που εύκολα σου έρχονται με +20 χλμ/ω εάν είσαι στα νόμιμα όρια) με είσοδο σε τούνελ. Γίνονται αρκετά επικίνδυνα τα πράγματα λόγω της διαφοράς στις ταχύτητες. Είναι πολλά σημεία πάντως που τα 70 είναι βασανιστικά. Ευτυχώς δεν πολυπερνάω από αυτά τα λημέρια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
Νίκος Παππάς έγραψε:
224v έγραψε:Εάν είσαι μόνος και ξέρεις τον περιφερειακό στον Υμηττό, τα όρια μοιάζουν αστεία σίγουρα, όμως με καθημερινή μεσημεριανή κυκλοφορία, δεν μπορείς να πας πολύ γρηγορότερα, αλλά κινδυνεύεις επίσης να προσπεράσεις εξόδους η να τις μπερδέψεις και να βγεις για αλλού, γιατί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους... Δεν ξέρω όμως στατιστικά αν γίνονται μικροατυχήματα σε αυτά τα κομμάτια του περιφερειακού.

Τα ορια δεν υπαρχουν για συνθηκες κινησης αλλα για αδειο δρομο. Ειδικα δε η Περιφερειακη Υμηττου εχει ορια συμφωνα με παρομοιους δρομους στην Ευρωπη οπου υπαρχουν εισοδοι-εξοδοι σε τουνελ, στροφες και διακλαδωσεις μεσα η εξω απο τουνελ. Δεν αποφασισαν να τα βαλουν χαμηλα για να μας την σπασουν.
Σε άδειο δρόμο, και με σωστή σήμανση προορισμών, δλδ έγκαιρα σε απόσταση από τις εξόδους κλπ, θα μπορούσαν να είναι και λίγο παραπάνω τα όρια πχ + 10, αρκεί ο οδηγός να είναι σε επιφυλακή. Στην Ελλάδα αυτό δεν συμβαίνει και έτσι έχουμε αυτά τα αποτελέσματα και τα όρια. Το βλέπεις αυτό όταν προπορευόμενοι, κάνουν αλλαγή κατεύθυνσης την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή...= Περί άλλων τυρβαζουν.!! Είναι πολλοί τέτοιοι οδηγοί γύρω μας.

Άβαταρ μέλους
By otso
#628940 Εγω αντιθετα που περναω 1 φορα την 5ετια τον θεωρω απο τους πιο επικυνδυνους και το ανχος βαραει τιλτ .
Βασικα οπου και να παω πια στην αττικη βαραει τιλτ οσο περνανε τα χρονια και ξεσυνηθιζω τον τροπο οδηγησης της αττικης.
Με χειροτερο περσι που ημουνα μποτιλιαρισμενος στο ποταμι και να βρεχει καρεκλοποδαρα , να μου ερχονται σκηνες απο την αθηνα που πνιγοταν κοσμος (ο εφοπλιστης δεν ειχε πνιγει στο ποταμι ; και τον βρηκαν στη θαλασσα;) η κριση πανικου να ερχεται , που στην πρωτη ευκαιρεια που βρηκα αναστροφη την κοπανησα και γυρισα πισω . Η χαρα του να οδηγαω ξανα σε ανοιχτο δρομο ηταν απιστευτη .

Κατι αλλο για την νοοτροπια οδηγουσε ξαδερφος και καπου σε διασταυρωση κηφισιας ειχε δημιουργηθει μποτιλιαρισμα
απο αλλοδαπο που ειχε μπερδευτη , ο δικος μου με το που διακρινει ξενες πινακιδες αρχιζει με μια αγρια χαρα να βαραει κορνα
οπως και ολοι οι αλλοι και να δημιουργείται ενα πανδαιμονιο ενω φαινοταν καθαρα οτι ο ξενος και η οικογενεια του ειχαν πανικοβληθει , εκεινη την ωρα σιχαθηκα ολους τους αθηναιους οδηγους.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628974 Και που να δεις τους Θεσααλονικείς οδηγούς....

Το πιο εκνευριστικό σημείο με 70 είναι όπως έρχεσαι από αεροδρόμιο προς Αθήνα, έχεις βγει στην έξοδο του Υμηττού ακολουθεί μια ευθεία νομίζω με όριο 80 (που οι περισσότεροι πάνε 90-100) με 2 μόνο λωρίδες και μετά αρχίζει να ανηφορίζει με παρατεταμένη δεξιά στροφή και όριο 70 (που θα ήθελες να πας με 80-90). Όμως λόγω ανηφόρας πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα και γενικά να ασχοληθείς κάτι που πολλοί δεν κάνουν και πέφτουν στο 60-70 οπότε ή κολλάς πίσω τους ή πας πιο γρήγορα από 90 για να ενσωματωθείς με τους παράνομους της αριστερής. Οπότε δημιουργείται ένα άγχος που χαλάει την χαλαρότητα της οδήγησης σε ένα γενικά ήσυχο σημείο δρόμου, σπάνια έχει κίνηση, απλά θα πετύχεις 1-2 αργούς που ακυρώνουν τη μία λωρίδα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628993 Γιατί παράνομοι της αριστερής αφού προσπερνάνε??? Θα μου πεις έχει όριο 70?? Ε για αυτό προσπερνάνε!!! Όλοι ψωφανε εκεί αφού δεν αλλάζουν ταχύτητα στο κιβώτιο και δεν έχουν ανάλογη ροπή τα μότορια τους, αλλά σιγά μην καταλαβαίνουν γιατί ψοφάει το μοτορι.

Άβαταρ μέλους
By sknipper
224v έγραψε:Γιατί παράνομοι της αριστερής αφού προσπερνάνε??? Θα μου πεις έχει όριο 70?? Ε για αυτό προσπερνάνε!!! Όλοι ψωφανε εκεί αφού δεν αλλάζουν ταχύτητα στο κιβώτιο και δεν έχουν ανάλογη ροπή τα μότορια τους, αλλά σιγά μην καταλαβαίνουν γιατί ψοφάει το μοτορι.
Παράνομοι όχι γιατί προσπερνάνε από αριστερά αλλά επειδή πάνε πιο γρήγορα όχι από το όριο αλλά από το όριο+15-20 που θεωρώ λογικό τζόγο. Σαφώς και η έννοια παρανομία μπορεί να έχει περιθώρια ερμηνείας. Δεν εννοώ στο όριο, αυτό είναι απόλυτο, αν πας με 71 είσαι παράνομος και αυτό δεν χωράει συζήτηση. Εννοώ την ερμηνεία που δίνουμε οι πολίτες με βάση διάφορα δεδομένα και πληροφορίες, δηλαδή το τί περιθώριο παρανομίας έχουμε χωρίς να τιμωρηθούμε. Γιατί εκ του αποτελέσματος είναι τελείως διαφορετική παρανομία το να πας με 71 ή 80 ή 89 από το να πας με 91 και πάνω.
Γνωστές μου Σουδέζες που τις είχα πάρει από το αεροδρόμιο με ρώτησαν γιατί κανένας δεν ακινητοποιείται τελείως στις πινακίδες στοπ και αν είναι έτσι ο νόμος στην Ελλάδα. Της εξήγησα ότι ο νόμος είναι ο ίδιος με τον δικό τους αλλά... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#629102 Να εξηγουσες λοιπόν ότι στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το στοπ αντί του τριγώνου της προτεραιότητας. Για αυτό και έχουμε κάθε γωνιά και στοπ που σε άλλα κράτη το χρησιμοποιούν για διασταυρώσεις σοβαρές. Εδώ έχουμε ξεφτυλησει την χρήση του και δεν ακολουθούμε την ακινητοποίηση που πρέπει.
Τα όρια μπαίνουν όπως είπα και για λόγους πλέξης της κυκλοφορίας σε κοντινές εισόδους εξόδους που δεν απέχουν αρκετά. Έτσι είναι η περιφερειακή Υμηττού.
Εγώ όπως έχω αναφέρει προκειμένου να βρεθώ μπροστά από βραδυπορουντες, προσπερναω γρήγορα έστω και αν χρειαστεί να πάω με περισσότερα από τα όρια που έχει ο δρόμος εκεί. Δεν θα κατηγορήσω δε εάν κάποιος εφαρμόζει το ίδιο. Όταν τους προσπεράσω δε, συνήθως ακολουθώ το όριο δεν έχω πρόβλημα...διότι οι αργοί πάνε πολύ σιγά ως προς το όριο και ειδικά στο τμήμα που ανέφερες.