Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#627028 Ωραιοι κι οι 2. Εγω αντεξα 5 λεπτα με αυτη τη μουσικη/βαβουρα στην αρχη, εψαχνα ολα μου τα tabs να δω τι εχω ανοιχτο και παιζει, εκλεινα apps στο κινητο, το bluetooth ηχειακι κλπ. Δεν εχω ξαναπετυχει τετοια μλκια σε ταινια :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#627032 Στο μισάωρο ήμουν έτοιμος να το κλείσω.
Αλλά λέω, κάποια στιγμή θα βελτιωθεί, δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια μέχρι το τέλος. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#627033
St.Devote έγραψε:
ΥΓ Να δείτε το JoJo Rabbit ... για όλη την οικογένεια . ( από τις πιο ωραίες final scenes )


το περιμένω! εμείς εδώ στην επαρχία αργούμε λιγο....
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#627036
g8777 έγραψε:
St.Devote έγραψε:Μεγάλη υπέρβαση η ( δίκαια ) βράβευση του Parasite ως καλύτερη ταινία ( + σκηνοθεσία )


Xμμμ

Χωρις να θελω να μειωσω την αξια του Parasite (και για μενα αλλωστε ηταν η ταινια της χρονιας) θεωρω οτι η βιομηχανια περισσοτερο βασιστηκε στο οτι αποτελεσε το καταλληλο "περιτυλιγμα" για να "επιβραβευσει " (wink wink) το νεο μοντελο ταινιων/τηλεορασης στυλ Νετφλιξ ( + δηλωση εξωστρεφειας σε μεγαλες αγορες περαν της Αμερικης).

Εν συντομια μου θυμιζει αναλογη αντιμετωπιση με την Miramax πριν καμια 25αρια χρονια (περασαν τοσα; :lipsealed: )

Κατα τα αλλα, οταν εγω τα εγραφα για την Λορα Ντερν ο Ασιμω μας ελεγε οτι ειναι ερωτευμενος με τον Τζαρβις Cockερ. :s_biggrin
Αφού τελικά ήταν η ταινία της χρονιάς, προς τι το σχόλιο; Όχι ότι συμφωνώ με αυτό, αλλά λέμε τώρα.
Το Parasite είναι η ταινία της χρονιάς, έπαιζε χωρίς αντίπαλο και βραβεύτηκε γι' αυτό, ούτε Netflix ούτε politics ούτε τίποτε. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν τα περσινά αίσχη τύπου βράβευση Green book. Από καιρού εις καιρόν γίνονται ρεζίλι, οπότε είπανε φέτος να μην το ξεφτιλίσουν, 2 χρόνια σερί.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#627037 Η δική μου αίσθηση είναι ότι είχαμε μια τόσο φτωχή κινηματογραφική χρόνια που "κατάντησε" να έχει καλύτερη ταινία τα Παράσιτα. Και μόνο ότι ο Ιρλανδός ήταν υποψήφιος, με κάνει και θλίβομαι.

Δεν μου κάνει έκπληξη η "έκπληξη" των Παρασίτων, ούτε ότι είναι "έκπληξη" δικαιώνει ή κάνει αντικειμενικά τα Όσκαρ. Επιλέχθηκε μια απολαυστική ταινία, που ούτε μεγάλη τη λες, ούτε αξέχαστη, ούτε ορόσημο, ούτε δεν ξέρω τι. Που αν δεν είχε τη σπλατεριά στο τέλος, θα ήταν ιδανική για Σάββατο μεσημέρι στο Μέγκα.

Όχι ότι πρέπει οπωσδήποτε μια ταινία να είναι "μεγάλη" για να δικαιώσει ένα βραβείο, αλλά πρέπει να είναι "σημαντική για την εποχή της". Νομίζω. Φέτος δεν νομίζω να υπήρξε τέτοια. Γι' αυτό ξαναγυρίζω στο θέμα κινηματογραφικης κατάντιας.

Αυτά. Περιμένω Τέρενς Μάλικ να στανιάρω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627039 Μικρε Ακριδα ξερεις ποσες ταινιες , οχι της χρονιας, οχι της δεκαετιας, αλλα του αιωνα περασαν και δεν ακουμπησαν; Το σχολιο εχει να κανει με την εκαστοτε πολιτικη που κρυβεται πισω απο τις αποφασεις της Ακαδημιας , exu και ο παραλληλισμος με Miramax. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#627160
g8777 έγραψε:
St.Devote έγραψε:Μεγάλη υπέρβαση η ( δίκαια ) βράβευση του Parasite ως καλύτερη ταινία ( + σκηνοθεσία )


Xμμμ

Χωρις να θελω να μειωσω την αξια του Parasite (και για μενα αλλωστε ηταν η ταινια της χρονιας) θεωρω οτι η βιομηχανια περισσοτερο βασιστηκε στο οτι αποτελεσε το καταλληλο "περιτυλιγμα" για να "επιβραβευσει " (wink wink) το νεο μοντελο ταινιων/τηλεορασης στυλ Νετφλιξ ( + δηλωση εξωστρεφειας σε μεγαλες αγορες περαν της Αμερικης).

Εν συντομια μου θυμιζει αναλογη αντιμετωπιση με την Miramax πριν καμια 25αρια χρονια (περασαν τοσα; :lipsealed: )

Κατα τα αλλα, οταν εγω τα εγραφα για την Λορα Ντερν ο Ασιμω μας ελεγε οτι ειναι ερωτευμενος με τον Τζαρβις Cockερ. :s_biggrin


Η έκπληξη μου προέρχεται από το γεγονός ότι στις φετινές υποψηφιότητες υπήρχε ταινία που πληρούσε τις κλασικές προϋποθέσεις "οσκαρικός ταινίας" που μπορούσε να πάρει τα δύο κορυφαία βραβεία ταινίας - σκηνοθεσίας ( και μιλαω για το 1917 ). Τα παράσιτα ήταν για μένα η κορυφαία ταινια της ( πραγματικά φτωχής όπως λέει ο Νίκος JarnoT ) κινηματογραφικής χρονιάς .

Τα βραβεία κατά τα άλλα ήταν αναμενόμενο ( δεν περίμενα τόσο τεχνικά βραβεία στο Ford Ferrari ) ενώ μου φάνηκε τρομερά ρηχή η χρόνια από πλευράς γυναικείων ρόλων ( χωρίς να έχω δει το Judy ).
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#627161
cmarin έγραψε:
St.Devote έγραψε:
ΥΓ Να δείτε το JoJo Rabbit ... για όλη την οικογένεια . ( από τις πιο ωραίες final scenes )


το περιμένω! εμείς εδώ στην επαρχία αργούμε λιγο....


Αποκλείεται να ζεις σε πιο επαρχεία από μένα ( Πτολεμαΐδα ).

Μην το χάσεις το Jjojo και βέβαια να το δειτε όλοι μαζί .

( Σταματάω τα spoiler αλλά δεν κρατιεμαι να μην γράψω για τις opening και final scenes όπου συνοδεύεται με την γερμανική "εκτέλεση" Monkeys και Bowie ).

Μου θύμησε μια ταινία με ιππότες εποχής Αρθούρου που χόρευαν Bowie και ACDC ... Spooky !!!

https://youtu.be/yygNdTxoHus
Άβαταρ μέλους
By otso
#627164 πρεπει ναμαι ο μονος που απ τα παρασιτα ειδα μονο το μισο και προτιμησα τις βαρετες μαχες του φορουμ για την φ1.
οχι οτι μου αρεσε και καμμια αλλη δηλαδη ,προτιμαω τα οσκαρ για τσοντες.

Δοκίμασε πάλι. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By pro
#627196 Εγω παλι κοιταζα τις υποψηφιες ταινιες της τελευταιας 30ετίας, και μια χαρά μου φαίνονται οι φετινές. Εκτός ελαχίστων χρονιών, δεν είδα και πολλές καλύτερες λίστες.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#627198
St.Devote έγραψε:
Αποκλείεται να ζεις σε πιο επαρχεία από μένα ( Πτολεμαΐδα ).

Μην το χάσεις το Jjojo και βέβαια να το δειτε όλοι μαζί .


Εδω Χανιά! Η αλήθεια είναι ότι το έχει φέρει ένα σινεμά που σνομπάρω και δεν πάω ποτέ και περιμένω να το φέρει άλλο :lipsealed: :innocent:

για τα Οσκαρ:
Είναι σημαντικό το Οσκαρ στα "παράσιτα", επειδή είναι η πρώτη ταινία χωρίς ιδέα αμερικάνικων χρημάτων. Για να βραβευτεί μία ταινία που χρειάζεται υπότιτλους για όλον τον κόσμο και ιδιαίτερα για την επιτροπή της ακαδημίας, σημαίνει κατ'αρχάς ότι έχει διευρυνθεί το σώμα των ψηφοφόρων σε μη αμερικάνους. Μη ξεχνάτε ότι ψηφίζουν περίπου 8000 άνθρωποι. Έτσι και το αποτέλεσμα είναι πιο "παγκόσμιο" από άλλες χρονιές.
Επίσης ο Μπονγκ Τζουν- Χο ακολουθεί τους κανόνες του αμερικάνικου σινεμά και δεν ξεφεύγει από αυτούς, έτσι γίνεται οικείος σε όλους. Δύσκολα θα βραβευόταν - ας πούμε - ο Βιντεμπεργκ ή ο φον Τρίερ. Ακόμη όμως και ο ίδιος ο Χο, ήταν από τους πρώτους που έκανε ταινία με το netflix.
Στις χρυσές σφαίρες, είχε πει ο ίδιος, ότι αν τα μέλη ξεπεράσουν τα 2,5 εκατοστά που χωρίζουν τα μέλη από τους υπότιτλους, θα βρουν 100άδες αξιόλογες ταινίες. Μάλλον αυτό έπραξαν.
Ακόμη ένα στοιχείο είναι ότι μέχρι τα οσκαρ, είχε σαρώσει τα πάντα, ακόμη και το box office του ανεξάρτητου σινεμά, που σημαίνει ότι τον γνώριζαν.
Σίγουρα ο ανταγωνισμός φέτος ήταν αδύναμος και αυτό ήταν υπέρ του. Ακόμη και 1917 περισσότερο τεχνικά το θαύμαζαν όλοι παρά σαν ολοκληρωμένη ταινία.
Εν κατακλείδι, είναι μάλλον η χρονιά που τα Οσκαρ και η ακαδημία, γίνονται πιο μοντέρνοι - ας πούμε - και αλλάζουν προφίλ, γίνονται πιο παγκόσμιοι και πιο απελευθερωμένοι. Τίποτα βέβαια δεν μας λέει ότι του χρόνου θα έχουμε πάλι θαρραλέες επιλογές. Ίδωμεν....
Άβαταρ μέλους
By otso
#627713


Γιορτη των ερωτευμενων σημερα γιαυτο συνιστω στους φιλους μου Mon inconnue
βεβαια για μενα θυμιζει πολυ περισσοτερα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#628696 https://www.imdb.com/title/tt0060472/

Χθες έτυχε να δω αυτή την ταινία με θέμα τη F1 της δεκαετίας του 60' .
Εξαιρετικά on-board πλάνα και όχι μόνο. Σε μεταφέρει σε χαράξεις πιστών 60 χρόνια πίσω όπου βλέπεις το Spa να είναι κανονικός δρόμος με σπίτια και στύλους στις άκρες της "πίστας"!
Χαρακτήρες με καλό σενάριο και διαλόγους .

Αυτή η ιστοσελίδα την τοποθετεί στο Νο1 της κατηγορίας φίλμ με θέμα τη F1 :
https://www.redbull.com/gb-en/5-best-formula-one-films
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#628704