Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#618578 Οντως οι Άγγλοι το θέλουν. Οι Σκωτσεζοι οχι και μαλλον και η Β. Ιρλανδία οχι. Ενδιαφέρουσες μέρες για το Ηνωμένο Βασίλειο.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#618584
mirage έγραψε:Οντως οι Άγγλοι το θέλουν. Οι Σκωτσεζοι οχι και μαλλον και η Β. Ιρλανδία οχι. Ενδιαφέρουσες μέρες για το Ηνωμένο Βασίλειο.


Απολύτως!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618586
mirage έγραψε:Οντως οι Άγγλοι το θέλουν.


Και οι Ουαλοί. Γενικά η πλειοψηφία των Βρετανών τάχθηκε ξεκάθαρα υπέρ του Brexit ψηφίζοντας Tories.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#618588 Πολλοί ψήφισαν Τories για να μην ψηφίσουν τον "Μαρξιστή" Κόρμπιν.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#618590 Νομίζω ότι για τα πολιτικά πράγματα της Βρετανίας ο Κόρμπιν παίζει να είναι το αντίστοιχο του Τσίπρα 2012, χωρίς όμως την τόσο βαθιά κρίση που θα μπορούσε να στρέψει κόσμο προς τα εκεί.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#618636 Πάντως έχει ενδιαφέρον και ο "χάρτης" της ψήφου αφού είναι σαφές ότι το Λονδίνο επιθυμούσε remain, η Σκωτία ψήφισε με το ένα μάτι στην ανεξαρτησία και οι εργατικοί έχασαν παραδοσιακές τους έδρες στη μέση και τον Βορρά της Αγγλίας που έβαλαν το Brexit πάνω από όλα
https://www.theguardian.com/politics/ng ... ves-tories

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618642 Η συντριβή των Εργατικών είναι δεδομένη, ανεξαρτήτως των αιτιών. Εγώ πλέον δέχομαι στοιχήματα για το πότε θα τεθεί θέμα νέου δημοψηφίσματος για την ανεξαρτησία της Σκωτίας... :lol: :lol:

Μέρες;; Ώρες;;; Δευτερόλεπτα;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618660
markvag έγραψε:Εγώ πλέον δέχομαι στοιχήματα για το πότε θα τεθεί θέμα νέου δημοψηφίσματος για την ανεξαρτησία της Σκωτίας...


Εγώ δέχομαι στοιχήματα για το άκυρο που θα φάνε... :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By mirage
#618664 Γιατί δεν έχουν δικαίωμα στην αυτοδιάθεση τους; Είναι κρίμα μια Ένωση γραφειοκρατών στο Λονδίνο να αποφασίζει για το σχήμα της μπανάνας του κατοίκου του Εδιμβούργου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#618685
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Εγώ πλέον δέχομαι στοιχήματα για το πότε θα τεθεί θέμα νέου δημοψηφίσματος για την ανεξαρτησία της Σκωτίας...


Εγώ δέχομαι στοιχήματα για το άκυρο που θα φάνε... :s_empathy


Δεν πιστεύω να είμαστε κατά του δικαιώματος ενός λαού να ξεσηκώνεται για την ελευθερία του;; :shifty:

Επίσης, μιας και η ένωση των δύο χωρών έγινε με έναν νόμο (που πέρασε και το Σκωτσέζικο κοινοβούλιο), δεν βλέπω τον λόγο να μην διαλυθεί με έναν άλλο νόμο... :hmmm: ΟΚ, ειδικός δεν είμαι βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618687 Όπως έγραψα και πριν, απλός παρατηρητής είμαι. Έχω κάνει δύο μαντεψιές ως τώρα: 1) Το Brexit θα πραγματοποιηθεί, πράγμα που μάλλον φαίνεται να επιβεβαιώνεται μετά το χθεσινό εκλογικό αποτέλεσμα και 2) ότι το SNP θα φάει άκυρο για δεύτερο δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της Σκωτίας. Ας δούμε αν θα βγει κάποια αληθινή...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#618691 Καλά την πρώτη δεν την λες και μαντεψια. Παντως με εντυπωσιάζει που δεν υπερασπιζεσαι την αυτοδιάθεση του Σκωτσεζικου λαού. Επισης ας αφήσουμε τα περί μαντεψιων κλπ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618693 mirage μου, η μαντεψιά μου περί Brexit ήταν αντίθετη με αυτήν του markvag, ο οποίος πίστευε ότι θα ακυρωθεί (βέβαια μπορεί στο 89' να ανατραπεί το αποτέλεσμα και να αποδειχθεί εκείνος σωστός). Για αυτό και κάνω αυτήν την επισήμανση προς τον φίλτατο Μάρκο.

Δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ ούτε το μεν, ούτε το δε. Είμαι αναφανδόν κατά της Ε.Ε. από την μία και υπέρ του δικαιώματος των Σκώτων να παραμείνουν δέσμιοί της, αν αυτό επιθυμούν. Προβλέπω όμως ότι δεν θα της περάσεις της Sturgeon το 2ο δημοψήφισμα. Από την στιγμή όμως που είναι μια Χώρα ενός ενωμένου Κράτους, οφείλουν να αποδεχτούν το αποτέλεσμα όλης της Επικράτειας. Το αυτό ισχύει και για τους Καταλανούς. Και οι μεν και οι δε είναι ισότιμοι πολίτες, δεν είναι υποτελείς. Φαντάζεσαι στην Ελλάδα να λέγαμε ότι δεν αναγνωρίζει η Μακεδονία το αποτέλεσμα μιας πανελλαδικής εκλογικής αναμέτρησης, επειδή η πλειοψηφία στην συγκεκριμένη περιοχή ψήφισε κάτι άλλο; :s_sarcastic