Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624139 Από τα 3 που αναφέρθηκαν, μόνον Σύβοτα και πέριξ θα πρότεινα κι εγώ. Η απόσταση είναι λίγο μεγάλη βέβαια όταν υπάρχει μικρό παιδί και θα χρειαστούν στάσεις, αλλά ο δρόμος είναι πολύ καλός μέχρι την Ηγουμενίτσα. Και πάλι, με μικρά στο αμάξι, θέλεις 5+ ώρες, μην πω 6+.
Είναι πολύ όμορφα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#624145
gianik έγραψε:3) Πλαταμωνα κ πέριξ...


Πλαταμώνα , σημαίνει πρακτικά οτι θα πηγαίνεις παραλία Παντελεήμονα, στο γνωστό στη στοά μέρος.
Προσεγμένο, επι πληρωμή (5Ε η ξαπλώστρα)
Έχει και πιο free καταστάσεις αλλά έχει πολύ κόσμο μετά.
Πρακτικά η καλύτερη θάλασσα της ευρύτερης περιοχής.

Φαγητό προς (15 λεπτά αλλά στροφές) Παλαιό Παντελέημονα (Αγνάντι, Καθ'Οδόν) και καφέ με γλυκό στη Πλατεία του χωριού.

Πλαταμώνα έχει 1-2 πραγματάκια στο Trip advisor , ζαχαροπλαστείο Κωνσταντινίδη , ψαροταβέρνες καλές κοντά στη προκυμαία.

Πολλές επιλογές για να μείνεις σε ικανοποιητικές τιμές, η Λάρισα σχετικά κοντά όπως και Λιτόχωρο για καφέ
(κάτω ποταμάκι, Σπιτάκι κλπα , Όλυμπο )
Κατερίνη περισσότερο για κάποιο εστιατόριο θα πρότεινα (Απόλαυση, Αμάλθεια)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#624171 Σύβοτα από εμένα, έχει και την Πάργα κοντά, την είσοδο στον Άδη αν ενδιαφέρεστε.... Σε 3 ώρες είσαι Άρτα...μετά διαλέγεις..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#624173
dimik έγραψε:Εκτός αν χτύπησες κανένα πεινιρλι με πατάτες + Ουγγαρέζα
< >


Καταξιωμένα στέκια όλα, ακόμα και εγώ πιστεύω οτι απλά "με κυνηγάει"

Επίσης, φίλτατε, όταν εγώ έτρωγα πίτα κοτομπέικον με πατάτες (κρεμμύδι) και ουγγαρέζα (ακόμα παραμένει το αγαπημένο μου βρώμικο), εσύ μάθαινες τη διακρίνουσα :lol: Είχα δεχτεί άπειρο μπούλυινγκ στα μαθητικά μου οτι δεν το έπαιρνα "απ'όλα" ή με τζατζίκι.

Πού; ...στην Ξάνθη. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#624180
rocsta έγραψε:
gianik έγραψε:Εγω θελω εννοείται Πελοπόννησο. Δεν με χαλάει καθόλου να ξαναπάω Μεσσηνία..

Όποιος γουστάρει Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη, Φοινικούντα δεν είναι για Πήλιο.

+1
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624189
gianik έγραψε:Οι γνωρίζοντες ποιο σημειο προτείνετε για καλοκαιρινές διακοπές; μου προτάθηκε ο Άγιος Ιωάννης.
Θα είμαστε με τα παιδιά, θέλω θάλασσα κοντά δλδ όχι ορεινό χωριό. Θα πηγαίνουμε κ με το αμάξι σε άλλες θάλασσες..
Γνώμες όπως κ ονόματα καταλυμάτων ευπρόσδεκτα..

.


Είχα πάει τον Σεπτέμβρη σχεδόν μονοήμερη (διανυκτέρευση στην Πορταριά ) και πήγαμε για μπάνιο στο Πάπα Νέρο. Ωραία παραλία, δεν είχε πολύ κόσμο, έχει και 2-3 ξενοδοχεία εκεί μπροστά στη θάλασσα και κάτι ταβέρνες. Ο δρόμος όμως είναι private, πεζόδρομος, τον κλείνουν μετά από κάποια ώρα εκτός αν έχεις κάποιο pass

Και η διαδρομή προς τα εκεί ωραία ήταν, αρκετές φυσικές ομορφιές, όμως μου άναψαν τα φρένα με τις τόσες στροφές και κατηφόρες, γι'αυτό είναι καλύτερα να μείνεις μπροστά στη θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#624222
JimClark έγραψε:
dimik έγραψε:Εκτός αν χτύπησες κανένα πεινιρλι με πατάτες + Ουγγαρέζα
< >


Καταξιωμένα στέκια όλα, ακόμα και εγώ πιστεύω οτι απλά "με κυνηγάει"

Επίσης, φίλτατε, όταν εγώ έτρωγα πίτα κοτομπέικον με πατάτες (κρεμμύδι) και ουγγαρέζα (ακόμα παραμένει το αγαπημένο μου βρώμικο), εσύ μάθαινες τη διακρίνουσα :lol: Είχα δεχτεί άπειρο μπούλυινγκ στα μαθητικά μου οτι δεν το έπαιρνα "απ'όλα" ή με τζατζίκι.

Πού; ...στην Ξάνθη. :s_whiteflag


Λαγάνα με ουγγαρέζα πάνω γύρο στην μέση ρώσικη κατω και μπόυκοβο σε κάθε μπουκιά στα 90s :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624412 Είχα πάει Πήλιο πριν μερικά χρόνια με το παιδί μικρό, νομίζω 3,5 ήταν και αυτό που θυμάμαι ήταν το ξερνοβολητό λόγω στροφών.
Αλλά και ωραία φάγαμε και ωραία τα ξενοδοχεία που μείναμε και ωραίες οι διαδρομές και οι θάλασσες. Απλά όχι με μικρά παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#624435 Εντάξει μωρέ δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Εγώ τα τριγυρνάω στο Πήλιο κάθε Καλοκαίρι από δύο χρόνων. Με λίγο προσοχή στις στροφές, ανοικτά παράθυρα, συχνές στάσεις, να κάθονται ψηλά, να κοιτάνε έξω και μακριά, είναι οκ.
Από την άλλη δεν είναι και όλα τα παιδιά το ίδιο. Αλλά ζαλιζονται πιο εύκολα, αλλά λιγότερο εύκολα και άλλα καθόλου.
Εμένα ο γιος μου δε ζαλίζεται και δεν ζαλιζοταν καθόλου. Περισσότερο ζαλίζεται η κυρα ή εγώ άμα δεν οδηγαω από τον μικρο. Η κόρη μου αντίθετα ζαλίζεται όχι υπερβολικά εύκολα αλλά ζαλίζεται. Σαν παιδί. Με μια σωστή διαχείριση όμως είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#624447 Η μόνη θετική ανάμνηση που μου έχει μείνει από το Πήλιο είναι το εστιατόριο Ανατολή στην μία από τις τρεις πλατείες της Τσαγκαράδας (εκεί που ήταν η Αστυνομία). Κάθε μέρα περίμενα πότε θα ανοίξει (άνοιγε προς βραδάκι) για να πάμε για φαγητό! Όσα χρόνια και να περάσουν δε θα το ξεχάσω!!! :yahoo:

Κατά τα άλλα, Πήλιο δεν ξαναπήγαινα ούτε μόνος είτε με παιδί! :s_hang
Από θάλασσες μόνο το Χορευτό μας είχε αρέσει και ήμασταν και τυχεροί γιατί πέσαμε σε μέρες που δεν είχε καιρό και κύματα.

Από τις άλλες δύο επιλογές που αναφέρει ο giannik ασυζητητί Θεσπρωτία. Δεν υπάρχει σύγκριση με Πλαταμώνα. Περισσότερους Θεσσαλονικείς θα βρεις να κάνουν διακοπές το καλοκαίρι στα Σύβοτα και την Πάργα παρά στον Παντελεήμονα, που είναι και δίπλα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#624461 Πήλιο και εγω συμφωνω στα κλασικά μέρη με πολύ μικρά παιδιά ίσως δεν πολύ λέει εκτός αν κινηθείτε πιο νότια προς Αιγαίο πάντα. Εμένα πχ πιο πολύ ακόμα και από τις κλασικές παραλίες στα βόρεια ας πούμε μου άρεσαν τα Ποτιστικά εκεί νομίζω είναι οκ και για μικρά παιδιά. Αλλιως ανάμεσα στα άλλα δύο Σύβοτα μόνο και για τις θάλασσες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#624576
axel12p έγραψε:Η μόνη θετική ανάμνηση που μου έχει μείνει από το Πήλιο είναι το εστιατόριο Ανατολή στην μία από τις τρεις πλατείες της Τσαγκαράδας (εκεί που ήταν η Αστυνομία). Κάθε μέρα περίμενα πότε θα ανοίξει (άνοιγε προς βραδάκι) για να πάμε για φαγητό! Όσα χρόνια και να περάσουν δε θα το ξεχάσω!!! :yahoo:

Κατά τα άλλα, Πήλιο δεν ξαναπήγαινα ούτε μόνος είτε με παιδί! :s_hang
Από θάλασσες μόνο το Χορευτό μας είχε αρέσει και ήμασταν και τυχεροί γιατί πέσαμε σε μέρες που δεν είχε καιρό και κύματα.

Από τις άλλες δύο επιλογές που αναφέρει ο giannik ασυζητητί Θεσπρωτία. Δεν υπάρχει σύγκριση με Πλαταμώνα. Περισσότερους Θεσσαλονικείς θα βρεις να κάνουν διακοπές το καλοκαίρι στα Σύβοτα και την Πάργα παρά στον Παντελεήμονα, που είναι και δίπλα. :lol:


Η ομορφιά του Πηλίου είναι το βουνό, όχι οι θάλασσες.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#624685
REALZEUS έγραψε:
axel12p έγραψε:Η μόνη θετική ανάμνηση που μου έχει μείνει από το Πήλιο είναι το εστιατόριο Ανατολή στην μία από τις τρεις πλατείες της Τσαγκαράδας (εκεί που ήταν η Αστυνομία). Κάθε μέρα περίμενα πότε θα ανοίξει (άνοιγε προς βραδάκι) για να πάμε για φαγητό! Όσα χρόνια και να περάσουν δε θα το ξεχάσω!!! :yahoo:

Κατά τα άλλα, Πήλιο δεν ξαναπήγαινα ούτε μόνος είτε με παιδί! :s_hang
Από θάλασσες μόνο το Χορευτό μας είχε αρέσει και ήμασταν και τυχεροί γιατί πέσαμε σε μέρες που δεν είχε καιρό και κύματα.

Από τις άλλες δύο επιλογές που αναφέρει ο giannik ασυζητητί Θεσπρωτία. Δεν υπάρχει σύγκριση με Πλαταμώνα. Περισσότερους Θεσσαλονικείς θα βρεις να κάνουν διακοπές το καλοκαίρι στα Σύβοτα και την Πάργα παρά στον Παντελεήμονα, που είναι και δίπλα. :lol:


Η ομορφιά του Πηλίου είναι το βουνό, όχι οι θάλασσες.


Θα διαφωνήσω. Η ομορφιά του Πηλίου είναι ο συνδιασμός θάλασσας και βουνού.
Η ομορφιά του Πηλίου είναι τα γραφικά και με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική χωριά.
Επίσης στο Νότιο Ανατολικό Πήλιο έχει παραλίες μοναδικές, ανώτερες αλλά και πολύ λιγότερο γνωστές από Νταμούχαρη, Φακίστρα, Αη Γιάννη .
Είδη αναφέρθηκαν τα Ποτιστικά, είναι ο Κωμός, είναι η Μελανή, είναι η Λύρη, είναι η Μουρτίτσα κλπ
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#624686 Εδω να πω οτι αν κολυμπας Αη Γιαννη, Χορευτο, κλπ, ανοιχτεις στα βαθια και γυρισεις, σε πιανει δεος βλεποντας τον πρασινο ογκο του βουνου. Μαγεια :inlove: