Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#617231
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Άντε και βρήκες. Θα κοστίσει 50% πάνω.
Παραγγελία καλύτερα από την πηγή.

Από το Mi A1.


Νικο ενα σου λεω,οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν αργαλειους Toyoda του 1930. :inlove:
ρε καημος που με βρηκε τωρα,αντε να ξεμπερδεψω. :(
Την Ιαπωνία την έχω τάμα Μήτσο μου. Να μπω σε Σινκατσεν, να πάω στο Κιότο, στην Οκινάουα για kobudo,να πάω στα κεντρικά της Honda ε τώρα προστέθηκε να αγοράσω ένα τζιν.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617247 Από τότε που διάβασα μερικά ταξιδιωτικά και είδα μερικά vlogs με επισκέψεις στη Ιαπωνία θεωρώ τους Ιάπωνες περίπου αντίστοιχους με τα παιδάκια στην Ασία που φτιάχνουν ρούχα για ένα πιάτο φαΐ.

ΔΕΝ γίνεται να ζήσει έτσι οποιοσδήποτε άλλος λαός, η κουλτούρα και η πειθαρχία τους φτάνουν στα όρια της παράνοιας.

< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617267 dimviii, σ' αγαπώ ρε τρελέ...
JDM και τα μυαλά στα κάγκελα... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#617270 JDM στο φαγητό να φάτε εσείς φύκια και σούσια. :protest:


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#618380 Καλησπέρα.

Θέλω να πάρω 2 μποτάκια για τον χειμώνα, ένα καθημερινό και ένα για πιο extreme καταστάσεις (εκδρομή σε βουνό με χιόνια και λάσπες πχ). Θέλω να είναι άνετα στο περπάτημα (με κάτι άλλα που έχω, σε αυτό το στυλ https://www.skroutz.gr/s/10941376/CAT-Colorado-P720263.html, δεν μπορώ να περπατήσω καλά καλά) και αδιάβροχα.

Έχω βρει τα εξής
Για καθημερινό https://www.skroutz.gr/s/19541476/%CE%9C%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%82-COLUMBIA-Grixsen-Boot-Wp-BM0810-Elk-Dark-Truffle-286.html. Βλέπω ότι η σόλα δεν είναι η κλασική "τρακτερωτή" που λέμε, αλλά σαν αθλητική. Πιστεύετε ότι θα είναι άνετα για καθημερινή χρήση; Θα γλιστράει στα νερά; Το καθημερινό μου στυλ είναι τζιν ή cargo με σπορ πουκάμισο (απ' έξω δηλαδή) και φούτερ ή παντελόνι chino με πουκάμισο (και πουλόβερ αν χρειάζεται). Ταιριάζει με αυτά;

Για πιο extreme είμαι μεταξύ αυτών
https://www.skroutz.gr/s/7844188/Columbia-Peakfreak-Nomad-Chukka-BM3926-231.html
https://www.skroutz.gr/s/20211025/The-North-Face-Storm-Strike-II-Wp-T93RRQGT5.html
https://www.skroutz.gr/s/12586661/Salomon-Evasion-2-Mid-LTR-GTX-398715.html

Τα 2 πρώτα είναι αδιάβροχα, με anti grip σόλα, κτλ ενώ το 3 είναι με gore tex. Ποιο προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#618400 Για τα casual θα σου έλεγα να κοιτάξεις και panama jack. Και ωραία, και καλοφτιαγμένα. Για τα άλλα, δεν μπορώ να προτείνω
Άβαταρ μέλους
By edmond
#618415 Τα peakfreak της Columbia που ανέβασες πιο πάνω, τα έχω εδώ και 2 χρόνια στο ίδιο ακριβώς καφέ χρώμα. Είναι ζεστά, αδιάβροχα και άνετα. Προσωπικά, αν ποτέ χαλάσουν θα κοιτάξω να βρω ίδια ακριβώς. Είμαι καταευχαριστημένος.
Έχω επίσης ένα ζευγάρι της Columbia, το Newton Ridge. Ψαξτο(τα είχα βρεί μισή τιμή στα Intersport), μισό κλίκ λιγότερο άνετα, δυο κλίκ πιο σκληροτράχηλα. Πραγματικά ατρόμητα μποτάκια, τα έχω σκίσει στην δουλειά μου εδω και 3 χειμώνες και δεν έχουν μασήσει σε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#618421
rx8_drifter έγραψε:Για τα casual θα σου έλεγα να κοιτάξεις και panama jack. Και ωραία, και καλοφτιαγμένα. Για τα άλλα, δεν μπορώ να προτείνω

Και εγώ τα συνιστώ τα Panama Jack. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#618422
rx8_drifter έγραψε:Για τα casual θα σου έλεγα να κοιτάξεις και panama jack. Και ωραία, και καλοφτιαγμένα. Για τα άλλα, δεν μπορώ να προτείνω

Και εγώ τα συνιστώ τα Panama Jack. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618451 Μποτάκια δεν μπορώ να φορέσω, πνίγεται το πόδι μου
Άντε μόνο σε τίποτα χιόνια .
Για ποιο λόγο παίρνει κάποιος μποτάκια , εκτός και δουλεύει σε πολυ δύσκολες συνθήκες ; Συνήθως και η αισθητική δεν ειναι το ´ατού ´ τους :-)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#618459
KiloMeater έγραψε:Μποτάκια δεν μπορώ να φορέσω, πνίγεται το πόδι μου
Άντε μόνο σε τίποτα χιόνια .
Για ποιο λόγο παίρνει κάποιος μποτάκια , εκτός και δουλεύει σε πολυ δύσκολες συνθήκες ; Συνήθως και η αισθητική δεν ειναι το ´ατού ´ τους :-)




Το μποτάκι συνήθως βολεύει αυτούς που δουλεύουν σε εξωτερικές δουλειές και όχι σε δουλειές γραφείου καλή ώρα όπως εσύ. Ειναι πιο ''δεμένο'' το πόδι στον αστράγαλο , πιο ζεστό και δεν φαίνεται και η κάλτσα (σημαντικό.. :iconcool: )..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#618462 Exactly. Eπίσης αν κυκλοφορείς έξω με κακό καιρο (κάνεις ποδήλατο για να πας στη δουλειά σου, βόλτα το βράδυ) δεν υπάρχει σύγκριση στην άνεση. Τα χαμηλά παπούτσια ειναι οκ αν μετακινείσαι ελάχιστα σε εξωτερικούς χώρους.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#618474
KiloMeater έγραψε:Μποτάκια δεν μπορώ να φορέσω, πνίγεται το πόδι μου
Άντε μόνο σε τίποτα χιόνια .
Για ποιο λόγο παίρνει κάποιος μποτάκια , εκτός και δουλεύει σε πολυ δύσκολες συνθήκες ; Συνήθως και η αισθητική δεν ειναι το ´ατού ´ τους :-)


Το ότι μπορεί σε κόσμο να αρέσει η αισθητική τους δεν το σκεφτόμαστε? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#618494
KiloMeater έγραψε:Μποτάκια δεν μπορώ να φορέσω, πνίγεται το πόδι μου
Άντε μόνο σε τίποτα χιόνια .
Για ποιο λόγο παίρνει κάποιος μποτάκια , εκτός και δουλεύει σε πολυ δύσκολες συνθήκες ; Συνήθως και η αισθητική δεν ειναι το ´ατού ´ τους :-)


υπάρχουν μποτάκια που τελειώνουν σε κλασικό παπούτσι και έχουν την ενισχυμένη αίσθηση στον αστράγαλο που θέλει αρκετός κόσμος

για casual ντύσιμο είναι hands down πιο καλή επιλογή για μένα, ιδιαίτερα αν οδηγείς μηχανή τακτικά