Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628155
dimik έγραψε:Έχει τέτοια λειτουργία το Carly, τουλάχιστον στο δικό μου το έχω δοκιμάσει.
Αν θυμάμαι καλά παίρνει δεδομένα από διάφορα υποσυστήματα και τα συγκρίνει.

π.χ μου έβγαζε ότι αλλαχθηκε προβολακι μπροστά δεξιά στα τάδε χλμ όταν χτύπησα σκύλο.



< >



Thanks, αν με αφήσουν θα το κουμπώσω αύριο στο αμάξι να δω τι θα βγάλει. Έχεις carly-specific αντάπτορα, ή έναν απλό generic;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628161 Δεν πειράζει! :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#628449
drdino έγραψε:
dimik έγραψε:Έχει τέτοια λειτουργία το Carly, τουλάχιστον στο δικό μου το έχω δοκιμάσει.
Αν θυμάμαι καλά παίρνει δεδομένα από διάφορα υποσυστήματα και τα συγκρίνει.

π.χ μου έβγαζε ότι αλλαχθηκε προβολακι μπροστά δεξιά στα τάδε χλμ όταν χτύπησα σκύλο.



< >



Thanks, αν με αφήσουν θα το κουμπώσω αύριο στο αμάξι να δω τι θα βγάλει. Έχεις carly-specific αντάπτορα, ή έναν απλό generic;


Carly specific αντάπτορα και αγορασμένο app Carly for BMW.
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά κάνα 100ρι χοντρικά μου είχαν πάει και τα 2.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#628451 Εγώ έχω απλό ο οποίος δούλευε κανονικά μέχρι σήμερα. Διαβάζω όμως πως στις τελευταίες εκδόσεις έχουν κλειδώσει πολλά πράγματα ώστε να μας "πείσουν" ν'αγοράσουμε τους δικούς τους αντάπτορες. Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω.
Εγώ είχα πληρώσει μόνον για το software 40€. Ο αντάπτορας έκανε κάνα 10άρικο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#628458 Τώρα ο αντάπτορας κάνει κανένα 60 λίρες βλέπω στο αμαζον. Εγώ έχω τον παλαιότερο λευκό της Carly +40κατι ευρώ το app

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#628459 Να προτείνω η κουβέντα να συνεχιστεί στο κατάλληλο θέμα; Επειδή δεν είναι μόνον το Carly, υπάρχουν και άλλα εκεί έξω, χθες κοιτούσα το OBDEleven.
viewtopic.php?p=567968#p567968
Άβαταρ μέλους
By drdino
#628460 Κατέβασα ξεκλειδωμένη έκδοση του full Carly, θα το δοκιμάσω εν καιρώ με το Obdlink. Tελικά δεν το κούμπωσα σε αυτό που είδα, δεν χρειάστηκε :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#629704 Το δοκίμασα σήμερα και ευπειθώς αναφέρω πως οι τύποι είναι απατεώνες. Στην καινούργια έκδοση δεν σε αφήνει καν να συνδεθείς με άλλο adaptor αντί του δικού τους. Και εγώ έχω πληρώσει κανονικά για την εφαρμογή, αλλά φαίνεται πως θέλουν κι άλλα...
Τα ίδια βλέπω και γύρω γύρω από διάφορους άλλους. Φαίνεται έτσι είναι ευκολότερο να σε κρατάνε στο μαντρί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#630292 Η αληθεια είναι πως η προσωπική μου εμπειρια δείχνει ακριβως το ίδιο για τους Tesla drivers. Οποτε προσοχή .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#630379 Πρέπει να χρειάζεται η 1 series NOx sensor, είναι η 3η φορά που έσβησα αντίστοιχο λάθος στην ECU. Από το λίγο που έψαξα, θα πονέσει:
https://www.ebay.com/c/15031189540
:lipsealed:
Υπάρχει λόγος να βάλω original ανταλλακτικό αν όντως τελικά φταίει αυτό, ή να κοιτάξω και after market που είναι στο 1/3 της τιμής;
Δεν θα το παραγγείλω, θα το πάω συνεργείο πρώτα γιατί παίζει να φταίει και τίποτε άλλο. Πρέπει να έχει αυξημένη κατανάλωση πάντως, οπότε μάλλον κάτι παίζει.
:help:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#630388
Anonymous Founder έγραψε:Πρέπει να χρειάζεται η 1 series NOx sensor, είναι η 3η φορά που έσβησα αντίστοιχο λάθος στην ECU. Από το λίγο που έψαξα, θα πονέσει:
https://www.ebay.com/c/15031189540
:lipsealed:
Υπάρχει λόγος να βάλω original ανταλλακτικό αν όντως τελικά φταίει αυτό, ή να κοιτάξω και after market που είναι στο 1/3 της τιμής;
Δεν θα το παραγγείλω, θα το πάω συνεργείο πρώτα γιατί παίζει να φταίει και τίποτε άλλο. Πρέπει να έχει αυξημένη κατανάλωση πάντως, οπότε μάλλον κάτι παίζει.
:help:
Join the club, άλλαξα περίπου πριν από έναν μήνα, εσβηνα κι εγώ errors συνέχεια με το Carly, τελικά πήρα ΟΕΜ από ebay και το έβαλα μόνος μου με έναν φίλο, στην Ε90 τουλαχιστον ήταν 3-4 βίδες, οι μισές για την θερμοπροστασια της εξάτμισης και οι 2 για την βάση που είναι ο ΝΟΧ πάνω. Κόστος χοντρικά 300 ευρώ, κάπου στα 280-290 τον πήρα αν θυμάμαι καλά.

Καλή δουλειά κάνει και το catalyst regeneration του Carly btw.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#630403 Έχεις adaptor της Carly;
Μετά την αλλαγή, όλα καλά;
ΟΕΜ εννοείς BMW ανταλλακτικό; Μου στέλνεις το link που το αγόρασες; Γιατί 300€ είναι πολύ λιγότερα από αυτά που βρήκα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#630408 Ναι έχω adaptor, τον είχα πάρει μαζί με το app.

https://www.ebay.co.uk/itm/392268072699

Αυτόν τον αισθητήρα πήρα εγώ από Αγγλία, κανένα πρόβλημα μετά την εγκατάσταση, θέλει απλά να δηλώσεις την αλλαγή μέσω διαγνωστικού για να μηδενίσει τα adaptations και να αρχίσει να γράφει ξανά ο εγκέφαλος.

< >