Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621407 Λύσεις υπάρχουν δεκάδες, για κάθε περίπτωση, αλλά όλα ξεκινάνε απο το χρήμα που έχει διαθέσιμο (ή .... και για "πέταμα") ο καθείς .
Να μία ακόμα λύση , με τεράστιες δυνατότητες και ασύρματα τα πάντα όλα :

FAYOLA MULTI-ROOM AUDIO της PIONEER
https://www.stereonet.co.uk/news/fayola ... om-pioneer

Εικόνα

Tελικό κόστος, άνω των 2.000 €. :oops:

Οπότε : Ναί μεν, αλλά....... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By JBT
#623868 Sonos beam

Δεν το μετάνιωσα :yahoo:

Θα πάρω σίγουρα ακόμα ένα ηχειακι να το καρφώσω στην κουζίνα πχ να γίνει πανικός :twisted:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#623924 Ευχαριστώ πετραν :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#623937 _

Αν και δεν έχω καμία επαφή με το άθλημα και μιας και είδα το νήμα, πρόσφατα άκουσα σε σπίτι live τα παρακάτω:

Εικόνα(Απευθείας λινκ στην εικόνα)

Συνδεδεμένα με δύο:

Εικόνα(Απευθείας λινκ στην εικόνα)

Και αυτά με ένα:
Εικόνα
(Απευθείας λινκ στην εικόνα)

-

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα χωρίς πολλά watt...
(αρκετά όμως τα λεφτά Άρη)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#623944 Μμμμμμμμ, σαλάκια...
Για τα ροδάκια στα ηχεία όμως δεν είμαι τόσο σίγουρος. Θέλει τουλάχιστον να έχουν φρένο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#623966 Ενδεικτικές είναι οι φωτογραφίες γιατί δεν τα φωτογράφησα, τα ηχεία δεν είχαν ροδάκια... : - )

Έμαθα και το dsd format...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#623993 Επαθα και εγώ πολιτισμικό σοκ πριν μια εβδομάδα καλεσμένος όντας σε σπίτι φίλου (που ειχα να δω καιρό)

- Joseph Audio Pulsar (ηχεία)
- 2 pass labs XA25 τελικοί
-

Δεν θυμάμαι μοντέλο προενισχυτή (μόνο οτι ήταν λαμπάτος) και λοιπά συνοδευτικά..... χάθηκα σε πρωτόγνωρα μουσικά ακούσματα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#624094 Μηχανήματα τέτοιας ποιότητας που αναφέρθηκαν-ποσταρίστηκαν πιό πάνω, στοιχίζουν απο πηγή μέχρι ηχεία, πολύ περισσότερα απο 7-8 εως και 10.000€.

Τα παρακάτω, αγγίζουν τα 4.000€
ΥΑΜΑΗΑ, με DSP-1 (απ' τα πρώτα surround systems που κυκλοφόρησαν στον κόσμο) και πικάπ BRYSTON , με προενισχυτή + 1 τελικό stereo + 1 τετρακάναλο (για τα 4 περιφερειακά ηχεία)
Εικόνα
ΤDL studio III
Εικόνα
YAMAHA (περιφερειακά)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624112
babakos έγραψε:Επαθα και εγώ πολιτισμικό σοκ πριν μια εβδομάδα καλεσμένος όντας σε σπίτι φίλου (που ειχα να δω καιρό)

- Joseph Audio Pulsar (ηχεία)
- 2 pass labs XA25 τελικοί
-

Δεν θυμάμαι μοντέλο προενισχυτή (μόνο οτι ήταν λαμπάτος) και λοιπά συνοδευτικά..... χάθηκα σε πρωτόγνωρα μουσικά ακούσματα :thumbsup:
Είχα κι εγώ μια ανάλογη εμπειρία πριν από κάμποσα χρόνια με σύστημα φίλου που επέστρεψε από Αμερική.
Κάτι Meridian, κάτι Mark-Levinson, καλώδια με βάσεις για να μην ακουμπάνε το πάτωμα, ηχεία Sonus Faber Grand Piano και δεν συμμαζεύεται.
Αλλά επίσης έμεινα άφωνος όταν πρωτοάκουσα τα ηλεκτροστατικά Quad ESL63 ενός άλλου φίλου.
Εντυπωσιακό το πόσα πράγματα είναι γραμμένα σε δίσκο βινυλίου ή CD που ένα καλύτερο σύστημα μπορεί να αποκαλύψει και αποδώσει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#624172 Να καταθέσω κι εγώ εναν προβληματισμό.
Μέχρις ώρας παίζω μμουσική απ το Apple TV με το ipad (Κυριως spotify & internet radios).

Θέλω όμως να αξιοποιήσω μια πολύ καλή συλλογή με Flac κλασσικής μουσικής, που σημαίνει οτι θα παίξει NAS και media streamer.

Διαβάζοντας λίγο στα ιντερνετς, βλέπω διθυραμβικά σχόλια για το παρακάτω:

https://www.hifiklubben.nl/streaming/bl ... 9nEALw_wcB

εχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε, σε πάτζετ μαξ 500€?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#624183 Με μηνιαιο εισοδημα 7800 εχεις το θρασος να σκορπας μιζερια και φτωχεια με τις κινεζοκατασκευες σου; :x


Αν θα παρεις θα παρεις κατι σοβαρο:


https://www.ihoekfrasi.gr/Wireless-Networking/atoll-ms100-mini-streamer-black.html?mfp=price%5B500%2C1000%5D

https://www.ihoekfrasi.gr/Audio/Hi-Fi-Components/denon-dra-100sp-premium-silver-2777.html?mfp=price%5B500%2C1000%5D

Χασου απο μπροστα μου σιχαμα. :x
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#624349 We are not worthy :(

Λέμε έχουμε ενισχυτή, τι μου το μοστράρεις το δεύτερο :adminpower:
Για το πρώτο, ανοίγω και βλέπω

Εικόνα

ΣΩΡΗΡΙΟΝ ΕΤΟΣ 2020 κοντρόλ μεγαλύτερο απ το πουλί του Κουλη :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By g8777
#624353 Εικόνα


ΕΛΕΟΣ


Το τηλεκοντρολ βαλτο εκει που σε βολευει.

(πανω στο κλιμα γενικης αμνηστιας απο τον admin, ετσι; :s_dunno )
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#624357
rx8_drifter έγραψε:Να καταθέσω κι εγώ εναν προβληματισμό.
Μέχρις ώρας παίζω μμουσική απ το Apple TV με το ipad (Κυριως spotify & internet radios).

Θέλω όμως να αξιοποιήσω μια πολύ καλή συλλογή με Flac κλασσικής μουσικής, που σημαίνει οτι θα παίξει NAS και media streamer.

Διαβάζοντας λίγο στα ιντερνετς, βλέπω διθυραμβικά σχόλια για το παρακάτω:

https://www.hifiklubben.nl/streaming/bl ... 9nEALw_wcB

εχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε, σε πάτζετ μαξ 500€?


Γιατί θέλεις media streamer?

Το AppleTV μπορεί να κάνει ακριβώς αυτό.

Ένα synology NAS server θα πάρεις. Στο NAS server βάζεις σε ένα φάκελο τη μουσική σου και σε ένα άλλο τις ταινίες σου. Μετά στο AppleTV κατεβάζεις δυο εφαρμογές. Για τη μουσική το FE (File Explorer) και για τις ταινίες σου το Infuse.

Παίζω κανονικά όλα τα flac που έχω αλλά μέσω ενισχυτή και στο ηχοσύστημα (AppleTV --> receiver --> ηχεία).