Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#619232
markvag έγραψε: Εγώ πλέον δέχομαι στοιχήματα για το πότε θα τεθεί θέμα νέου δημοψηφίσματος για την ανεξαρτησία της Σκωτίας... :lol: :lol:

Μέρες;; Ώρες;;; Δευτερόλεπτα;;; :hmmm:


6 μέρες τελικά... :lol: :lol:

Scottish independence: Sturgeon requests powers for referendum

Scotland's first minister has called on the UK government to negotiate a transfer of powers to Holyrood to allow another referendum on independence.

Nicola Sturgeon said there was an "unarguable" mandate for a new vote after her SNP won 48 of Scotland's 59 seats in last week's general election.

....................

Ms Sturgeon warned the prime minister that a "flat no" to her request for another referendum would not be the end of the matter.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619236
MIXOStsi έγραψε:και θα δώσει "flat no"... :lol:

εννοείται ότι θα πάρουν ένα φαρδύ-πλατύ ΝΟ αλλά είναι πιθανό να έχουμε ιστορίες Βαρκελώνης.
Ίσως θα έπρεπε να τους βομβαρδίσει το ΝΑΤΟ :twisted:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#619242
MIXOStsi έγραψε:και θα δώσει "flat no"... :lol:


Εννοείται, το έχει δηλώσει ήδη ξεκάθαρα, απλά δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι να το κρατήσει το NO και για πόσο καιρό. Το SNP έχει κερδίσει σχεδόν όλη τη Σκωτία... :hmmm:

Θα δείξει...

Πάντως, το θέμα έχει τεθεί με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#623787 Ως κοινωνική προσφορά, αφήνω αυτό εδώ:

Brexit Party MEP complains about not having say on EU law after Brexit

"The big question now is, who will be here to hold these people to account while they still control Britain’s waters, but the UK has no representation?"
:svivhaha:

Όποτε σας πιάνει μια απόγνωση για τη ποιότητα του πολιτικού ρόστερ στην Ελλάδα (για να είμαι ειλικρινής εμένα με πιάνει συχνά :oops: ), ρίξε μια ματιά σε αυτό το θρεντ και ευθυμήστε με τα βλήματα που εκλέγει ο εδώ σοφός λαός...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624055 Κάτσε λίγο να το καταλάβω.



Οι τύποι φαγώθηκαν 40 χρόνια να βγουν από την ΕΕ. ΟΚ.



Βγαίνουν από την ΕΕ. ΟΚ.


















































Και τώρα παραπονιούνται γιατί δεν θα έχουν ψήφο στην ΕΕ;;; :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624068 Τι στοιχήματα παίζουν στο νησί για το πότε θα γίνει η αίτηση (επαν)ένταξής του στην ΕΕ;; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624120 Από τη μία φεύγεις από 31 Ιανουαρίου οπότε χάνεις τους εκπροσώπους σου στην Ευρώπη αλλά από την άλλη συνεχίζεις να οφείλεις υπακοή μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταβατική περίοδος. Όντως δεν είναι παράλογη η ενόχληση, είναι κάπως.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#624123 Ε; Δεν το έπιασα. Κανενας δεν υποχρεώνει καμια υπακοή.
Το επέλεξαν, μπορούσε πάντα ο Μποτζος να πάει για hard Brexit. Απο την αλλη κριμα να χάσουν την κουτάλα τα πουλεν του Farage.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624322
sknipper έγραψε:Από τη μία φεύγεις από 31 Ιανουαρίου οπότε χάνεις τους εκπροσώπους σου στην Ευρώπη αλλά από την άλλη συνεχίζεις να οφείλεις υπακοή μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταβατική περίοδος. Όντως δεν είναι παράλογη η ενόχληση, είναι κάπως.


Επίσης, αν θέλουν να εμπορεύονται με την ΕΕ θα πρέπει να συμμορφώνονται με κάποιους κανόνες της ΕΕ, στη διαμόρφωση των οποίων πλέον δεν θα έχουν λόγο... :s_wink Ιδίως αν θέλουν κάποια συμφωνία ελευθέρου εμπορίου (που θέλουν) στυλ Νορβηγίας... :lol:

Ένα έχω να πω...

Άβαταρ μέλους
By bill33
#625166 Κρίμα που θα τον χάσουμε ,ελπίζω να τον καλούν για guest star σε πανηγύρια κλπ.

https://www.bbc.co.uk/news/av/uk-512943 ... parliament
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#625170 Πολύ χαρούμενος ο κύριος Φαράζ...
Τόσο ξύλο έτρωγαν πΧια στην Ευρώπη;
Τόση προσβολή και υποτίμηση;
Απορώ πως τα άντεξαν όλα αυτά τόσο καιρό...

Αλλά, ο Φαράζ μιλάει, δε μιλάει ο μέσος Εγγλέζος (όπως ο μέσος πολίτης κάθε χώρας), που θα κληθεί να πληρώσει το λογαριασμό που θα του φέρει η πολιτική επιλογή του σε πρόσωπα...

Όσο μεγάλος ή μικρός και αν είναι αυτός ο λογαριασμός...