Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628207
bill33 έγραψε:
bujinkan έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
bujinkan έγραψε:Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό


ναι γιατί που ήσουν εξωτερικό, τι?

Dimitris_P έγραψε:Περαστικά κύριοι. Ακούω πολλά τέτοια περιστατικά αυτές τις μέρες. Η κοινή γρίπη είναι ενδυναμωμενη ή H1N1?


απλά γρίπη...
Υποθέτω λόγω κορονοιου βασικά σε μια ξενάγηση ενός κάστρου πέσαμε πάνω σε πόλλους Κινέζους.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-51459210
Mr Walsh, from Hove, who works for a firm providing gas analysis equipment, caught the virus in Singapore and is thought to have infected 11 others at a French ski resort.
Μπα εγώ είμαι αυστριακός
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#628219 Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628220
Dimitris_P έγραψε:Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι
Οι μάσκες δεν κάνουν τίποτα δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628225
Dimitris_P έγραψε:Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι
Πλύνε τα χερια σου και θα είσαι μια χαρα. Έλεος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#628226 τρώτε σκόρδα !! σκοτώνει εως και βρυκόλακες
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#628243 Παραδόσεις

Σύμφωνα με τις αρχαϊκές δοξασίες ορισμένα δέντρα, φυτά, βολβοί ή καρποί με έντονη οσμή διαθέτουν μαγική δύναμη, η οποία λειτουργεί σαν φυλακτήριο. Στα αρχαία χρόνια το είχαν ως φυλακτό ενάντια στα κακά δαιμόνια και τους βρικόλακες καθώς και κατά του ματιάσματος

Το σκόρδο έχει εκπληκτική φήμη στην Παραδοσιακή Ιατρική. Χρησιμοποιείται παραδοσιακά ως αντισηπτικό, εφιδρωτικό, διουρητικό, αποχρεμπτικό και διεγερτικό,τονωτικό, καρδιοτονωτικό, αντικαταρροϊκό, αντιμεθυστικό, αντιπυρετικό, εναντίον της πιέσεως και άλλων παθήσεων, όπως είναι του αναπνευστικού συστήματος όπως το άσθμα, τον βήχα, την δυσκολία αναπνοής, την χρόνια βρογχίτιδα, τη λέπρα, την στροβιλιστική κατανάλωση, τον κοκκύτης, τον σκώληκας, την επιληψία, τους ρευματισμούς και την υστερία. Ο θρύλος του για τις θεραπευτικές του ιδιότητες έχει περάσει από γενιά σε γενιά εδώ και χιλιάδες χρόνια.

O πρώτος που σημείωσε την αντιβιοτική του δράση ήταν ο Λουί Παστέρ το 1858. Στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο το σκόρδο χρησιμοποιούνταν κατά του τύφου και της δυσεντερίας και η βρετανική κυβέρνηση το 1916 έβγαλε γενική απολογία να προωθεί το σκόρδο στο κοινό για τοις απαιτήσεις του πολέμου, ενώ κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο οι Βρετανοί γιατροί που θεράπευαν τα τραύματα της μάχης με σκόρδο ανέφεραν πλήρη επιτυχία σε περιπτώσεις σηπτικής δηλητηρίασης και γάγγραινας και ονομάστηκε από την κυβέρνηση Ρωσίας, ρωσική πενικιλίνη όταν ξέμεινε από αντιβιοτικά

wikipedia

@bujinkan humor not detected
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#628250 πες του οτι η Haglofs έβγαλε υδροστατικό 30άρι αδιάβροχο hardshell 200gr, helmet compatible hood, rds 950cuin πούπουλο με nanoεπίστρωση σκόρδου, σε τσιρλί αντιπηκτικό χρώμα, να δεις για πότε θα βάλει παραγγελία... :lol: :lol: :lol: :lol: :s_whiteflag :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#628257
Dimitris_P έγραψε:Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι


όπως κολλάει και η γρίπη... το ίδιο πράγμα είναι και δεν είναι κάτι ανησυχητικό...

κανένας οργανισμός υγείας δεν έχει δώσει οδηγία για μάσκες...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628270 Έχουμε γεμίσει με μη Ασιάτες σε ολα τα αεροδρόμια που φοράνε μάσκες. Να μην ακολουθήσει την μόδα κι αυτός;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#628273
bujinkan έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:klaricid γιατί?
Τι να σου πω.. Εντολή γιατρού
Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό
Τι σχέση έχει το αν γύρισες από το εξωτερικό; Για ίωση έτσι κι αλλιώς δεν κάνει κάτι. Είχε ενδείξεις ότι μπορεί να ήταν κάτι βακτηριακό ή είσαι ανοσοκατασταλμένος/γέρος/καταπονημένος/εξαντλημένος;

Η γυναίκα μου μπαίνοντας στο αεροδρόμιο (Λονδίνο) φόρεσε μάσκα κι έβαλε και στην κόρη μας. Δεν είδε όμως κανέναν άλλον (εκτός από 1-2 σχιστομάτηδες που το συνηθίζουν έτσι κι αλλιώς) και τελικά μετά από 15 μέτρα την έβγαλε. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#628288
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι
Οι μάσκες δεν κάνουν τίποτα δυστυχώς


Οι μάσκες πρέπει να έχουν προδιαγραφή FFP2 ή FFP3. Αυτές είναι για τον ιό, οι άλλες δεν κάνουν.

Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή υπάρχει τεράστια έλλειψη στην Ευρώπη σε κατάλληλες μάσκες, μιας και όλες οι διαθέσιμες ποσότητες έχουν κατευθυνθεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στην Κίνα, ενώ και η πρώτη ύλη παράγεται κατά βάση στην Κίνα (που, λογικά, δεν την εξάγει, μιας και η ίδια αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα). Τα εργοστάσια δίνουν χρόνους παράδοσης από Μάιο - Ιούνιο και βλέπουμε... ΑΝ, λέω αν ο ιός εξελιχθεί πάντως σε παγκόσμιο πρόβλημα, θα έχουμε σοβαρό θέμα διαθεσιμότητας μασκών στην Ευρώπη, για νοσοκομεία και ιατρικό προσωπικό. :vava:



ΥΓ: Έχουμε εδώ κάτι Κινέζους πελάτες, που έχουν ξεμείνει Ελλάδα εδώ και 3-4 εβδομάδες. Προφανώς οι άνθρωποι είναι μια χαρά (ο μέγιστος χρόνος επώασης του ιού είναι 14 μέρες αν θυμάμαι καλά), αλλά να δείτε τους πωλητές όταν είναι να τους συναντήσουν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#628294
MIXOStsi έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Με τα μάτια κολλάει γμτ; Πήρα μάσκες καλού κακού να έχω μαζί μου στο ταξίδι στο Βουκουρέστι


όπως κολλάει και η γρίπη... το ίδιο πράγμα είναι και δεν είναι κάτι ανησυχητικό...



Meanwhile σ'έναν mirrored πλανήτη

1.770 τα θύματα του κοροναϊού
https://www.naftemporiki.gr/story/15615 ... -koronaiou

Δεν είναι για γέλια η κατάσταση :)

Από τη στιγμή που θα είμαι σε μέρος με πολύ κόσμο από όλες τις εθνικότητες, χέστηκα αν θα με δακτυλοδείχνουν ή όχι. Αν κρίνω ότι τίθεται σε ρίσκο η υγεία μου μέχρι και μάσκα αερίων θα φορέσω. Είναι και απόκριες οπότε θα δέσει μια χαρά :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mirage
#628297 Στην Κινα οχι στην Βουδαπέστη. Hazmat suit να πάρεις.
Btw οπως σου έγραψαν όλοι η μασκα δεν θα ε προστατέψει αλλα αν αισθάνεσαι καλυτερα φορα και καπελάκι απο αλουμινόχαρτο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628298 Kαλή προσωπική υγιεινή Δημήτρη, οι απλές μάσκες κλπ είναι μάλλον πλασίμπο.