Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#626720 Σαν σήμερα 8/2/1981

“Μάνα πάω στη Θύρα 7” είπε... και δεν γύρισε ΠΟΤΕ...

39 χρόνια ακούγονται οι φωνές τους στα συνθήματα

Χτυπάει την πόρτα σου η χαρά, ανοίγεις τις αγκαλιές σου και γίνεσαι ένα κουβάρι με "αδέρφια" σου στην κερκίδα. Η ομάδα κέρδισε και έχεις ξεχάσει για λίγες ώρες τα προβλήματα. Τρέχεις να πανηγυρίσεις αλλά επειδή ο χάρος δεν είναι μάγκας, παραμόνευε στη γωνία. Κάπως έτσι μετέτρεψε ένα (6-0) επί της ΑΕΚ στο γήπεδο Καραϊσκάκη σε μαύρο απόγευμα αφού αιματοκύλισαν οι κερκίδες με στοιβαγμένα σώματα στη θύρα 7 των οπαδών του Ολυμπιακού. Ήταν 8 Φεβρουαρίου του 1981 όταν ποδοπατήθηκαν και χάθηκαν έτσι άδικα 21 άνθρωποι ηλικίας από 14 έως 41 χρονών!

«Η πόρτα ήταν μισάνοιχτη. Όταν έφτασα όμως στα τελευταία σκαλοπάτια, γλίστρησα και έπεσα. Πριν καταλάβω καλά-καλά τι έγινε, άρχισαν να πέφτουν από πάνω μας ένας, δύο, τρεις , δέκα… εκατό»…


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Στην Αγγλία έστω και 27 χρόνια μετά αποδόθηκαν ευθύνες. Ήταν 26 Απριλίου του 2016, όταν ανακοινώθηκε όταν ο θάνατος 96 ανθρώπων οφείλοταν σε λάθη της αστυνομία.

Και όχι εξαιτίας των «μεθυσμένων χούλιγκαν» όπως είχε πει το 1989 η Κυβέρνηση Θάτσερ...

Το θέμα είναι πως έστω και 27 χρόνια μετά αποδόθηκαν ευθύνες.

Στην Ελλάδα 39 χρόνια μετά και δεν έχει γίνει τίποτα...

Καμία ευθύνη.

Το αντίθετο μάλιστα, οι αστυνομικοί οι οποίοι κατηγορήθηκαν αθωώθηκαν με βούλευμα. Ούτε καν σε δίκη δεν είχαν πάει, αφού στο εδώλιο είχαν κάτσει αστυνομικοί οι οποίοι δεν είχαν καμία ευθύνη. Είχαν βάλει τους αστυνομικούς που ήταν μέσα στις κερκίδες και όχι αυτούς που ήταν έξω από τη θύρα 7 και είχαν την ευθύνη για τις πόρτες.

Στο Χίλσμπορο οι 96 νεκροί δικαιώθηκαν, για το Καραϊσκάκη και τη Θύρα 7 οι 21 νεκροί, δυστυχώς ποτέ...

https://www.redking.gr/content/o-laos-m ... 1jTqhPUYSw


ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΟΙ, ΑΘΑΝΑΤΟΙ, ΠΑΡΟΝΤΕΣ…

Παναγιώτης Τουμανίδης (14 ετών)
Κώστας Σκλαβούνης (16 ετών)
Ηλίας Παναγούλης (17 ετών)
Γεράσιμος Αμίτσης (18 ετών)
Γιάννης Κανελλόπουλος (18 ετών)
Σπύρος Λεωνιδάκης (18 ετών)
Γιάννης Σπηλιόπουλος (19 ετών)
Νίκος Φίλος (19 ετών)
Γιάννης Διαλυνάς (20 ετών)
Βασίλης Μάχας (20 ετών)
Ευστράτιος Λούπος (20 ετών)
Μιχάλης Κωστόπουλος (21 ετών)
Ζωγραφούλα Χαϊρατίδου (23 ετών)
Σπύρος Ανδριώτης (24 ετών)
Κώστας Καρανικόλας (26 ετών)
Μιχάλης Μάρκου (27 ετών)
Κώστας Μπίλας (28 ετών)
Αναστάσιος Πιτσόλης (30 ετών)
Αντώνης Κουρουπάκης (34 ετών)
Χρήστος Χατζηγεωργίου (34 ετών)
Δημήτριος Αδαμόπουλος (41 ετών)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#627460 Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#627465 Έχει μελετηθεί ότι μετά απο έντονα σοκ μια φυσική αντίδραση του οργανισμού είναι το ακατάσχετο γέλιο τύπου Τζοκερ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#627972 Μια αγωνιστική με κανονικό var για τον συμπολίτη θα παιχτεί;
Το ζητούσε διακαώς, φαίνεται, για όλους τους άλλους.
Απορία το έχω για την επόμενη.. Έχω μιαν ελπίδα μήπως δεν τελειώσει το πρωτάθλημα :innocent:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#628188 Εδώ και μερικές εβδομάδες έχω αρχίσει να ξανασχολούμαι με το ποδοσφαιρικό τμήμα της ΑΕΚΑΡΑΣ μιας και διακρίνω μία επιστροφή σε μία (κάποια) κανονικότητα.

Πρώτον σε ότι αφορά τον προπονητή. Φαίνεται ότι αυτός ο Καρέρας είναι σοβαρό εύρημα μιάς και σε ελάχιστο χρόνο έχει καταφέρει να μεταφέρει τη φιλοσοφία του στην ομάδα. Δε με νοιάζει εάν στήνει πούλμαν ή εάν παίζει αντιποδόσφαιρο. Μου αρκεί στην παρούσα φάση το γεγονός ότι βλέπω τους ίδιους παίκτες εντελώς μεταλλαγμένους σε σχέση με 3 μήνες πριν. Προφανώς ούτε έμαθαν τώρα μπάλα αλλά ούτε είχαν ξεχάσει πριν την όση ήξεραν. Αυτό που τους έλειπε ήταν το κίνητρο και η πίστη σ' αυτόν που κάθεται στον πάγκο. Απορώ βέβαια πόσες ακόμα φάπες πραγματικότητας πρέπει να αρπάξει ο γατάκης για να σταματήσει να διοικεί με λογικές 1990...

Δεύτερον σε ότι αφορά τον τεχνικό διευθυντή. Δε χρειαζόταν να είναι κανείς ειδικός για να διακρίνει την επικίνδυνη ανεπάρκεια του Λύμπε. Καλός, χρυσός, ζωντανή ιστορία της ομάδας αλλά ο άνθρωπος είναι η δεύτερη μεγαλύτερη αιτίας της κατάρρευσης της πρωταθληματικής ομάδας πίσω από τον τσιφούταρο. Ο Ίβιτς σε ένα εξάμηνο έφερε Καρέρα και Τσίνο και ο άλλος σε 2 χρόνια έφερε Μοράν, Σιμάο, Ζεράλδες και δεν ξέρω ποιον άλλον ανεκδιήγητο. Και όχι ότι ο Ίβιτς έχει κάνα σοβαρό διαθέσιμο μπάτζετ αλλά τουλάχιστον κάνει τα στοιχειώδη απ' ότι φαίνεται.

Κρίμα πάντως γιατί εάν η ομάδα είχε αυτή την εικόνα από την αρχή της χρονιάς και δεν είχε πετάξει λευκή πετσέτα τώρα τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος και ειδικά από τη στιγμή που και οι δύο πρώτοι είναι της πλάκας και τσουλάνε με τα γνωστά δεκανίκια.

ΜΟΝΟ ΑΕΚ
Άβαταρ μέλους
By melos86
#628190

Και μιλα μου μετα για κυπελλα, πρωταθληματα, καραπαππαδες και μαρουπες....
Σας τα χαριζουμε ολα για τα 45 δευτερολεπτα που διαρκει το βιντεο!
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#628193 Μπράβο στη κοπελιά :s_howdy

το βερεσέ τελείωσε melos , κάποτε μπορεί να χάριζα , τώρα πλέον τίποτα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#628222
Deleted User 1 έγραψε:Εδώ και μερικές εβδομάδες έχω αρχίσει να ξανασχολούμαι με το ποδοσφαιρικό τμήμα της ΑΕΚΑΡΑΣ

ΜΟΝΟ ΑΕΚ

:superman:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628241 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
αεκ στα εύκολα και στις νίκες, los poulos στα δύσκολα και στις ήττες


Αχ Μπάγιερν μου... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pro
#628428 Κοίταζα λίγο μπαλίτσα χθες και συγκεκριμένα Ντορτμουντ - Παρι. Ο μικρος ο Χάαλαντ έχει στοιχεία μεγάλου παίκτου. Έψαξα λίγο τα στατιστικά του, στο πρώτο μισό της χρονιάς με τη Σάλτσμπουργκ είχε 17 γκολ σε 16 αγώνες. Στα 5 με τη Ντορτμουντ 8 γκολ. Ειναι και 19 χρονων. Και τον πήραν 20 εκατομμύρια. Τσάμπα, αν σκεφτεις ότι η Γουλβς πηρε τον Ποντένσε των 8 γκολ σε 42 αγωνες με 25 εκατομμυρια. :lol: :ninja: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#628433 Καλά τα 20 μύρια γι' αυτόν είναι τρελό ντιλ. Το ακομα καλύτερο είναι ότι δε φαίνεται καραγκιοζάκος τύπου Νεϋμαρ οπότε έχει καλές πιθανότητες να παίξει σοβαρή μπαλίτσα. Επίσης καλό το γεγονός ότι δεν πήγε κατευθείαν σε καμιά Ρεάλ να τον κάψουν στο lifestyle τους.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628439
pro έγραψε:Τσάμπα, αν σκεφτεις ότι η Γουλβς πηρε τον Ποντένσε των 8 γκολ σε 42 αγωνες με 25 εκατομμυρια. :lol: :ninja: :svivhaha:


19.6m € πήγε η μεταγραφή του Podence.

Γιατί δεν πήρε η Paris Saint-Germain 11 Haaland με τα 222m του Neymar για να έχει ολόκληρη ομάδα;