Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622619
dimitrisB έγραψε:Προφανώς και δεν γίνεται τέτοια εργασία με ανυψωτικό. Επισκευές σε μπαλκόνια κλπ, καθώς και βαψίματα, ναί.
Για τις σκαλωσιές, χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας και άλλα, τα οποία εκτοξεύουν το κόστος εργασιών. Η άδεια - χαρτούρα ξεπερνάει πολύ τα 1.000€, ώστε να ακολουθήσει-με άλλο κόστος- η τοποθέτηση σκαλωσιάς και οι εργασίες, ενώ κάπου πλέον μπλέκεται και το ΙΚΑ, οπότε ... :dizzy:
Κοινώς : μία εργασία συνολικού κόστους 800€ (πχ βάψιμο πρόσοψης+ενοικίαση/τοποθέτηση σκαλωσιάς), καταλήγει να ξεπερνά τα 2.000€ . :omg:

Α, και που ΄στε: Μην είστε και πολύ σίγουροι ότι... καλά εντάξει δεν θα με "καρφώσουν", 4-5 ημέρες δουλειά είναι, διότι :
Ιούλιος 2018, ήδη η γειτονιά μου μισοάδεια απο κατοίκους:
Αποφασίζω να βάψω εκ νέου την πρόσοψη, με σκαλωσιά 7μ. πλάτος Χ 6 μ. ύψος=της πλάκας όγκος και το μισό της πλάτος, πατούσε στο πεζοδρόμιο, ήτοι στο οδόστρωμα καταλάμβανε 40 εκ.και -εν γνώσει μου- χωρίς άδεια.
Δουλειά 4 ημερών συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης -αφαίρεσης σκαλωσιάς, σε δρόμο ανύπαρκτης κυκλοφορίας (αδιέξοδο και φαρδύς 7 μέτρα). ΟΧΛΗΣΗ ΠΕΡΙΟΙΚΩΝ->ΜΗΔΕΝ.
Ναιιιιιι, αλλά.......... :
Στις 14:00 έρχεται το φορτηγό για την τοποθέτηση σκαλωσιάς.
Στις 14: 45, μόλις τελείωναν και φόρτωναν τα εργαλεία στησίματος, ........ ήταν η αστυνομία εκεί για έλεγχο (ΚΑΡΦΩΤΗ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣ) και μαζί με τον "εργολήπτη-ελαιοχρωματιστή", ........ μας πήγαν στο Α.Τ. για τα περαιτέρω.
Ευτυχώς, λόγω ταυτότητας, μου δόθηκε διορία μέχρι το άλλο μεσημέρι 12:00, να την έχω ξηλώσει και να "τελειώνει" το θέμα, όπερ και εγένετο και απέφυγα τα δικαστικά τρεχάματα!
Και όντως κατά τις 13:00, ήρθε περιπολικό για έλεγχο-επαλήθευση, ώστε να αποφύγουν και αυτοί τα "μπλεξίματα", αν δεν είχα "συμμορφωθεί προς τας υποδείξεις"! :rtfm:
Δεν περιγράφω άλλο ! :s_sorry

ΥΓ: Όχι, δεν έχω μαλώσει με κανέναν στη γειτονιά, ενώ είμαι κάτοικος γέννημα-θρέμμα.
Αλλά, όταν κάποιων κρέμονται στην πρόσοψη οι σοβάδες και οι φλούδες απ΄το χρώμα και εσύ είσαι τζι-τζι..... , προφανώς δε σε γουστάρουν και είσαι "υπό παρακολούθηση" !


Στο Λονδινο μια τετοια εργασια (βαψιμο εξωτερικου κτηριου) ειναι γυρω στις 20 χιλ λιρες αναλογα και το μεγεθος. Προφανως γιατι εχει κινδυνους και για τους εργατες και για τυχον περαστικους.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#622633
dimitrisB έγραψε::lol:
Με όσα γράψαμε όλοι μας , ένα είναι σίγουρο:
Ενθαρρύναμε και εμψυχώσαμε όλους όσους θέλουν να κάνουν μικρές εργασίες (όχι δα να βάψουν εσωτερικά το σπίτι τους) και θα πρέπει να δουλέψει κανα τρυπάνι - κομπρεσσεράκι για τα περαιτέρω.... ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΟΎΝ ΠΛΕΟΝ !!! :lol:

:hmmm: Τώρα που το ξανασκέφτομαι:
Και για το απλό βάψιμο, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΘΑ ΤΡΙΒΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ ! :s_wink


:(

Παρασκευη απογευμα ηρθαν και ξηλωσαν καμπινα, ντουζιερα και πλακακια τοιχου, νταπα ντουπα, κομπρεσερακι κλπ.
Σαββατο πρωι εβαλαν πλακακια, Κυριακη αρμοστοκο και καμπινα παλι στη θεση της.

Σιγουρα βοηθησε και το οτι οι εργασιες ηταν εσωτερικες και ο απο κατω ειναι σοϊ της σπιτονοικοκυρας κλπ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#622664 Να με κάτι τέτοια μας δίνετε θάρρος σε μας που χτυπιομαστε μονοι μας στα μερεμετια :)
Σήμερα έκανα τακτοποίηση τις περσινές φωτο απο το κινητό και πολλες ήταν απο τα μπετά του αυλογυρου που στοκαρισα το καλοκαίρι.
Αντε να δούμε και φετος τι... δυνάμεις θα χουμε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622676
dimitrisB έγραψε::lol:
Με όσα γράψαμε όλοι μας , ένα είναι σίγουρο:
Ενθαρρύναμε και εμψυχώσαμε όλους όσους θέλουν να κάνουν μικρές εργασίες (όχι δα να βάψουν εσωτερικά το σπίτι τους) και θα πρέπει να δουλέψει κανα τρυπάνι - κομπρεσσεράκι για τα περαιτέρω.... ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΟΎΝ ΠΛΕΟΝ !!! :lol:

:hmmm: Τώρα που το ξανασκέφτομαι:
Και για το απλό βάψιμο, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΘΑ ΤΡΙΒΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ ! :s_wink


:lol: :lol:

Δυστυχώς, ιδίως σε πολυκατοικίες, αν ο γείτονας είναι τέρμα |λογοκρισία|, θα σου δημιουργήσει πρόβλημα no matter what, γιατί από αυτά ζει... :vava: Η συγκεκριμένη επί δεκαετίες δημιουργεί μονίμως προβλήματα στην πολυκατοικία... :vava:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622680
markvag έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Α, και που ΄στε: Μην είστε και πολύ σίγουροι ότι... καλά εντάξει δεν θα με "καρφώσουν"


Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε... Τι έγινε; Η γειτόνισσα κάνει καταγγελία και παίρνει από την αστυνομία (φαντάζομαι) προσωρινή διαταγή διακοπής των εργασιών (υπήρχε κανονικά η άδεια εντωμεταξύ), η οποία υποτίθεται πως θυροκολλήθηκε, αλλά ποτέ δεν την είδε κανείς (κόβω λαιμό πως την έβγαλε η καταγγέλουσσα). Οπότε, την επόμενη μέρα που πήγαν τα μαστόρια το απόγευμα (εκείνο το πρωί είχαν συνεννοηθεί να μην πάνε και να δουλέψουν το απόγευμα) έσκασε μύτη η αστυνομία και τους πέρασε χειροπέδες... Φώναξαν και τον δικό μου και αυτός πέρασε ένα ωραίο βράδυ στο αυτόφωρο. :dizzy: :help:

Και ορίστηκε δικάσιμος (που αθωώθηκε φυσικά, γιατί κανείς δεν είχε δει την προσωρινή διαταγή και πήγαν μάρτυρες και άλλοι γείτονες)...

Και το ωραίο ήταν πως ήταν πολύ αυστηρός με τα μαστόρια, να μην ενοχλούν τους γείτονες, δεν δούλευαν σε ώρες κοινής ησυχίας πχ... αλλά όταν ο άλλος κουβαλάει άπειρα κιλά |λογοκρισία|... :help:


Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του έχω άδεια (για ποιες εργασίες έχεις άδεια?) και των πραγματικών εργασιών που εκτελούνται στο εργοτάξιο.
Για οποιαδήποτε εργασία απαιτηθεί άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ενοίκων εκτός αν ορίζει κάτι διαφορετικό το καταστατικό (αν πχ απαγορεύει κάθε είδους εργασία).

Κάτι μας αποκρύπτει ο "αυστηρός" φίλος σου
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622683
red_monster έγραψε:
markvag έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Α, και που ΄στε: Μην είστε και πολύ σίγουροι ότι... καλά εντάξει δεν θα με "καρφώσουν"


Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε... Τι έγινε; Η γειτόνισσα κάνει καταγγελία και παίρνει από την αστυνομία (φαντάζομαι) προσωρινή διαταγή διακοπής των εργασιών (υπήρχε κανονικά η άδεια εντωμεταξύ), η οποία υποτίθεται πως θυροκολλήθηκε, αλλά ποτέ δεν την είδε κανείς (κόβω λαιμό πως την έβγαλε η καταγγέλουσσα). Οπότε, την επόμενη μέρα που πήγαν τα μαστόρια το απόγευμα (εκείνο το πρωί είχαν συνεννοηθεί να μην πάνε και να δουλέψουν το απόγευμα) έσκασε μύτη η αστυνομία και τους πέρασε χειροπέδες... Φώναξαν και τον δικό μου και αυτός πέρασε ένα ωραίο βράδυ στο αυτόφωρο. :dizzy: :help:

Και ορίστηκε δικάσιμος (που αθωώθηκε φυσικά, γιατί κανείς δεν είχε δει την προσωρινή διαταγή και πήγαν μάρτυρες και άλλοι γείτονες)...

Και το ωραίο ήταν πως ήταν πολύ αυστηρός με τα μαστόρια, να μην ενοχλούν τους γείτονες, δεν δούλευαν σε ώρες κοινής ησυχίας πχ... αλλά όταν ο άλλος κουβαλάει άπειρα κιλά |λογοκρισία|... :help:


Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του έχω άδεια (για ποιες εργασίες έχεις άδεια?) και των πραγματικών εργασιών που εκτελούνται στο εργοτάξιο.
Για οποιαδήποτε εργασία απαιτηθεί άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ενοίκων εκτός αν ορίζει κάτι διαφορετικό το καταστατικό (αν πχ απαγορεύει κάθε είδους εργασία).

Κάτι μας αποκρύπτει ο "αυστηρός" φίλος σου



Χρειάζεται να συμφωνήσει ο ένοικος του 4ου ορόφου για να φτιάξει ο ένοικος του 1ου το μπάνιο και την κουζίνα του ή να περάσει πλακάκια στο σαλόνι;;; :dizzy:

Η άδεια πάντως είχε εκδοθεί από την πολεοδομία και κάλυπτε τις εργασίες που γίνονταν εντός του διαμερίσματος. Θα ρωτήσω για λεπτομέρειες όταν τον δω...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622686
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:
markvag έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Α, και που ΄στε: Μην είστε και πολύ σίγουροι ότι... καλά εντάξει δεν θα με "καρφώσουν"


Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε... Τι έγινε; Η γειτόνισσα κάνει καταγγελία και παίρνει από την αστυνομία (φαντάζομαι) προσωρινή διαταγή διακοπής των εργασιών (υπήρχε κανονικά η άδεια εντωμεταξύ), η οποία υποτίθεται πως θυροκολλήθηκε, αλλά ποτέ δεν την είδε κανείς (κόβω λαιμό πως την έβγαλε η καταγγέλουσσα). Οπότε, την επόμενη μέρα που πήγαν τα μαστόρια το απόγευμα (εκείνο το πρωί είχαν συνεννοηθεί να μην πάνε και να δουλέψουν το απόγευμα) έσκασε μύτη η αστυνομία και τους πέρασε χειροπέδες... Φώναξαν και τον δικό μου και αυτός πέρασε ένα ωραίο βράδυ στο αυτόφωρο. :dizzy: :help:

Και ορίστηκε δικάσιμος (που αθωώθηκε φυσικά, γιατί κανείς δεν είχε δει την προσωρινή διαταγή και πήγαν μάρτυρες και άλλοι γείτονες)...

Και το ωραίο ήταν πως ήταν πολύ αυστηρός με τα μαστόρια, να μην ενοχλούν τους γείτονες, δεν δούλευαν σε ώρες κοινής ησυχίας πχ... αλλά όταν ο άλλος κουβαλάει άπειρα κιλά |λογοκρισία|... :help:


Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του έχω άδεια (για ποιες εργασίες έχεις άδεια?) και των πραγματικών εργασιών που εκτελούνται στο εργοτάξιο.
Για οποιαδήποτε εργασία απαιτηθεί άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ενοίκων εκτός αν ορίζει κάτι διαφορετικό το καταστατικό (αν πχ απαγορεύει κάθε είδους εργασία).

Κάτι μας αποκρύπτει ο "αυστηρός" φίλος σου



Χρειάζεται να συμφωνήσει ο ένοικος του 4ου ορόφου για να φτιάξει ο ένοικος του 1ου το μπάνιο και την κουζίνα του ή να περάσει πλακάκια στο σαλόνι;;; :dizzy:

Η άδεια πάντως είχε εκδοθεί από την πολεοδομία και κάλυπτε τις εργασίες που γίνονταν εντός του διαμερίσματος. Θα ρωτήσω για λεπτομέρειες όταν τον δω...



:roll:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#622786
pro έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για το χώρισμα εγώ θα έβαζα κάθετα μια ραφιέρα και ίσως τύπωνα ένα μουσαμά στις διαστάσεις της ραφιέρας (π.χ. το μανχάταν βράδυ, τη σαντορίνη, την σαρλίζ θερόν, κλπ) που θα κρεμούσα για να τον βλέπω από το γραφείο. Μπορεί να βρεις νομίζω με 10ευρώ το τετραγωνικό (τυπωμένο), άρα για μια ραφιέρα άντε κανένα 60άρι.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Μπορείς να μου που θα μου τυπώσουν μουσαμά; Ευρύτερη Αθήνα-Αττική.

markvag έγραψε:Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε...
Ρώτησα μηχανικό που ασχολείται και μου είπε ότι για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια. Χρειάζεσαι για εξωτερικές δουλειές πχ κάγκελα βεράντας.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622836
sknipper έγραψε:
pro έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για το χώρισμα εγώ θα έβαζα κάθετα μια ραφιέρα και ίσως τύπωνα ένα μουσαμά στις διαστάσεις της ραφιέρας (π.χ. το μανχάταν βράδυ, τη σαντορίνη, την σαρλίζ θερόν, κλπ) που θα κρεμούσα για να τον βλέπω από το γραφείο. Μπορεί να βρεις νομίζω με 10ευρώ το τετραγωνικό (τυπωμένο), άρα για μια ραφιέρα άντε κανένα 60άρι.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Μπορείς να μου που θα μου τυπώσουν μουσαμά; Ευρύτερη Αθήνα-Αττική.

markvag έγραψε:Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε...
Ρώτησα μηχανικό που ασχολείται και μου είπε ότι για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια. Χρειάζεσαι για εξωτερικές δουλειές πχ κάγκελα βεράντας.


Να παραγγείλετε και καμία πάστα από μηχανικό που δίνει τέτοιες συμβουλές :metalo:
Άβαταρ μέλους
By pro
#622958
sknipper έγραψε:
pro έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για το χώρισμα εγώ θα έβαζα κάθετα μια ραφιέρα και ίσως τύπωνα ένα μουσαμά στις διαστάσεις της ραφιέρας (π.χ. το μανχάταν βράδυ, τη σαντορίνη, την σαρλίζ θερόν, κλπ) που θα κρεμούσα για να τον βλέπω από το γραφείο. Μπορεί να βρεις νομίζω με 10ευρώ το τετραγωνικό (τυπωμένο), άρα για μια ραφιέρα άντε κανένα 60άρι.


Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Μπορείς να μου που θα μου τυπώσουν μουσαμά; Ευρύτερη Αθήνα-Αττική.

markvag έγραψε:Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε...
Ρώτησα μηχανικό που ασχολείται και μου είπε ότι για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια. Χρειάζεσαι για εξωτερικές δουλειές πχ κάγκελα βεράντας.


Αν κατάλαβα καλά, δική σου είναι η ερώτηση. Δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς δεν μένω πλέον στην ευρύτερη περιοχή.
Γενικώς πάντως ψάχνεις κάποιον που κάνει ψηφιακές εκτυπώσεις, διαφημίσεις κλπ. Υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Αθήνα. Μην πας σε απλό φωτογραφείο, πιθανότατα θα σε κοπανήσουν.

Με ένα απλό google βρήκα π.χ. αυτό

https://www.sdr.gr/print/mousamas/

Μια εκτύπωση 3x2μ τη βγάζει ενδεικτικά 54 ευρώ.

Edit. Αν κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου πως θα το στερεώσεις. Το κλασικό είναι τρύπες που περνάει σκοινί ή ντίζα. Η παραπάνω σελίδα αν θέλεις τέτοιες τρύπες ανεβάζει την τιμή κανένα 20άρι (72 ευρώ).

https://www.sdr.gr/print/mousamas-tripes/
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#622991
red_monster έγραψε:
sknipper έγραψε:
markvag έγραψε:Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε...
Ρώτησα μηχανικό που ασχολείται και μου είπε ότι για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια. Χρειάζεσαι για εξωτερικές δουλειές πχ κάγκελα βεράντας.
Να παραγγείλετε και καμία πάστα από μηχανικό που δίνει τέτοιες συμβουλές :metalo:
Γιατί, με βάση τις οδηγίες που αναφέρθηκαν πιο πριν καλά μου τα είπε, του είπα τι έχω ξεκινήσει να κάνω, δεν γκρεμίζω τοίχους, κάνω ανακαίνιση μπάνιο-κουζίνα-βάψιμο-καλώδια-σωλήνες-πλακάκια, κουφώματα-μπαλκονόπορτες και κάγκελα βεράντας. Μου είπε για τα μέσα δε θέλεις τίποτα και για έξω θέλεις λόγω κινδύνου να σκοτώσεις κανέναν περαστικό από κάτω κλπ. Δεν μου ανέφερε σκαλωσιά αλλά του έλεγα για 4ο όροφο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622997
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:
markvag έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Α, και που ΄στε: Μην είστε και πολύ σίγουροι ότι... καλά εντάξει δεν θα με "καρφώσουν"


Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε... Τι έγινε; Η γειτόνισσα κάνει καταγγελία και παίρνει από την αστυνομία (φαντάζομαι) προσωρινή διαταγή διακοπής των εργασιών (υπήρχε κανονικά η άδεια εντωμεταξύ), η οποία υποτίθεται πως θυροκολλήθηκε, αλλά ποτέ δεν την είδε κανείς (κόβω λαιμό πως την έβγαλε η καταγγέλουσσα). Οπότε, την επόμενη μέρα που πήγαν τα μαστόρια το απόγευμα (εκείνο το πρωί είχαν συνεννοηθεί να μην πάνε και να δουλέψουν το απόγευμα) έσκασε μύτη η αστυνομία και τους πέρασε χειροπέδες... Φώναξαν και τον δικό μου και αυτός πέρασε ένα ωραίο βράδυ στο αυτόφωρο. :dizzy: :help:

Και ορίστηκε δικάσιμος (που αθωώθηκε φυσικά, γιατί κανείς δεν είχε δει την προσωρινή διαταγή και πήγαν μάρτυρες και άλλοι γείτονες)...

Και το ωραίο ήταν πως ήταν πολύ αυστηρός με τα μαστόρια, να μην ενοχλούν τους γείτονες, δεν δούλευαν σε ώρες κοινής ησυχίας πχ... αλλά όταν ο άλλος κουβαλάει άπειρα κιλά |λογοκρισία|... :help:


Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του έχω άδεια (για ποιες εργασίες έχεις άδεια?) και των πραγματικών εργασιών που εκτελούνται στο εργοτάξιο.
Για οποιαδήποτε εργασία απαιτηθεί άδεια μικρής κλίμακας χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ενοίκων εκτός αν ορίζει κάτι διαφορετικό το καταστατικό (αν πχ απαγορεύει κάθε είδους εργασία).

Κάτι μας αποκρύπτει ο "αυστηρός" φίλος σου



Χρειάζεται να συμφωνήσει ο ένοικος του 4ου ορόφου για να φτιάξει ο ένοικος του 1ου το μπάνιο και την κουζίνα του ή να περάσει πλακάκια στο σαλόνι;;; :dizzy:

Η άδεια πάντως είχε εκδοθεί από την πολεοδομία και κάλυπτε τις εργασίες που γίνονταν εντός του διαμερίσματος. Θα ρωτήσω για λεπτομέρειες όταν τον δω...


:dizzy: Αν ο εν λογω ενοικος δεν αφηνει τους αλλους να μπουν στο διαμερισμα να δουν τι κανει και ριχνει τοιχους και κοβει και καμμια κολωνα για να ανοιξει τον χωρο παλι θεωρεις οτι δεν πρεπει ο ενοικος του 4ου να συμφωνησει;

Μερικες φορες δεν καταλαβαινω τι σκεφτεσαι...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#623061
sknipper έγραψε:
red_monster έγραψε:
sknipper έγραψε:
markvag έγραψε:Καθόλου, φίλος έκανε ανακαίνιση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στο διαμέρισμά ΤΟΥ και τον κάρφωσε γειτόνισσα (γιατί έτσι). Το "αστείο" ήταν πως είχε βγάλει κανονικά άδεια και όλα τα χαρτιά ήταν όπως έπρεπε...
Ρώτησα μηχανικό που ασχολείται και μου είπε ότι για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια. Χρειάζεσαι για εξωτερικές δουλειές πχ κάγκελα βεράντας.
Να παραγγείλετε και καμία πάστα από μηχανικό που δίνει τέτοιες συμβουλές :metalo:
Γιατί, με βάση τις οδηγίες που αναφέρθηκαν πιο πριν καλά μου τα είπε, του είπα τι έχω ξεκινήσει να κάνω, δεν γκρεμίζω τοίχους, κάνω ανακαίνιση μπάνιο-κουζίνα-βάψιμο-καλώδια-σωλήνες-πλακάκια, κουφώματα-μπαλκονόπορτες και κάγκελα βεράντας. Μου είπε για τα μέσα δε θέλεις τίποτα και για έξω θέλεις λόγω κινδύνου να σκοτώσεις κανέναν περαστικό από κάτω κλπ. Δεν μου ανέφερε σκαλωσιά αλλά του έλεγα για 4ο όροφο.



Αυτό που λες έχει τεράστια διαφορά από αυτό που έγραψες αρχικά «για εσωτερικές εργασίες δεν χρειάζεται άδεια»