Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623959 Ποια εβαλε? Της Γαλλιας την προσπεραση?
Μπραβο

Ενταξει εγω χαιρομαι που υπηρξε ο Μυτογκας γιατι ανεβασε ακομα το επιπεδο του Σεννα. Ειχε και τον γαλλο προεδρο εβαλε και το βετο το 93 (εκει με την ρενω τα ειχαν κανει πλακακια) πηρε 2 τιτλους παραπανω. Καλη καρδια.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#624095 Από όταν μπήκες George prix στο forum έχω κράξει τον Alonso ακριβώς 0 φορές.
Το μόνο που είπα ήταν εδώ, το προφανές ότι στην McLaren όχι μόνο δεν βοήθησε αλλά έκανε κακό. Ακόμα και μετά την δεύτερη θητεία του είναι εμφανές το πόσο έχει βοηθήσει την McLaren το πολύ ευχάριστο κλίμα που υπάρχει από τους δύο νεαρούς μετά την φυγή του "τοξικού" Alonso.
Προφανώς επίσης με τις οδηγικές του ικανότητες ανέβασε την McLaren κάποιες θέσεις στην δεύτερη θητεία του, όμως η τοξικότητα του αφαιρεί περισσότερα από όσα προσφέρει η οδηγική του ικανότητα.

Το πολύ επιθετικό στυλ γραφής σου έχει φυσιολογικά δημιουργήσει "εχθρούς" και έχεις καταλήξει να πολεμάς σε μία σταυροφορία που δεν υπάρχει ακόμα και απέναντι σε αυτούς που σου απευθύνονται ελάχιστες (ή και για πρώτη ακόμα) φορές.

Όσον αφορά τις χαρές και τις επιτυχίες, αν και ελάχιστη σημασία έχει, καθώς οποιοσδήποτε μπορεί να είναι χαρούμενος υποστηριζοντας ακόμα και την Minardi ή τον Taki Inoue, η McLaren είναι η δεύτερη πιο επιτυχημένη ομάδα σε αυτό το άθλημα, ο Alonso δεν είναι (ο 2ος οδηγός). Εκεί πάει το κωμικό.
Συνέχισε τώρα την σταυροφορία σου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624104 @ripper αρχικα θα σου πω οτι σε θεωρω απο τους συζητησιμους χρηστες εδω μεσα. Ακομα και οταν διαφωνουμε εισαι ευγενικος και εχεις επιχειρηματα. Θεωρω οτι δε σε εχω προσβαλει μεχρι τωρα και το ελαφρως ειρωνικο προηγουμενο μου μυνημα ειναι γιατι δε μου αρεσε το δικο σου ειρωνικο "Δεν κάθομαι να κράζω κανέναν για το τι υποστηρίζει, έχω βγάλει το δημοτικό".

Παμε στην ταμπακιερα τωρα... Ξερω καλα τι εχει γραψει στο βιβλιο της ιστοριας ο Alonso και τι εχει γραψει η McLaren. Δε συγκρινονται. Απο την αλλη μερια ειναι αυτο που σου ειπα και πριν. Εμενα ο Ισπανος μου εδινε 15 χρονια χαρα. Τερματιζε 4ος και ελεγα "εριξε 1" στον πρωταθλητη Kimi" οποτε ημουν πολυ ευχαριστημενος. 'Η σκεφτομουνα "εκανε 21-0 σερι στον ομοσταβλο", "πηγε να κλεψει τον τιτλο απο τη Red Bull με μισο δευτερολεπτο αργοτερο μονοθεσιο" κτλ κτλ κτλ. Εσενα ποσες χαρες σου εδωσε η McLaren τα τελευταια 15 χρονια?

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ να υποστηριζεις οτι θελεις. Απλα εφοσον ανοιξαμε κουβεντα σου λεω πως το σκεφτομαι. Και κατι ακομα που μικρη σημασια εχει, αλλα ταιριαζει να το πω εδω. Αν μου λεγανε και μενα να επιλεξω μια ομαδα αντι για οδηγο, αυτη θα ηταν η McLaren :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#624149
George_Prix έγραψε:Εξισου κουραστικος μου φαινεσαι κι εσυ, αλλα με σαφως λιγοτερες γνωσεις απο το μεσο ορο οσων προσπαθουν να με τρολλαρουν :s_bye


Θα σε παρακαλέσω να μην με ξαναποκαλέσεις τρολ και ενοχλητικό, όταν δεν προκαλώ από άποψη, ρώτα ίσως κανένα να σου πει, γιατί κανείς δεν θα σου πει κάτι σχετικό... Μπορεί στο τέλος να με υποχρεώσεις να κάνω μέχρι και αναφορά (εκτός από σύσταση), αν και πολύ σπάνια σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Είμαι λίγο θυμωμένος με αυτή την αντιμετώπιση από μέρους σου. Ασχολήθηκα μαζί σου γιατί ανταποκρίνεσαι στα... ημιμαθή, όπως άφησες να εννοηθεί, σχόλιά μου, και μάλλον έκανα λάθος.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#624153 @same_old_story αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα, ολοι εχουμε κανει το ιδιο λαθος :s_sorry

@ripper +1000
Δυστυχως η τοξικοτητα που αναφερεις φαινεται οτι ειναι η πιο προφανης απαντηση στο γιατι ενας τοσο καλος οδηγος και δις πρωταθλητης απο πιτσιρικας, "καταφερε" να παρει μηδεν τιτλους στη συνεχεια. Πολυ πιο προφανης απο ολες τις συνθετες δικαιολογιες και αναλυσεις.

@george_prix
Εγραψες οντως οτι η McLaren σερνοταν στο μεγαλυτερο μερος των τελευταιων δυο δεκαετιων;

Δεν ξερω αν αυτο δειχνει τον τροπο που παρακολουθεις F1, ή το οτι δεν ξερεις ποσα χρονια ειναι δυο δεκαετιες.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#624159
[/Δυστυχως η τοξικοτητα που αναφερεις φαινεται οτι ειναι η πιο προφανης απαντηση στο γιατι ενας τοσο καλος οδηγος και δις πρωταθλητης απο πιτσιρικας, "καταφερε" να παρει μηδεν τιτλους στη συνεχεια. Πολυ πιο προφανης απο ολες τις συνθετες δικαιολογιες και αναλυσεις.


Αν το 2002 πχ σου ελεγαν οτι ο Αλονσο θα οδηγησει απο το 2010 εως το 2017 σε Φερραρι και Μακλαρεν και ποσους τιτλους θα παρει, θα απαντουσες 0?
Οκ..
Άβαταρ μέλους
By ripper
#624161 @George prix όπως είπα και πριν ο καθένας αντλεί ικανοποίηση/ευχαρίστηση από διαφορετικά πράγματα. Πχ εσύ λογικά λες ότι σου έδινε χαρά με το 21-0.
Ο Geo ήταν λυπημένος την ίδια περίοδο γιατί δεν έπαιρνε τίποτα με αυτή την απόδοση.
Πέρα λοιπόν από τις χαρές με τον Hamilton (νίκες, πρωτάθλημα κτλ) χαρά μου έδωσε και πέρυσι με την ολική αντιστροφή του κλίματος και ας ήταν τέταρτη. Τις προηγούμενες χρονιές προφανώς δεν έδινε χαρά αφού και δεν ήταν ανταγωνιστική και ήταν χάλια το κλίμα.
Επίσης πρώτα είμαι φαν της F1 και μετά της McLaren. Σε κάθε αγώνα με ενδιαφέρουν και με χαροποιουν/στεναχωρούν πολλά πράγματα. Κάποιος οδηγός, κάποια άλλη ομάδα, ένας ωραίος αγώνας κτλ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624208
Same_old_story έγραψε:
George_Prix έγραψε:Εξισου κουραστικος μου φαινεσαι κι εσυ, αλλα με σαφως λιγοτερες γνωσεις απο το μεσο ορο οσων προσπαθουν να με τρολλαρουν :s_bye


Θα σε παρακαλέσω να μην με ξαναποκαλέσεις τρολ και ενοχλητικό, όταν δεν προκαλώ από άποψη, ρώτα ίσως κανένα να σου πει, γιατί κανείς δεν θα σου πει κάτι σχετικό... Μπορεί στο τέλος να με υποχρεώσεις να κάνω μέχρι και αναφορά (εκτός από σύσταση), αν και πολύ σπάνια σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Είμαι λίγο θυμωμένος με αυτή την αντιμετώπιση από μέρους σου. Ασχολήθηκα μαζί σου γιατί ανταποκρίνεσαι στα... ημιμαθή, όπως άφησες να εννοηθεί, σχόλιά μου, και μάλλον έκανα λάθος.


Και μενα το "κουραστικος" που ειπες δε μου αρεσε. Γιατι οπως εσυ ειπες την αποψη σου για τον Προστ (θεος) το ιδιο εκανα κι εγω (ημιθεος). Ουτε σε εβρισα, ουτε αρχισα να αναλυω εναν προς εναν τους αγωνες ωστε να σε κουρασω και τελος ουτε καν παρουσιασα τον Προστ σαν κανενα κουλαδι. Το τι σε κουρασε ακριβως δε μπορω να το καταλαβω.

Εγω απο τη μερια μου σου ανταπεδωσα το "κουραστικος" (γιατι ξεκινησες ΠΑΛΙ μια διαμαχη χωρις λογο, απλα γιατι διαφωνουσες με την αποψη μου). Αντι να με παρακαλας να ειμαι καλο παιδι, σε προκαλω να δοκιμασεις να μιλησουμε πολιτισμενα. Και αν δεις οτι χωρις να με προκαλεις ειμαι αγενης/ειρωνικος, δεν υπαρχει λογος να ζητας την αδεια κανενος για το report. Κανε αυτο που νομιζεις οτι ειναι το σωστο :s_smile
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624209
ripper έγραψε:@George prix όπως είπα και πριν ο καθένας αντλεί ικανοποίηση/ευχαρίστηση από διαφορετικά πράγματα. Πχ εσύ λογικά λες ότι σου έδινε χαρά με το 21-0.
Ο Geo ήταν λυπημένος την ίδια περίοδο γιατί δεν έπαιρνε τίποτα με αυτή την απόδοση.

Το ξερω οτι ο Γιωργος το βλεπει διαφορετικα και θελει ακομα παραπανω τα αποτελεσματα (οχι πως εγω δεν τα θελω). Απο τη μερια μου βλεπω F1 και σε καθε γυρο, σε καθε στροφη, σκεφτομαι ποιος απο ολους καταφερε ενα χρονο, που με το ιδιο μονοθεσιο, με τις ιδιες συνθηκες, ειναι ο δυνατον ταχυτερος. ΤΟ ΟΡΙΟ. Αν παρει για παραδειγμα η McLaren ενα ρουκυ και ριχνει πανω απο μισο δευτερολεπτο στο Σαινθ (που ειναι καλο χερακι), θα τον βλεπω τον πιτσιρικα και θα φταχνομαι. Δεν παει να τερματιζει 1ος ή 6ος, το ιδιο ακριβως θα με φτιαχνει καθε φορα.

ripper έγραψε:Πέρα λοιπόν από τις χαρές με τον Hamilton (νίκες, πρωτάθλημα κτλ) χαρά μου έδωσε και πέρυσι με την ολική αντιστροφή του κλίματος και ας ήταν τέταρτη. Τις προηγούμενες χρονιές προφανώς δεν έδινε χαρά αφού και δεν ήταν ανταγωνιστική και ήταν χάλια το κλίμα.

Λιγο Χακκινεν, λιγο Λουης και λιγο Κιμι, ειναι οι μονες αναλαμπες που ειχε η McLaren στη μετα-Σεννα εποχη και παντα χαιρομουνα με αυτες τις αναλαμπες. Προσωπικα η "σχετικη περσινη βελτιωση" δε μου ειναι αρκετη. Ειδικα απο τη McLaren η οποια μου ειναι πολυ συμπαθης, εχω υψηλοτερες βλεψεις.

ripper έγραψε:Επίσης πρώτα είμαι φαν της F1 και μετά της McLaren.

Ομοιως. Αναμεσα σε Σεννα και Αλονσο, σχεδον για 20 χρονια δεν εχασα αγωνα και δεν υποστηριζα κανεναν οδηγο. Ουτε πιο βαρετοι μου φαινονταν οι αγωνες, ουτε ειπα "τι να βλεπω". Παλι παλευα μεσα μου να βρω το γρηγοροτερο της πιστας. Προσπαθουσα απεγνωσμενα να βρω τον επομενο μου οδηγο!

ripper έγραψε:Σε κάθε αγώνα με ενδιαφέρουν και με χαροποιουν/στεναχωρούν πολλά πράγματα. Κάποιος οδηγός, κάποια άλλη ομάδα, ένας ωραίος αγώνας κτλ.

Αυτο ειναι το υγιες. Μεχρι και για το Vettel περσι ετυχε και ειπα οτι με εφτιαξε ΠΟΛΥ οταν θεωρησα οτι οδηγησε τρομερα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624210
sparticle έγραψε:@george_prix
Εγραψες οντως οτι η McLaren σερνοταν στο μεγαλυτερο μερος των τελευταιων δυο δεκαετιων;

Δεν ξερω αν αυτο δειχνει τον τροπο που παρακολουθεις F1, ή το οτι δεν ξερεις ποσα χρονια ειναι δυο δεκαετιες.


Αφηνω εσενα που δειχνεις να εισαι πιο σχετικος με την F1 και επισης δειχνεις να εισαι καλυτερος στα μαθηματικα να μου πεις για να μαθω κι εγω ο αδαης κατι. Αν σε ενδιαφερει η απαντηση μου (που δεν το νομιζω), μπορεις να διαβασεις τι ειπα νωριτερα στο ripper.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#624214 Συγνώμη, έχεις μετρήσει με πως σχεδόν με όλους τους υπόλοιπους τσακώνεσαι; Έχω χάσει πια το μέτρημα με πόσους έχεις έρθει σε αντιπαράθεση. Μήπως να δοκιμάσεις ν'αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις και απαντάς στους συνομιλητές σου; Αν δεν το κάνεις, παίζει να μιλάς στο τέλος μόνον με έναν. Και όχι, δεν εννοώ τον εαυτό μου.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#624226 Κατάλαβα - στου κουφού την πόρτα :s_coffee

Συνέχισε το θεάρεστο (βλ. Σέννα κλπ) έργο σου. Δεν παίρνω την άδεια, αλλά ούτε κάνω ριπορτ γιατί δεν αξίζει απλά :(
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624243
Same_old_story έγραψε:Κατάλαβα - στου κουφού την πόρτα :s_coffee

Συνέχισε το θεάρεστο (βλ. Σέννα κλπ) έργο σου. Δεν παίρνω την άδεια, αλλά ούτε κάνω ριπορτ γιατί δεν αξίζει απλά :(


Εσυ καταλαβες. Εγω δεν καταλαβα ακομα τι σε κουρασε. Οτι πιστευω οτι ο Prost δεν ηταν στο ιδιο επιπεδο με αλλους θεωρω θεους?

Και για να τηρησω το fairplay, ουτε εγω θα κανω report στο δικο σου "στου κουφου την πορτα". Ουτε στο ειρωνικο "θεαρεστο" εργο μου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#624255
Anonymous Founder έγραψε:Συγνώμη, έχεις μετρήσει με πως σχεδόν με όλους τους υπόλοιπους τσακώνεσαι; Έχω χάσει πια το μέτρημα με πόσους έχεις έρθει σε αντιπαράθεση. Μήπως να δοκιμάσεις ν'αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις και απαντάς στους συνομιλητές σου; Αν δεν το κάνεις, παίζει να μιλάς στο τέλος μόνον με έναν. Και όχι, δεν εννοώ τον εαυτό μου.


Δεν ειμαι εδω για να κανω φιλους. Ειμαι για να ανταλλαξω αποψεις.
- Σε οποιον δεν αρεσει η αποψη μου---> ignore να μη διαβαζει τις μπουρδες μου.
- Οποιος νομιζει οτι τον προσβαλω ή οτι δεν τηρω τους κανονισμους του petrolheads---> report κι εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις οτι ειναι το σωστο.

Τον τελευταιο καιρο προσπαθω πραγματικα να μην προκαλω. Ακομα και σε ατομα που συνεχιζουν τις επιθεσεις σε οτι πω, απανταω οσο πιο ευγενικα μπορω. Απλα μερικοι το παρακανουν και απανταω σε παρομοιο υφος.
Άβαταρ μέλους
By Mclaren-Queen
#624283
George_Prix έγραψε:
ripper έγραψε:Επίσης πρώτα είμαι φαν της F1 και μετά της McLaren.

Ομοιως. Αναμεσα σε Σεννα και Αλονσο, σχεδον για 20 χρονια δεν εχασα αγωνα και δεν υποστηριζα κανεναν οδηγο. Ουτε πιο βαρετοι μου φαινονταν οι αγωνες, ουτε ειπα "τι να βλεπω". Παλι παλευα μεσα μου να βρω το γρηγοροτερο της πιστας. Προσπαθουσα απεγνωσμενα να βρω τον επομενο μου οδηγο!


Προβοκατορικη ερωτηση: Τα 20 χρονια που μεσολαβησαν κυκλοφορουσε στις πιστες ενας οδηγος που πληροι ολα τα κριτηρια που κατα καιρους λες οτι σε ικανοποιουν. Περισσοτερο και απο Αλονσο-Μαξ. Η απεγνωσμενη προσπαθεια δεν πολυχρειαζοταν τη συγκεκριμενη εποχη. Για να σε προλαβω το οτι ειναι παπαρας το μαθαμε αρκετα μετα.

Για να απαντησω-τσγκλισω και τον γκεο που ρωταει αν μας ελεγαν το 2002 για ποσες θα παρει ο Αλονσο στο μελλον, ο Σουμι του ειχε δειξει ακριβως το σεναριο. Οταν ο Φλαβιο σου δινει δωρακι 2 κουπες, στρωνεις κωλο με ομαδα για χρονια και τις κανεις 7. Ο Αλονσο πηγε σε καλυτερη Φερραρι συγκριτικα και καταφερε να μη θελουν να τον ξαναδουν ποτε ουτε εκει (και οι υπολοιπες καλες ομαδες ειπαν ασε καλυτερα). Οποτε αν με ρωταγες το 2006 θα σου λεγα 5-6. Αν με ρωταγες το 2008 θα σου λεγα 0 και 2-3 ηθικες.