Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#623303 Τραγικό τροχαίο στη Λιβαδειάς - Θηβών: Κόπηκε στη μέση το αυτοκίνητο των δυο φίλων που έχασαν τη ζωή τους

https://www.protothema.gr/greece/articl ... l88qcDadQA
Άβαταρ μέλους
By edmond
#623326 Ότι έχει αναπτύξει ταχύτητα στην κατηφόρα μετά το ύψωμα του Αλιάρτου(προς το τέλος του βίντεο, πιο απότομη απ' όσο φαίνεται) και πάνω στην αριστερή στροφή παίχτηκε η φάση. Ακολουθεί ψιλοατελείωτη ευθεία μέχρι την Θήβα, συνήθως εκεί τρέχουν σαν διάολοι, θα ορκιζόμουν ότι κάπου εκεί έγινε το μοιραίο.
Κρίμα τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#623345 Εκεί στo τέλος της κατηφόρας στη "Στενή" έγινε. Συνήθως εκεί προσπερνάνε γιατί πριν έχει στροφές όπως έρχεσαι από Αλίαρτο.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#623387 Σίγουρα είναι επί της εθνικής ή πρόκειται για κανάν παράδρομο ή επαρχιακό-παλιά εθνική; Γιατί έχω την εντύπωση ότι σε όλο το μήκος της η εθνική είναι τουλάχιστον 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση με στηθαίο στη μέση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#623395 Μετα την Αλιαρτο προς Θηβα βρε, ποια εθνικη? Μια και μια με διπλη διαχωριστικη ειναι.

Edit ειναι θεμα του τι οριζουμε ως εθνικη. Προφανως αυτος ο δρομος επισημως θεωρειται εθνικη οδος (και πολλοι αλλοι παρομοιοι φανταζομαι). Στο μυαλο μου εθνικες ειναι η Αθηνα-Θεσσαλονικη-Πατρα-Εγνατια κλπ, οχι κατι τετοιες καρμανιολες
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 20 Ιαν 2020, 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#623416
Chris έγραψε:Edit ειναι θεμα του τι οριζουμε ως εθνικη. Προφανως αυτος ο δρομος επισημως θεωρειται εθνικη οδος (και πολλοι αλλοι παρομοιοι φανταζομαι). Στο μυαλο μου εθνικες ειναι η Αθηνα-Θεσσαλονικη-Πατρα-Εγνατια κλπ, οχι κατι τετοιες καρμανιολες


Ακριβώς αυτό, εγώ δεν εννοούσα αυτή, αλλά την ΠΑΘΕ (E75). Θεωρείται εθνική αυτή :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#624494
Dimitris_P έγραψε:Σίγουρα είναι επί της εθνικής ή πρόκειται για κανάν παράδρομο ή επαρχιακό-παλιά εθνική; Γιατί έχω την εντύπωση ότι σε όλο το μήκος της η εθνική είναι τουλάχιστον 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση με στηθαίο στη μέση; :hmmm:


αυτό είναι αυτοκινητόδρομος... +Α/Κ

αυτοκινητόδρομος=/εθνικής οδού...