Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621989 Μπορείς πάντα να βάλεις duct tape.,


Τι λες;;;;;;;

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#621995
KiloMeater έγραψε:Δεν ξέρω με πολυ ήλιο και ζέστη κανα καλοκαίρι Ελλάδας μήπως λιώσουν όμως


Τότε θα βάλεις ή φλατζόκολλά ή ακόμα καλύτερα παρμπριζόκολλα. Κάτι μπαλώματα με φλατζόκολλα που έβαλα στην κουκούλα βυνιλίου εδώ και 2 χρόνια δεν έχουν φύγει αλλά βέβαια αποφεύγω να το βλέπει ο ήλιος μάλλον σε ψυχαναγκαστικό βαθμό. :lol:

Πάντως σε καινούργιο αυτοκίνητο θα κοίταζα να το αλλάξω κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622001 Καταρχάς τσέκαρε αν και αλλά έχουν παρόμοια θέματα μήπως είχαν κάποια πλαστικά που φθείρονται πρόωρα. Εγώ θα το πέρναγα στην εγγύηση αλλά αν είναι να ξηλώσουν όλη την οροφή ίσως να περίμενα λίγο να βρεθεί η αιτία πρώτα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#622030 Αν δεν βρεθει η αιτια ή εστω αν δεν σιγουρευτεις οτι δεν προκειται να γινουν σε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα και αλλες τρυπες, το βλεπω απο ασκοπο εως λαθος να το αλλαξεις αμεσα με καινουριο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622035 Εχω διαβασει στα σχετικά φορά, τέτοιο πράγμα δεν εχω βρει πουθενά... εχω πετύχει μόνο ενα σχετικό πρόβλημα αλλά εκείνη ηταν προφανώς αστοχία υλικού .

Δεν μπορώ να βρω άλλη εξήγηση .... κάποιο χαλάζι να ηταν , θα είχε κανα σημάδι το αμάξι υποθέτω
Λογικά αυτό πρέπει να έγινε όσο ειχα κατέβει Ελλάδα για 15+ μέρες
Θα δω τι θα μου πούνε και στην αντιπροσωπεία
Και εγώ δε θα ήθελα να μου αλλάξουν όλη την οροφή τώρα γιατι στεγανότητα όπως του εργοστασίου δεν ξέρω αν θα πετύχουν.
Πιθανότατα τα γίνει κάποια τοπική επισκευή (πιθανώς μόνος μου) και αν κάποτε χρειαστεί το αμάξι να πάει για καιρό σε συνεργεία στο μέλλον το βλέπουμε τότε για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By otso
#622036 εγω θα το εβλεπα σαν ευκαιρεια να αλλαξω αυτοκινητο

για να μην γραφω και στο αλλο τοπικ , κιλο και κινητο θα αλλαζα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#622061
KiloMeater έγραψε:Λοιπόν αυτό έκανα εχθές το βράδυ!
Πήγα και δοκίμασα με hot glue κλείνει εύκολα
Το θεμα ειναι οτι θέλω να το πάνε να το δούνε μια όποτε τα έκανα προσωρινά για καμία βροχή
Συν του οτι αν το φτιάξω έτσι θέλω να πάρω μαύρες μπάρες σιλικόνης να ταιριάζει με το λάστιχο και να μη φαίνεται

Δεν ξέρω με πολυ ήλιο και ζέστη κανα καλοκαίρι Ελλάδας μήπως λιώσουν όμως

Kilo,για πτηνό που ήθελε να δοκιμάσει γαλλική κουζίνα μου μοιάζει!
Αν δεν σε καλύψει η ασφάλεια,ενας εύκολος τρόπος να το φτιάξεις με μικρό κόστος,είναι κόλλα και αστάρι για κολλητό τζάμι αυτοκινήτου.Καθαρίζεις τις τρύπες με καθαριστικό,βάζεις χαρτοταινία γύρω απο την τρύπα,βάζεις το αστάρι της κόλλας,περιμένεις να στεγνώσει και μετά βάζεις την κόλλα με την ειδική μύτη.Με το γάντι που θα φοράς,θα φτιάξεις την φρέσκια κόλλα οπως είναι το λάστιχο.Για να μην σου κολλήσει η κόλλα στο γάντι, για λιπαντικό θα βάλεις λίγο..... βιολογικό υλικό :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622404 Το κοιτάξαμε αρκετή ώρα αντιπροσωπεία βασικά για να καταλήξουν τι ζώο είναι... Τελικά ήρθε ο ειδικός στα δαγκώματα (...) ο οποίος αμέσως απεφάνθη.... Πουλάκι....
Οκ, εγγύηση γιοκ. Τώρα παίζεται η ασφάλεια..πήρανε φωτο και θα συνεννοηθούν.. Μου είπαν ότι η κάλυψη ποικίλλει ανάλογα τι ζώο...
Στην προφανή μου ερώτηση και που ξέρουν, μου είπαν ότι έχουν εμπειρογνώμονα για δαγκώματα... Είναι σύνηθες....
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622405 Πόσο κάνει τελικά;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622452 Δεν ξέρω καθως προς το παρόν στείλανε την υπόθεση στην ασφαλιστική μου να δούνε αν μπορεί να το αναλάβει πλήρως χωρίς να συμμετάσχω .
Αν κάτι δεν πάει καλά και χρειαστεί να εμπλακώ (για απαλλαγές κτλ) θα μάθω

Εντωμεταξύ μου φαίνεται τόσο εύκολο να το φτιάξω τοπικά μόνος μου...τους λέω δε γίνεται καμία μαστορια να μην αλλάξουμε όλα τα λάστιχα; Ούτε να το ακούσουν ..όχι οτι με εκπλήσσει βέβαια αυτό...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#622472 Για το μέλλον από επιθέσεις πουλιών υπάρχει τρόπος να διασφαλιστείς? Τη βλέπω τη φάση τα πουλιά να περιμένουν φρέσκο λάστιχο να ορμήξουν...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622477 Από τα σχόλιά τους κατάλαβα ότι επιασα λαχείο... Τώρα εγγυήσεις για τιποτα δεν υπάρχει... Πιάνει ένα χαλάζι όπως οδήγας και τα κάνει πτν όλα πχ

Βέβαια αν ο κόρακας της περιοχής το βρήκε νόστιμο το γαλλικό λάστιχο....Τον βλέπω να ξανά έρχεται
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#622480 Ενδιαφέρον..βλέπω για πρώτη φορά και την ασφαλιστική μου σε δράση...

Μου έστειλε email με τον αριθμό του case (τα πήρανε από την peugeot, εγώ δεν εχω επικοινωνήσει)
Έχει portal που μπαίνεις και βλέπεις το ιστορικό , τρέχουσα κατάσταση, σχετικά έγγραφα φωτογραφίες κτλ....
Άβαταρ μέλους
By danso
#622558 Γεια χαρά σε όλους!
Που πάμε για επισκευή ηλιοροφής (κατά προτίμηση νότια προάστια Αθήνας)?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688802 Παίδες κάνει να χρησιμοποιήσω το παρακάτω

Εικόνα

για να ψεκάσω τα λάστιχα της ηλιοροφής, αλλά και τα λάστιχα στις πόρτες;

Βγάζει και WD-40 σε σπρέι σιλικόνης.

Ναι ή όχι;
Κάποια άλλη πρόταση δοκιμασμένη;