Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#623003
sknipper έγραψε:Από αγγλική τράπεζα πληρώνω τα κοινόχρηστα στο λογαριασμό της διαχειρίστριας στην Εθνική στην Ελλάδα και την χρεώνει 3 ευρώ.
Μου λέει όμως ότι κάποια άλλη κυρία επίσης από Αγγλία της πληρώνει στον ίδιο λογαριασμό και δεν την χρεώνει 3 ευρώ. Γιατί; Μου λέει ότι δείχνει διαφορετικό κωδικό δίπλα στην κατάθεση, 064 σε αυτήν που δεν κρατάει τίποτα και κάτι άλλο σε μένα που χρεώνει 3 ευρώ. Πληρώνει όλα τα έξοδα από την Αγγλία (και πως) ή κάτι άλλο;
Μπορώ να κάνω κάτι για να μην πληρώνω τα κερατιάτικα; Αν πληρώνω από Εθνική σε Εθνική πάλι χρεώνει; Κάτι άλλο;


Προμηθεια εισερχομενου εμβασματος απο εξωτερικο ποσο ειναι στην Εθνικη? 3ε? Γιατι στην Πειραιως ειναι 1ε.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#623006 Προφανως επιλεγει να αναλαβει τα εξοδα του εμβασματος ο αποστολεας!
Οταν κανεις το εμβασμα σε ρωταει πως θα επιμεριστους τα εξοδα (shared η ours).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#623007
Geo f1 έγραψε:Μηπως εσυ τα στελνεις SHA και εκεινη OUR?


Eκεινος στελνει εκεινο σε εκεινη.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#623011
GTS έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μηπως εσυ τα στελνεις SHA και εκεινη OUR?


Eκεινος στελνει εκεινο σε εκεινη.... :lol:


Εσυ = σκνιπερ
εκεινη =
Μου λέει όμως ότι κάποια άλλη κυρία επίσης από Αγγλία της πληρώνει στον ίδιο λογαριασμό
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#623018
melos86 έγραψε:Προφανως επιλεγει να αναλαβει τα εξοδα του εμβασματος ο αποστολεας!
Οταν κανεις το εμβασμα σε ρωταει πως θα επιμεριστους τα εξοδα (shared η ours).
Όχι, ανοίγω την εφαρμογή και απλά BIC και ΙΒΑΝ βάζω και γράφω και το όνομά μου να ξέρει από ποιον έρχονται. Δε μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω.
Ο κωδικός 064 που βλέπει η διαχειρίστρια είναι λέει κάτι συμψηφισμός. Υποθέτω ότι τα έχει πληρώσει η αποστολέας.

Εφόσον είναι τιμολόγιο της Εθνικής όπως και να τα στείλω η Εθνική θα πληρωθεί. Αν τα στείλω από Εθνική σε Εθνική πάλι πληρώνω;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#623021 όχι, από εθνική σε εθνική και γενικά κινήσεις εντός της ίδιας τράπεζας στην Ελλάδα είναι δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#623235 Διόλου απίθανο. :lol:
Αν μετατραπεί το σύστημα σε πλήρως πλαστικό χρήμα δε θα απορήσω αν σε κάθε συναλλαγή ακόμα και για έναν καφέ να σου κρατάει προμήθεια. Κάπως πρέπει να βγουν τα κουκιά...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#623553 Κι εγω την εχω αυτη την απορια. Τοσα χρονια που γινονταν ολα μεσω γκισε, δεν υπηρχε καμια προμηθεια σχεδον. Ξαφνικα μπαινουν προμηθειες παντου με τη δικαιολογια να βγουν τα εξοδα των ηλεκτρονικων συναλλαγων, οι οποιες ομως υποτιθεται οτι αντικαθιστουν τους γκισεδες για οικονομια. Αρα κανονικα θα επρεπε να μας δινουν προμηθεια για τις ηλεκτρονικες συναλλαγες, αφου τους γλυτωνουμε λεφτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#623570
Geo f1 έγραψε:Μηπως εσυ τα στελνεις SHA και εκεινη OUR?


Geo, μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις πού υπάρχει ακόμα SHA/OUR και σε ποιες περιπτώσεις το SHA έχει καταργηθεί;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#623577
Chris έγραψε:Κι εγω την εχω αυτη την απορια. Τοσα χρονια που γινονταν ολα μεσω γκισε, δεν υπηρχε καμια προμηθεια σχεδον. Ξαφνικα μπαινουν προμηθειες παντου με τη δικαιολογια να βγουν τα εξοδα των ηλεκτρονικων συναλλαγων, οι οποιες ομως υποτιθεται οτι αντικαθιστουν τους γκισεδες για οικονομια. Αρα κανονικα θα επρεπε να μας δινουν προμηθεια για τις ηλεκτρονικες συναλλαγες, αφου τους γλυτωνουμε λεφτα :lol:


Οι προμηθειες μπαινουν γιατι με την πολιτικη των χαμηλων/αρνητικων επιτοκιων οι τραπεζες εχουν πολυ χαμηλα εσοδα οποτε για να καλυψουν μερος των εξοδων για τα κτηρια, λογισμικο, διαφημιση και μισθοδοσια ενα μερος βαζουν προμηθειες σε συνδυασμο με το να πανε οτι μπορουνε στο ιντερνετ που χρειαζεται λιγοτερο προσωπικο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#623606
GTS έγραψε:
Chris έγραψε:Κι εγω την εχω αυτη την απορια. Τοσα χρονια που γινονταν ολα μεσω γκισε, δεν υπηρχε καμια προμηθεια σχεδον. Ξαφνικα μπαινουν προμηθειες παντου με τη δικαιολογια να βγουν τα εξοδα των ηλεκτρονικων συναλλαγων, οι οποιες ομως υποτιθεται οτι αντικαθιστουν τους γκισεδες για οικονομια. Αρα κανονικα θα επρεπε να μας δινουν προμηθεια για τις ηλεκτρονικες συναλλαγες, αφου τους γλυτωνουμε λεφτα :lol:


Οι προμηθειες μπαινουν γιατι με την πολιτικη των χαμηλων/αρνητικων επιτοκιων οι τραπεζες εχουν πολυ χαμηλα εσοδα οποτε για να καλυψουν μερος των εξοδων για τα κτηρια, λογισμικο, διαφημιση και μισθοδοσια ενα μερος βαζουν προμηθειες σε συνδυασμο με το να πανε οτι μπορουνε στο ιντερνετ που χρειαζεται λιγοτερο προσωπικο.

Μαλιστα. Δηλαδη μας χαρατσωνουν για να κερδισουν περισσοτερα η να πληρωσουν την μετατροπη τους σε ηλεκτρονικα μαγαζια απολυοντας κοσμο ταυτοχρονα.
Χωρις μαλιστα να εχουμε αλλη επιλογη αφου οι ηλεκτρονικες αγορες ειναι υποχρεωτικες για χτισιμο αφορολογητου, κλπ.



Να δεις πως το λενε αυτο στα μερη μου............. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#623627
GTS έγραψε:
Chris έγραψε:Κι εγω την εχω αυτη την απορια. Τοσα χρονια που γινονταν ολα μεσω γκισε, δεν υπηρχε καμια προμηθεια σχεδον. Ξαφνικα μπαινουν προμηθειες παντου με τη δικαιολογια να βγουν τα εξοδα των ηλεκτρονικων συναλλαγων, οι οποιες ομως υποτιθεται οτι αντικαθιστουν τους γκισεδες για οικονομια. Αρα κανονικα θα επρεπε να μας δινουν προμηθεια για τις ηλεκτρονικες συναλλαγες, αφου τους γλυτωνουμε λεφτα :lol:


Οι προμηθειες μπαινουν γιατι με την πολιτικη των χαμηλων/αρνητικων επιτοκιων οι τραπεζες εχουν πολυ χαμηλα εσοδα οποτε για να καλυψουν μερος των εξοδων για τα κτηρια, λογισμικο, διαφημιση και μισθοδοσια ενα μερος βαζουν προμηθειες σε συνδυασμο με το να πανε οτι μπορουνε στο ιντερνετ που χρειαζεται λιγοτερο προσωπικο.

δλδ αν καποτε ανεβουν τα επιτοκια,θα ακυρωθουν ολες αυτες οι χρεωσεις?