Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618563 Και να προσθέσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια για τον οδηγό του Scania λεωφορείου που με πέρασε χθες κατά τις 6μιση όταν γυρνούσα από τη δουλειά με ψιλόβροχο...

Μέσα στο χωριό (διπλή γραμμή φυσικά), χωρίς να κόψει καν, όπως ερχόταν με 80-90, έτσι και στο χωριό... :inlove:

Λίγο πιο κάτω περιπολικό, αλλά τα παιδιά ήταν μέσα, μην κρυώσουν και φυσικά δεν ασχολήθηκαν... Εξάλλου, δεν έγινε και κάτι... Απλά, συνηθισμένα πράγματα... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#618569 Μαρκο παιδι μου... :inlove:
Καλως ορισες στην ελληνικη επαρχια. :s_howdy

Ξαναπες μας τωρα για την καταναλωση που εχω :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618574
markvag έγραψε:Και να προσθέσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια για τον οδηγό του Scania λεωφορείου που με πέρασε χθες κατά τις 6μιση όταν γυρνούσα από τη δουλειά με ψιλόβροχο...

Μέσα στο χωριό (διπλή γραμμή φυσικά), χωρίς να κόψει καν, όπως ερχόταν με 80-90, έτσι και στο χωριό... :inlove:

Λίγο πιο κάτω περιπολικό, αλλά τα παιδιά ήταν μέσα, μην κρυώσουν και φυσικά δεν ασχολήθηκαν... Εξάλλου, δεν έγινε και κάτι... Απλά, συνηθισμένα πράγματα... :inlove:
Φυσικά να σου υπενθυμίσω πόσο προκαλείς με τις πινακίδες σου... Αθήνας? ; Έχεις μεγάλες πιθανότητες από έλεγχο μέχρι γράψιμο που σε ντόπιους απλά τους αφήνουν... Αφού λέμε έχει πινακίδες Αθήνας Θεσσαλονίκης ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#618581 Τι διαφορά έχει η Ελληνική επαρχία από τις πόλεις;
Γιατί εγώ δεν βλέπω Τροχαία πουθενά, ούτε εντός ούτε εκτός πόλεων. Δεν πιστεύω πως ο Μάρκος βλέπει περισσότερες παρανομίες την ημέρα, από όσες έβλεπε παλιότερα όταν έμενε Θεσσαλονίκη.

Το μόνο που αλλάζει, είναι ότι σε ορισμένους νομούς ο Διοικητής είναι πιο αυστηρός, οπότε εκεί η Τροχαία μπορεί να τρέχει και να γράφει παραπάνω, για να πιάσει στόχους. Αλλά το σε ποιους νομούς θα συμβεί αυτό, είναι εντελώς τυχαίο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#618587
axel12p έγραψε:Τι διαφορά έχει η Ελληνική επαρχία από τις πόλεις;


Χαιρομαι. :) Δεν μπορουσα να κρατησω αλλο την χολη μεσα μου. :s_dunno





Εικόνα

--->

Εικόνα

--->

Εικόνα


--->

Εικόνα

-->

Εικόνα

-->

Εικόνα

-->

Εικόνα


---->



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618593
axel12p έγραψε:Τι διαφορά έχει η Ελληνική επαρχία από τις πόλεις;
Γιατί εγώ δεν βλέπω Τροχαία πουθενά, ούτε εντός ούτε εκτός πόλεων. Δεν πιστεύω πως ο Μάρκος βλέπει περισσότερες παρανομίες την ημέρα, από όσες έβλεπε παλιότερα όταν έμενε Θεσσαλονίκη.

Το μόνο που αλλάζει, είναι ότι σε ορισμένους νομούς ο Διοικητής είναι πιο αυστηρός, οπότε εκεί η Τροχαία μπορεί να τρέχει και να γράφει παραπάνω, για να πιάσει στόχους. Αλλά το σε ποιους νομούς θα συμβεί αυτό, είναι εντελώς τυχαίο.
Η προσωπική μου εμπειρία σε εργάσιμη ημέρα επιστροφή από χιονοδρομικό σε χωριά Ημαθίας. Δεν έτρεχα κ σταμάτησαν εμένα κ ένα πωλητή με leasing πινακιδες για υπέρβαση ορίου ταχύτητας ήταν 90 αντε να πήγαινα 95. Μας πέσανε τα σαγόνια μιλάμε. Φυσικά εκείνη την ώρα πέρασε ο κάθε ντόπιος χάρος, χωρίς ζώνες σίγουρα με ταχύτητα πάνω από το όριο, με προσπέραση σε διπλή γραμμή, αλλά εμάς σταμάτησε.
Επίσης σε επαρχιακή πόλη με έχουν σταματήσει για έλεγχο αργά, απλά γιατί οι πινακίδες ήταν Θεσσαλονίκης. Ερωτήσεις τύπου που πάτε τίνος είσαι εσύ κ άλλα τέτοια χαριτωμένα...
Σίγουρα έχει αλλάξει η νοοτροπία πλέον, αλλά κάτι οι στόχοι της χρονιάς :) κ η σιγουριά του ξένου(που ισως δεν ξέρει κ τα κατατόπια) , αυξάνουν τις πιθανότητες για έλεγχο γράψιμο..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618635
g8777 έγραψε:Μαρκο παιδι μου... :inlove:
Καλως ορισες στην ελληνικη επαρχια. :s_howdy


:twisted:

:twisted:

:twisted:

g8777 έγραψε:Ξαναπες μας τωρα για την καταναλωση που εχω :shifty:


:lipsealed:

Πάνω από 20;;; :lipsealed:


axel12p έγραψε:Τι διαφορά έχει η Ελληνική επαρχία από τις πόλεις;
Γιατί εγώ δεν βλέπω Τροχαία πουθενά, ούτε εντός ούτε εκτός πόλεων. Δεν πιστεύω πως ο Μάρκος βλέπει περισσότερες παρανομίες την ημέρα, από όσες έβλεπε παλιότερα όταν έμενε Θεσσαλονίκη.

Το μόνο που αλλάζει, είναι ότι σε ορισμένους νομούς ο Διοικητής είναι πιο αυστηρός, οπότε εκεί η Τροχαία μπορεί να τρέχει και να γράφει παραπάνω, για να πιάσει στόχους. Αλλά το σε ποιους νομούς θα συμβεί αυτό, είναι εντελώς τυχαίο.


Πέρα από τις διαφορές του g877777777, στη Δράμα έχει τροχαία παντού και πολύ συχνά. Συνήθως είναι με ραντάρ μέσα σε χωριά (όριο 50) ή / και στην πόλη για στάθμευση. Ιδίως εντός πόλης, ας μην διανοηθεί κανείς να παρκάρει στην ελεγχόμενη χωρίς να αγοράσει το χαρτάκι... Βλέπω λιγότερες συνολικά παρανομίες σε σχέση με Θεσσαλονίκη, γιατί οι χρόνοι είναι λιγότεροι, αλλά δεν υπάρχει διαφορά στην ποσότητα, υπάρχει όμως στην ποιότητα. :lol: Πχ φορτωμένο αγροτικό να προσπερνάει 3-4 οχήματα μαζί σε ανηφόρα, ενώ απέναντι κατεβαίνει φορτωμένη νταλίκα δεν έχω πετύχει στη Θεσσαλονίκη... :lol:

Επίσης, όλως παραδόξως οι δρόμοι είναι σαφώς καλύτεροι εδώ παρά στη Θεσσαλονίκη... :dizzy: :lol:

dekouk έγραψε:Φυσικά να σου υπενθυμίσω πόσο προκαλείς με τις πινακίδες σου... Αθήνας? ; Έχεις μεγάλες πιθανότητες από έλεγχο μέχρι γράψιμο που σε ντόπιους απλά τους αφήνουν... Αφού λέμε έχει πινακίδες Αθήνας Θεσσαλονίκης ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

< Note >


:lol: :lol:

Ίσα ίσα, μία φορά με γλίτωσαν... :ninja: (Δεν είσαι από εδώ, ε;;; Όχι, μόλις μετακόμισα... :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#618643 Δεν λέω ότι στην επαρχία υπάρχει οδηγική παιδεία, η οποία απουσιάζει από τις πόλεις. Απλά θεωρώ ότι είναι στα ίδια χάλια και οι πόλεις και η επαρχία. Και σίγουρα αυτό που λάμπει δια της απουσίας του και στις δύο περιπτώσεις είναι η Τροχαία, με εξαιρέσεις τύπου Δράμας, όπως αναφέρει ο Μάρκος.

Αυτό μόνο που βλέπω να έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με την πόλη είναι η κατάσταση με τα μηχανάκια. Κάθε μήνα σκοτώνονται παιδιά, συνήθως ανήλικα και παρόλα αυτά δεν ιδρώνει κανενός το αυτί. Λες και οι γονείς θεωρούν λογικό να χάνεται που και που από ένα. Φυσικά δεν μιλάμε για κράνη και διπλώματα... :thumbsdown:

Το ότι σε πιο μικρά μέρη είναι πιο πιθανό να γράψουν τον "ξένο" (λες και ξέρουν αν το πήρες μεταχειρισμένο από άλλη πόλη!), προφανώς και ισχύει.

Σχετικά με τους ελέγχους πάντως που ανέφερε ο dekouk, είναι λογικό να γίνονται.
Π.χ. για κάποιο διάστημα πήγαινα κάθε εβδομάδα Φλώρινα και στο 80% των περιπτώσεων με σταματούσαν για έλεγχο. Μια φορά μάλιστα που επέστρεφα μετά τα μεσάνυκτα με σταμάτησαν και τα δύο μπλόκα που πέτυχα στον δρόμο. Κατά την άποψη μου μπράβο τους, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Ήταν δύο το ξημέρωμα, χειμώνας με θερμοκρασία κάτω του μηδενός, και αντί να την αράξουν στην ζεστούλα του περιπολικού μέχρι να περάσει η βάρδια τους, σταματούσαν όποιον περνούσε για έλεγχο!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618683 Η αλήθεια είναι πως εδώ σχεδόν όλοι έχουν από 2-3 κλήσεις για ταχύτητα :lol: :lol: Και οι δίκυκλοι φοράνε σχεδόν πάντα κράνος, γιατί όπως είπα γράφουν ασταμάτητα. :twisted:

Αλλού πονάμε...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618726
axel12p έγραψε:Δεν λέω ότι στην επαρχία υπάρχει οδηγική παιδεία, η οποία απουσιάζει από τις πόλεις. Απλά θεωρώ ότι είναι στα ίδια χάλια και οι πόλεις και η επαρχία. Και σίγουρα αυτό που λάμπει δια της απουσίας του και στις δύο περιπτώσεις είναι η Τροχαία, με εξαιρέσεις τύπου Δράμας, όπως αναφέρει ο Μάρκος.

Αυτό μόνο που βλέπω να έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με την πόλη είναι η κατάσταση με τα μηχανάκια. Κάθε μήνα σκοτώνονται παιδιά, συνήθως ανήλικα και παρόλα αυτά δεν ιδρώνει κανενός το αυτί. Λες και οι γονείς θεωρούν λογικό να χάνεται που και που από ένα. Φυσικά δεν μιλάμε για κράνη και διπλώματα... :thumbsdown:

Το ότι σε πιο μικρά μέρη είναι πιο πιθανό να γράψουν τον "ξένο" (λες και ξέρουν αν το πήρες μεταχειρισμένο από άλλη πόλη!), προφανώς και ισχύει.

Σχετικά με τους ελέγχους πάντως που ανέφερε ο dekouk, είναι λογικό να γίνονται.
Π.χ. για κάποιο διάστημα πήγαινα κάθε εβδομάδα Φλώρινα και στο 80% των περιπτώσεων με σταματούσαν για έλεγχο. Μια φορά μάλιστα που επέστρεφα μετά τα μεσάνυκτα με σταμάτησαν και τα δύο μπλόκα που πέτυχα στον δρόμο. Κατά την άποψη μου μπράβο τους, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Ήταν δύο το ξημέρωμα, χειμώνας με θερμοκρασία κάτω του μηδενός, και αντί να την αράξουν στην ζεστούλα του περιπολικού μέχρι να περάσει η βάρδια τους, σταματούσαν όποιον περνούσε για έλεγχο!
Μαζί σου για τον έλεγχο! Κ ειδικά για περιοχές όπως η Φλώρινα που έχω κ αδυναμία κ όπως ξέρεις εδώ κ χρόνια είναι πύλη εισόδου εξόδου οπότε στήνονται ειδικά συνεργεία ελέγχου έτοιμα για όλα! (ναρκωτικά κλπ)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#619461 Αποδεδειγμένα το πνεύμα των Χριστουγέννων αυξάνει τη βλακεία αυτών που θέλουν να λέγονται οδηγοί....Ωστόσο και οι πεζοί δεν πάνε πίσω. Σήμερα στο κεντρικότατο φανάρι της Εγνατίας στην Αριστοτέλους ενώ για τους πεζούς ήταν κόκκινο βγήκαν σα τα πρόβατα και μπλόκαραν την κυκλοφορία των αυτοκινήτων. Γενικά αυτές τις μέρες επικρατεί μια τρέλα στο κέντρο.