Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#622319
markvag έγραψε:Νομίζω για ταξιδιάρικο αμάξι με ψιλοχώρους είναι πολύ καλή λύση.


Δε θα το λεγα. Είναι πάρα πολύ ήσυχο που σίγουρα αυτό θες στο ταξίδι αλλά είναι τελείως κλειστοφοβικό που σίγουρα αυτό δε το θες στο ταξίδι. :lol: Επίσης τα καθίσματά του ναι μεν σε αγκαλιάζουν αλλά αυτό είναι καλό όταν θες να πηγαίνεις σβέλτα αλλά δεν είναι τόσο για σβέλτη οδήγηση γιατί δε σου δίνει πολύ πληροφόρηση. :lol:

Γενικά δε μπορεί να κάνει τίποτα σωστά ή μάλλον ολοκληρωμένα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622323
socratesn έγραψε:
Κ αυτή θα ήταν πολύ καλη φάση https://www.car.gr/25156518-bmw-116-f20-auto-euro5
Αλλά ενω έχει μεχρι και front pdc, δεν εχει navi :vava:

Δεν βλέπω να έχει PDC, αλλά ο λόγος απόρριψης εοναι το άδειο ταμπλό και η έλλειψη cruise.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622338
panos2171 έγραψε:
markvag έγραψε:Νομίζω για ταξιδιάρικο αμάξι με ψιλοχώρους είναι πολύ καλή λύση.


Δε θα το λεγα. Είναι πάρα πολύ ήσυχο που σίγουρα αυτό θες στο ταξίδι αλλά είναι τελείως κλειστοφοβικό που σίγουρα αυτό δε το θες στο ταξίδι. :lol: Επίσης τα καθίσματά του ναι μεν σε αγκαλιάζουν αλλά αυτό είναι καλό όταν θες να πηγαίνεις σβέλτα αλλά δεν είναι τόσο για σβέλτη οδήγηση γιατί δε σου δίνει πολύ πληροφόρηση. :lol:

Γενικά δε μπορεί να κάνει τίποτα σωστά ή μάλλον ολοκληρωμένα.


Η αλήθεια είναι πως όταν το είχα οδηγήσει δεν μου είχε δημιουργήσει αυτή την εντύπωση (και το κάθισμα με βόλεψε πολύ, και κλειστοφοβικό δεν μου φάνηκε, κτλ), αλλά επίσης είναι αλήθεια πως το οδήγησα για 1-1,5 ώρα και δεν το έχω ζήσει...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#622341
socratesn έγραψε:Όχι, οριακά η prefl μου αρέσει και περισσότερο. Απλά στο budget μου , μονο αυτη ειναι φυσιολογική : https://www.car.gr/25564302-bmw-116-5-sport

Κ αυτή θα ήταν πολύ καλη φάση https://www.car.gr/25156518-bmw-116-f20-auto-euro5
Αλλά ενω έχει μεχρι και front pdc, δεν εχει navi :vava:


μην κανεις το λαθος και παρεις αμαξι χωρις τα ''καλα'' καθισματα και φωτα ξενον
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#622358
markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:
markvag έγραψε:Νομίζω για ταξιδιάρικο αμάξι με ψιλοχώρους είναι πολύ καλή λύση.


Δε θα το λεγα. Είναι πάρα πολύ ήσυχο που σίγουρα αυτό θες στο ταξίδι αλλά είναι τελείως κλειστοφοβικό που σίγουρα αυτό δε το θες στο ταξίδι. Επίσης τα καθίσματά του ναι μεν σε αγκαλιάζουν αλλά αυτό είναι καλό όταν θες να πηγαίνεις σβέλτα αλλά δεν είναι τόσο για σβέλτη οδήγηση γιατί δε σου δίνει πολύ πληροφόρηση.

Γενικά δε μπορεί να κάνει τίποτα σωστά ή μάλλον ολοκληρωμένα.


Η αλήθεια είναι πως όταν το είχα οδηγήσει δεν μου είχε δημιουργήσει αυτή την εντύπωση (και το κάθισμα με βόλεψε πολύ, και κλειστοφοβικό δεν μου φάνηκε, κτλ), αλλά επίσης είναι αλήθεια πως το οδήγησα για 1-1,5 ώρα και δεν το έχω ζήσει...
Κι εμένα όταν μου έλεγαν ότι κουράζει σε ταξίδι δεν το πίστευα αλλά το διαπίστωσα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622408
Dimsabas έγραψε:Στα χρήματά σου, η ταξιδιάρικη επιλογή είναι αυτό που έχει ενεργό cruise control.


Σε αυτό θα συμφωνήσω απολύτως!

Επίσης, σημειώνω πως είναι πάρα πολύ βασικό το καλό κάθισμα σε ταξίδι. Και οι Γερμανοί τα καλά καθίσματα τα βάζουν στα έξτρα... :rant:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#622455 Έλα ντε.
Το καινούργιο Corsa πχ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#622460 Super mini και ταξιδιάρικο νομίζω είναι έννοιες ασύμβατες παρά το ότι corsa με fiesta υποθέτω οτι είναι εξαιρετικά στην-για την κατηγορία τους
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#622461 Ασύμβατες?Δε νομίζω.Εγω είχα γυρίσει τη μισή Ευρώπη με το r50...
Ειδικά αφού ο φίλος δεν έχει οικογένεια ,μια χαρά είναι το fiesta πχ.
Παρ να ψάχνει στα μτχ αν βρεθεί κάποιο να του αρέσει ,να έχει έστω τα βασικά από εξοπλισμό και άντε βρες μετά ιστορικό , βλάβες... Εγγύηση?
Δε νομίζω ότι έχει νόημα...
Να μιλάγαμε και για κάποιο πολύ καλό αυτοκίνητο να το καταλάβω ..


< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622471 Ομολογώ πως από τις τρέχουσες γενιές των μικρών δεν έχω ιδία εικόνα, όμως μέχρι και στην προηγούμενη που έχω εικόνα από Corsa και fiesta τουλάχιστον, προφανώς και είναι οκ για ταξίδι, αλλά έχω την αίσθηση πως στερούνται σίγουρα ηχομόνωσης στην εθνική (Ταχύτητες περί τα 140 ας πούμε) και γενικά δεν με έπεισαν τουλάχιστον για τα δικά μου θέλω.
Είμαι σίγουρος πως οποιοδήποτε από τα τρέχοντα μικρά θα είναι άψογο στον δρόμο και σίγουρα βελτιωμένο σε ηχομόνωση, ενώ και από εξοπλισμό έχουν τα πάντα πια. Ένα άλλο πρόβλημα που εντοπίζω είναι πως μόνο το fiesta το βρίσκω κάπως όμορφο, αλλα δείχνει κάπως ψηλό από κοντά, που με χάλασε αρκετά (με st line σώζεται σημαντικά).
Ενδεικτικά ένα Ibiza που configurάρισα (συγγνώμη για το λεξιλογικό ατόπημα) για να έχει τον εξοπλισμό που να με κάνει να πω "δεν με νοιάζει η εμφάνιση", ακουμπάει τα 18Κ (που εκεί παίζουμε σε T-Roc, σχεδόν καινούρια FR Leon, 118)

Επίσης να πω την προκατειλλημένη αμαρτία μου, δυσκολεύομαι να δώσω δικά μου 15-16Κ για μίνι, εφόσον κιόλας δεν με ενθουσιάζουν εμφανισιακά, από τη στιγμή που στα ίδια χρήματα παίζουν ή έχουν παίξει κατά καιρούς ικανοποιητικές (?) περιπτώσεις σε golf, leon, f20 τα οποία και τα 3 τα βρίσκω μία χαρά εμφανισιακά και σε ορισμένα specs εξαιρετικά κιόλας.

Προφανώς πάμε σε σύγκριση καινούριο vs μεταχειρισμένο - τέρμα εξοπλισμένο vs σχετικά καλά εξοπλισμένο κ.ο.κ. πάλι με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Εdit: Να προσθέσω πως και το 208 που είναι κουκλάκι για τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητο πρέπει να φτάσεις στα 16.5Κ για να το πάρεις βασική έκδοση με 100 άλογα, αλλιώς στο budget μου μόνο τάφοι 75 αλόγων παίζουν (not exactly ταξιδιάρικο δηλαδή). Γενικά, όσο κοιτάζω την κατηγορία νομίζω πως λόγω εμπορικότητας είναι ένα κλικ ακριβότερα αναλογικά με τα μεγαλύτερα από όσο θα ήθελα.