Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#627508 Εγώ πήρα τα registers για την Α/Θ και τα βλέπω στο openhab.
Έκανα μόνος αυτό που η εταιρεία θα ήθελε κανα χιλιάρικο..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627528
glf έγραψε:Εγώ πήρα τα registers για την Α/Θ και τα βλέπω στο openhab.
Έκανα μόνος αυτό που η εταιρεία θα ήθελε κανα χιλιάρικο..

Έχεις Α/Θ με Modbus; :s_shout
Άβαταρ μέλους
By glf
#627581 Ναι είναι Clivet που κυρίως έχουν μοντέλα για μεγαλες εγκαταστάσεις που πάντα χρησιμοποιείται modbus.
Οποτε και η οικιακή σειρά το χρησιμοποιεί.
Φαντάσου οτι εχει 4-5 διαφορετικές συσκευές στο bus.
Μητρική, τηλεχειριστήριο, module ZNX και ένα ακόμη, έχουν το δικο τους bus id και ανταλάσσουν δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627585 Άρα έχει σειριακό bus που παίζει Modbus RTU; Εσύ πώς την βλέπεις; Έχει σύνδεση Ethernet; Wi-Fi; Ή έχεις ρίξει πάνω στο Openhub κάποιο μετατροπέα USB-to-serial; Δεν θέλω να φανταστώ πόσο δύσκολο θα είναι το τελευταίο. :help: :lipsealed: Αν θυμάμαι το Openhab τρέχει σε FreeBSD; :s_blush
Άβαταρ μέλους
By glf
#627739 Ούτε wifi ουτε ethernet έχει.
Μπαίνω στο bus με usb-modbus adapter με το.. hacking pc για όταν έψαχνα τα registers.
Τώρα που ξέρω τι θέλω, έφτιαξα ενα ESP8266 που τρέχει δικο μου κώδικα και διαβάζω οτι θέλω καθε δευτερόλεπτο. Τα στέλνει στο MQTT του σπιτιού για να διαβάσει το openhab και είμαστε έτοιμοι.

Σε πιο προχω σενάριο μπορώ να γράψω σε registers εντολών αλλά δε τα έχω βρει.
Ε, μπορώ να ενημερώσω το ρολόϊ της αντλίας...

Το OH συνήθως το τρεχουν σε raspberry. Η σε ubuntu VM.
Εγώ όμως το έβαλα σε FreeBSD container μιας και έχω το FreeNAS κεντρικό server.
Εχει 7-8 containers για καθε υπηρεσία.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#627760 Δεν θα ήθελα να έρθω σπίτι σου, θα πωρωθώ άσχημα και μετά θα θέλω budget πολλών καφετιών :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627763
glf έγραψε:Ούτε wifi ουτε ethernet έχει.
Μπαίνω στο bus με usb-modbus adapter με το.. hacking pc για όταν έψαχνα τα registers.
Τώρα που ξέρω τι θέλω, έφτιαξα ενα ESP8266 που τρέχει δικο μου κώδικα και διαβάζω οτι θέλω καθε δευτερόλεπτο. Τα στέλνει στο MQTT του σπιτιού για να διαβάσει το openhab και είμαστε έτοιμοι.

Σε πιο προχω σενάριο μπορώ να γράψω σε registers εντολών αλλά δε τα έχω βρει.
Ε, μπορώ να ενημερώσω το ρολόϊ της αντλίας...

Το OH συνήθως το τρεχουν σε raspberry. Η σε ubuntu VM.
Εγώ όμως το έβαλα σε FreeBSD container μιας και έχω το FreeNAS κεντρικό server.
Εχει 7-8 containers για καθε υπηρεσία.

Ομορφιές! :eat:
Είναι απίστευτο τι μπορείς να κάνεις με ένα ESP8266 και πόσο αστείο κόστος έχει. Αλλά θέλει να στρώσεις και κώλο να γράψεις κώδικα. Εγώ έχω κρεμάσει τα γάντια μου (άσε που ποτέ δεν ήμουν καλός στο σπορ).
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By glf
#627807 Κοίτα τι απλό που είναι αν διαλέξεις έξυπνα τα υλικά. Και με λίγη σκέψη στο prototyping board βγήκε μια βάση που μπαινοβγαίνει αν θέλω το ESP η το modbus interface.
Κόστος ούτε 20€...

Ο κώδικας πάλι δεν ήταν τίποτα. Το θέμα είναι να έχεις την τεκμηρίωση απο τον κατασκευαστή...

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#627809 Και εδω βλέπω στο κινητό, live τις θερμοκρασίες στο... δευτερόλεπτοΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627960 Θα ξαναπώ : ομορφιές! Εγώ προσπαθώ να πείσω τον φίλο που μου έφτιαξε τα δίκτυα να το ψάξει κι αυτός στο Smart Home, αλλά αυτός επιμένει στον βιομηχανικό.
Άβαταρ μέλους
By glf
#627961 KNX μήπως; Το έχω δει κι αυτό και ααααν είχα τέτοια εγκατάσταση, πάλι μπορεί να κουμπώσει το openhab / HAssistant
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627969 To KNX αφορά πολύ λίγους και συγκεκριμένη αγορά, και ειλικρινά δεν νομίζω πως στο μέλλον θα έχει εφαρμογή κάπου αλλού από μεγάλα κτήρια γραφείων κλπ.
Σε ένα σπίτι δεν έχει πλέον νόημα, όταν έχεις πλήρεις λύσεις από την Legrand και την Fibaro.
Άρα και η αγορά έχει αλλάξει. Εγώ μιλώ για αυτό που κάνεις εσύ, με Openhab, so off, κλπ που έχει πολύ μικρό κόστος σε εξοπλισμό και ο κατάλληλος integrator μπορεί να κάνει τα πάντα.