Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623641
ripper έγραψε:Δεν κάθομαι να κράζω κανέναν για το τι υποστηρίζει, έχω βγάλει το δημοτικό.


Παροτι εχεις βγαλει το δημοτικο, δειχνεις να εχεις ενα θεματακι με τα Ελληνικα σου ή δε διαβαζεις καν αυτα που εγραψα. Αν διαβασεις προσεκτικα το προηγουμενο μηνυμα μου, θα δεις οτι δε σε κραζω για το τι υποστηριζεις (ειπα μαλιστα "δικαιωμα σου"). Σε κραζω (στην ουσια πειραζω) οταν αυτος/αυτη/αυτο που υποστηριζεις ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Τιποτα πρωτοτυπο δηλαδη... Ολοι κραζουμε τους αντιπαλους εδω μεσα!

Οπως θα εκανες φυσικα και εσυ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ αν εβλεπες τον Alonso να σερνεται. Αλλα δε σου εκανε τη χαρη ο Ισπανος. Αντιθετως σε βασανιζε ολα αυτα τα χρονια ριχνοντας μισο-ενα δευτερολεπτο σε κατι Μασσα, Κιμη και λοιπους κοινους θνητους.

Μπορω χαλαρα να απαντησω σε ολα τα επιμερους που ειπες, αλλα διαβαζοντας το ξεκινημα του post σου αποφασισα οτι δεν αξιζει τον κοπο να φθειρω το πληκτρολογιο μου. Δε διαβαζεις καν τα μηνυματα μου και απαντας ασχετα πραγματα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623643 Οσο η Μακλαρεν βοηθησε τον Αλονσο , τοσο βοηθησε και ο Ισπανος την Μακλαρεν.
Και στην τελικη εκεινοι και οι Χονταιοι τον ξαναζητησαν το 2015. Και παλι Τους τιμωρησε γιατι και σασι και μοτερ ηταν for the penis. Τουλαχιστον μετα η Χοντα βελτιωθηκε λιγο αλλα η μακλαρεν ειχε τοσο κακο σασι που ακομα και με Ρενω ΠΑΛΙ σερνοταν. Αλλα και για αυτο εφταιγε ο κακος ισπανος. Αρε 2 Βαντουρν να ειχατε να βλεπατε το εργο.

Το 2019 ναι μπραβο ειχατε ανακαμψη 4η ομαδα 1,5 off the pace. Ειναι μια βελτιωση.
Να πω την αληθεια θα μου καλαρεσε μια συνεργασια Αλονσο-Μακλαρεν Μερκ να κλεισουν καποιοι παλιοι λογαριασμοι.
Δε θα γινει.
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#623674
George_Prix έγραψε:
ripper έγραψε:Από την άλλη ήταν στην McLaren και το 2007. Απίστευτο;


Ναι ηταν απιστευτο το 2007. Αν εψαχνε γαμπρο για την κορη του ο Ρον, επρεπε να επιλεξει αλλον. Αν εψαχνε για καλο οδηγο, πηρε εναν καλο οδηγο. Και πανω απο ολα... Αν ηθελε να μην τον πιασουν, ΑΣ ΜΗΝ ΕΚΛΕΒΕ.

Αφου εκλεψε, τιμωρηθηκε. Δικαια πραγματα. Οποτε περαστικα και στο Ρον, περαστικα και στους πικραμενους οπαδους της McLaren.

Εγω αυτο για το οποιο επελεξα τον Alonso (τα χερια του) ισχυε και ακομα δειχνει να ισχυει. Εσυ δεν ξερω με ποια κριτηρια επελεξες τη McLaren, αλλα αν το κριτηριο σου ηταν η ταχυτητα, απετυχες. Αλλα εχω την αισθηση οτι την πατησες σαν καμποσους οπαδους του Senna. Κολλησες με τη McLaren και δεν καταλαβες οτι το ζουμι ειναι στον οδηγο που αν ειναι καλος μπορει να σε φτιαχνει ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ, ακομα και αν τερματιζει εκτος 10αδας. Τωρα περιμενε να ευθυγραμιστει ο Ερμης με τον Αρη, να εχει καλο μονοθεσιο και καλο οδηγο την ιδια περιοδο η ομαδα σου, μπας και χαρεις με μια αποφαση που πηρες πριν 30 χρονια :s_tongue



Κάτι μου λέει ότι ο Ρον μετάνιωσε φρικτά που πήρε αυτόν τον πολύ καλό οδηγό εκείνη την χρονιά. Υπάρχει ένα όριο, το οποίο ο Ισπανός το ξεπέρασε εκείνη την χρονιά, όπου όχι μόνο το εγώ κάνει κακό στην επίτευξη των στόχων της ομάδας (το σπορ είναι ομαδικό) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, έκανε τον πρωταθλητή Alonso να φαίνεται αξιολύπητος δίπλα στον ταχύτερο και rookie teammate του.
Για χέρια υπάρχουν και άλλα σπορτς όπως η σφαιροβολία. Μεγάλη η συνεισφορά του Senna στο σπορ, όπως σημαντική ήταν και του Ισπανού, όμως όταν μιλάμε για την F1, μετά από 1000+ GP, η McLaren είναι ένας από τους πυλώνες της. Με το να μειώνεις την σπουδαιότητα μιας τέτοιας ομάδας, δεν αποδεικνύεις την συνεισφορά κανενός οδηγού, πολύ απλά γιατί αφαιρείς το τι είναι η F1.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623677
TheBull έγραψε:
George_Prix έγραψε:
ripper έγραψε:Από την άλλη ήταν στην McLaren και το 2007. Απίστευτο;


Ναι ηταν απιστευτο το 2007. Αν εψαχνε γαμπρο για την κορη του ο Ρον, επρεπε να επιλεξει αλλον. Αν εψαχνε για καλο οδηγο, πηρε εναν καλο οδηγο. Και πανω απο ολα... Αν ηθελε να μην τον πιασουν, ΑΣ ΜΗΝ ΕΚΛΕΒΕ.

Αφου εκλεψε, τιμωρηθηκε. Δικαια πραγματα. Οποτε περαστικα και στο Ρον, περαστικα και στους πικραμενους οπαδους της McLaren.

Εγω αυτο για το οποιο επελεξα τον Alonso (τα χερια του) ισχυε και ακομα δειχνει να ισχυει. Εσυ δεν ξερω με ποια κριτηρια επελεξες τη McLaren, αλλα αν το κριτηριο σου ηταν η ταχυτητα, απετυχες. Αλλα εχω την αισθηση οτι την πατησες σαν καμποσους οπαδους του Senna. Κολλησες με τη McLaren και δεν καταλαβες οτι το ζουμι ειναι στον οδηγο που αν ειναι καλος μπορει να σε φτιαχνει ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ, ακομα και αν τερματιζει εκτος 10αδας. Τωρα περιμενε να ευθυγραμιστει ο Ερμης με τον Αρη, να εχει καλο μονοθεσιο και καλο οδηγο την ιδια περιοδο η ομαδα σου, μπας και χαρεις με μια αποφαση που πηρες πριν 30 χρονια :s_tongue



Κάτι μου λέει ότι ο Ρον μετάνιωσε φρικτά που πήρε αυτόν τον πολύ καλό οδηγό εκείνη την χρονιά. Υπάρχει ένα όριο, το οποίο ο Ισπανός το ξεπέρασε εκείνη την χρονιά, όπου όχι μόνο το εγώ κάνει κακό στην επίτευξη των στόχων της ομάδας (το σπορ είναι ομαδικό) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, έκανε τον πρωταθλητή Alonso να φαίνεται αξιολύπητος δίπλα στον ταχύτερο και rookie teammate του.
Για χέρια υπάρχουν και άλλα σπορτς όπως η σφαιροβολία. Μεγάλη η συνεισφορά του Senna στο σπορ, όπως σημαντική ήταν και του Ισπανού, όμως όταν μιλάμε για την F1, μετά από 1000+ GP, η McLaren είναι ένας από τους πυλώνες της. Με το να μειώνεις την σπουδαιότητα μιας τέτοιας ομάδας, δεν αποδεικνύεις την συνεισφορά κανενός οδηγού, πολύ απλά γιατί αφαιρείς το τι είναι η F1.


Οσον αφορα τη συνεισφορα στο σπορ, δεν το συζηταμε. Ο Alonso και ο καθε Alonso θα ξεχαστουν ευκολοτερα απο οτι μια ομαδα που ειναι στο χωρο τοσες δεκαετιες. Κανενας δεν ξεχναει το monocoque και τοσα αλλα που εφερε στην F1 η McLaren. Χωρις McLaren, χωρις Ferrari, χωρις Williams (απο αυτες που εχουν απομεινει) η F1 θα ηταν πολυ χειροτερη και κατ' επεκταση τα αυτοκινητακια ολων μας :s_yes

Αλλα οταν μιλαμε για επιδοσεις... Οταν καποιος Μακλαρενικος μου λεει οτι σαν οπαδος του Αλονσο ειναι αστειο να μιλαω για επιδοσεις (γιατι δεν εχει τοσες επιτυχιες οσες ο Vettel για παραδειγμα)... Τοτε ναι. Οφειλω να αναφερω οτι σε επιδοσεις ο Ισπανος ΠΕΤΟΥΣΕ σε ολη του την καριερα, ενω η McLaren ΣΕΡΝΟΤΑΝΕ στο μεγαλυτερο μερος των τελευταιων 2 δεκαετιων :rtfm:

Οποτε αν καποιος χαιρεται με περασμενα μεγαλεια (και να κλαιει διηγωντας τα), τοτε McLaren all the way!

Αλλα για μενα που θελω να χαιρομαι σε καθε αγωνα, ενα ΚΑΛΟ οδηγακι που θα ξεχαστει μετα απο λιγα χρονια ειναι η καλυτερη συνταγη. Ζητημα να με ξενερωνε ο Alonso σε 2-3 αγωνες καθε χρονια. Καπως ετσι με παει και ο Verstappen μεχρι τωρα.

Αλλα ειπαμε... Γουστα ειναι αυτα!
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#623684 Δεν φανταζόμουν ότι η συζήτηση εδώ φτάνει μέχρι την θεωρητική ψυχολογία. :lol:

Ούτε εγώ, ούτε εσύ θα κάνουμε κάποιον να αλλάξει από που επιλέγει(;) να αντλεί ικανοποίηση. Αν ενδιαφερόμαστε τόσο για την ευδαιμονία του, απλά δε "τον κράζουμε''. :s_wink

Τα περί επιδόσεων δεν μπορώ να αντιληφθώ που πηγαίνουν... Συγκρίνουμε ποιος είναι πιο γρήγορος δηλαδή, ο οδηγός ή η ομάδα; Ο οδηγός δεν είναι μέλος της ομάδας; Οκ, ο Αλόνσο έχει αποδείξει ότι μπορεί να μην είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι πιο έξυπνοι οδηγοί, είναι λιγότερο ταλαντούχοι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623687
TheBull έγραψε:Ούτε εγώ, ούτε εσύ θα κάνουμε κάποιον να αλλάξει από που επιλέγει(;) να αντλεί ικανοποίηση. Αν ενδιαφερόμαστε τόσο για την ευδαιμονία του, απλά δε "τον κράζουμε''. :s_wink

Ο καθενας ας υποστηριζει οποιον θελει. Ομαδα ή οδηγο. Το ιδιο μου κανει.

Και δεν ενδιαφερομαι για την ευδαιμονια κανενος. Εδω μεσα το χομπι του 80% των χρηστων ειναι να κραζουν τον Alonso και το Verstappen. Εμενα το χομπι μου ειναι να κραζω τους αγαπημενους (οδηγους/ομαδες) οσων κραζουν τον Alonso. Τα ειπαμε και πριν φιλε... Οτι "φτιαχνει" τον καθενα μας ειναι σεβαστο! Απλα ξερεις ποια ειναι η πλακα? Μπορει να γραφτουν 5-10-20 posts που να κραζουν τον Alonso και οταν απαντησω εγω, ειμαι ο κολλημενος. Οι ιδιοι και οι ιδιοι που τον κραζουν με καθε ευκαιρια, δεν ειναι φυσικα κολλημενοι. :lol:

TheBull έγραψε:Τα περί επιδόσεων δεν μπορώ να αντιληφθώ που πηγαίνουν... Συγκρίνουμε ποιος είναι πιο γρήγορος δηλαδή, ο οδηγός ή η ομάδα; Ο οδηγός δεν είναι μέλος της ομάδας; Οκ, ο Αλόνσο έχει αποδείξει ότι μπορεί να μην είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι πιο έξυπνοι οδηγοί, είναι λιγότερο ταλαντούχοι.

Και ο Ροναλντο εχει αλλους 20 στην ιδια ομαδα. Τι σημαινει αυτο? Οτι ειναι ολοι ισοι γιατι κερδισαν ολοι μαζι σαν ομαδα? Μπορουμε καλλιστα να πουμε "ο ταδε επαιξε τρομερη μπαλα και ο δεινα ηταν ο χειροτερος της ομαδας". Ομοιως μπορουμε να πουμε "ο Alonso οδηγησε τρομερα τα 4 τελευταια χρονια ενω η McLaren εφτιαξε ενα κακο μονοθεσιο και τις 4 χρονιες".

Αν μου ζητας να βαλω σε μια ζυγαρια τις επιδοσεις μιας ομαδας και ενος οδηγου, εχεις δικιο, δεν υπαρχει τετοια ζυγαρια. Αλλα σε αυτη την περιπτωση μια σχετικη γνωση του αθληματος και η κοινη λογικη, ειναι αρκετη για να συμφωνησουν οσοι τα διαθετουν. Η συγκριση δεν ειναι αμεση αναμεσα σε Alonso/McLaren φυσικα. Τον Alonso τον κρινουμε με βαση τους αλλους οδηγους και τη McLaren με βαση τα αλλα μονουθεσια. Απλα/παλια/γνωστα πραγματακια...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#623886
George_Prix έγραψε:... Ολοι κραζουμε τους αντιπαλους εδω μεσα!

Οπως θα εκανες φυσικα και εσυ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ αν εβλεπες τον Alonso να σερνεται. Αλλα δε σου εκανε τη χαρη ο Ισπανος. Αντιθετως σε βασανιζε ολα αυτα τα χρονια ριχνοντας μισο-ενα δευτερολεπτο σε κατι Μασσα, Κιμη και λοιπους κοινους θνητους.



Βασικά σκοτίστηκε ο Ripper τι έκανε ο Ισπανός (σου) ΕΚΤΟΣ McLaren :s_crazy

Αλλά όσο βρισκόταν στους κόλπους της Ιστορικής Ομάδας, τότε ναι του χαλούσε τη διάθεση με τα κατά καιρούς καμώματά του :thumbsdown:


(...όπως κι εμένα που παραδοσιακά προτιμώ τη Ferrari, μετά την παλιά Lotus JPS :inlove: του Colin Chapman βέβαια)
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#623892 Και θεωρώ πως πρέπει ν' αλλάξει άμεσα ο τίτλος του τόπικ και να έχει πχ τίτλο:

McLaren - Το Μονοθέσιο των Θεών (Senna, Prost κλπ) :superman:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623918
Same_old_story έγραψε:Και θεωρώ πως πρέπει ν' αλλάξει άμεσα ο τίτλος του τόπικ και να έχει πχ τίτλο:
McLaren - Το Μονοθέσιο των Θεών (Senna, Prost κλπ) :superman:


Οταν λες θεους, καλα ειναι να μη βαζεις και ημιθεους στο κολπο. Γιατι ο CEO του κοσμου (θεος) τρελαινεται με τους ιμιτασιον σαν τον Prost :rtfm:

Same_old_story έγραψε:Βασικά σκοτίστηκε ο Ripper τι έκανε ο Ισπανός (σου) ΕΚΤΟΣ McLaren :s_crazy


Ναι ξερω... Ολοι σκοτιστηκατε για τον Alonso... Ολοι τον εχετε γραμμενο τον Alonso... Αλλα σε καθε τι που θα γραφτει για τον Ισπανο (ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΗΣΗ) εισαστε ετοιμοι να ξεκινησετε τις αστειοτητες. Και μετα εγω ο κολλημενος απανταω σε τοσο υγιεις χρηστες σαν εσας (τους ξεκολλημενους) :lol:

Ειπαμε φιλε... Εσεις θα λετε τα δικα σας και εγω τα δικα μου. Και οσοι δεν ειναι κολλημενοι σαν εμενα ή δεν ειναι κολλημενοι σαν εσας, θα κρινουν ποιος απο εμας τα λεει καλυτερα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#623939 Ο Prost δεν ήταν όσο γρήγορος και θεαματικός ήταν ο Senna αλλά τουλάχιστον δεν πήγε να τον σκοτώσει δύο φορές ύπουλα :rtfm: :x
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#623940 Αυτό και τέλος από μένα γιατί είσαι κουραστικότατος :s_bye
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623948
Same_old_story έγραψε:Ο Prost δεν ήταν όσο γρήγορος και θεαματικός ήταν ο Senna αλλά τουλάχιστον δεν πήγε να τον σκοτώσει δύο φορές ύπουλα :rtfm: :x

Ο Prost ηταν ενας πολυ καλος και ολοκληρωμενος οδηγος. Οχι αργος φυσικα αλλα οχι και πυραυλος. Εφοσον η ταχυτητα ειναι το #1 προσον στην F1 δε μπορεις να τον πεις και θεο...

Και δεν ξερω αν ζουσες τοτε ή αν τα εχεις διαβασει καπου, αλλα ο ιμιτασιον θεος Προστ ξεκινησε την αλητεια με τα τρακαρισματα. Ο κανονικος θεος Σεννα απλα απαντησε με τρακαρισμα για να μη θεωρηθει αδυναμος και χασει το ποιμνιο του :rtfm: :x

Same_old_story έγραψε:Αυτό και τέλος από μένα γιατί είσαι κουραστικότατος :s_bye

Εξισου κουραστικος μου φαινεσαι κι εσυ, αλλα με σαφως λιγοτερες γνωσεις απο το μεσο ορο οσων προσπαθουν να με τρολλαρουν :s_bye
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#623954
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#623956 Ωραια προσπεραση. Φανταζομαι μπορουμε να βρουμε προσπερασεις που εχουν φαει ολοι οι θεοι στην καριερα τους. Αλλα και παλι οι θεοι παραμενουν θεοι στα ματια του κοσμου και αυτοι που καταφεραν εκεινη την προσπεραση απλα εχουν να λενε στα παιδια τους "μια φορα περασα τον ταδε θεο".

Και να τονισω παλι οτι θεωρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ οδηγο τον Prost. Καμια σχεση με κατι Φεττελακους που κραζω επειδη θεωρω οτι πηραν απο τη ζωη πολυ περισσοτερα απο οσα αξιζαν.