Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609035 Να σου ζησει και να τον χαιρεσαι;;;; :s_smile

Οπως ανεφερα καθως δεν ειχα ποτε κάποιο κατοικίδιο μου φανηκε εντυπωσιακο πως και τα ζωα ειναι σαν τους ανθρωπους, εχουν τα ιδια σθναισθηματα και εχουν πονηρια και στιγμες που βαριουνται που παιζουν που βλεπουν παιδικα στην τηλεοραση, που οταν σε βλεπουν σταναχωρημενο σε κοιτουν στα ματια και τριβονται πανω σου...

Γενικα περιγραφω ενα προσωπικο σοκ καθως ο τροπος που μεγαλωσα ηταν πως τα ζωα ειναι κατι αλλο και ο ανθρωπος κατι αλλο. Ποτε δεν βασανισα ζωα, και αρκετες φορες ως παιδι ταϊζα σε καμια ταβερνα αλλα περα απο αυτο δεν τα σκεφτομουν διοτι ηταν κατι ως "αντικειμενο" στο μυαλο μου.

Δεν ειναι καθολου ετσι εν τελη, και για αυτο το σοκ μου.

Ειχα σκεφτει πως οι ανθρωποι περνουν κατοικιδια για να καλυψουν ψυχικα κενα μεσα τους, την αντικοινωνικοτητα τους κτλ.
Κανενα προβλημα για συτο.. Σκεψου ομως πως τα τεμαχιζουμε εσωτερικα ακριβως για να μην νιωσουν την μητροτητα και δεν ξερουμε τι να κανουμε τα παιδια τους.
Συνεπως, για ψυχικους δικους μας λογους καναμε κατι που αν γινοταν σε ενα αλλο ζωο, τον ανθρωπο δηλαδη, θα ξεσπαγε πολεμος...
Ενα αλλο ειναι αυτο το δεσιμο.
Σε ενα πλασμα που φτιαχτηκε να τρεχει και να κυλιεται σε χωματα και χορτα...παλι δεν μπορω να το δω θετικα.
Δηλαδη εχω μια οπτικη καποιου που δεν εχει κατοικιδιο και ολα αυτα μου φαινονται απιστευτα ακραια και τρομακτικα.

Δεχομαι ομως τα προβληματα του υπερπληθυσμου τους που αναφερουν οι φιλοζωικες....εχει λογικη η αποψη τους, το καταλαβαινω.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609110 Διαβαζω τα post μου και απορω αν με καταλαβαινετε;;;
Σαν μεθυσμενος γραφω....τσπ

Η "δεσποινης" κοιμαται στην μια απο τις δυο κρεβατοκαμαρες που εχω στο σπίτι.
Έκτος του οτι εχει πιασει το κρεβατι που θελει με το καλημερα.... οταν μπαινουμε στο δωματιο το βραδυ και θελει να ξεκουραστει κανει αυτο που δειχνει στο βιντεο που παραθετω πιο κατω.
Με λιγα λογια μας λεει να την κανουμε με ελαφρα ....
Της λεω..."περιμενε ρε χριστιανη μου να παρω μια το ταμπλετ και την κάνω"
Απαντα με γαβγισμα και με ενα σκυλισιο "ουουουουου"
Γενικα της λες κατι...σου απαντα στη γλωσσα της, δεν αφηνει κατι να πεσει κατω....γλωσσου κανονικη :rant:
Αν βγω απο το δωματιο και αφησω το φως ανοιχτο μετα απο λιγο ριχνει ενα δυνατο γαβγισμα....και παω και το κλεινω......οικολογα :s_coffee
Πριν βλεπαμε δυνατα home cinema και επειδη ηθελε να ξεκουρασθει μας γαβγισε μια με δυο φορες να το χαμηλωσουμε.... :s_wacko
Της αρεσει η πορτα να ειναι μισοκλειστη και να εχει σβηστο το φως στο δωματιο και μόνο ενα φωτακι να φωτιζει απαλα για να βλεπει το βραδυ....της βαζω και νερο να πινει αν σηκωθει το βραδυ....
Ροχαλιζει και λιγουλακι.... :s_whiteflag (εχει πλακα οταν βλεπει στον υπνο της οτι παιζει και κανει πως τρεχει και γαβγιζει απο μεσα της)
....καλα και εγω το κανω αυτο :innocent: ...προχθες εβλεπα οτι επαιζα μπαλα και τραβαω ενα σουτι την συμβια.... :s_wacko :s_biggrin

https://youtu.be/-9OUFFMZTuk
Και εδω ενα μπιγκλακι σκεπαζεται για βαθυ υπνο
https://youtu.be/r7iYzTcLtG4

Επισης...τωρα που ξεκινησαν τα κρυα παντα σκεπαζει τα ποδια της με το καλυμα που βαλαμε για να μη γεμιζει τριχες το κρεβατι....

Μετα απορείτε με το σοκ μου ως μη κατοικιδιουχος και τις υπερβολικες περιγραφες που κανω;;;; :s_shout

Ανθρωπος με πολλες τριχες και ουρα ειναι...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#612480 Εικόνα




Μονο ξυλο. :s_bye

Οχι στο στους υπευθυνους. Στα ΤΣΟΛΙΑ που τους τρεχουν σαλακια για να πανε να "διασκεδασουν" σε τετοια μπουρδελα. :s_roses

Edit

Εικόνα

Αλλο ΛΕΒΕΛ :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#619407 Προλαβα και εβγαλα μια ωραια φωτο με τη γατα εξω απο το παρμπριζ του αυτοκινητου (εγω προφανως απο μεσα) και ειπα να τη μοιραστω γιατι δυσκολα προλαβαινουμε τετοια "περιεργα" κλικ!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 21 Δεκ 2019, 12:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#619412
bill33 έγραψε:Ο προηγούμενος που το έκανε έσπασε το παρμπρίζ χαχσ

< G (5S) >


Χαρα να παιρνουμε απο τετοια μικρα πραγματακια στην καθημερινοτητα μας και ολα καλα. Λεφτα υπαρχουνε για τις "αναποδιες¨!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#619413 Για οποιον ενδιαφερεται ( και προλλαβαινει) εχει ημερα υοθεσίας στην Πλατεια του Γερακα μεχρι τις 15.00
Επίσεις εκει ειναι και το χριστουγενειατικο σπιτακι της Φιλοζωικης με ωραια πραγματακια να ψωνισετε και οικονομικά ειναι και θα βοηθησετε για τροφες φαρμακα κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622173 :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622197 Σκυλος εχει αρπαξει go-pro και τρεχει. :inlove: :inlove: :inlove: :lol:

https://twitter.com/humorandanimals/sta ... 5760778240
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622540 Σας εχω πει για τα 4 γατια που εχω μαζεψει στην αυλη. Πλεον ολα στειρωμενα αποτελουν μια καλη αγελη!

Εκτος απο τα ποντικια που πιανουν, δυστυχως πιανουν και πουλια. Γενικα ετσι ειναι η φυση τους φυσικα. Οτι κινειται και ειναι στα μετρα τους, ορμανε! Για να καταληξω την ιστορια μου, μετα το σημερινο πουλι που ειδα να εχει το αλλο αρσενικο στο στομα του, ειμαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που υποπτευομουνα.

Ειτε την πρωτη φορα με το ποντικι, ειτε τις αλλες 3 μαζι με τη σημερινη που πιασανε πουλια, οποιο γατι το επιανε το ειχε και το γυροφερνε και τα αλλα 3 γατια το παιρνανε απο πισω στα 2 μετρα γεματα ζηλια (δικο μου συμπερασμα) αλλα δεν πλησιαζανε. Εχουνε καποιο κωδικα μεταξυ τους και ξερουνε οτι ειναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ.

Δεν ξερω αν ισχυει στα δικα μας μονο επειδη ειναι ολη μερα μαζι ή γενικα εχουν τετοιο τροπο σκεψης τα γατια, αλλα μου αρεσε. Respect :s_smile
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622970 :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

https://twitter.com/humorandanimals/sta ... 0234801154


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#627299 τρεις μερες τωρα το σκυλακι μου αρχιζε να εχει σπασμους στο ασχετο και λεω εδω ειμαστε φτανει το τελος του..σημερα ειχε ισως το χειροτερο απο ολα τον πηγαμε στον κτηνιατρο τον εξετασε
και παρολα τα προβληματα που εχει (παραλυτος) μας ειπε οτι δεν εχει απολυτως τιποτα αλλα οτι ειναι κρισεις επιληψιας λογω της ηλικιας του(κοντευει τα 18)

ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος κτηνιατρος στην αθηνα που να ειδικευεται σε τετοια πραγματα να ξερω και εγω να τι να περιμενω?...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#627316 Γιατρό δεν ξέρω αλλά έχε υπόψη σου το
Levetiracetam
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4328478/
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/keppra