Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#613587
Corto Maltese έγραψε:Βελιγράδι λοιπόν. Είναι και στο ύψος του ματιού σου, δε χρειάζεται να σκύβεις :iconcool:
Όποτε μπορέσεις κτυπα ένα τηλ..

.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#613596 Ακριβως 20 χρονια πριν βομβαρδιζοταν ... Και σημερα τουριστικος προορισμος , τα πραγματα αλλαζουν γρηγορα ...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#613959
rx8_drifter έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Βελιγράδι λοιπόν. Είναι και στο ύψος του ματιού σου, δε χρειάζεται να σκύβεις :iconcool:


:s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin





:shifty:
Δεν έχω μάτια γι άλλη ρε εγω...
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#615079 Μάλλον θα μπορέσω να ξεκλέψω 2 ημέρες μέσα στον Δεκέμβριο + 2 απο ΣΚ, πάμε σε τετραήμερο.
Έλεγα λοιπόν να κάνουμε ενα ταξιδάκι με την :inlove: σε κάποια ευρωπαϊκή πόλη, που θα είναι και στολισμένη λόγω Χριστουγέννων . Ίσως πάρω και δαχτυλίδι μαζί μου :ninja:. Οι επιλογές είναι οι εξής:

1. Παρίσι. Έχουμε πάει πρίν 3+ χρόνια. Ήταν το πρώτο μας ταξίδι και γενικά μας αρέσει πολύ.

2. Ρώμη. Έχω πάει πριν 6-7 χρόνια. Η :inlove: όχι

3. Βουδαπέστη - Βιέννη. Δεν έχουμε πάει. Για Βιέννη μόνο ανεβαίνει πολύ το budget. Με τα αεροπορικά που έχω βρει, φτάνουμε Βουδαπέστη Σάββατο απογευμα και επιστρέφουμε Τρίτη απόγευμα. Σκεφτόμουν οτι θα μπορούσαμε να πάμε Κυριακή πρωί Βιέννη με λεωφορείο (3 ώρες) και να επιστρέψουμε Βουδαπέστη Δευτέρα απόγευμα διανυκτερεύοντας μια ημέρα στη Βιέννη.

Για πείτε καμιά γνώμη....
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#615104
Nettos έγραψε:Μάλλον θα μπορέσω να ξεκλέψω 2 ημέρες μέσα στον Δεκέμβριο + 2 απο ΣΚ, πάμε σε τετραήμερο.
Έλεγα λοιπόν να κάνουμε ενα ταξιδάκι με την :inlove: σε κάποια ευρωπαϊκή πόλη, που θα είναι και στολισμένη λόγω Χριστουγέννων . Ίσως πάρω και δαχτυλίδι μαζί μου :ninja:. Οι επιλογές είναι οι εξής:

1. Παρίσι. Έχουμε πάει πρίν 3+ χρόνια. Ήταν το πρώτο μας ταξίδι και γενικά μας αρέσει πολύ.

2. Ρώμη. Έχω πάει πριν 6-7 χρόνια. Η :inlove: όχι

3. Βουδαπέστη - Βιέννη. Δεν έχουμε πάει. Για Βιέννη μόνο ανεβαίνει πολύ το budget. Με τα αεροπορικά που έχω βρει, φτάνουμε Βουδαπέστη Σάββατο απογευμα και επιστρέφουμε Τρίτη απόγευμα. Σκεφτόμουν οτι θα μπορούσαμε να πάμε Κυριακή πρωί Βιέννη με λεωφορείο (3 ώρες) και να επιστρέψουμε Βουδαπέστη Δευτέρα απόγευμα διανυκτερεύοντας μια ημέρα στη Βιέννη.

Για πείτε καμιά γνώμη....
Πράγα?
Ότι πρέπει βραδάκι στη γέφυρα...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615135 @Nettos
εγώ θα κάνω την έκπληξη και θα σου προτείνω να πάτε στην .................................................















































Κωνσταντινούπολη !!!!!!



Ότι πρέπει για τις μέρες που θα έχεις στη διάθεση σου , θα κάνεις και τα χαμάμ σου , θα δώσεις και το δαχτυλίδι σου όλα πόπα... :inlove:




Αν σου φαίνεται κάπως περίεργη η επιλογή , τότε Πράγα που είπε και ο Kostis 20....
μαγευτική....
ειδικά τώρα τα Χριστούγεννα..
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#615137 Χθες ήμουν σε τουριστικό γραφείο και μέσα στην συζήτηση μου είπαν για υπερβολική ζήτηση για γιορτινή Βιέννη. Και επειδή το έκανα εικόνα ότι πρόκειται για "εισβολή" νεοελληναράδων που μόλις βγήκαν από την κρίση... να μου λείπει το βύσσινο
Προσωπικά δεν μου άρεσε η Βιέννη και έχω δει δε μια τέτοια ανάλογη εισβολή, δεν στην προτείνω.
Αντίθετα χωρίς όμως να ξέρω πως είναι χριστουγεννιάτικη, ερωτεύτηκα την Βουδαπέστη.
Τελευταίες μου πληροφορίες που έχω για Παρίσι είναι η υπερβολική αστυνομοκρατια που έχει... παντού. Δεν ξέρω αν θα σου είναι αίσθημα ασφάλειας ή υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά...
Για μένα σύμφωνα με τον σκοπό που έχεις ιδανική η Ρώμη.
Λίγες μέρες γενικά οπότε το τουριστικό κομμάτι θα είναι σε 2η μοίρα αλλά στιγμές και εικόνες ιδίως με το δαχτυλίδι σίγουρα θα μπορέσετε να έχετε!
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#615144 Αρχικά να ευχαριστήσω για τις προτάσεις! Τόσο η Πράγα, όσο και η Κωνσταντινούπολη, μοιάζουν εξαιρετικές επιλογές όμως η Πράγα απορρίπτεται λόγω αεροπορικών (ακριβά και όχι βολικά δρομολόγια απο Θεσ/νικη) και η Κωνσταντινούπολη λόγω του ότι δεν πολύ αρέσει στην γυναίκα. Εχω καταλήξει ανάμεσα σε Ρώμη και Βουδαπέστη...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#615156 Για ενα τετραήμερο όπου και να πας ωραία θα ειναι, κλείσε Βουδαπέστη .
Βιεννη σίγουρα θα εχει κόσμο αλλά τις χριστουγενιατικες αγορές που εχει εδώ δε θα τις βρεις ενα γύρω ... τώρα αν σε ενδιαφέρουν δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#615188 Πάτα στο Google "Ελατάκος καταφύγιο". Κάποιοι πάνε εκεί κάθε χρόνο για αλλαγή του χρόνου. Έχει έξι διπλά κρεβάτια, φωτοβολταϊκά για στοιχειώδη φωτισμό και φόρτιση κινητού, σόμπα και ξύλα. Έχει κάποια τρόφιμα αλλά θα κουβαλήσεις τα δικά σου και θα αφήσεις όσα δεν κατανάλωσες. Θα χρειαστεί να περπατήσεις κάνα τρίωρο μες στο χιόνι για να φτάσεις εκεί. Ή που θα σε ερωτευτεί παράφορα (πιθανότητα 2%) ή που θα σε χωρίσει (98%).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615189 Καπότες δινουν ή βάζεις πλατανοφυλλα ;

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#621532
KiloMeater έγραψε:Εχει κανείς εμπειρία απο Μαλτα; Βαλέτα αλλά και γενικότερα

Ti θα ήθελες να μαθεις ακριβώς;
Ειχα πάει πριν απο κάμποσα χρόνια, Ιούνιο.
Η γυναίκα μου θέλει να ξαναπάμε, της άρεσε πολύ. Εμένα ούτε κρυο ούτε ζέστη.

Είναι πολύ μικρό νησί, το γυρίζεις για πλάκα με ενα νοικιαρικο, απλά οδηγανε δεξια και οι περισσοτεροι δρομοι ειναι στενοί.

Εχει ωραία κάστρα, εχει κανα δυο γραφικά ψαροχώρια που (τότε) ήταν πολύ φτηνα.

Μου έκανε εντύπωση η παντελής έλλειψη εντόμων, και το οτι κατα τις 12-12:30 έκλειναν τα μαγαζια και έπεφταν για σιέστα.
Ευτυχώς τα βενζινάδικα είχαν αυτόματο πωλητή.

Είχαμε παει και στο μεγαλύτερο απο τα γυρω νησιά, το Γκότζο. Το μόνο που θυμαμαι απο'κει ήταν ενα πολυ καλοδιατηρημένο κάστρο.

Κάπου ειχε και μια σπηλια, της Καλυψώς έλεγαν οι ντόπιοι, αλλά είναι μεγάλη μούφα :lol:

Για 3 4 μέρες θεωρώ οτι ειναι καλή περίπτωση