Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#619556 Σχετικά με τα κλιπαριστά πεντάλια μελέτησα λίγο και έχω να σας αναφέρω τα παρακάτω.
Υπάρχουν διαφορές μεταξύ αυτών για ΜΤΒ και δρόμο. Στην πράξη είναι το ίδιο εύκολο να κουμπώσεις και στα δύο.
Οι των ΜΤΒ είναι κι από τις δύο πλευρές του πενταλιού, η βάση στο παπούτσι είναι μεταλλική και είναι χωστή άρα περπατάς κανονικά.
Οι των δρόμου είναι μόνο από τη μία πλευρά (αλλά είναι ζυγισμένο ώστε να στέκεται βολικά), η βάση στο παπούτσι είναι πλαστική και περισσεύει άρα δυσκολεύεσαι να περπατήσεις. Αλλά είναι πιο ελαφριά, πιο ξεκούραστα για μεγάλες διαδρομές και προσφέρουν καλύτερη μετάδοση ισχύος.
Επιπλέον λεπτομέρειες έχουν να κάνουν με την ελευθερία κίνησης ενώ είσαι κλιπαρισμένος (μπορεί να είναι ελευθερία στο εμπρός ή πίσω μέρος του ποδιού).
Shimano red 0°, blue 2°, yellow 6° και επίσης ρυθμίζεται και η προένταση στο πεντάλι
Look black 0°, grey 4,5°, red 9°
Καλή τύχη στο να βρείτε τι χρειάζεστε.... :innocent: :whistlink:

(Σημείωση: μπορεί να έχω λάθη)
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#619570
mousatos έγραψε:καλή foto-σοπιά του Κούλη. Στα Τρίκαλα βρίσκεται ή στα Μετέωρα;

Η φωτό είναι από Μετέωρα.
Ο πρωθύπ ήταν διήμερο στα Τρίκαλα, επισκέφτηκε και τα Μετέωρα.
Στημένη φωτό μπορεί, φώτοσοπ δεν υπάρχει λόγος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#619574
sknipper έγραψε:Σχετικά με τα κλιπαριστά πεντάλια μελέτησα λίγο και έχω να σας αναφέρω τα παρακάτω.
Υπάρχουν διαφορές μεταξύ αυτών για ΜΤΒ και δρόμο. Στην πράξη είναι το ίδιο εύκολο να κουμπώσεις και στα δύο.
Οι των ΜΤΒ είναι κι από τις δύο πλευρές του πενταλιού, η βάση στο παπούτσι είναι μεταλλική και είναι χωστή άρα περπατάς κανονικά.
Οι των δρόμου είναι μόνο από τη μία πλευρά (αλλά είναι ζυγισμένο ώστε να στέκεται βολικά), η βάση στο παπούτσι είναι πλαστική και περισσεύει άρα δυσκολεύεσαι να περπατήσεις. Αλλά είναι πιο ελαφριά, πιο ξεκούραστα για μεγάλες διαδρομές και προσφέρουν καλύτερη μετάδοση ισχύος.
Επιπλέον λεπτομέρειες έχουν να κάνουν με την ελευθερία κίνησης ενώ είσαι κλιπαρισμένος (μπορεί να είναι ελευθερία στο εμπρός ή πίσω μέρος του ποδιού).
Shimano red 0°, blue 2°, yellow 6° και επίσης ρυθμίζεται και η προένταση στο πεντάλι
Look black 0°, grey 4,5°, red 9°
Καλή τύχη στο να βρείτε τι χρειάζεστε.... :innocent: :whistlink:

(Σημείωση: μπορεί να έχω λάθη)
εγω εχω τα ΜΤΒ γιατι χρειάζεται να περπατήσω μερικές φορές πχ να πάω στο σταθμό του τρένου να το βάλω μέσα να γυρίσω σπιτι
Εχω κάτι shimano πετάλια που έχουνε κλιπ απ τη μια ενώ απο την άλλη ειναι κανονικά έτσι και βγω να πάω εδώ δίπλα πουθενά, κανα σουπερμάρκετ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621902
KiloMeater έγραψε:Εντυπώσεις απο τη χρήση Zwift ?
Δεν έχω turbo trainer αλλά δοκίμασα το πρόγραμμα (δέχεται και τρέξιμο) και έχω 1-2 γνωστούς. Αν το στήσεις καλά είναι ωραίο και εντυπωσιακό παιχνίδι και πολύ καλό προπονητικό εργαλείο. Αλλά η συνδρομή μου κακοφαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621904 Τις τελευταίες μέρες έχω συνδέσει στο πεντάλι αισθητήριο για να μετράει το cadence.
Κυκλοφορία σε αστικό περιβάλλον σπίτι δουλειά και αντίστροφα (μωτ συνήθως 19-23χλμ/ώ).
Μέση τιμή έχω 78-84 και μέγιστη 105-125. Πώς σας φαίνεται, καλά ή να προσπαθήσω για πιο ψηλή μέση;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#621906 Λίγο πιο ψηλά θα ήταν καλύτερο αλλά κουράζει περισσότερο την καρδιά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622776
sknipper έγραψε:Τις τελευταίες μέρες έχω συνδέσει στο πεντάλι αισθητήριο για να μετράει το cadence.
Κυκλοφορία σε αστικό περιβάλλον σπίτι δουλειά και αντίστροφα (μωτ συνήθως 19-23χλμ/ώ).
Μέση τιμή έχω 78-84 και μέγιστη 105-125. Πώς σας φαίνεται, καλά ή να προσπαθήσω για πιο ψηλή μέση;


Το 78 ειναι λίγο , το 85 ειναι λογικό.
Και εγώ κάπου εκεί είμαι και προσπαθώ να εδραιώσω το 90
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#622789
rocsta έγραψε:Βγήκε σήμερα για γυάλισμα - σέρβις
ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Πωπώ πως γυαλίζει..... Αυτό δεν είναι ποδήλατο σε λειτουργία, είναι κόσμημα για βιτρίνα.
Αν σου βάλω το δικό μου θα πάθεις εγκεφαλικό. Δεν καθαρίζεται, τελεία. Ποτέ. Απλά 1-2 φορές το χρόνο ρίχνω κανένα σπρέυ στην αλυσίδα και λίγο γράσσο στη μεσαία τριβή (που έχει σοβαρούς τζόγους και κάνει σκουικ σκουικ όταν βρέχει).
Άβαταρ μέλους
By JBT
#622822 Pinarello ρε θηρίο;;;

Έλα λέγε :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624089 Βγήκα για τρέξιμο και πήρα μαζί το φακό του ποδηλάτου που έβαλα πιο πάνω γιατι περνάω ενα πάρκο που δε βλέπεις τίποτα ... μπαίνω καμία 20αρια μέτρα στα σκοτάδια το ανοίγω και φάτσα κάρτα στα 5 μέτρα ειναι δυο ελαφάκια ...το γυρνάω αμέσως στο strobe και το πετάω στα μάτια του, το ενα χαζέψε τελείως το έφτασα στα 20 εκατοστά ... το έσβησα ξαφνικά για ποτέ εξαφανίστηκε :-)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#624129 Μπράβο! Σεβασμος στην πανίδα πανω απο ολα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#627137 Εικόνα

Εικόνα

Ερώτηση: Αυτού του είδους οι βάσεις, πόση ώρα χρειάζεται για να τοποθετηθούν σε ένα τυπικό hatchback; Κατανοώ ότι εξαρτάται από το συνδυασμό συγκεκριμένου μοντέλου βάσης και αυτοκινήτου, αν υπάρχει spoiler κλπ, αλλά ως τάξη μεγέθους μιλάμε για 20-30 λεπτά, 1 ώρα, παραπάνω; :hmmm: