Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623558 Πραγματικά εξαιρετικά και άγνωστα. Και εντάξει, σε λευκό μπορείς να περιμένεις ψηλή ποιότητα, Ελβετοι ειναι αυτοί. Στο κόκκινο όμως :lipsealed:

Δυστυχώς οι τιμές τους τα βάζουν να παίζουν με κορυφαία γαλλικά, αλλά ακόμα και για την διαφορετικότητα αξίζει να δοκιμάσει κανεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623618 Πήρα κάτι νέο, δεν το έχω δοκιμάσει / καν ακούσει. Ποικιλία Zinfandel...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#623623
KiloMeater έγραψε:Πήρα κάτι νέο, δεν το έχω δοκιμάσει / καν ακούσει. Ποικιλία Zinfandel...

Εικόνα
Καλησπερες KiloMeater

Πολυ ομορφη ποικιλία από την Καλιφόρνια, είναι σαν να πινεις Primitivo,αφου έχουν το ίδιο DNA,υψηλή περιεκτικότητά σε αλκοόλ συνήθως 14 με 17 βαθμούς αλκοόλη,μαυρο πιπέρι, γλυκάνισο, γαρύφαλλο και κόκκινα φρούτα. Πολυ ωραιο κρασάκι. Ομορφη επιλογή.
Η καταγωγή τους από την ομορφη Κροατία όπου νομίζω προέρχονται απο ενα αλλο είδος σταφυλιού σαν "γονέας" το οποιο ονομα του προς στιγμήν μου διαφεύγει.

Καλή δοκιμή να εχεις

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#623703 kilo μπαινει στη θηκη για το παγουρινο του ποδηλατου; Νομιζω θα ειναι επικη σκηνη οπως την φανταζομαι προτου βαλεις το ποδηλατο στο τρενο να εχεις και ενα ακριβο ποτηρι μαζι σου και να σερβιριστης , οι ξενερωτοι αυστριακοι θα παθουν πλακα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623719
otso έγραψε:kilo μπαινει στη θηκη για το παγουρινο του ποδηλατου; Νομιζω θα ειναι επικη σκηνη οπως την φανταζομαι προτου βαλεις το ποδηλατο στο τρενο να εχεις και ενα ακριβο ποτηρι μαζι σου και να σερβιριστης , οι ξενερωτοι αυστριακοι θα παθουν πλακα.

Καλή φάση, το κολωνατο ποτήρι θα με δυσκολέψει λίγο αλλά με καλή θέληση όλα γίνονται.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623728
Tetix έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Πήρα κάτι νέο, δεν το έχω δοκιμάσει / καν ακούσει. Ποικιλία Zinfandel...

Εικόνα
Καλησπερες KiloMeater

Πολυ ομορφη ποικιλία από την Καλιφόρνια, είναι σαν να πινεις Primitivo,αφου έχουν το ίδιο DNA,υψηλή περιεκτικότητά σε αλκοόλ συνήθως 14 με 17 βαθμούς αλκοόλη,μαυρο πιπέρι, γλυκάνισο, γαρύφαλλο και κόκκινα φρούτα. Πολυ ωραιο κρασάκι. Ομορφη επιλογή.
Η καταγωγή τους από την ομορφη Κροατία όπου νομίζω προέρχονται απο ενα αλλο είδος σταφυλιού σαν "γονέας" το οποιο ονομα του προς στιγμήν μου διαφεύγει.

Καλή δοκιμή να εχεις

< >


Mάθαμε και κάτι, εγώ νόμιζα ότι ήταν καλιφορνικέζικο :lol:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zinfandel

Zinfandel (also known as Primitivo) is a variety of black-skinned wine grape. The variety is grown in over 10 percent of California vineyards.[1] DNA analysis has revealed that it is genetically equivalent to the Croatian grapes Crljenak Kaštelanski and Tribidrag, as well as to the Primitivo variety traditionally grown in Apulia (the "heel" of Italy), where it was introduced in the 18th century.[2] The grape found its way to the United States in the mid-19th century, where it became known by variations of a name applied to a different grape, likely "Zierfandler" from Austria.


είχα πιει πολύ ωραία Zindfandel στη Sonoma valley, μου αρέσει πολύ ως κρασί και βρίσκω κι εδώ κάποιες φορές. Εεπ, εκεί έχει κι ο Copolla οινοποιείο (εννοείται με Zinfandel )με ΠΟΛΥ καλό εστιατόριο

https://www.francisfordcoppolawinery.co ... /zinfandel
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623733 ενδιαφεροον
το ειδε η γυναικα μου ψες και μου λεει αυστριακο ειναι ;
το Zinfandel ειναι λεξη που ανετα την περνας για τοπικη, Zierfandler βεβαια κανει μπαμ :-)

(διαβαζεται Τσιερφαντλεε)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623749 Στην αμερική το λένε ζινφαντελ :lol:

Λοιπόν, έκανα ένα ντου και τσίμπησα τα ακόλουθα,
Οινοποιία Γαβαλά, Σαντορίνη Γηγενείς Ζύμες 2016
Acroterra, Σαντορίνη 2016
Οινοποιείο Αρτέμης Καραμολέγκος, Πυρίτης 2017
VASSALTIS ΒΑΡΕΛΙ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ ΒΑΛΑΜΠΟΥΣ 2016 ΛΕΥΚΟ
ACROTERRA SANTORINI 2015 ΛΕΥΚΟ

απ την κάβα Αμπατζης(εχει καλές τιμές) ο οποίος χρεώνει 5 ευρώ έξοδα αποστολής την πρώτη φιάλη και 1€ κάθε επόμενη και από το https://www.plus4u.gr/ (αυτό στέλνει τσαμπα σε όλη την ελλάδα απ ό,τι φαίνεται)
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#623862
rx8_drifter έγραψε:Στην αμερική το λένε ζινφαντελ

Λοιπόν, έκανα ένα ντου και τσίμπησα τα ακόλουθα,
Οινοποιία Γαβαλά, Σαντορίνη Γηγενείς Ζύμες 2016
Acroterra, Σαντορίνη 2016
Οινοποιείο Αρτέμης Καραμολέγκος, Πυρίτης 2017
VASSALTIS ΒΑΡΕΛΙ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ ΒΑΛΑΜΠΟΥΣ 2016 ΛΕΥΚΟ
ACROTERRA SANTORINI 2015 ΛΕΥΚΟ

απ την κάβα Αμπατζης(εχει καλές τιμές) ο οποίος χρεώνει 5 ευρώ έξοδα αποστολής την πρώτη φιάλη και 1€ κάθε επόμενη και από το https://www.plus4u.gr/ (αυτό στέλνει τσαμπα σε όλη την ελλάδα απ ό,τι φαίνεται)
Αγαπητε rx8_drifter

Για τη σοδειά του 2019 στο Haut Medoc δυστυχως δεν κατάφερα να σου βρω αρκετά κρασιά,από προηγούμενες ομως χρονιές εχω αρκετα καλά κρασιά, ήλπιζα να έβρισκα αλλα μάλλον είναι αρκετά φρέσκα και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.

Τώρα όσον αφορά τα κρασιά τα οποια αγόρασες πολυ καλές επιλογές με διαφορά το Οινοποιείο του Βασάλτη ο οποιος βγάζει πολυ τίμια κρασιά,επέτρεψε μου να συμπληρώσω και μια άλλη αγορά αν θες να κάνεις που αξίζει παρα πολυ.

Estate Argyros, Cuvee Monsignori,
Assyrtiko 2017
Δεν είναι Cuvee παρόλο που αναγράφεται
Χατζηδάκης Assyrtiko de Mylos Vieilles Vignes 2015.
Ένα πραγματικό Ασσυρτικο όπου όμοιο του δεν υπάρχει, αν και είναι ακριβό.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#623894 Μιας και πιάσατε τα Zinfandel προχτες άνοιξα αυτό. Αρκετα ενδιαφερον και πινεται ευχάριστα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623895 Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά κάτω που κατέβηκα στο lunch break βρήκα και τα ιταλικά αδερφάκια που λέγατε... Αν βγούνε καλά θα γνωριστούμε :-)Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#623907 Κilo σε βλεπω να τριγυρνας στη δουλεια σαν τον Ορεστη Μακρη ,γι αυτο με ρεγουλο .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623909
otso έγραψε:Κilo σε βλεπω να τριγυρνας στη δουλεια σαν τον Ορεστη Μακρη ,γι αυτο με ρεγουλο .
Μια διασκέδαση έχουμε και εμείς εδώ πάνω στα σκοτάδια...
Άβαταρ μέλους
By otso
#623910 κατεβα βολτα στην ιταλια το σαβατοκυριακο να ξεσκασης.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#623991
Tetix έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Στην αμερική το λένε ζινφαντελ

Λοιπόν, έκανα ένα ντου και τσίμπησα τα ακόλουθα,
Οινοποιία Γαβαλά, Σαντορίνη Γηγενείς Ζύμες 2016
Acroterra, Σαντορίνη 2016
Οινοποιείο Αρτέμης Καραμολέγκος, Πυρίτης 2017
VASSALTIS ΒΑΡΕΛΙ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ ΒΑΛΑΜΠΟΥΣ 2016 ΛΕΥΚΟ
ACROTERRA SANTORINI 2015 ΛΕΥΚΟ

απ την κάβα Αμπατζης(εχει καλές τιμές) ο οποίος χρεώνει 5 ευρώ έξοδα αποστολής την πρώτη φιάλη και 1€ κάθε επόμενη και από το https://www.plus4u.gr/ (αυτό στέλνει τσαμπα σε όλη την ελλάδα απ ό,τι φαίνεται)
Αγαπητε rx8_drifter

Για τη σοδειά του 2019 στο Haut Medoc δυστυχως δεν κατάφερα να σου βρω αρκετά κρασιά,από προηγούμενες ομως χρονιές εχω αρκετα καλά κρασιά, ήλπιζα να έβρισκα αλλα μάλλον είναι αρκετά φρέσκα και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.

Τώρα όσον αφορά τα κρασιά τα οποια αγόρασες πολυ καλές επιλογές με διαφορά το Οινοποιείο του Βασάλτη ο οποιος βγάζει πολυ τίμια κρασιά,επέτρεψε μου να συμπληρώσω και μια άλλη αγορά αν θες να κάνεις που αξίζει παρα πολυ.

Estate Argyros, Cuvee Monsignori,
Assyrtiko 2017
Δεν είναι Cuvee παρόλο που αναγράφεται
Χατζηδάκης Assyrtiko de Mylos Vieilles Vignes 2015.
Ένα πραγματικό Ασσυρτικο όπου όμοιο του δεν υπάρχει, αν και είναι ακριβό.

< >



τα έψαξα αλλά δυστυχώς και τα 2 εξαντλημένα...

https://cava-abatzis.com/%CF%80%CF%81%C ... ylos-2016/

Μου είπαν οτι περιμένουν του 2019, λες να αξίζει?