Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#618117 Έχουμε κάποια γρήγορη πρόταση για καφετιέρα φίλτρου μέχρι 50€
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618120
vasilis έγραψε:Έχουμε κάποια γρήγορη πρόταση για καφετιέρα φίλτρου μέχρι 50€
Russell Hobbs , ανάλογα πόσα θες να δώσεις έχει μερικά <50€
Μια που έχω είναι σκυλί κάνα δυο χρόνια τώρα, μ'αρέσει ότι κρατάει τον καφέ στο δοχείο για πολύ ώρα χωρίς να κρυώνει και δε τον χαλάει τον καφέ με θέρμανση από κάτω, λειτουργεί σαν θερμός
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 08 Δεκ 2019, 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618144 Εγώ δεν πίνω καφέ αλλά πήραμε μια melita με μεταλλικό δοχείο που όντως κρατάει τον καφέ ζεστό για ώρες και έχει και χρονοδιακόπτη. Αυτό ήταν και η βασική προτεραιότητα από την σύζυγο. Είχε καλά reviews και τελικά και η ποιότητα του καφέ ήταν μεγάλη βελτίωση σε σχέση με την προηγούμενη συσκευή.
Κόστος δε θυμάμαι αλλά ίσως λίγο πάνω από το 50, άξιζε όμως.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#618748
egobrain έγραψε:ψαχνω αφυγραντηρα και προσπαθω να ξεκαθαρισω τα καταλληλα χαρακτηριστικα με βαση το διαμερισμα:

- χωρος συνολικος ~55 τ.μ. με μονιμο ανοιγμα μεταξυ κουζινας-σαλονιου + 2 δωματια
- ανεκτο καποιο ανω του μετριου επιπεδο θορυβου - δεν θα μπει κυριως στο υπνοδωματιο
- επιθυμητη χαμηλη καταναλωση
- μεγιστο ποσό τα 150€

μοντελα που βρηκα και ισως ειναι ταιριαστες περιπτωσεις για τα κριτηρια αυτα:
- Morris MDE-12290
- Olimpia Splendid Aquaria Silent 14i
- Midea MDDF-16DEN3-QA3

τι θα προτεινατε?


τελικα κατεληξα τοτε στον puredry low energy, τον 12λιτρο. τον βρηκα στα 160κατι ευρα.
τον εχω κανα μηνα τωρα και, επιγραμματικα:

- δεν εχω μετρο συγκρισης αλλα δεν θα τον ελεγα ιδιαιτερα ησυχο, ακομα και στο χαμηλο επιπεδο κανει ενα γουργουρισμα που ισως καποιους τους ενοχλει. στον δικο μου μη ρηχο υπνο, εχοντας τον στα 2 μετρα απ' το προσκεφαλο, δεν τσιγκλαει ωστε να τον ανησυχει.
- μετα απ' τις πρωτες μερες συνεχους λειτουργιας, εριξε την υγρασια στο 55%. βολικο το προγραμμα που οριζεις το επιθυμητο ποσοστο υγρασιας και σταματαει ενα μισαωρο οταν το φτασει (μειον 1 με 2%)
- πολυ καλη δουλεια στο στεγνωμα τον ρουχων, σχεδον μετα απο μια μερα ειναι ετοιμα
- ο καδος του παιρνει 2.5 λιτρα, θα βολευε καλυτερα αν ηταν μεγαλυτερος
Άβαταρ μέλους
By bebes
#618757 Αυτο με τους μικρους κάδους των αφυγραντήρων, είναι ενα θέμα.

Ο αφυγραντήρας μου εχει δυνατοτητα 20λιτ/ημερα και 5 λιτρα δοχειο. Αν υπάρχει υγρασια και δουλευει συνεχεια τον βαζεις το βράδυ και το πρωι τον βρίσκεις σβηστό μιας και γεμισε το δοχειο (5,5 ωρες θελει)

Εχει σύστημα αποχέτευσης, αλλά δεν βολεύει παντα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#619466 Καμία ιδέα για αφυγραντηρα που να μπορώ να βρω άμεσα διαθέσιμο να τον πάρω αύριο μεθαύριο απο κατάστημα στην Αθήνα;
Τον θέλω για τα γονίδιά εδώ Ελλάδα
Για 50τετραγωνικα τους φτάνει δε τον θέλουν για όλο το σπιτι εξάλλου, επίσης ο θόρυβος δε μας απασχολεί πολυ καθότι η ακοή δεν ειναι ακμαία
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#626894 Σκεφτόμουν εδώ κ καιρό να αντικαταστήσω την ηλεκτρική σκούπα (μια AEG 2000Watt 9 ετών). Σκεφτόμουν Dyson με καλώδιο αλλά η εταιρία έχει σταματήσει να τις παράγει, ασχολείται μόνο με μπαταρία.

Ήθελα χωρίς σακούλα. Η miele όπως άκουσα μπήκε τελευταία στην αγορά σκουπών χωρίς σακούλες. Κατέληξα στη bosch BGS7MS64 με 800 Watt και 64 db. Τη δοκίμασα σε κατάστημα κ την πήρα προχθές. Σήμερα τη τέσταρα σπίτι. Πριν 2 μέρες καθαρίστηκε το σπίτι. Καθάρισα με τη σκούπα το χαλί μόνο, αυτά έβγαλε στον κάδο. Μου αρέσει ( το είδα κ στο κατάστημα κ αυτός ήταν ο λόγος που την πήρα) πως στον κάδο έχει μικροσκοπικά σωματίδια σκόνης, όχι μόνο χοντρά χνούδια. Επίσης είναι για αλλεργικούς, αυτό σημαίνει συνήθως πως ο αέρας που φεύγει από την σκούπα δεν επιστρέφει σκόνη στην ατμόσφαιρα (όσο είναι εφικτό). Επίσης στο max γαντζώνει απίστευτα στο χαλί, πολύ δυνατή.

Εικόνα

Γενικά φαίνεται να αξίζει η αλλαγή, ειδικά για τα παιδιά.


< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#626897 Αυτό το χάλι πιστεύω έχει μπει σε κάθε παιδικό δωμάτιο τα τελευταία χρόνια :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#626902 Ναι :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#626905
JBT έγραψε:Αυτό το χάλι πιστεύω έχει μπει σε κάθε παιδικό δωμάτιο τα τελευταία χρόνια :lol:

Ναι!!!



< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#626910 Δεν ξέρω αν είναι ότι αντικαθιστάς μια παλιά κουρασμένη σκούπα ή υπάρχει σημαντική πρόοδος της τεχνολογίας αλλά κι εμείς όταν από την παλιά πήγαμε στην VAX χωρίς σακούλα, νομίζω κυκλωνική, ήταν εντυπωσιακή η σκόνη που βγήκε από φρεσκοσκουπισμένο σπίτι.