Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#621050
melos86 έγραψε:Επισης επειδη καπου αναφερθηκε νομιζω αρκετα δελεαστικο ειναι και το υδρογονο! Αρκει να πεσει λιγο περισσοτερο το κοστος παραγωγης και αποθηκευσης!


αν θυμαμαι καλα και ο πολυ μεγαλος χωρος που απαιτειται για ρεζερβουαρ
Άβαταρ μέλους
By melos86
#621052 Οχι ογκος! Απλα χρειαζεται πολυ δυνατες δεξαμενες μιας και η πιεση που αναπτυσει το υγρο -το αποθηκευουν σε υγρη μορφη ακριβως για να μην πιανει ογκο- υδρογονο φτανει κοντα τα 700 (ναι δεν κανω πλακα!!!) bar!! Καπου στα 10000psi συγκριτικα με τα 30 που βαζουμε στα ελαστικα μας!
Μιλαμε για δεξαμενες απο carbon-composite υλικα με τεραστια αντοχη!

Αντιστοιχες πιεσεις υλικων, για να γινει αντιληπτο το μεγεθος, ειναι οτι το LNG (φυσικο αεριο) δημιουργει πιεση κοντα στα 250 bar και αποθηκευεται σε μεταλλικες συστοιχιες δεξαμενων σαν μποτιλιες ασετυλινης, ενω το LPG (υγραεριο) φτανει μολις στα 5 bar και αυτο υπο συνθηκες καλοκαιριου οποτε μια απλη μεταλλικη δεξαμενη ειναι αρκετη!
Τελοσπαντων, ειμαστε και λιγο offtopic μιας και το θεμα εδω εχει να κανει με ηλεκτροκινηση!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621086 Επειδή κάπου αναφέρθηκε μια παπαρια της μαζντα για τα ηλεκτρικά και τις εκπομπές co2, η οποία μου θύμισε μια άλλη εξυπνάδα της ADAC, οποίος έχει όρεξη να εντρυφήσει με λίγο πιο σοβαρά επιστημονικά στοιχεία, παραθέτω μια εκτενή δημοσίευση ενός «δικού» μας καθηγητή απ το TU/e

https://innovationorigins.com/tomorrow- ... ts-finest/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#621124
melos86 έγραψε:Επισης επειδη καπου αναφερθηκε νομιζω αρκετα δελεαστικο ειναι και το υδρογονο! Αρκει να πεσει λιγο περισσοτερο το κοστος παραγωγης και αποθηκευσης!


... και να μην παράγεται από μεθάνιο (= φυσικό αέριο)... :lol:

Αλλά από ηλεκτρόλυση νερού (με ρεύμα από ανανεώσιμες).

Ένα άλλο πρόβλημα του υδρογόνου (πέρα από τον όγκο του) είναι πως μετά από κάποια χρόνια κάνει τα ρεζερβουάρ πορώδη, μιας και είναι το μικρότερο μόριο (δεν θέλω εξυπνάδες :shifty: ) τρυπώνει παντού και τα κάνει όλα πτανα... :lol: Αλλά ΟΚ, δεν γίνεται σε 2 μέρες αυτό...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#622398
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622409 Στα καλά νέα της ημέρας, μίλησα με τους τύπους εδώ και μου είπαν ότι έχουν diplomatic sales..έγω βέβαια δεν έχω δει τίποτα σχετικό αλλά θα μου τηλεφωνήσει ο ειδικός πωλητής...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622417
axel12p έγραψε:


δυο γερμανικα πολυ ακριβοτερα απο τα ιαπωνεζοκορεατικα στο τεστ,και βγηκαν τα χειροτερα σε range σε συγκριση με αυτα που υποσχονται.
Ειναι δυνατον?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622948
axel12p έγραψε:Ας τα βάλουν αέριο! :lol:


κλαιω γτχμ :lol: :lol: :lol: