Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#621936
Serf έγραψε:Έχει κάποιος άποψη τι είδους βεβαίωση οφειλής αφορά το πιο κάτω;


μηπως ειχες καποιο ακινητο ΜΗ ηλεκτροδοτουμενο,οπου πηγες και το δηλωσες στο Δημο?
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#621960 Αν είναι εκπρόθεσμη δήλωση, θα φαίνεται στις δηλώσεις...
Αλλιώς ρώτα στη ΔΟΥ...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#622644 Μου απάντησαν από ΑΑΔΕ σε email που τους έστειλα (στο For-sym@aade.gr)!! Το πρόστιμο των €100 αφορούσε εκπρόθεσμη υποβολή (το 2017) της φορολογικής δήλωσης για το 2016.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#622717 Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (ΓΓΠΣΔΔ), πρόκειται να πραγματοποιήσει προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης της πληροφοριακής υποδομής της, από την Παρασκευή 24/1/2020 στις 16:00 έως και το Σάββατο 25/01 στις 10:00.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών δεν θα είναι δυνατή η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που υποστηρίζονται από την εν λόγω πληροφοριακή υποδομή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#622728
Serf έγραψε:Μου απάντησαν από ΑΑΔΕ σε email που τους έστειλα (στο For-sym@aade.gr)!! Το πρόστιμο των €100 αφορούσε εκπρόθεσμη υποβολή (το 2017) της φορολογικής δήλωσης για το 2016.

πολύ νωρίς το θυμήθηκαν τα παλικάρια στο δημόσιο της πασιέντζας. ποιός ήταν υπεύθυνος τελικά , ο λογιστής ή εσείς οι ίδιοι;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624901 Έρθει του πατέρα μου ειδοποίηση οτι χρωστάει στην εφορία απο το 2014
Δυστυχώς εχω κρατημένο αρχείο όλα τα εκκαθαρίστηκα του offline απο το 2015
Μπαίνω τάξις να τα κατεβάσω , ενώ όλες οι χρονιές απο το ;σ πχ ειναι οκ, 15 κτλ η του 2014 ΔΕΝ υπάρχει , φαίνεται μια ένδειξη μόνο τόπο ποιήθηκε και βγαίνει ενα εκκαθαριστική PDF με ημερομηνία 12/2019 που ειναι διαφορετικό και αρκετά μεγαλύτερο
Εχω κρατήσει εκτύπωση της Προεπισκόπησης του 2014 και ειναι διαφορετικό νούμερο, αυτό που ξέραμε

Πως να βγάλουμε άκρη με την εφορία τώρα να δείξουμε οτι δεν ειναι ελέφαντας;
Φοβερη η κίνηση στο τάξις αντικατάστασης του προηγούμενου εκκαθαριστικού χωρίς να κρατηθεί το πάλαιο κάπου
Άβαταρ μέλους
By bill33
#624903 Παίζει κάτι με αναδρομικά σε συντάξεις που δόθηκαν τότε και δεν δηλώθηκαν σωστά ή εμπρόθεσμα .Και για να μην χάσουν την πενταετία παραγραφής στέλνουν σε όλους προστιμα.
Για κοίτα και το https://www.sofokleousin.gr/tsimpisan-2 ... anadromika
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#624905 Tα αναδρομικά αυτά όπως και άλλα μετέπειτα, τα οποία είχαν ελάχιστο φόρο καθόσον ήταν ψίχουλα, αλλά δίνονταν κάθε χρόνο σχεδόν απ΄το 2014 και έπειτα (τουλάχιστον σε 3 φορ. χρονιές ), ήθελαν πάντα τροποποιητικές δηλώσεις , που - ΔΥΣΤΥΧΩΣ- έπρεπε να γίνουν μετά την υποβολή των φορ. δηλώσεων που έληγαν Μαιο-Ιούνιο. Ακόμα και πέρσι (φορ. έτος 2018) χρειάστηκαν τροποποιητικές, όπου για πρώτη φορά υπήρχαν επιστροφές (50-100€), διότι τα υπόψη ποσά είχαν φορολογηθεί, ενώ δεν έπρεπε.
Όποιος αδιαφορούσε λοιπόν (εσκεμμένα ή μη), τώρα ... περαστικά του! :oops:
Υπόψιν ότι την 1η φορά (καλοκαίρι 2016) έστειλαν και σημειώματα ταχυδρομικά (ως νέα εκκαθαριστικά) με το ποσό διαφοράς πρός πληρωμή, αφού το υπόψη μικρο-εισόδημα, το έβρισκαν κάποια στιγμή καταχωρημένο στις μισθοδοσίες . Είχαν όμως περαστεί και μηχανογραφικά στο taxisnet, με κωδ. πληρωμής. Έμπαινες , το έβλεπες.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#624950 Γνωρίζει κανείς ποτε παραγραφονται οι οφειλες του Δημοσιου προς τριτους;

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#625067 Ως γνωστόν, από φέτος (εισοδήματα του 2020 που θα εκκαθαριστούν με τις δηλώσεις του 2021) το όριο για ηλεκτρονικές αγορές (προκειμένου να ισχύει στο ακέραιο το αφορολόγητο) έχει ανέβει στο 30% (από το πρώτο ευρώ εισοδήματος) για τους περισσότερους. Μέχρι και πέρσι ήξερα ότι στην περίπτωση συζύγων, αν κάποιος από τους 2 συζύγους δεν έπιανε το αντίστοιχο περσινό όριο (που ήταν και πολύ μικρότερο του φετινού) μπορούσε να "χτίσει" το απαιτούμενο ποσό παίρνοντας από το υπόλοιπο του άλλου συζύγου. Πχ αν ο ένας ήθελε 3000 και είχε 2500 μπορούσε να πάρει τα υπόλοιπα 500 από τον άλλον που ήθελε 4000 και είχε 6000.
Γνωρίζουμε αν αυτή η δυνατότητα (μεταξύ εν ενεργεία συζύγων που υποβάλλουν από κοινού δήλωση) υπάρχει και για φέτος που το όριο έχει ανέβει υπερβολικά;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#625110 Το 30% ισχύει για τον καθένα χωρίς ισοψηφισμό.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#625114
JarnoT έγραψε:Το 30% ισχύει για τον καθένα χωρίς ισοψηφισμό.


Μη μου λες τετοια..... :dizzy: Για δωσε πηγη.......