Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622931
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο απέφυγε με κάθε τρόπο πόστο HR.


Όπως ο διάολος το λιβάνι, πίστεψέ με. :lol:

EDDIE_147 έγραψε:Αναφέρεστε σε κάτι που είναι αρκετά συχνό φαινόμενο.

Πολλές φορές πηγαίνεις σε μια συνέντευξη και για να δεις τι παίζει στην αγορά και για να μη χάνεις την επαφή με το θέμα συνέντευξη.
Προσωπικά δεν το κάνω και είναι λάθος.
Άλλοι από σύστημα έχουν πάντα ανανεωμένο βιογραφικό και αν κάτσει συνέντευξη πηγαίνουν να δουν τι παίζει.


Ούτε κι εγώ το κάνω και το βρίσκω, το λιγότερο περίεργο...



rx8_drifter έγραψε:
Προφανώς και κάνεις ping στην καριέρα σου ακόμα και σε δουλειές που δεν ειναι 100% αυτό που ζητάς για πολλούς λόγους

1)Γιατί όταν θα έρθει η ώρα μετά απο 10 χρόνια να κοιτάξεις για πρώτη φορά ξανα για δουλειά, αν δεν έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια συνέντευξη θα πάρεις τα παπακια σου
2)Για να ξέρεις ΑΝΑ ΠΑΣΑ ωρα και στιγμή τί γίνεται στην αγορά εργασίας, γιατί μπορει να κλιθέι να κάνεις κίνηση χωρίς να το θέλεις
3)Για να μετρήσεις απτά τον εαυτό σου και να ξέρεις τί ψάρια πιάνεις
4)Γιατί μπορεί να βρεις όντως κάτι καλό εκεί που δεν το περιμένεις

Προφανω΄ς δεν θα πας να κάνεις συνεντευξη σε άσχετο αντικείμενο ή σε κάτι που ειναι τελείως οφφ για το επίπεδό σου, αλλά αυτό που λες οτι σπαταλάς τον χρόνο αυτών που κάνουν την συνέντευξη ειναι χαζό. Κι αυτοί κερδίζουν γιατί έχουν μετρική του τί κυκλοφορεί στην αγορά

Προφανώς επίσης δεν κάνεις 10 συνεντεύξεις το μήνα γιατί αν ασχοληθείς σοβαρά για μια συνέντευξη θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο που για οποιον δουλεύει σοβαρα δεν υπάρχει

Γενικώς άκυρος :adminpower:


Ώπα... Άλλο λες εσύ. ΟΚ, κι εγώ έχω πάει σε συνεντεύξεις που μάλλον δεν ήταν για μένα ή μάλλον δεν θα πήγαινα, αλλά είχα έστω και μία μικρή ελπίδα να είναι κάτι ενδιαφέρον. Προφανώς. Έχω πάει σε συνεντεύξεις που φαινόταν το πράγμα, αλλά υπήρχαν λόγοι να με κάνουν να αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο πως θα μπορούσε να ήταν κάτι καλό (και σε αυτή την περίπτωση θα δεχόμουν τυχόν offer).


Αλλά, αν κατάλαβα καλά αυτό που γράφηκε πιο πάνω, μιλάμε για συνεντεύξεις που ξέρεις εκ των προτέρων πως δεν θα πας (για τον Χ ή Ψ λόγο) και θέλεις να δεις "αν περνάει η μπογιά σου", "τι παίζει", κτλ...


ΟΚ, δεν επιμένω, προφανώς εγώ είμαι ο περίεργος... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#622963
panos2171 έγραψε:Γενικά ο όρος του μηχανικού πωλήσεων ή sales engineer είναι λίγο περίεργος και συνήθως έχει λίγο απ όλα και το πιο λίγο είναι οι πωλήσεις μιας και δεν παίρνει ποσοστό επί αυτών.


Εξαρτάται από τον τομέα, στις εταιρίες πληροφορικής παίρνουν κανονικά ποσοστά (συνήθως 80/20 ή 70/30 είναι το split του μισθού On Target Earnings) και έχουν στόχους πωλήσεων. Όντως είναι λίγο απ'όλα όμως.

Στα υπόλοιπα, μια και είμαι της δουλειάς...η πραγματικότητα λέει ότι οι recruiters και οι hiring managers ΔΕΝ έχουν χρόνο να ξοδεύουν σε φιλολογικές συζητήσεις, αν αυτό γίνει τυχαία θα το εκμεταλλευτούν για να συγκεντρώσουν πληροφορίες, αλλά δεν ξεκινάς με αυτόν το στόχο. Καλύτερα χτύπα μια παραίτηση γιατί δεν την παλεύεις κάστανο. :lol:

Αυτό που ανέφερε ο rx8drifter (το 4 συγκεκριμένα) και αυτό που ανέφερε ο Stefan είναι σωστά. Πας σε κάτι που ακούγεται off αλλά έχεις μια ελπίδα ότι θα σε εντυπωσιάσει τελικά ή ότι θα σε έχουν υπόψη για κάτι λίγο διαφορετικό και μπορεί να το ακούσεις πριν καν βγει σε αγγελία, δεν θα χρειαστεί να ξαναπεράσεις το αρχικό screening κλπ. Πολλές φορές βρίσκεται το άτομο και μετά φτιάχνεται η θέση εργασίας, το έχω δει να συμβαίνει και είχε επιτυχία.

Καλό είναι στις συνεντεύξεις να μιλάτε ειλικρινά για τους μισθούς, πχ ο Ζορζ να είναι σαφής ότι τα χρήματα είναι λίγα. Μπορεί να το ακούσουν 2-3 φορές και να αναπροσαρμόσουν το εύρος μισθού ή ακόμα και τη θέση (ποτέ δεν πέφτουν οι απαιτήσεις :lol: ). Φυσικά, μπορεί να το κάνουν μόνο για τα μάτια του Ζορζ και όχι για τους επόμενους σε περίπτωση που φάνε άκυρο. Δυστυχώς οι έρευνες αποδοχών έχουν πολλά χιλιόμετρα απόσταση από την αγορά συχνά και ένα χαστούκι ξυπνάει μερικούς.

Υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται budget και ένα ακόμα που λέγεται salary grade. Το budget είναι καθαρά χρηματικό, το grade είναι οργανωσιακό. Δεν θα κολλήσει μια εταιρία να δώσει αρκετά παραπάνω από το εύρος που δίνει το grade, αν συντρέχει λόγος, δεν διαταράσσεται η ισορροπία της ομάδας κλπ. Αρκεί να μην τεντώσει το budget. Παράδειγμα, είχα θέση με budget 110Κ ευρώ ετησίως, αλλά έψαχνα λόγω grading με όριο τα 80Κ. Μόλις βρέθηκε άτομο που δικαιολογούσε τα 98Κ, έγιναν οι απαραίτητες ενέργειες και το τέντωμα κατά σχεδόν 25% του άνω ορίου ήταν γεγονός.

Στη διάθεσή σας για διευκρινήσεις και με πμ. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By skous
#622972
red_monster έγραψε:
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:Ήμαρτον


Εσένα πως θα σου φαινόταν; :hmmm: Εμένα πάντως αν μου έρχονταν κανένας τέτοιος θα μου ανέβαζε πίεση 250 bar...



Αν στην τελική συνέντευξη ζητήσω 20% από το άνω όριο τους και το ίδιο κάνει και ο επόμενος ο τρίτος θα πάρει τη θέση με +5% και θα πουν και ευχαριστώ.

Υπάρχει και άλλη ανάγνωση του θέματος

Γενικά, μην ανεβάζεις τοσο μεγαλεσ πιέσεις για κάτι τόσο απλοϊκο, δεν σου κάνει καλό ούτε επαγγελματικά ούτε προσωπικά :)



Aν ο «νέος» εργοδότης παίρνει μετά τηλέφωνα τον νυν για να μάθει για ποιο λόγο «θέλει να φύγει» ο υποψήφιος κλπ, θεωρείς ότι υπάρχει θέμα;



< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622981
KiloMeater έγραψε:Συμπτωματικα και εγώ θα κάνω μια συνέντευξη αλλά μάλλον για το ταξίδι θα παω περισσότερο ....


Αξίζουν τόσα έξοδα απλά για να μήν σκουριάζουν τα συνεντευξιακα ανακλαστικά :shifty: σου;
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622986
g8777 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Συμπτωματικα και εγώ θα κάνω μια συνέντευξη αλλά μάλλον για το ταξίδι θα παω περισσότερο ....


Αξίζουν τόσα έξοδα απλά για να μήν σκουριάζουν τα συνεντευξιακα ανακλαστικά :shifty: σου;
:hmmm:


Κοιτά για πλάκα δεν πάω ... μάλιστα απέρριψα ενα που ηταν γιατη Δευτέρα Βρυξέλλες ακριβώς για το λόγο οτι δεν θα πήγαινα τελικά.
Το συγκεκριμένο το θεωρώ δύσκολο πρώτο να πάρω τη θέση γιατι ειναι αρκετά δύσκολη, και δεύτερο για θεμα ζωης , δεν ξέρω κατα ποσό είμαστε έτοιμοι να αφήσουμε τη βιεννη
Αν όλα πάνε καλά και βρεθώ στη θέση να πρέπει να αποφασίσω, μετά ειναι τα δύσκολα....
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622989 Για πού είναι αυτή η θέση;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622996
mousatos έγραψε:
drdino έγραψε:Για πού είναι αυτή η θέση;

Στη Μάλτα
Μάλτα γιόκ
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#622998
skous έγραψε:
red_monster έγραψε:

Αν στην τελική συνέντευξη ζητήσω 20% από το άνω όριο τους και το ίδιο κάνει και ο επόμενος ο τρίτος θα πάρει τη θέση με +5% και θα πουν και ευχαριστώ.

Υπάρχει και άλλη ανάγνωση του θέματος

Γενικά, μην ανεβάζεις τοσο μεγαλεσ πιέσεις για κάτι τόσο απλοϊκο, δεν σου κάνει καλό ούτε επαγγελματικά ούτε προσωπικά :)



Aν ο «νέος» εργοδότης παίρνει μετά τηλέφωνα τον νυν για να μάθει για ποιο λόγο «θέλει να φύγει» ο υποψήφιος κλπ, θεωρείς ότι υπάρχει θέμα;



< >


Ναι, για πολλούς λόγους και προς τις τρεις κατευθύνσεις (νυν εργοδότης, επερχόμενος εργοδότης και εργαζόμενος). :lol: Θέλουν προσοχή οι συστάσεις, δεν είναι να τις κυνηγάμε ανεξέλεγκτα σε μια εποχή GDPR, μάχης κατά των διακρίσεων και εταιρικού ανταγωνισμού. Σε πολλές χώρες το backdoor/blind reference checking είναι παράνομο επίσης, με το HR να έχει τη διακριτική ευχέρεια απλώς να επιβεβαιώσει τον τελευταίο τίτλο θέσης, ημερομηνίες και τοποθεσία εργασίας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#623033
red_monster έγραψε:Λίγο το οικονομικό
Λίγο οτι δεν ξέρουν και αυτοί τι ακριβώς θέλουν


Δεν θα έλεγα ότι δεν ξέρουν τι θέλουν, ο τίτλος της θέσης είναι μόνο λάθος κατ'εμέ αλλά κατά τα άλλα είναι σαφείς στο τι θέλουν. Σε αντίθεση λχ. με κάτι Ισπανούς που μίλησα νωρίτερα και τελικά ήθελαν πρωτίστως κτηματομεσίτη που στο τσακίρ κέφι να κάνει και regulatory compliance και καμιά μελέτη μεσαίας τάσης. :vava:

g8777 έγραψε:Και πώς τους απορρίπτεις όταν σου λένε στο τέλος ότι προσλαμβάνεσαι;


Κάτι τέτοιο από την ανάποδη;

Εικόνα

rx8_drifter έγραψε:Προφανω΄ς δεν θα πας να κάνεις συνεντευξη σε άσχετο αντικείμενο ή σε κάτι που ειναι τελείως οφφ για το επίπεδό σου, αλλά αυτό που λες οτι σπαταλάς τον χρόνο αυτών που κάνουν την συνέντευξη ειναι χαζό. Κι αυτοί κερδίζουν γιατί έχουν μετρική του τί κυκλοφορεί στην αγορά

Ναι, προφανές αυτό.

mousatos έγραψε:μας έφαγαν η πολύ αξιοκρατία και τα γαμάτα βιογραφικά

Γίνε και εσύ Πρωθυπουργός. :)

funkyreverend έγραψε:Καλό είναι στις συνεντεύξεις να μιλάτε ειλικρινά για τους μισθούς, πχ ο Ζορζ να είναι σαφής ότι τα χρήματα είναι λίγα. Μπορεί να το ακούσουν 2-3 φορές και να αναπροσαρμόσουν το εύρος μισθού ή ακόμα και τη θέση (ποτέ δεν πέφτουν οι απαιτήσεις :lol: ). Φυσικά, μπορεί να το κάνουν μόνο για τα μάτια του Ζορζ και όχι για τους επόμενους σε περίπτωση που φάνε άκυρο. Δυστυχώς οι έρευνες αποδοχών έχουν πολλά χιλιόμετρα απόσταση από την αγορά συχνά και ένα χαστούκι ξυπνάει μερικούς.

Το τελευταίο ενίοτε πάει both ways θαρρώ. Για το χρηματικό, δεν ανέφερα συγκεκριμένο νούμερο αλλά τους είπα ξεκάθαρα ότι το ταβάνι τους είναι πιο κάτω απ'όσα ζητάω. Για perks δεν έγινε κουβέντα πέρα από την αναφορά μου ότι αυτό που θα με ενδιέφερε είναι αν δίνουν παραπάνω στο συνταξιοδοτικό μου (βολεύει καλύτερα και τις 2 πλευρές, γιατί σε σύγκριση με τα ίδια λεφτά στο χέρι δεν αυξάνει το φορολογητέο σου εισόδημα και γλυτώνει και ο εργοδότης ασφαλιστικές εισφορές ~14%).
Άβαταρ μέλους
By skous
#623035
funkyreverend έγραψε:
Ναι, για πολλούς λόγους και προς τις τρεις κατευθύνσεις (νυν εργοδότης, επερχόμενος εργοδότης και εργαζόμενος). :lol: Θέλουν προσοχή οι συστάσεις, δεν είναι να τις κυνηγάμε ανεξέλεγκτα σε μια εποχή GDPR, μάχης κατά των διακρίσεων και εταιρικού ανταγωνισμού. Σε πολλές χώρες το backdoor/blind reference checking είναι παράνομο επίσης, με το HR να έχει τη διακριτική ευχέρεια απλώς να επιβεβαιώσει τον τελευταίο τίτλο θέσης, ημερομηνίες και τοποθεσία εργασίας.


Συμφωνώ . Αλλά όταν μιλάμε για πιο μικρές εταιρίες και κλάδους που είναι λίγο-πολλοί όλες γνωστές και σε μικρή αγορά όπως πχ Ελλάδα, όπου η μια εταιρία ξέρει την άλλη, τότε θα πέσουν άνετα τα τηλέφωνα στο φιλικό. Και προφανώς ο υποψήφιος θα βρεθεί σε δυσμένεια... και έαν το δείς εντελώς κυνικά, δεν είναι ανήθικο, όπως «τσεκάρει» αυτός χωρίς λόγο και αιτία, αντίστοιχα τον τσεκάρει και ο νυν/μελλοντικός εργοδότης.



< >