Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624118 Τι χρονια ειναι το Αβαντις? Ποσα χρονια καταφερες να κρατηθεις μεχρι τωρα? Γιατι και η αναμονη δυσκολη ειναι!

btw και εγω το μονο που εχω καταφερει να κρατησω για παλαιωση για καμποσα χρονια ειναι ενα double magnum Δυο Ελιες του Κυρ Γιαννη (2011). Και εγω την ειδικη περισταση περιμενω. Να βρεθουμε με 4 φιλαρακια και να το ανοιξω. Το κακο ειναι οτι εχουμε σκορπισει σε διαφορετικες χωρες/πολεις και τα λεμε καθε 5 χρονια ολοι μαζι. Οποτε εχει αρχισει πλεον και παιζει το αγχος του ΠΟΤΕ και του ΑΝ θα πινεται οταν ερθει η ωρα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624388
George_Prix έγραψε:Τι χρονια ειναι το Αβαντις? Ποσα χρονια καταφερες να κρατηθεις μεχρι τωρα? Γιατι και η αναμονη δυσκολη ειναι!

btw και εγω το μονο που εχω καταφερει να κρατησω για παλαιωση για καμποσα χρονια ειναι ενα double magnum Δυο Ελιες του Κυρ Γιαννη (2011). Και εγω την ειδικη περισταση περιμενω. Να βρεθουμε με 4 φιλαρακια και να το ανοιξω. Το κακο ειναι οτι εχουμε σκορπισει σε διαφορετικες χωρες/πολεις και τα λεμε καθε 5 χρονια ολοι μαζι. Οποτε εχει αρχισει πλεον και παιζει το αγχος του ΠΟΤΕ και του ΑΝ θα πινεται οταν ερθει η ωρα :hmmm:
Όντως σε έφαγα για λίγα δευτερόλεπτα, καλησπέρα κιόλας.

Η αναμονή είναι πάντα δύσκολη αλλά όταν σε ανταμείψει δεν θες τίποτε άλλο.

Πώς κρατιέμαι τόσο καιρο;
Πλέον είμαι συλλέκτης, εχω τόσα πολλα μπουκάλια που ξεχνάω καποιες φορες παλιότερες σοδειές που εχω.
Το συγκεκριμένο Magnum του Αβαντη για να πω και την αλήθεια,μου το έδωσαν πρόπερσι σαν δώρο από εκεί που ψωνίζουμε τα κρασιά στην δουλειά επειδή έκανα πολλές πωλήσεις στον Αβαντη.



< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624390 Καμια πρόταση για winebar κατά προτίμηση εκτός κέντρου για εύκολο παρκάρισμα και χωρίς τεράστια βαβούρα ώστε να μπορείς να πεις 2 κουβέντες;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624572 Ήπιαμε μοσχοφίλερο Φτέρη (Τρούπης), δεν ήταν κακό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#624626 Μας έφερε μια φίλη χθες το παρακάτω ροζέ.

Πολύ ωραίο, το συνιστώ.

Εικόνα

Το συνοδέψαμε με πέννες arrabbiata


< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624909 Παιδιά καλησπέρα,

Δοκιμασα την περασμένη εβδομάδα ενα αρκετά παλιό κρασι,δεν ξέρω πόσοι από εσάς προτιμούν Sauvignon Blanc,προσωπικά δεν ειμαι πολύ φιλος της συγκεκριμένης ποικιλίας αλλά αν τύχει δεν λεω ποτέ όχι.
Έτσι ηπιαμε ενα πολυ ενδιαφέρον Sancerre απο τον οινοπαραγωγο του Loire valley Comte Lafond,το κρασι είναι του 1986 και μπορώ να πω ότι αν και τόσο παλιό ηταν ταυτόχρονα και τόσο φρέσκο,είχε ακριβώς ολα τα στοιχεία που πρέπει ενα κρασι να εχει,τόσο καλά διατηρημένο με έντονα αρώματα από λουλούδια όπως ακακίας,Holunderblüte,Hagedorn (συγνωμη αλλα δεν εχω ιδεα πως λέγονται στα Ελληνικά).
Πολυ πολύπλοκος ουρανίσκος, στρογγυλό στο στομα και αρκετά αναζωογονητικο με πολυ ευχάριστα όξινα χαρακτηριστικά και με μακρά επιγευση απο εξωτικά φρούτα οπως Mango και Lychee.
Αν τύχει και κάποιος ενδιαφέρεται για το κρασι το 2013 το 16 και το 17 είναι πολύ καλές σοδειες απο τον συγκεκριμένο παραγωγό. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624977
rx8_drifter έγραψε:Το βρίσκω κάνα 35 στο εδω :eat:
Δεν εχω ιδεα το ποσο κοστίζει, και μόνο που κατάφερα κατι τόσο παλιό να δοκιμάσω,αξίζει και με το παραπάνω.

Μισό λεπτό, βρηκες το συγκεκριμένο κρασι του 1986 μονο 35€;
Αποκλείεται.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624986
rx8_drifter έγραψε:Όχι ρε, του 17 :lol:
Του 17 το βρισκω 25-30 λίρες και είναι καλή χρονιά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#625575
mousatos έγραψε:https://www.oakcava.gr/krasi/ktima-voyrvoykeli-avdiros-roze

Εικόνα


Μετά το trademark μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από Ιατρό νομίζω ήρθε η ώρα του καλού κρασιού από Ιατρό . Κτήμα Ιατρού Βουρβουκέλη- ερασιτέχνη οινολόγου .Αν και κάπως γλυκό για τα γούστα μου , μπήκε στο τραπέζι μου αφού δεν προκαλεί πονοκέφαλο ούτε κατά τη διάρκεια του γεύματος , ούτε αργότερα. Σταθερή ποιότητα με μια μικρή απόκλιση του 10-15% προς το μπρούσκο στο 2ο που άνοιξα . 1ο και 3ο ίδια γεύση στο ημίγλυκο.
Το βασικό-βασικό , δεν προκαλεί πονοκέφαλο και πίνεται ευχάριστα . Επιτέλους μετά από καιρό έβαλα επιτέλους ένα καλό κρασί στο καθημερινό τραπέζι μου.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#625576
mousatos έγραψε:
mousatos έγραψε:https://www.oakcava.gr/krasi/ktima-voyrvoykeli-avdiros-roze

Εικόνα


Μετά το trademark μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από Ιατρό νομίζω ήρθε η ώρα του καλού κρασιού από Ιατρό . Κτήμα Ιατρού Βουρβουκέλη- ερασιτέχνη οινολόγου .Αν και κάπως γλυκό για τα γούστα μου , μπήκε στο τραπέζι μου αφού δεν προκαλεί πονοκέφαλο ούτε κατά τη διάρκεια του γεύματος , ούτε αργότερα. Σταθερή ποιότητα με μια μικρή απόκλιση του 10-15% προς το μπρούσκο στο 2ο που άνοιξα . 1ο και 3ο ίδια γεύση στο ημίγλυκο.
Το βασικό-βασικό , δεν προκαλεί πονοκέφαλο και πίνεται ευχάριστα . Επιτέλους μετά από καιρό έβαλα επιτέλους ένα καλό κρασί στο καθημερινό τραπέζι μου.
Πολυ ωραιες ποικιλίες έχει, νομιζω πως γενικά αρκετοί οινοπαραγωγοι έχουν ξεκινήσει και φυτεύουν Παμίτι και οι περισσότεροι κανουν επισης τον συνδυασμό Syrah - Παμίτι.
Θα πρέπει να είναι αρκετα φρουτωδες κρασι και ισως όχι με τόσο πολυ αλκοόλ,ενα 12,5% ή 13% θα ηταν σουπερ.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#625578 Πράγματι, εκεί κοντά βρίσκεται ακόμη ένα κτήμα που προσφέρει τον ίδιο συνδυασμό:
https://www.houseofwine.gr/how/sgouridi-sigma-roze.html

Λίγο Παμίτι είχαμε στο αμπέλι μας (πουλήθηκε) . Χρειάστηκε να φυτέψει 10 κλίματα ο πατέρας μου για να πιάσουν μόνο τα 3 , πολύ ευαίσθητη ποικιλία γενικά. Έτσι ίσα-ίσα για να θυμηθεί τα νιάτα της η μάνα μου όταν ήταν τα αγαπημένα της σταφύλια όταν ήταν μικρούλα.
Παμίτι είδα να πάιζει αρκετό και σε Βουλγάρικα κρασιά.